Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Taisnīguma jēdziens vēsturiskās attīstības gaitā ir mainījies vairākkārtīgi. Arhaiskie cilvēki, nomedījuši savvaļas zvēru, to atnesa savai ciltij un labākos medījuma gabalus atdeva sievietēm un bērniem - tiem, no kuriem būs atkarīga cilts pastāvēšana nākotnē.

Citāda izpratne par taisnīgumu radās tad, kad cilvēks sevi sāka apzināties kā indivīdu un saprātīgu būtni. „Viena likuma un vienas taisnības” ietvaros taisnīgums kļuva atkarīgs no paša cilvēka, - viņam ļāva izlemt, ar ko un kāpēc viņš dalīsies ar citiem.

Vēl vēlāk radās nākamā taisnīguma izpratne - taisnīga sadale ir tad, ja vairāk tiks dots tam, kuram jau ir vairāk par citiem. Tas nodrošinās „labumu lietu” no augšas uz leju, un par to rūpēsies gudrākie un izglītotākie sabiedrības cilvēki.

Ja painteresējamies par mūsdienu bagātākajiem cilvēkiem pasaulē, tad izrādās, ka daudziem no topa virsotnē esošajiem bagātniekiem nav augstākās izglītības. Apstākļos, kad viss, kas nav aizliegts, ir atļauts, domāšanu neierobežo izglītības uzliktie rāmji, tāpēc tas palīdz ātrāk realizēt jauno, agrāk vēl nebijušo. Šo cilvēku pārziņā nonāk ļoti liels vērtību daudzums, kurus par vērtībām uzskata daudzi citi cilvēki.

Tas nav nekas nosodāms, ja darbošanās notiek pašas sistēmas ietvaros un neiziet ārpus tās ietvariem. Bīstamāk ir tad, ja šajā elitē ienāk jaunā paaudze, kuras uzskati par citām sistēmām – par cilvēku, sabiedrību un apkārtējo pasauli - būtiski neatšķiras no populārās stratēģiskās datorspēles izpratnes. Savukārt tiem, kuri ir daudz izglītotāki un atrodas ap viņiem, par svarīgāko kļūst pati atrašanās vieta, kuru viņi ir ieguvuši, konkurējot ar citiem.

Veidojas nākamā taisnīguma izpratne, kuru var saukt par „Alibabu un 40 laupītājiem”. Laupītāju savstarpējās attiecībās vairs nav svarīgas vērtības, kuru viņiem ir ļoti daudz, un tas ļauj justies tiem kā brīvību ieguvušiem, savdabīgiem pārcilvēkiem. Jaunās kontroles iespējas viņiem ļauj ne tikai publiski izvairīties no savu viedokļu izteikšanas, bet arī iejusties no virtuālās pasaules reālajā pasaulē ieceļojušā datorspēlē. Vienīgais, kas laupītājus uztrauc, ir Aladīni, kuri bagātību alā, pārvarējuši pirmo sajūsmu par dārgumiem, sāk uzvesties iepriekš neparedzami un lien meklēt vecas, apsūbējušas mantas…

Taisnīguma jēdziens ne vienmēr ir attīstījies kā taisne vienā virzienā, vēsturisko notikumu rezultātā tas vairāk atgādina lauztu līniju. Viens no šādiem lūzuma punktiem notika gandrīz pirms 14 gadsimtiem.

Mekas pilsēta bija laba apmešanās vieta garajā tirdzniecības ceļā no dienvidu Arābijas uz Bizantijas un Romas impērijām. Tirdzniecības apjomiem kļūstot lielākiem, klaiņojošās beduīnu ciltis bija spiestas apgūt jaunu dzīvesveidu. Bagātākie tirgotāji sāka runāt persiešu valodā, aizmirstot dzimto arābu valodu. Par svētumu kļuva tirgus laukumi, uz kuriem pārcēlās dievnamos piekoptie rituāli. Sabiedrībā izteiktāka kļuva naudas vara, un arvien vairāk tika aizmirstas klejotāju cilšu paražas.

Tirgonis Muhameds, to redzēdams un saprazdams, nolēma atgādināt par paradumiem, kādos jau gadsimtiem ilgi dzīvoja kureišu ciltis. Pirmajā publiskajā uzstāšanās reizē Muhameds atgādināja, kāpēc sabiedrībai ir vajadzīgi cilvēki, kurus naudas vara uzskatīja par neveiksminiekiem un zaudētājiem. Šīs publiskās uzrunas turpinājās nākamos 23 gadus. Vēl pēc gadsimta arābu uzskatus par pieņemamu atzina tautas, kuras apdzīvoja teritoriju no Himalaju kalniem līdz pat Pireneju kalniem.

Lielas valsts izveide parasti saistās ar pārliecību par spēcīgas armijas pastāvēšanu. Tomēr noteicošākie toreiz bija uzskati, kas apmierināja visas šajā reģionā dzīvojošās tautas. Kā piemēru var minēt izpratni par miera jēdzienu.

Lai arhaiskās, konkurējušās ciltis viena otru neiznīcinātu, starp tām pastāvēja stingra vienošanās. Par katru nogalināto citas cilts cilvēku cietušajai ciltij bija atļauts nogalināt tikpat lielu vainīgās cilts cilvēku skaitu. Tas ļoti disciplinēja katru cilti un lika ar cieņu izturēties pret citiem. Šādi uzskati īpaši svarīgi bija skaitliski mazajām ciltīm, tāpēc tās ar prieku pieņēma ideju par lielas un vienotas valsts izveidi. Tām vairs nebija jābaidās no lielajiem kaimiņiem, jo likuma pārkāpšanas gadījumā visas pārējās ciltis apvienotos pret vainīgo cilti un tai draudētu iznīcība.

Islama reliģija izveidoja vienkāršus, tāpēc ļoti grūti apstrīdamus uzskatus, kuri veido sevī noslēgtu sistēmu. Kaut nedaudz izmainot kādu atsevišķu tās daļu, jaunums tik acīmredzami izmaina kopīgo loģisko struktūru, ka šī kļūda uzreiz kļūst saprotama pat vienkāršajam ticīgajam. Vienkāršums vienmēr ir drauds sarežģītībai, ja sarežģītākā sistēma nespēj apliecināt savu pārākumu. Ja kristietība joprojām turpinās uzskatīt sevi par taisnīguma taisnvirziena nesēju, kā to apstiprināja pagājušā gadsimta notikumi, tad tai visvairāk būtu jāuztraucas par taisnīguma jēdziena lūzumu mūsdienu sabiedrībā.

Vēl atšķirīgāki uzskati pastāvēja tālāk uz austrumiem – Tibetā. Līdz šim zināmajā pasaules vēsturē tā bija vienīgā valsts, kura gandrīz astoņus gadsimtus pastāvēja bez neviena karavīra. Karavīru vietā audzināja skolotājus, un ar šo garīgo spēku bija pietiekami, lai kaimiņu valstis neuzdrošinātos Tibetu pakļaut. Saskarsmē ar citu, ģeogrāfiski daudz attālāku kultūru valstiskā brīvība tika zaudēta, taču veids, kādā tas notika, joprojām piesaista daudzu kulturologu uzmanību.

Divas atšķirīgas kultūras radīja divas atšķirīgas izpratnes par cilvēku. Viena no tām uzskatīja, ka cilvēks ir līdzīgs traukam, kurš sevī uzņem zināšanas. Skolotāja uzdevums ir dot cilvēkam zināšanas, kuras palīdzētu skolniekam pašam rast atbildes uz jautājumiem, par kuriem viņš interesējas.

Otra uzskatīja, ka dialogs ir vārdu kauja, kurā uzvarētājs ir tas, kurš pasaka pēdējo vārdu. Sofisti iemācīja, kādā veidā iespējams pierādīt, ka melns ir balts un otrādi. Šo divu kultūru savstarpējā saskarē izveidojās katram savs priekšstats par otru. Vienam šķita, ka otrs atgādina lēzenu šķīvi, no kura zināšanas plūst projām, tāpēc nav vērts sarunāties ar viņu, bet otrs bija pārliecināts, ka sarunu biedrs vēl atrodas primitīvā attīstības stadijā.

Iespējams, ka vislabākais problēmas risinājums būtu izveidot jaunu stratēģisko datorspēli, kurā cilvēks nebūtu attēlots tikai kā ekonomiska vienība, kuras uzdevums ir strādāt, attīstīt zinātni un karot par derīgajiem izrakteņiem. Tomēr tas nav iespējams, jo paša cilvēka būtība ir daudz pārāka par tās attēlošanas iespējām. Fotogrāfija nekad neradīs jaunas idejas, atšķirībā no cilvēka.

Droši vien daudzi ar vieglu ironiju attiecas pret uzskatiem, kuri apkārt notiekošo saista ar nezināmas „neredzamās rokas” darbību. Diemžēl šādu piemēru ir pārāk daudz, lai būtu pārliecība, ka tā ir tikai izdoma. Tos var atrast arī Latvijas mērogā.

Latvijas Tautas fronte izveidoja gandrīz 20 nacionālās kultūras biedrības, kuras apvienojās asociācijā. Tā bija gatava parakstīt deklarāciju, kurā tika atzīts, ka latviešiem ir tiesības uz savu valodu, kultūru un vēsturi, jo šī ir vienīgā vieta pasaulē, kurā dzīvo latvieši. Neviens Tautas frontes politiķis neiebilda pret šiem uzskatiem, taču, nokļūstot pie varas, nobalsoja par divkopienu valsts izveidi. Tā bija ideja, par kuru neviens neuzņēmās atbildību, jo nebija neviena šīs idejas konkrēta nesēja.

1989. gada jūnijā LTF Domes valde izsludināja konkursu par Latvijas valsts turpmākās ekonomiskās attīstības idejām. Tajās ļoti pārliecinošs bija kopējais uzskats, ka esošajiem padomju spekulantiem nevajadzētu dot pārāk lielu ekonomisko brīvību. Viņu dabiskais ienaidnieks ir valsts, un, atļaujot tiem piekļuvi varas resursiem, Latvija kā valsts beigtu ātrāk pastāvēt, pirms tā vēl rastos. Negaidīti ātri un viegli šie uzskati pazuda, un bijušie spekulanti kļuva par vienīgo ekonomiskās attīstības virzītājspēku. Fundamentāli valsts attīstības lēmumi tika pieņemti, deputātiem individuāli paužot vienus uzskatus, bet kolektīvi balsojot par citiem.

Pirms ceturtdaļgadsimta politikā vēl izmantoja tādu jēdzienu kā neiejaukšanās citu valstu iekšējās lietās. Mūsdienās šo jēdzienu vairs nelieto, tāpēc katrai valstij ir pienākums paziņot savu viedokli par citu valsti. Tas ievērojami samazina pašas valsts iespējas. Ja mēs, piemēram, gribētu labot pagātnē pieļautās kļūdas, tad valstī būtu barikādes, un uz tām par latviešu tiesībām runātu svešā valodā. Pat pieņemot, ka izmaiņām piekristu visi un barikāžu nebūtu, visticamāk atkārtotos Bahreinas „pērļu revolūcijas” scenārijs.

Mēs jūtamies apdraudēti paši savā zemē un labprāt paši vēlētos lemt par savu likteni. Tieši tāpat jūtas arī citas tautas, kultūras un pat reliģijas, kuras to pašu vēlētos darīt viņu teritorijās. Ja mēs uzskatām, ka latviešiem ir tiesības par savu zemi lemt pašiem, tad tas pats ir jāattiecina arī uz citiem. Izprotot citus, viņi izpratīs arī mūs. Šķiet, ka mūsu uzdevums varētu būt stiprināt gara spēku un nepieļaut jebkādus starpnacionālus konfliktus.

Novērtē šo rakstu:

31
13

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Jautājums par sešgadniekiem skolās IZM dienaskārtībā ir jau 20 gadus

FotoJūlijā plašsaziņas līdzekļos atkal aktualizējās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītā reforma, kas paredz vairākas izmaiņas, tostarp skolas gaitu uzsākšanu no sešu gadu vecuma. Šīm ziņām sekoja vairāku izglītības nozaru biedrību lūgums IZM sniegt plašākus skaidrojumus par reformu, tās mērķiem un nepieciešamību. Plašākus skaidrojumus no IZM puses vēlētos dzirdēt ne tikai nozares pārstāvji, bet arī Saeimas deputāti no Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas. Šobrīd reforma rada vairāk jautājumu nekā atbilžu, turklāt nav skaidrs, kāpēc IZM atkal virza t. s. sešgadnieku jautājumu, kurš jau vairākkārt nav guvis sabiedrības un nozares atbalstu.
Lasīt visu...

21

Ģimenes ārsti paši sevi gāž no pjedestāla

FotoĢimenes ārstu streiks ir nolemts sakāvei, jo tam nav morāla atbalsta sabiedrībā. Valsts vara viņus spēj ne tikai uzveikt, bet arī sev pakļaut un, ja vien uzskatīs to par vajadzīgu, pat publiski pazemot – kā nodokļu naudas šķērdētājus.
Lasīt visu...

21

Mēs esam PAR

FotoMēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai par paša lēmumiem.
Lasīt visu...

12

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

FotoVeselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu cilvēku pazinēju - psihoterapeiti. Šoreiz ministre ir izcēlusies ar paziņojumu par savu grūtniecību. Lai gan tā, cik var noprast, ir pašā sākuma stadijā, jo priecīgais notikums ir gaidāms tikai nākamajā gadā, A. Čakša, jau tērpusies brīva griezuma halātiņā, neslēpj savu topošās mātes prieku.
Lasīt visu...

21

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

FotoAugsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti atšķirīgās pasaulēs, kur Jūsu pasaulē nav nabadzības un nav bērnu, kas klaiņo apkārt, nav ģimeņu, kas savus bērnus atstājušas novārtā, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas bezspēcīgi un visu pamests vientulībā nomirst mežā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Skarba replika par PVN un tiesām

Ar tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks...

Foto

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

Iesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un...

Foto

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

Tiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī,...

Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

Par uzpūsto depresijas problēmu

Jau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”,...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...