Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Taisnīguma jēdziens vēsturiskās attīstības gaitā ir mainījies vairākkārtīgi. Arhaiskie cilvēki, nomedījuši savvaļas zvēru, to atnesa savai ciltij un labākos medījuma gabalus atdeva sievietēm un bērniem - tiem, no kuriem būs atkarīga cilts pastāvēšana nākotnē.

Citāda izpratne par taisnīgumu radās tad, kad cilvēks sevi sāka apzināties kā indivīdu un saprātīgu būtni. „Viena likuma un vienas taisnības” ietvaros taisnīgums kļuva atkarīgs no paša cilvēka, - viņam ļāva izlemt, ar ko un kāpēc viņš dalīsies ar citiem.

Vēl vēlāk radās nākamā taisnīguma izpratne - taisnīga sadale ir tad, ja vairāk tiks dots tam, kuram jau ir vairāk par citiem. Tas nodrošinās „labumu lietu” no augšas uz leju, un par to rūpēsies gudrākie un izglītotākie sabiedrības cilvēki.

Ja painteresējamies par mūsdienu bagātākajiem cilvēkiem pasaulē, tad izrādās, ka daudziem no topa virsotnē esošajiem bagātniekiem nav augstākās izglītības. Apstākļos, kad viss, kas nav aizliegts, ir atļauts, domāšanu neierobežo izglītības uzliktie rāmji, tāpēc tas palīdz ātrāk realizēt jauno, agrāk vēl nebijušo. Šo cilvēku pārziņā nonāk ļoti liels vērtību daudzums, kurus par vērtībām uzskata daudzi citi cilvēki.

Tas nav nekas nosodāms, ja darbošanās notiek pašas sistēmas ietvaros un neiziet ārpus tās ietvariem. Bīstamāk ir tad, ja šajā elitē ienāk jaunā paaudze, kuras uzskati par citām sistēmām – par cilvēku, sabiedrību un apkārtējo pasauli - būtiski neatšķiras no populārās stratēģiskās datorspēles izpratnes. Savukārt tiem, kuri ir daudz izglītotāki un atrodas ap viņiem, par svarīgāko kļūst pati atrašanās vieta, kuru viņi ir ieguvuši, konkurējot ar citiem.

Veidojas nākamā taisnīguma izpratne, kuru var saukt par „Alibabu un 40 laupītājiem”. Laupītāju savstarpējās attiecībās vairs nav svarīgas vērtības, kuru viņiem ir ļoti daudz, un tas ļauj justies tiem kā brīvību ieguvušiem, savdabīgiem pārcilvēkiem. Jaunās kontroles iespējas viņiem ļauj ne tikai publiski izvairīties no savu viedokļu izteikšanas, bet arī iejusties no virtuālās pasaules reālajā pasaulē ieceļojušā datorspēlē. Vienīgais, kas laupītājus uztrauc, ir Aladīni, kuri bagātību alā, pārvarējuši pirmo sajūsmu par dārgumiem, sāk uzvesties iepriekš neparedzami un lien meklēt vecas, apsūbējušas mantas…

Taisnīguma jēdziens ne vienmēr ir attīstījies kā taisne vienā virzienā, vēsturisko notikumu rezultātā tas vairāk atgādina lauztu līniju. Viens no šādiem lūzuma punktiem notika gandrīz pirms 14 gadsimtiem.

Mekas pilsēta bija laba apmešanās vieta garajā tirdzniecības ceļā no dienvidu Arābijas uz Bizantijas un Romas impērijām. Tirdzniecības apjomiem kļūstot lielākiem, klaiņojošās beduīnu ciltis bija spiestas apgūt jaunu dzīvesveidu. Bagātākie tirgotāji sāka runāt persiešu valodā, aizmirstot dzimto arābu valodu. Par svētumu kļuva tirgus laukumi, uz kuriem pārcēlās dievnamos piekoptie rituāli. Sabiedrībā izteiktāka kļuva naudas vara, un arvien vairāk tika aizmirstas klejotāju cilšu paražas.

Tirgonis Muhameds, to redzēdams un saprazdams, nolēma atgādināt par paradumiem, kādos jau gadsimtiem ilgi dzīvoja kureišu ciltis. Pirmajā publiskajā uzstāšanās reizē Muhameds atgādināja, kāpēc sabiedrībai ir vajadzīgi cilvēki, kurus naudas vara uzskatīja par neveiksminiekiem un zaudētājiem. Šīs publiskās uzrunas turpinājās nākamos 23 gadus. Vēl pēc gadsimta arābu uzskatus par pieņemamu atzina tautas, kuras apdzīvoja teritoriju no Himalaju kalniem līdz pat Pireneju kalniem.

Lielas valsts izveide parasti saistās ar pārliecību par spēcīgas armijas pastāvēšanu. Tomēr noteicošākie toreiz bija uzskati, kas apmierināja visas šajā reģionā dzīvojošās tautas. Kā piemēru var minēt izpratni par miera jēdzienu.

Lai arhaiskās, konkurējušās ciltis viena otru neiznīcinātu, starp tām pastāvēja stingra vienošanās. Par katru nogalināto citas cilts cilvēku cietušajai ciltij bija atļauts nogalināt tikpat lielu vainīgās cilts cilvēku skaitu. Tas ļoti disciplinēja katru cilti un lika ar cieņu izturēties pret citiem. Šādi uzskati īpaši svarīgi bija skaitliski mazajām ciltīm, tāpēc tās ar prieku pieņēma ideju par lielas un vienotas valsts izveidi. Tām vairs nebija jābaidās no lielajiem kaimiņiem, jo likuma pārkāpšanas gadījumā visas pārējās ciltis apvienotos pret vainīgo cilti un tai draudētu iznīcība.

Islama reliģija izveidoja vienkāršus, tāpēc ļoti grūti apstrīdamus uzskatus, kuri veido sevī noslēgtu sistēmu. Kaut nedaudz izmainot kādu atsevišķu tās daļu, jaunums tik acīmredzami izmaina kopīgo loģisko struktūru, ka šī kļūda uzreiz kļūst saprotama pat vienkāršajam ticīgajam. Vienkāršums vienmēr ir drauds sarežģītībai, ja sarežģītākā sistēma nespēj apliecināt savu pārākumu. Ja kristietība joprojām turpinās uzskatīt sevi par taisnīguma taisnvirziena nesēju, kā to apstiprināja pagājušā gadsimta notikumi, tad tai visvairāk būtu jāuztraucas par taisnīguma jēdziena lūzumu mūsdienu sabiedrībā.

Vēl atšķirīgāki uzskati pastāvēja tālāk uz austrumiem – Tibetā. Līdz šim zināmajā pasaules vēsturē tā bija vienīgā valsts, kura gandrīz astoņus gadsimtus pastāvēja bez neviena karavīra. Karavīru vietā audzināja skolotājus, un ar šo garīgo spēku bija pietiekami, lai kaimiņu valstis neuzdrošinātos Tibetu pakļaut. Saskarsmē ar citu, ģeogrāfiski daudz attālāku kultūru valstiskā brīvība tika zaudēta, taču veids, kādā tas notika, joprojām piesaista daudzu kulturologu uzmanību.

Divas atšķirīgas kultūras radīja divas atšķirīgas izpratnes par cilvēku. Viena no tām uzskatīja, ka cilvēks ir līdzīgs traukam, kurš sevī uzņem zināšanas. Skolotāja uzdevums ir dot cilvēkam zināšanas, kuras palīdzētu skolniekam pašam rast atbildes uz jautājumiem, par kuriem viņš interesējas.

Otra uzskatīja, ka dialogs ir vārdu kauja, kurā uzvarētājs ir tas, kurš pasaka pēdējo vārdu. Sofisti iemācīja, kādā veidā iespējams pierādīt, ka melns ir balts un otrādi. Šo divu kultūru savstarpējā saskarē izveidojās katram savs priekšstats par otru. Vienam šķita, ka otrs atgādina lēzenu šķīvi, no kura zināšanas plūst projām, tāpēc nav vērts sarunāties ar viņu, bet otrs bija pārliecināts, ka sarunu biedrs vēl atrodas primitīvā attīstības stadijā.

Iespējams, ka vislabākais problēmas risinājums būtu izveidot jaunu stratēģisko datorspēli, kurā cilvēks nebūtu attēlots tikai kā ekonomiska vienība, kuras uzdevums ir strādāt, attīstīt zinātni un karot par derīgajiem izrakteņiem. Tomēr tas nav iespējams, jo paša cilvēka būtība ir daudz pārāka par tās attēlošanas iespējām. Fotogrāfija nekad neradīs jaunas idejas, atšķirībā no cilvēka.

Droši vien daudzi ar vieglu ironiju attiecas pret uzskatiem, kuri apkārt notiekošo saista ar nezināmas „neredzamās rokas” darbību. Diemžēl šādu piemēru ir pārāk daudz, lai būtu pārliecība, ka tā ir tikai izdoma. Tos var atrast arī Latvijas mērogā.

Latvijas Tautas fronte izveidoja gandrīz 20 nacionālās kultūras biedrības, kuras apvienojās asociācijā. Tā bija gatava parakstīt deklarāciju, kurā tika atzīts, ka latviešiem ir tiesības uz savu valodu, kultūru un vēsturi, jo šī ir vienīgā vieta pasaulē, kurā dzīvo latvieši. Neviens Tautas frontes politiķis neiebilda pret šiem uzskatiem, taču, nokļūstot pie varas, nobalsoja par divkopienu valsts izveidi. Tā bija ideja, par kuru neviens neuzņēmās atbildību, jo nebija neviena šīs idejas konkrēta nesēja.

1989. gada jūnijā LTF Domes valde izsludināja konkursu par Latvijas valsts turpmākās ekonomiskās attīstības idejām. Tajās ļoti pārliecinošs bija kopējais uzskats, ka esošajiem padomju spekulantiem nevajadzētu dot pārāk lielu ekonomisko brīvību. Viņu dabiskais ienaidnieks ir valsts, un, atļaujot tiem piekļuvi varas resursiem, Latvija kā valsts beigtu ātrāk pastāvēt, pirms tā vēl rastos. Negaidīti ātri un viegli šie uzskati pazuda, un bijušie spekulanti kļuva par vienīgo ekonomiskās attīstības virzītājspēku. Fundamentāli valsts attīstības lēmumi tika pieņemti, deputātiem individuāli paužot vienus uzskatus, bet kolektīvi balsojot par citiem.

Pirms ceturtdaļgadsimta politikā vēl izmantoja tādu jēdzienu kā neiejaukšanās citu valstu iekšējās lietās. Mūsdienās šo jēdzienu vairs nelieto, tāpēc katrai valstij ir pienākums paziņot savu viedokli par citu valsti. Tas ievērojami samazina pašas valsts iespējas. Ja mēs, piemēram, gribētu labot pagātnē pieļautās kļūdas, tad valstī būtu barikādes, un uz tām par latviešu tiesībām runātu svešā valodā. Pat pieņemot, ka izmaiņām piekristu visi un barikāžu nebūtu, visticamāk atkārtotos Bahreinas „pērļu revolūcijas” scenārijs.

Mēs jūtamies apdraudēti paši savā zemē un labprāt paši vēlētos lemt par savu likteni. Tieši tāpat jūtas arī citas tautas, kultūras un pat reliģijas, kuras to pašu vēlētos darīt viņu teritorijās. Ja mēs uzskatām, ka latviešiem ir tiesības par savu zemi lemt pašiem, tad tas pats ir jāattiecina arī uz citiem. Izprotot citus, viņi izpratīs arī mūs. Šķiet, ka mūsu uzdevums varētu būt stiprināt gara spēku un nepieļaut jebkādus starpnacionālus konfliktus.

Novērtē šo rakstu:

31
13

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...