Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Labklājības ministrija kā Latvijas valsts pārvaldes institūcija, nevar būt amorāla – noliedzot ētikas vai morāles principus, tā kļūst noziedzīga.

Valsts pārvaldei ir vajadzētu pārslēgt savu domāšanu no tās, ka tā ir tikai maksas pakalpojumu sniedzējs savai tautai, uz to, ka valsts pārvalde ir atbalstītājs un palīgs valsts iedzīvotāju centienos. Uzņēmējiem taču nav jācīnās ar savu valsts pārvaldi, nav jāskraida pa varas gaiteņiem, meklējot atbildes uz saviem jautājumiem. Viņiem ir jābūt gaidītiem, laipni uzņemtiem, lai palīdzētu strādāt, radīt darba vietas, nevis nepārtraukti jābaidās, ka tūlīt viņus pārbaudīs un liks maksāt par kādiem valsts pakalpojumiem soda naudas.

17 gadus strādādams Valsts darba inspekcijā  (VDI) valsts darba inspektora amatā, es centos panākt, lai valsts pārvalde tiek vērtēta pēc konkrēta rezultāta – tas nozīmē, ka Labklājības ministrijai par tās darbības mērauklu jākalpo tam, kāda ir cilvēku drošība darbā, cik mazāk ir cietušo nelaimes gadījumos darbā, kāda ir atdeve no iesniegumu izskatīšanas par Darba likumu pārkāpumiem, kāda palīdzība tiek sniegta darba devējiem un nodarbinātajiem (nevis tikai tupēt aiz  dubulta aizslēgtām durvīm).

Arī uz iesniegumiem ierēdnis citē likumu normas, apraksta dažādas situācijas, bet nesniedz konkrētu atbildi uz konkrētu jautājumu. Man tas liecina par to, ka cilvēki baidās uzņemties atbildību, kā arī parāda, kāda ir valsts pārvaldes attieksme pret savu resursu jeb cilvēkiem, kas tur strādā, jo viņiem ir laiks aprakstīt daudzas lappuses, bet nav spēju sniegt atbildi pēc būtības.

Valstī jau nav citas organizācijas, kas varētu sniegt skaidrojumus par likumu un MK noteikumu piemērošanu praksē, kas attiecas uz VDI kontrolējamo jomu. Šodien darba aizsardzības uzraudzība un Darba likuma normu ievērošana ir atstāta pilnīgi darba devēju pārziņā. Preventīvais darbs šajā jomā no valsts pārvaldes puses netiek veikts.

Pēc Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) ziņojuma, Latvijā nelaimes gadījumos darbā bojā gājušo skaits ir dramatisks – ja ik gadu vidēji Eiropā darba negadījumos dzīvību zaudē divi cilvēki uz 100 000, tad Latvijā tie ir četri.

VDI konsultatīvais centrs ir ticis pārvērsts par iesniegumu pieņemšanas punktu, nesniedzot nekādu juridisko vai citu konsultāciju, inspektoru darbs sūdzību izskatīšanā palielinājies vairākkārt.

Pēc R. Lūša atnākšanas no Labklājības ministrijas uz VDI Valsts darba inspekcijā vairs netika organizēts mērķtiecīgs katra inspektora darbs un tā rezultāta objektīvs novērtējums. Inspekcijā sāka attīstīties mobings visaugstākajā pakāpē (kā klasisks piemērs), sākās Rīgas reģionālās inspekcijas kolektīva sagraušana.

.Inspekcijas vadītājs, kopā ar atsevišķiem kolēģiem izmantoja mobingu kā instrumentu, lai neviens darbinieks neuzdrošinātos kritizēt, runāt pretī vai nākt ar kaut kādiem priekšlikumiem, stāstīt kādam par pārkāpumiem uzņēmumā.

Nosaukšu mobinga cēloņus Valsts darba inspekcijā.

Ļoti slikta informācijas apmaiņa uzņēmumā; traucēta informācijas apmaiņa no lejas uz augšu (no trešā stāva uz piekto), vadība dzīvoja neziņā par savu darbinieku motivācijas līmeni un gandarījuma izjūtu;

Atsevišķās struktūrvienībās tika iecelti neprofesionāli vadītāji, kuri savu vadības kompetences trūkumu aizvieto ar draudiem, baiļu kultivēšanu un padoto pazemošanu;

Tika veikta neobjektīva darba rezultātu novērtēšana un atalgojuma samazināšana, aizstājot subjektīvu „savējo virzīšanu” pa karjeras kāpnēm un atalgojuma palielināšanu, - tā rezultātā inspekcijas talantīgākie darbinieki netika novērtēti un atrada citu darbu;

Vispārēja vāja vadības prakses trūkums iestādē. Gada laikā inspekcijas direktors ne reizi nenoorganizēja tikšanos ar inspektoriem, lai apspriestu aktuālos jautājumus un iztaujātu viedokļus par veicamo darbu.   

Izvērstā mobinga sākumā es vēl varēju rehabilitēties savā darbavietā, sākumā neņēmu par pilnu terorizēšanu, varēju atrisināt situāciju, bez protestiem pakļāvos terorizētāju prasībām. Dalot darba uzdevumus, pret mani netika ievērots vienlīdzības un taisnīguma princips, ņemot vērā, ka pienākumu veikšanā apstākļi starp inspektoriem nav vienādi. Piemēram, atsevišķos gadījumos inspektori pienākumus pilda, izmantojot dienesta transportlīdzekļus, bet citiem tie nebija pieejami. Daļai inspektoru apsekošanas objekti atrodas  Rīgas centrā (pat pāris simtus soļu no VDI ofisa).

Inspekcijas vadība aizliedza inspektoriem nākt pie manis konsultēties, saņemt padomus ar darbu saistītos jautājumos. Sākās manu sarunu noklausīšanās ar inspektoriem un darba devējiem.  Atsaucoties uz lielu darba pieredzi un zināšanām, man tika plānots veikt pārbaudes lielos ražojošos uzņēmumos, kas atrodas Rīgas rajonā (Mārupē, Ķekavā, Ropažos, Jūrmalā u.c.). No tādiem uzņēmumos bija saņemts daudz iesniegumu, un iesniedzējiem bija jāsagatavo atbildes pēc būtības katram iesniedzējam. Tas viss aizņēma daudz vairāk darba laika nekā citiem.

Taču inspektora darba vērtējumā tika uzskaitīts tikai apsekoto uzņēmumu skaits, nevis faktiski padarītais darba.

Izmantojot visu birokrātijas arsenālu, VDI vadība spieda pielietot administratīvos sodus pret darba devējiem, neņemot vērā ekonomisko situāciju valstī un uzņēmumos, spieda pilnīgi netaisnīgi un neobjektīvi pieņemt lēmumus par sodu piemērošanu pēc veiktās uzņēmumu pārbaudēm. Ja inspektora rīkojumā uzrādīti jebkuri darba devēja pārkāpumi, obligāti bija jāseko administratīvam sodam, citādi inspektors tika uzskatīts par kukuļa ņēmēju un VDI vadība draudēja ziņot KNAB bez jebkāda pamatojuma.

Lai saņemtu atbildi no Labklājības ministrijas, mans vienīgais ierocis bija griešanās pie zvērināta advokāta pēc palīdzības. No advokātam sniegtajām atbildēm redzams, ka Labklājības ministrija apzināti piesedz VDI direktora nelikumības pret saviem darbiniekiem un aizbildinās ar to, ka Valsts darba inspekcija nesniedz pieprasītos materiālus (VDI atrodas 300 m attālumā no ministrijas).

Aizejot no darba, no manis atvadījās viss Rīgas reģionālās inspekcijas kolektīvs, izņemot direktoru Renāru Lūsi, kurš pats neatnāca, lai pateiktu paldies par ilggadējo darbu, un deva norādījumus saviem uzticīgiem pakalpiņiem arī nenākt no manis atvadīties. Lūk tāda ir amatpersonas morāle!

Tas, ka cilvēki dodas prom no Latvijas, apliecina viņu neticību valstij, sākot no valsts institūciju attieksmes pret strādājošiem un nekompetento ierēdņu rīcības pret darba devējiem.

Foto - LETA

Novērtē šo rakstu:

55
55

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...