Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sabiedrība nav jāinformē, tā ir jāaudzina ar noteiktu viedokļu un uzskatu kopumu lai adaptētos izmaiņām – tā jau ilgstoši karu un dažādu citu starpvalstu darbību iemesli netiek un netiks atklāti, kamēr sabiedrība paliks pie viegli uztverama viedokļa, kas tai netraucē dzīvot.

Visu priekšā pašlaik norisinās Ukrainas pilsoņu karš, par kuru oficiālais viedoklis lielākajā daļā, bet ne visos Rietumos ir tāds, ka tauta tīkoja pēc demokrātijas, sacēlās un gāza Kremļa prezidentu, kā rezultātā krievs to nespēja pieņemt, okupēja Krimu un nu grib paņemt visu krieviski runājošo daļu Ukrainas, sūtot iekšā ieročus un zaldātus Donbasā.

Tad ir oficiālais Krievijas viedoklis: caur SVF un citām rietumu institūcijām finansētas grupas ar lielu ASV līdzdalību sarīkojušas masu protestus, gāzušas likumīgi ievēlētu prezidentu, tādējādi pie varas laižot radikālus nacionālistus, kā rezultātā krieviski runājošā daļa pieprasījusi atdalīšanos no Ukrainas, dēļ kā Porošenko uzsācis tā saukto “pretterorisma operāciju”.

No oficiālā Rietumu viedokļa stipri atšķiras Vācijas, Austrijas paustais, arī ASV šie viedokļi ir visdažādākie, kā ierasts.

Tie ir viegli saprotami viedokļi un uzskatu kopums, kuri attiecīgi sabiedrības vairākumam ļauj “saprast” un pieņemt notiekošo.

Pat pēc pirmajiem soļiem “zaķa alā” aina ir visai līdzīga, tomēr tā sāk atšķirties no masu pieņemtā viedokļa, kur visam jābūt melnam vai baltam. Šeit nu jau ir runa par gan ASV, gan Krievijas interesēm Eiropā.

Pēdējos gados ASV strauji zaudē naftas importējošas valsts statusu, jo pašās ASV ir ievērojami resursi – gan nafta, gan gāze. Būtiska problēma šajā sakarā ir tāda, ka Savienotajām valstīm nav noieta tirgu, uz kuriem eksportēt, jo gadu desmitiem tās bijušas tendētas teju vai simtprocentīgi uz energoresursu importu. Tajā pašā laikā Krievijai pieder ievērojama tirgus daļa Eiropā.

Un te var atsaukt atmiņā dažas būtiskas norises, kas pierāda ASV ieinteresētību iegūt tirgus Eiropā – jau neilgi pēc faktiska Ukrainas konflikta eskalācijas virknei valstu tika piedāvāts importēt sašķidrināto gāzi no ASV. Tāpat Bulgārija pēc ASV republikāņu senatoru viesošanās pēkšņi pārtrauca vada South stream turpmāku virzību (minētais vads ved caur melno jūru, gar Krimu caur Bulgāriju, daļu Balkānu, apejot Ukrainu). Pagaidām “trumpji” šajā ziņā pieder Krievijai, jo ASV nav nedz atbilstošas infrastruktūras, nedz arī attiecīgajām valstīm ir līdzekļu to visu izbūvēt.

Tā, protams, ekonomiskā puse, bet joprojām pavisam virspusējs konfliktu cēlonis - vēl tālāk sākas pati interesantākā daļa, par kuru medijos vien pa retam kaut kas pavīd, jo sevišķi reti latviešu, un tā ir saistīta ar ASV dolāra kā pasaules rezerves valūtas statusu.

Jau gadiem ilgi sakarā ar ASV milzu parādu, kā arī ne visai iepriecinošajām ekonomiskajām prognozēm, kas skārušas veselu lērumu Eiropas valstu, lielo baņķieru, biržu spekulāciju aprindās tiek skarta tēma par jaunas pasaules rezerves valūtas nepieciešamību.

Ķīna visnotaļ aktīvi šādā statusā cer pacelt juaņu. Arī nesen starp Krieviju un Ķīnu noslēgtais darījums paredz vairs savstarpēji rēķinus nekārtot ASV dolāros, bet gan juaņās. Kopumā pēdējos gados virkne lielu resursu eksportētāju rēķinos vairs neizmanto ASV dolārus, ieskaitot Irānu, Venecuēlu. Tāpat lielākie Krievijas energoresursus eksportējošie uzņēmumi spēruši soļus, lai pakāpeniski atteiktos no ASV dolāra izmantošanas. Minētās valstis un valstu grupas to dēvē par “ASV hegemonijas beigām” vai cīņu ar to.

Tāpat tā sauktās BRICS valstis arī veido savu “valūtas fonda” variantu, kur galvenā valūta ir tā pati Ķīnas juaņa. Šā vai tā – pagaidām juaņa no rezerves valūtas statusa ir visnotaļ tālu, kopumā valūtas tirgos ārpusē tā figurē maz, tiesa gan – ar pieaugošu tendenci.

Tas noved pie spekulācijas: ja Ukrainas konfliktu turpināt ir ASV interesēs, tad tāpēc, ka ar laiku tomēr ir iespējas iegūt daļu Eiropas energoresursu tirgus un nostiprināt savu interešu atbalstu gan starp jaunajiem, gan vecajiem sabiedrotajiem (Baltijā tas labi redzams), ja Krievijas interesēs, tad, lai panāktu maksimālu norobežošanos no Rietumu tautsaimniecības, ja tai draud krahs.

Vēl kāds populārs viedoklis ir kodolieroči un tas, ka ASV līdz ar pretraķešu aizsardzības izvietošanu Polijā izjaukušas līdzsvaru, kas nozīmē to, ka ASV ir spēja dot triecienus Krievijai, kamēr Krievija zaudē spējas atbildēt ar to pašu, jo, līdzko Krievija izšautu savas starpkontinentālās raķetes, lai dotu atbildes triecienu, tās tiktu notriektas virs Polijas. Tas tehniski pārkāpj virkni vienošanos starp ASV un Krieviju, kur pretraķešu sistēmas drīkst tikt izvietotas tikai vienā vietā katrā no lielvalstīm. Ja šie viedokļi ir patiesi, tad tas arī pārkāpj starpvalstu līgumu, ko var nodēvēt par “savstarpējo iznīcināšanos”, kas radīts ar mērķi vispār nepieļaut liela mēroga konfliktus, respektīvi – Pasaules karus kopumā, jo jebkurš kodolieroču trieciens citai valstij nozīmētu savstarpējus kodolieroču triecienus visiem.

Atbildot uz Polijā izvietoto pretraķešu sistēmu, Krievija Kaļiņingradas apgabalā izvietoja Iskander tipa raķešu sistēmas. Tehniski “par” izvietoto pretraķešu sistēmu ASV labā Polijā izvietotās sistēmas runā tādā ziņā, ka Polija nav ASV štats, nedz arī “uz papīra” tāda sistēma izvietota, lai tiktu kādā veidā vērsta, lai samazinātu Krievijas kodolieroču arsenāla iespējas, bet tīri fiziski, tāda sistēma tās mazina.

Un pavisam tālāk sākas jau tā informatīvā sfēra, kurā ir liela putra starp tiem, kas apgalvo, ka kapitālisms kā tāds jau sasniedzis savu robežu, ka tas pēkšņi var pārstāt funkcionēt, ka tas mijas ar strauji pieaugošo ienākumu nevienlīdzību. Daļēji tādi uzskati balstās uz to, ka tiek ražots daudz vairāk, nekā tiek patērēts, ka gan Francijā, gan Vācijā, gan Lielbritānijā šobrīd ir nekustamo īpašumu burbuļi un tā tālāk, nemaz nerunājot par reāli esošajām ekonomiskajām problēmām un gaužām lēno izaugsmi, ka pat pirmo reizi vēsturē centrālā banka ir spiesta ieviest negatīvu noguldījumu likmi. Kas no tā ir patiess, to rādīs laiks, tikmēr sabiedrībai būs vien melnais un baltais, zīmēs ķiņķēziņus, Hitlera ūsas gan vienam gan otram lielvalstu līderim un bravūrīgi, uz seklām emocijām balstīti, vicinās dūres.

Novērtē šo rakstu:

116
11

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...