Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sabiedrība nav jāinformē, tā ir jāaudzina ar noteiktu viedokļu un uzskatu kopumu lai adaptētos izmaiņām – tā jau ilgstoši karu un dažādu citu starpvalstu darbību iemesli netiek un netiks atklāti, kamēr sabiedrība paliks pie viegli uztverama viedokļa, kas tai netraucē dzīvot.

Visu priekšā pašlaik norisinās Ukrainas pilsoņu karš, par kuru oficiālais viedoklis lielākajā daļā, bet ne visos Rietumos ir tāds, ka tauta tīkoja pēc demokrātijas, sacēlās un gāza Kremļa prezidentu, kā rezultātā krievs to nespēja pieņemt, okupēja Krimu un nu grib paņemt visu krieviski runājošo daļu Ukrainas, sūtot iekšā ieročus un zaldātus Donbasā.

Tad ir oficiālais Krievijas viedoklis: caur SVF un citām rietumu institūcijām finansētas grupas ar lielu ASV līdzdalību sarīkojušas masu protestus, gāzušas likumīgi ievēlētu prezidentu, tādējādi pie varas laižot radikālus nacionālistus, kā rezultātā krieviski runājošā daļa pieprasījusi atdalīšanos no Ukrainas, dēļ kā Porošenko uzsācis tā saukto “pretterorisma operāciju”.

No oficiālā Rietumu viedokļa stipri atšķiras Vācijas, Austrijas paustais, arī ASV šie viedokļi ir visdažādākie, kā ierasts.

Tie ir viegli saprotami viedokļi un uzskatu kopums, kuri attiecīgi sabiedrības vairākumam ļauj “saprast” un pieņemt notiekošo.

Pat pēc pirmajiem soļiem “zaķa alā” aina ir visai līdzīga, tomēr tā sāk atšķirties no masu pieņemtā viedokļa, kur visam jābūt melnam vai baltam. Šeit nu jau ir runa par gan ASV, gan Krievijas interesēm Eiropā.

Pēdējos gados ASV strauji zaudē naftas importējošas valsts statusu, jo pašās ASV ir ievērojami resursi – gan nafta, gan gāze. Būtiska problēma šajā sakarā ir tāda, ka Savienotajām valstīm nav noieta tirgu, uz kuriem eksportēt, jo gadu desmitiem tās bijušas tendētas teju vai simtprocentīgi uz energoresursu importu. Tajā pašā laikā Krievijai pieder ievērojama tirgus daļa Eiropā.

Un te var atsaukt atmiņā dažas būtiskas norises, kas pierāda ASV ieinteresētību iegūt tirgus Eiropā – jau neilgi pēc faktiska Ukrainas konflikta eskalācijas virknei valstu tika piedāvāts importēt sašķidrināto gāzi no ASV. Tāpat Bulgārija pēc ASV republikāņu senatoru viesošanās pēkšņi pārtrauca vada South stream turpmāku virzību (minētais vads ved caur melno jūru, gar Krimu caur Bulgāriju, daļu Balkānu, apejot Ukrainu). Pagaidām “trumpji” šajā ziņā pieder Krievijai, jo ASV nav nedz atbilstošas infrastruktūras, nedz arī attiecīgajām valstīm ir līdzekļu to visu izbūvēt.

Tā, protams, ekonomiskā puse, bet joprojām pavisam virspusējs konfliktu cēlonis - vēl tālāk sākas pati interesantākā daļa, par kuru medijos vien pa retam kaut kas pavīd, jo sevišķi reti latviešu, un tā ir saistīta ar ASV dolāra kā pasaules rezerves valūtas statusu.

Jau gadiem ilgi sakarā ar ASV milzu parādu, kā arī ne visai iepriecinošajām ekonomiskajām prognozēm, kas skārušas veselu lērumu Eiropas valstu, lielo baņķieru, biržu spekulāciju aprindās tiek skarta tēma par jaunas pasaules rezerves valūtas nepieciešamību.

Ķīna visnotaļ aktīvi šādā statusā cer pacelt juaņu. Arī nesen starp Krieviju un Ķīnu noslēgtais darījums paredz vairs savstarpēji rēķinus nekārtot ASV dolāros, bet gan juaņās. Kopumā pēdējos gados virkne lielu resursu eksportētāju rēķinos vairs neizmanto ASV dolārus, ieskaitot Irānu, Venecuēlu. Tāpat lielākie Krievijas energoresursus eksportējošie uzņēmumi spēruši soļus, lai pakāpeniski atteiktos no ASV dolāra izmantošanas. Minētās valstis un valstu grupas to dēvē par “ASV hegemonijas beigām” vai cīņu ar to.

Tāpat tā sauktās BRICS valstis arī veido savu “valūtas fonda” variantu, kur galvenā valūta ir tā pati Ķīnas juaņa. Šā vai tā – pagaidām juaņa no rezerves valūtas statusa ir visnotaļ tālu, kopumā valūtas tirgos ārpusē tā figurē maz, tiesa gan – ar pieaugošu tendenci.

Tas noved pie spekulācijas: ja Ukrainas konfliktu turpināt ir ASV interesēs, tad tāpēc, ka ar laiku tomēr ir iespējas iegūt daļu Eiropas energoresursu tirgus un nostiprināt savu interešu atbalstu gan starp jaunajiem, gan vecajiem sabiedrotajiem (Baltijā tas labi redzams), ja Krievijas interesēs, tad, lai panāktu maksimālu norobežošanos no Rietumu tautsaimniecības, ja tai draud krahs.

Vēl kāds populārs viedoklis ir kodolieroči un tas, ka ASV līdz ar pretraķešu aizsardzības izvietošanu Polijā izjaukušas līdzsvaru, kas nozīmē to, ka ASV ir spēja dot triecienus Krievijai, kamēr Krievija zaudē spējas atbildēt ar to pašu, jo, līdzko Krievija izšautu savas starpkontinentālās raķetes, lai dotu atbildes triecienu, tās tiktu notriektas virs Polijas. Tas tehniski pārkāpj virkni vienošanos starp ASV un Krieviju, kur pretraķešu sistēmas drīkst tikt izvietotas tikai vienā vietā katrā no lielvalstīm. Ja šie viedokļi ir patiesi, tad tas arī pārkāpj starpvalstu līgumu, ko var nodēvēt par “savstarpējo iznīcināšanos”, kas radīts ar mērķi vispār nepieļaut liela mēroga konfliktus, respektīvi – Pasaules karus kopumā, jo jebkurš kodolieroču trieciens citai valstij nozīmētu savstarpējus kodolieroču triecienus visiem.

Atbildot uz Polijā izvietoto pretraķešu sistēmu, Krievija Kaļiņingradas apgabalā izvietoja Iskander tipa raķešu sistēmas. Tehniski “par” izvietoto pretraķešu sistēmu ASV labā Polijā izvietotās sistēmas runā tādā ziņā, ka Polija nav ASV štats, nedz arī “uz papīra” tāda sistēma izvietota, lai tiktu kādā veidā vērsta, lai samazinātu Krievijas kodolieroču arsenāla iespējas, bet tīri fiziski, tāda sistēma tās mazina.

Un pavisam tālāk sākas jau tā informatīvā sfēra, kurā ir liela putra starp tiem, kas apgalvo, ka kapitālisms kā tāds jau sasniedzis savu robežu, ka tas pēkšņi var pārstāt funkcionēt, ka tas mijas ar strauji pieaugošo ienākumu nevienlīdzību. Daļēji tādi uzskati balstās uz to, ka tiek ražots daudz vairāk, nekā tiek patērēts, ka gan Francijā, gan Vācijā, gan Lielbritānijā šobrīd ir nekustamo īpašumu burbuļi un tā tālāk, nemaz nerunājot par reāli esošajām ekonomiskajām problēmām un gaužām lēno izaugsmi, ka pat pirmo reizi vēsturē centrālā banka ir spiesta ieviest negatīvu noguldījumu likmi. Kas no tā ir patiess, to rādīs laiks, tikmēr sabiedrībai būs vien melnais un baltais, zīmēs ķiņķēziņus, Hitlera ūsas gan vienam gan otram lielvalstu līderim un bravūrīgi, uz seklām emocijām balstīti, vicinās dūres.

Novērtē šo rakstu:

116
11

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...