Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„Sudraba lūdz iedzīvotāju padomu, lai saprastu, ko viņai darīt pēc valsts kontrolieres amata atstāšanas. Intervijā televīzijas kanāla LNT raidījumam 900 sekundes viņa atklāja, ka esošajās politiskajās partijās sevi neredz, bet arī šaubās, vai jaunas partijas dibināšana būtu veids, kā kaut ko valstī mainīt.” (Diena.lv, 21.01.2013.) Vārds „padoms” laikam būs nevietā, it īpaši attiecinot uz personu, kas, iespējams, ir gudrāka par tevi. Tāpēc aizstāšu ar vārdu „pārdomas”.

Var lūgt Dievu, un droši vien tas ir jādara, lai tas palīdzētu sakārtot lietas valstī. Tikai viena lieta ir paļauties uz Dieva žēlastību, cerot, ka valsts izzadzējiem kādu dienu iestāsies apskaidrība un savu ofšoros nozūmēto naudu norakstīs bērnu namiem, vai Dienvidu tiltu, Saktas puķu tirdziņu un bērnu slimnīcu būvētājiem pēkšņi ienāks prātā doma „nostučīt” kukuļu prasītājus, bet valsts uzņēmuma valdē sēdošs nejēga atteiksies no sava amata un sāks strādāt darbu atbilstošu savām spējam, bet cita lieta ir piestrādāt pie tā, lai šī „apskaidrība” minētajiem subjektiem iestātos ātrāk. Pilnīgi iespējams, ka tāds arī ir Dieva funktieris - nevis pasniegt dāvanu debesu mannas veidā, bet likt to darīt konkrētiem cilvēkiem.

Ar kādiem riskiem nāktos sastapties godprātīgam cilvēkam, ejot politikā ar vislabākajiem nodomiem?

1) Nopietnas kļūdas, kam par cēloni pieredzes trūkums reālpolitikā.

2) Kompromisi ar sirdsapziņu un morālo vērtību pielāgošana konkrētiem apstākļiem, nokļūstot politmafijas apritē.

3) Dažādu gadījuma cilvēku nokļūšana komandā.

Labs piemērs iepriekš teiktajam ir Zatlera partija - kā var sabojāt labus nodomus. Šeit gan jāpiebilst: esmu teicis agrāk un saku to arī tagad, ka Zatlers un Kukule vēl nav visa partija un plinti krūmos mest nevajag. Par to, ka Reformu partijā ir sakarīgi cilvēki, liecina šīs partijas izvirzītā Rīgas mēra kandidāte Inga Antāne un viņas nesen medijiem paustie izteikumi:

http://www.delfi.lv/news/national/politics/rp-rigas-mera-amata-kandidate-antane-izvairiga-par-iespejamu-sadarbibu-ar-sc.d?id=42981896

http://reformupartija.lv/2013/01/19/inga-antane-sava-uzruna-vienotibas-rigas-nodalas-kopsapulce-atskatas-uz-koalicijas-partneru-lidzsinejo-sadarbibu/

Ja runā to, ko domā, tad ar tādiem cilvēkiem var un vajag sadarboties.

Kāda alternatīva? Viens no variantiem varētu būt sabiedriskas organizācijas nodibināšana un vadīšana, pielietojot savas Valsts kontrolē iegūtās iemaņas. Tas ir tas, par ko minēju iepriekš Pietiek nopublicētajā rakstā. Tagad nedaudz sīkāk.

1) Mērķis – pilsoniskas un patiesi demokrātiskas valsts iekārtas iedibināšana, nodrošinot visas sabiedrības interešu ievērošanu. Būtībā tas ir tas, kas ierakstīts pašreiz valdošās „reformu un tiesiskuma koalīcijas” vienošanās dokumentā - demokrātija, caurspīdīgums, profesionalitāte.

2) Funkcijas - sabiedrības kontrole valsts pārvaldes jomā, kur tiek pieņemti visai sabiedrībai svarīgi lēmumi - valsts un pašvaldību iepirkumi, banku sfēras kontrole, uzņēmumu ar valsts un pašvaldību kapitāla daļu, it īpaši to, kam monopolstāvoklis, kontrole tādos jautājumos kā cenu politika un darbinieku atalgojums, virkne citu jautājumu, kuru kontroles lietderība cilvēkam ar pieredzi dotā sfērā būtu labāk zināma. Otrs virziens - spiediens uz likumdevējiem, lai tie pienācīgi pilda savas funkcijas (parlamentārās izmeklēšanas komisijas korupcijas skandālos, KNAB un prokuratūras darba efektivitātes kontrole, likumu sakārtošana nevis atsevišķu grupu, bet visas sabiedrības interesēs).

3) Nepieciešamie resursi:

a) Ar likumu nostiprinātas pilnvaras, kas ļautu realizēt minētās funkcijas;

b) Valsts finansējums, kas ļautu izvairīties no sponsoru piesaistes un ietekmes.

Kāds jautās - kam vajadzīga funkciju dublēšana? Ir taču VK, IUB, FKTK, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija. Šeit jāpiebilst, ka kontrolējošās iestādes ir valsts padotībā un tātad vairāk vai mazāk ietekmējamas no valdošo partiju puses. Turklāt augstākstāvošā iestāde var aizliegt darīt zināmu plašākai sabiedrībai noteiktu informāciju, tādejādi jēdziens „caurspīdīgums” bieži paliek tikai uz papīra.

Un beidzot - pasākuma realizācijas plāns.

1) Iesākumam varētu iesniegt vēstuli valdībai un Saeimā pārstāvētām frakcijām ar konkrētiem priekšlikumiem - nepieciešamības pamatojums, funkcijas, pilnvaras, budžets. Vēstuli vēlams būtu parakstīt vairākām sabiedrībai zināmām un respektējamām personām.

2) Birokrātiskas atrakstīšanās un nevēlēšanās sadarboties gadījumā atbildes vēstules nopublicēt medijos ar atbilstošiem komentāriem, vēlams, pirms kārtējām vēlēšanām. Un tad ierosināt referendumu par konkrēto jautājumu. Tam gan būs vajadzīgs finansējums. Nu tad jāgriežas ar cepuri rokās caur medijiem pie sabiedrības. Varbūt tas kļūs par vienu no latviešu un krievu konsolidācijas formām, jo minētās problēmas ir kopīgas neatkarīgi no valodas.

Apzinos, ka divu stundu laikā tapis raksts var būt jēls un līdz galam nepārdomāts, tomēr ceru, ka kāds noderīgs domas grauds tur varētu būt, kuru būtu vērts apaudzēt.

Katrā ziņā steiga šeit būtu nevietā. Latvijas tauta neizmira 50 + 20 gadu laikā, nu tad pacietīs vel pāris gadus. Jāņem piemērs no Dombrovska, Āboltiņas un Co. optimisma, kuri acīmredzot uzskata, ka satraukumam nav pamata, tik laiku pa laikam jādod iespēja tautai „izlaist tvaiku” un reizi četros gados jāsastāda kārtējā „tiesiskuma un reformu vienošanās” tualetes papīra vērtībā.

Domāju, ka pa mākoņiem lidināties nevajadzētu un, ja tiek piedāvāts konkrēts un interesants darbs, tad atteikt „tautas glābšanas” idejas vārdā nebūtu prāta darbs, jo tāpat nenovērtēs. Turklāt neviens netraucē savietot maizes darbu ar sabiedrisko. No pēdējā, vismaz sākumposmā, paēdis nebūsi.

P.S. Ja ir interese pārdomāt lietas sīkāk, tad manu e-pasta adresi var dabūt caur Pietiek, iepriekš apliecinot, ka interesents ir tiešam Inguna Sudraba.

Novērtē šo rakstu:

44
47

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

FotoAugsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti atšķirīgās pasaulēs, kur Jūsu pasaulē nav nabadzības un nav bērnu, kas klaiņo apkārt, nav ģimeņu, kas savus bērnus atstājušas novārtā, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas bezspēcīgi un visu pamests vientulībā nomirst mežā.
Lasīt visu...

12

Skarba replika par PVN un tiesām

FotoAr tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks sodīts, citam – iespēja izbaudīt sava darba vai īpašuma augļus, citam – pārliecība, ka birojā neieradīsies reketieri un nepieprasīs samaksu par “jumtu”. Dažkārt „jumts” ir skaisti tērpies tiesneša, pašvaldības uzņēmuma vai politiski valdošas partijas paskatā. Man tiesiska valsts citu, prozaiskāku izpratņu starpā nozīmē arī to, ka, vēršoties tiesā, varu paļauties uz likuma varu un likuma nemainīgu piemērošanu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

FotoIesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un Valsts prezidentu par Veselības ministrijas faktisko atteikumu veikt viņa kā ārstniecības personas resertifikācijas procesa tiesiskuma pārraudzību.
Lasīt visu...

21

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

FotoTiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī, pieņemot likumu “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”. Zemes reformas mērķis tika pasludināts šā likuma 2. pantā:
Lasīt visu...

21

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

FotoGarāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa jau izdalīta pa labi un pa kreisi - jo no filmām un koncertierakstiem jau ir jēga tikai tad, ja tās skatās un tos klausās; tāpat kā no grāmatām - tikai tad, ja tās lasa). Tajā uzmestajā acī iekrita dažu, atsevišķi noliktu filmu ripuļu vāciņi.
Lasīt visu...

12

Par uzpūsto depresijas problēmu

FotoJau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”, no kuriem tikai maza daļa regulāri ārstējoties, bet pārējie esot atstāti likteņa varā, un valstij vajagot kaut ko darīt šinī sakarā. It sevišķi lielu centību augstāk minētās idejas propagandēšanā izrāda dakterīši Elmārs Rancāns, Elmārs Tērauds un Biruta Kupča.
Lasīt visu...

21

Kleptomānijas cēlonis

FotoRetrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu noziegumu brīvību ir starptautiski vispārzināms fakts.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...