Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pat tagad nezinu, vai vērts šo te publicēt. Maz prātīgu viedokļu, bet lamāšanās bezgalīga...

Muļķībai un pašapmierinātībai, kā zināms, vienmēr ir traģiskas sekas. Tās pārdzīvot var palīdzēt vienīgi laimīgs gadījums. Ar „laimīgiem gadījumiem” dzīve mūs gan pārāk bieži nelutina, tomēr nez kāpēc mēģinām uz tiem paļauties.

Jau sen prātoju, kur tas „āķis”, bet pēc sarunām ar nopietniem večiem un papildu informācijas, kas nesen publicēta žurnālā IR (Aivars Ozoliņš, 5. jūnijs 2013., "Bīstamā vēlmju domāšana"), saprotu, ka laiks skaļi runāt gandrīz palaists garām.

Tā vietā, lai patiesi ieinteresēti iesaistītos Latvijas ekonomikas sakārtošanā, pļāpājam par nenozīmīgiem „plusiņiem” un „mīnusiņiem” pašvaldību vēlēšanās, ne nieka nerūpējoties par iespēju saglabāt mūsu valsti un savas (patiesībā vairāk gan savu bērnu un mazbērnu) dzīvības.

Aivars Ozoliņš citē Pola Goubla (nezinīšiem atgādināšu – strādāja delegācijā par Krievijas armijas izvešanu no Latvijas, apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni, Lietuvas Ģedimina ordeni, Igaunijas Māras zemes krustu) sacīto:

„Nākamie 20 gadi būs bīstamāki un problemātiskāki nekā iepriekšējie. Pārāk daudz cilvēku ir ļāvušies "vēstures beigu" domāšanai – ka PSRS vairs nav, Aukstais karš beidzies un nu dzīvojam pasaulē, kurā dominē demokrātija, cilvēktiesības un brīvā tirgus kapitālisms. Tās ir pilnīgas muļķības!

Ir daudz mazāk pazīmju, nekā gribētos, ka ekonomiskas pārmaiņas nodrošina demokrātijas iestāšanos un ka varas pārdalījums, kas ir noticis pasaulē, rada vairāk stabilitātes. Notiek lielas pārmaiņas Krievijā no vienas puses un ASV kā metonīmā Rietumu pasaulei no otras.

Domāju – Krievijas Federācija nākamo 20 gadu laikā izirs. Tai vienkārši nav kopīga dabiska satvara vai vērtību. Gaidāmā izjukšana būs neglīta, turklāt to veicinās ne tik daudz nekrievi Ziemeļkaukāzā, kam vairākums cilvēku pievērš lielāko vērību, bet gan drīzāk krievi Sibīrijā, Tālajos Austrumos, Ziemeļrietumos, kuri nav apmierināti, ka maksā nodokļus, bet pretī no Maskavas saņem visai maz.”

Latvijas politika balstās uz banku „analītiķu” sagudrotām „prognozēm” un ieteikumiem, kam ar reālo situāciju sakars tikai tāds, ka šie „analītiķi” un viņu saimnieki regulē ekonomiku savās – iespējami lielākas peļņas iegūšanas interesēs, nosakot arī, kuru no konkurējošām bankām „glābt”, kuru „laist pa burbuli”.

Diemžēl šāds scenārijs atbilst tikai īstermiņa izdevīgumam, bet tā piemērošana loģiski „sakārtota” valstīs, kur atrodas banku konsorciju filiāles. Patlaban neredzu un nedzirdu banku lobiju NEIEINTERESĒTU ekonomistu un tautsaimnieku (dažbrīd šķiet, ka pēdējo Latvijā nav vispār) analītiskus spriedumus, ko darīt, kā rīkoties, lai valsts pati sevi nepazudinātu.

Atcerēsimies, ka Latvijas ekonomikas modelis visos iepriekšējos valstiskajos formējumos (latviešu, vācu, krievu) balstījies lauksaimnieciskās ražošanas attīstībā. Latvijas pirmās brīvvalsts zemes reformā līdz 1934. gadam izveidojās 62 tūkstoši jaunu (ievērojiet – JAUNU) zemnieku saimniecību, nodrošinot darba vietas sestajai daļai valsts iedzīvotāju. Pirms tam Latvijā bija 148 tūkstoši zemnieku saimniecību.

Saskaitiet visu kopā un padomājiet, cik DARBA VIETU bija Latvijas laukos. Es apzināti neminu darba ražīgumu un citus kritērijus, ko tik dedzīgi apcer profesionāli ekonomisti. Tāpat ne mazākā mērā nerosinu šo situāciju atjaunot. BET, kā saka gudrinieks Godmanis, vajag atcerēties vēl vienu pavisam nesen piedzīvotu faktu – Latvijas kolhozu sistēmai stabilizējoties, aptuveni pusi saražotā produkta veidoja individuālo saimniecību pienesums.

Var jau būt, ka bijušie kolhoznieki paši to nemaz nezina, bet tieši viņu produkcijas apjomu prasmīgi grāmatveži Lauksaimniecības pārvaldēs, izpildkomitejās un ministrijās pieskaitīja „kolhozu sistēmas” veikumam un kā absolūtu sasniegumu lepni pavēstīja „augšām” Maskavā. Arī senajās muižās viensētas nodrošināja tautas spēju pastāvēt un izdzīvot visneiedomājamākajos apstākļos.

Ar ko gan šodienas 1000 un vairāk hektāru saimniecība atšķiras no muižas? Ar to, ka ir parādā bankām, atkarīga no ievestiem energoresursiem un tehniskā aprīkojuma piegādēm. Patiesībā pārtikas produktu ražošana no lauku saimniecībām „pārcelta” rūpnīcās.

Saprotams, rūpnīcu un mūsdienu muižas līdzinieci banku sektoram regulēt ievērojami vieglāk par viensētnieka saimniecību ar 5-500 hektāru (pēdējo ciparu uzskatu par MAKSIMĀLI PIEĻAUJAMO) platību. Nerunājot nemaz par pensionāru „ienākumu” kontroli viensētu aizžogojumos. Arī lielveikalu ķēdēm ērtāk strādāt ar „dižajiem”. Šī vēstījuma sākumā ne velti ieminējos par pašapmierinātību. 

Nelaimēm ne vienmēr jābūt tieši ieroču spēka izraisītām. Patlaban Eiropa netiek galā ar plūdiem. Citur pasaulē daba cenšas ierobežot „civilizācijas” uzbrukumu atšķirīgām metodēm.

Atcerēsimies, ka Latvijas iedzīvotāji pārdzīvoja pēdējos DIVUS pasaules karus tikai tādēļ, ka aiz katra sētas staba varēja iegūt pārtiku – visas iebrucēju varzas gandrīz netraucēti laupīja. Tas bija iespējams tāpēc, ka pārtiku ražoja viensētas zemnieks. Iztēlojieties, kas notiktu ar „dižsaimniecību” vai „lielveikalu” līdzīgā situācijā. To, ka rūpnieciska pārtikas ražošana apstātos acumirklī, nemaz nevajag atgādināt.

Lauksaimniecībā tobrīd bezvērtīgus naudas uzkrājumus nekavējoties iegūtu patlaban pavisam reto DARBA zirgu fermu īpašnieki. Vectētiņi un vecmāmiņas steigšus mācītu mazbērniem apieties ar lāpstu, dakšu un kapli. Atgūtu cieņu vienkāršu kalēja amata meistaru prasmes. Arī pagastu kokamatniekiem būtu darba pilnas rokas, bet ļautiņi, kuri nepārdomāti pārdevuši tēvutēvu mantojuma zemi ārvalstniekiem, mudīgi vien snaikstītos pāri ap tiem ierīkotajiem žogiem.

Joprojām nemudinu atgriezties pie sentēvu saimniekošanas sistēmas, bet atmest gluži visu – tas patiešām ir nesaprātīgi. To pierādījuši neskaitāmie divdesmit gadus saglabājušies grausti bijušo „kolektīvo” saimniecību laukos. Vēl jo vairāk. Domāju, ka vispār nav nepieciešams veidot jaunas darba vietas pilsētās, toties jo neatliekami tas darāms laukos. Līdz ar to pilsētās tās radīsies tik un tā.

Lai man piedod pilsētnieki, bet pilsētas nekad (vismaz pagaidām) un nekur nav glābušas valstis no sabrukuma un traģiskām kolīzijām. Tas ir izdevies vienīgi lauku struktūrām ar pašpietiekamu ražošanas organizāciju. Tātad modernizēsim laukus, bet noteikti atstāsim atkāpšanās ceļu (tāds nekādā ziņā nav šodienas viesu māju saimnieku un lauku pirtnieku piedāvājums), kas mūsu mazbērniem var izrādīties vienīgais glābiņš.

Interesanti uzzināt, ko par šādu lauku veču filozofiju teiktu „analītiķi” (smieklīgus argumentus dzirdēju LTV-1 raidījumā, kur pļāpāja baņķieris Rungainis, kolhoznieks Beļavnieks un zinātnieks Miglavs) vai godīgi ekonomisti. Ja neko, tad patiešām skaidrs, ka tādu te nav.

Novērtē šo rakstu:

45
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...