Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pat tagad nezinu, vai vērts šo te publicēt. Maz prātīgu viedokļu, bet lamāšanās bezgalīga...

Muļķībai un pašapmierinātībai, kā zināms, vienmēr ir traģiskas sekas. Tās pārdzīvot var palīdzēt vienīgi laimīgs gadījums. Ar „laimīgiem gadījumiem” dzīve mūs gan pārāk bieži nelutina, tomēr nez kāpēc mēģinām uz tiem paļauties.

Jau sen prātoju, kur tas „āķis”, bet pēc sarunām ar nopietniem večiem un papildu informācijas, kas nesen publicēta žurnālā IR (Aivars Ozoliņš, 5. jūnijs 2013., "Bīstamā vēlmju domāšana"), saprotu, ka laiks skaļi runāt gandrīz palaists garām.

Tā vietā, lai patiesi ieinteresēti iesaistītos Latvijas ekonomikas sakārtošanā, pļāpājam par nenozīmīgiem „plusiņiem” un „mīnusiņiem” pašvaldību vēlēšanās, ne nieka nerūpējoties par iespēju saglabāt mūsu valsti un savas (patiesībā vairāk gan savu bērnu un mazbērnu) dzīvības.

Aivars Ozoliņš citē Pola Goubla (nezinīšiem atgādināšu – strādāja delegācijā par Krievijas armijas izvešanu no Latvijas, apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni, Lietuvas Ģedimina ordeni, Igaunijas Māras zemes krustu) sacīto:

„Nākamie 20 gadi būs bīstamāki un problemātiskāki nekā iepriekšējie. Pārāk daudz cilvēku ir ļāvušies "vēstures beigu" domāšanai – ka PSRS vairs nav, Aukstais karš beidzies un nu dzīvojam pasaulē, kurā dominē demokrātija, cilvēktiesības un brīvā tirgus kapitālisms. Tās ir pilnīgas muļķības!

Ir daudz mazāk pazīmju, nekā gribētos, ka ekonomiskas pārmaiņas nodrošina demokrātijas iestāšanos un ka varas pārdalījums, kas ir noticis pasaulē, rada vairāk stabilitātes. Notiek lielas pārmaiņas Krievijā no vienas puses un ASV kā metonīmā Rietumu pasaulei no otras.

Domāju – Krievijas Federācija nākamo 20 gadu laikā izirs. Tai vienkārši nav kopīga dabiska satvara vai vērtību. Gaidāmā izjukšana būs neglīta, turklāt to veicinās ne tik daudz nekrievi Ziemeļkaukāzā, kam vairākums cilvēku pievērš lielāko vērību, bet gan drīzāk krievi Sibīrijā, Tālajos Austrumos, Ziemeļrietumos, kuri nav apmierināti, ka maksā nodokļus, bet pretī no Maskavas saņem visai maz.”

Latvijas politika balstās uz banku „analītiķu” sagudrotām „prognozēm” un ieteikumiem, kam ar reālo situāciju sakars tikai tāds, ka šie „analītiķi” un viņu saimnieki regulē ekonomiku savās – iespējami lielākas peļņas iegūšanas interesēs, nosakot arī, kuru no konkurējošām bankām „glābt”, kuru „laist pa burbuli”.

Diemžēl šāds scenārijs atbilst tikai īstermiņa izdevīgumam, bet tā piemērošana loģiski „sakārtota” valstīs, kur atrodas banku konsorciju filiāles. Patlaban neredzu un nedzirdu banku lobiju NEIEINTERESĒTU ekonomistu un tautsaimnieku (dažbrīd šķiet, ka pēdējo Latvijā nav vispār) analītiskus spriedumus, ko darīt, kā rīkoties, lai valsts pati sevi nepazudinātu.

Atcerēsimies, ka Latvijas ekonomikas modelis visos iepriekšējos valstiskajos formējumos (latviešu, vācu, krievu) balstījies lauksaimnieciskās ražošanas attīstībā. Latvijas pirmās brīvvalsts zemes reformā līdz 1934. gadam izveidojās 62 tūkstoši jaunu (ievērojiet – JAUNU) zemnieku saimniecību, nodrošinot darba vietas sestajai daļai valsts iedzīvotāju. Pirms tam Latvijā bija 148 tūkstoši zemnieku saimniecību.

Saskaitiet visu kopā un padomājiet, cik DARBA VIETU bija Latvijas laukos. Es apzināti neminu darba ražīgumu un citus kritērijus, ko tik dedzīgi apcer profesionāli ekonomisti. Tāpat ne mazākā mērā nerosinu šo situāciju atjaunot. BET, kā saka gudrinieks Godmanis, vajag atcerēties vēl vienu pavisam nesen piedzīvotu faktu – Latvijas kolhozu sistēmai stabilizējoties, aptuveni pusi saražotā produkta veidoja individuālo saimniecību pienesums.

Var jau būt, ka bijušie kolhoznieki paši to nemaz nezina, bet tieši viņu produkcijas apjomu prasmīgi grāmatveži Lauksaimniecības pārvaldēs, izpildkomitejās un ministrijās pieskaitīja „kolhozu sistēmas” veikumam un kā absolūtu sasniegumu lepni pavēstīja „augšām” Maskavā. Arī senajās muižās viensētas nodrošināja tautas spēju pastāvēt un izdzīvot visneiedomājamākajos apstākļos.

Ar ko gan šodienas 1000 un vairāk hektāru saimniecība atšķiras no muižas? Ar to, ka ir parādā bankām, atkarīga no ievestiem energoresursiem un tehniskā aprīkojuma piegādēm. Patiesībā pārtikas produktu ražošana no lauku saimniecībām „pārcelta” rūpnīcās.

Saprotams, rūpnīcu un mūsdienu muižas līdzinieci banku sektoram regulēt ievērojami vieglāk par viensētnieka saimniecību ar 5-500 hektāru (pēdējo ciparu uzskatu par MAKSIMĀLI PIEĻAUJAMO) platību. Nerunājot nemaz par pensionāru „ienākumu” kontroli viensētu aizžogojumos. Arī lielveikalu ķēdēm ērtāk strādāt ar „dižajiem”. Šī vēstījuma sākumā ne velti ieminējos par pašapmierinātību. 

Nelaimēm ne vienmēr jābūt tieši ieroču spēka izraisītām. Patlaban Eiropa netiek galā ar plūdiem. Citur pasaulē daba cenšas ierobežot „civilizācijas” uzbrukumu atšķirīgām metodēm.

Atcerēsimies, ka Latvijas iedzīvotāji pārdzīvoja pēdējos DIVUS pasaules karus tikai tādēļ, ka aiz katra sētas staba varēja iegūt pārtiku – visas iebrucēju varzas gandrīz netraucēti laupīja. Tas bija iespējams tāpēc, ka pārtiku ražoja viensētas zemnieks. Iztēlojieties, kas notiktu ar „dižsaimniecību” vai „lielveikalu” līdzīgā situācijā. To, ka rūpnieciska pārtikas ražošana apstātos acumirklī, nemaz nevajag atgādināt.

Lauksaimniecībā tobrīd bezvērtīgus naudas uzkrājumus nekavējoties iegūtu patlaban pavisam reto DARBA zirgu fermu īpašnieki. Vectētiņi un vecmāmiņas steigšus mācītu mazbērniem apieties ar lāpstu, dakšu un kapli. Atgūtu cieņu vienkāršu kalēja amata meistaru prasmes. Arī pagastu kokamatniekiem būtu darba pilnas rokas, bet ļautiņi, kuri nepārdomāti pārdevuši tēvutēvu mantojuma zemi ārvalstniekiem, mudīgi vien snaikstītos pāri ap tiem ierīkotajiem žogiem.

Joprojām nemudinu atgriezties pie sentēvu saimniekošanas sistēmas, bet atmest gluži visu – tas patiešām ir nesaprātīgi. To pierādījuši neskaitāmie divdesmit gadus saglabājušies grausti bijušo „kolektīvo” saimniecību laukos. Vēl jo vairāk. Domāju, ka vispār nav nepieciešams veidot jaunas darba vietas pilsētās, toties jo neatliekami tas darāms laukos. Līdz ar to pilsētās tās radīsies tik un tā.

Lai man piedod pilsētnieki, bet pilsētas nekad (vismaz pagaidām) un nekur nav glābušas valstis no sabrukuma un traģiskām kolīzijām. Tas ir izdevies vienīgi lauku struktūrām ar pašpietiekamu ražošanas organizāciju. Tātad modernizēsim laukus, bet noteikti atstāsim atkāpšanās ceļu (tāds nekādā ziņā nav šodienas viesu māju saimnieku un lauku pirtnieku piedāvājums), kas mūsu mazbērniem var izrādīties vienīgais glābiņš.

Interesanti uzzināt, ko par šādu lauku veču filozofiju teiktu „analītiķi” (smieklīgus argumentus dzirdēju LTV-1 raidījumā, kur pļāpāja baņķieris Rungainis, kolhoznieks Beļavnieks un zinātnieks Miglavs) vai godīgi ekonomisti. Ja neko, tad patiešām skaidrs, ka tādu te nav.

Novērtē šo rakstu:

45
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

6

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

Foto2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates sagatavoto raidījumu par tēmu „Sistēmas bērni”, kas liecina: internātus un slimnīcas izmanto kā draudu nepaklausīgajiem.
Lasīt visu...

21

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

FotoGodātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem tiesu spriedumiem, ar advokāta Normunda Šlitkes vai AS Pilsētas zemes dienests (AS nosaukumā vārds – „dienests” valsts iestādes viltīgs atdarinājums, kas ved neizpratnē), vai SIA Vienotais norēķinu centrs skaidrojumiem, pamācībām un likumu normu savirknējumiem „vienos vārtos”?
Lasīt visu...

12

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

FotoFrancijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju oficiālie pārstāvji netiks finālā. Pēc sociologu branžas globālās izblamēšanās pērnā gada svarīgāko notikumu prognozēšanā nešķiet prātīgi uzņemties kaut jel kādu atbildību par aptauju datu interpretēšanu, tomēr viens ir skaidrs: valsts populārākā politiķe ir Marina Le Pena, kura klasifikācijas labad tiek skaitīta pie galēji labējiem. Lai kaut kā šo eirorastiem neērto situāciju appušķotu, viņai permanenti uzkarināta populisma birka.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...