Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Paziņojot, ka uzņēmējiem jāsadarbojas ar visiem politiskajiem spēkiem, pirmdien no politiskās apvienības Par labu Latviju (PLL) aizgāja visi uzņēmēji. Lai gan viens no apvienības politiskajiem līderiem Ainārs Šlesers pirms uzņēmēju masveida aiziešanas no priekšvēlēšanu apvienības paziņoja, ka turpmāk PLL vadīs uzņēmējs, un arī aizstāvēja viedokli, ka apvienībai jāpiesaista arvien jauni uzņēmēji un komersantiem jābūt apvienībā kuplākā skaitā nekā politiķiem, tomēr uzņēmējus neapmierina iespēja savu viedokli aizstāvēt tikai ar astoņām opozīcijas balsīm Saeimā. Bijušais Andra Šķēles padomnieks Mārcis Bendiks uzskata, ka šis pavērsiens PLL attīstībā nav nekas negaidīts vai ārkārtējs un patiesībā šī priekšvēlēšanu apvienība beidza eksistēt jau uzreiz pēc Saeimas vēlēšanām.

Mārcis Bendiks:

Jāsaka Dievam paldies! Tas viss ir tik uz labu. Pareizi soļi no visām pusēm. Nav uzņēmējiem jāsēž politisku partiju orgānos. Tas, ka politiskām partijām ir jākontaktē arī ar uzņēmējiem, ir skaidrs. Kuras vairāk, kuras mazāk – sociāldemokrāti vairāk komunicē ar arodbiedrībām, labējās - vairāk ar uzņēmējiem. Taču uzņēmējiem ir savi darbi, politiķiem - savi. Tieši tāpat kā pauž sašutumu, ka politiķi sēž uzņēmējdarbības padomēs un valdēs, tāpat arī te. Vai nu tu esi uzņēmējs, vai politiķis. Un tā lomu jaukšana nav nekas labs.

Pārmetumi, ka uzņēmēji lien iekšā politikā, lai glābtu savu biznesu, ir žultainu kreisu žurnālistu demagoģija. Kāpēc tad nepārmeta Grigorijam Krupņikovam, kad viņš dibināja Jauno laiku?! Šie uzņēmēji, no kuriem dažus es pazīstu, redzēja to vājprātu, kas notiek ar Latvijas ekonomiku citos politiskajos spēkos. Viņi to mēģināja vērst par labu veidā, kas, manuprāt, bija nepareizs. Viņi paši gribēja iesaistīties politiskajos procesos tieši. Pareizais ceļš būtu bijis uz sabiedrisko politisko vidi iedarboties caur savas intereses paudošām organizācijām. Jālobē. Dažas organizācijas pat ar likumu ir noteiktas ar ļoti augstu statusu - tāda ir Darba devēju konfederācija. Ir tādas, kas ir tradicionāli pazīstamas - tādas kā Tirdzniecības un rūpniecības kamera, kurai gan nav nekāda statusa. Un neviens neliedz dibināt cita veida organizācijas, kas iedarbojas uz sabiedriski politiskajiem procesiem. Bet viņi nolēma iesaistīties tieši, turklāt ar vienu spēku.

Pēc Ulmaņa aiziešanas PLL bija vajadzīga vadības maiņa, bet par Šlesera paziņojumu, ka turpmāk apvienību vadīs uzņēmējs, ir jāprasa viņam pašam, ko viņš ar šo gājienu bija domājis. Ir pilnīgi skaidrs, ka pieņēmums, ka PLL vēlējās lielāku uzsvaru likt uz uzņēmējiem un priekšplānā vairāk izvirzīt uzņēmējus, ietver pilnīgu absurdu. Politiskajā spēkā ir jābūt redzamiem politiķiem. Tas būtu kā iestudēt Nacionālajā teātrī operu, kurā neredzētu solistus.

PLL bija priekšvēlēšanu apvienība. Šādai apvienībai ir iespēja saglabāties ilgstoši, piemēram, Zaļo un zemnieku savienība, kurā ietilpst vismaz trīs partijas, Saeimā jau turpina eksistēt trīs ciklus. Ir priekšvēlēšanu apvienības, kuras paziņo par virzīšanos uz partijas izveidošanu. Tāda ir Vienotība, kurai tas nepadodas - viņi maina termiņus, visādas iekšējās bremzes, bet ir paziņojuši, ka grib, tomēr viņiem nesanāk. Un ir apvienības, kuras nostartē vēlēšanās un - „paldies, uzredzēšanos!”. PLL šobrīd izskatās pēc šādas apvienības, jo īsi pēc vēlēšanām Ainārs Šlesers kā LPP/LC vadītājs paziņoja, ka nākamajās municipālajās vēlēšanās veidos bloku ar Saskaņas centru. Domāju, ka jau tajā brīdī bija skaidrs, ka PLL nekāda tālāka attīstība nav paredzēta, jo nākamajās vēlēšanās tas nevarēs startēt. Tas bija sen zināms, tā ir trīs līdz četrus mēnešus veca lieta, un te bija jautājums par to uzņēmēju pozīciju, kuri ir grandi savā biznesā, ļoti aizņemti cilvēki, un viņi šim sīkumam laikam nebija pievērsuši uzmanību.

Atšķirībā no Vienotības PLL nekad nebija paziņojusi par plānu pārtapt partijā. Tas nekad nevienam nav solīts – ne vēlētājiem, ne pretiniekiem. Līdz ar to Šleseram bija pilnīgi brīvas rokas, viņš nav pārkāpis nevienu vienošanos, paziņojot, ka viņa vadītā partija uz nākamajām vēlēšanām taisīs citu priekšvēlēšanu bloku. Tās jau bija šī priekšvēlēšanu bloka beigas.

Es neteiktu, ka ar piesliešanos vienam politiskajam spēkam uzņēmēji būtu zaudējuši savu reputāciju. Viņi ir zaudējuši savu neitralitāti. Ņemot vērā, ka mums biznesā liela nozīme ir līderiem, ko viņi spēj pārliecināt un ko nespēj, viņu pārliecināšanas spēja pilnā politiskajā spektrā samazinās. Viņi ir zaudējuši savu lobēšanas jaudu, jo jebkura publiska uzstāšanās un ideju virzīšana radīs aizdomas, vai tikai tas nav saistīts ar uzņēmēja kādreizējo atrašanos konkrētā politiskajā spēkā.

Tomēr ir eksakti pētījumi, kas parāda, ka uzņēmējiem, kuri pievienojās PLL un publiski uzstājās, piedalījās diskusijās, visiem auga sabiedriskā atpazīstamība, visiem auga viņu pozitīvais vērtējums tajā iedzīvotāju daļā, kas neizslēdz iespēju atbalstīt labēju politiku. Šajā vidē viņiem kļuva tikai labāk. Viņiem ir kļuvis sliktāk tad, kad ir praktiski jādabū kāds papīrs pāri šķērsām kaut kādas ministrijas valsts sekretāra vietnieka rakstāmgaldam. Tur parādās grūtības, ne sabiedriski politiskajā jomā.”

Novērtē šo rakstu:

12
7

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Par uzpūsto depresijas problēmu

FotoJau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”, no kuriem tikai maza daļa regulāri ārstējoties, bet pārējie esot atstāti likteņa varā, un valstij vajagot kaut ko darīt šinī sakarā. It sevišķi lielu centību augstāk minētās idejas propagandēšanā izrāda dakterīši Elmārs Rancāns, Elmārs Tērauds un Biruta Kupča.
Lasīt visu...

21

Kleptomānijas cēlonis

FotoRetrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu noziegumu brīvību ir starptautiski vispārzināms fakts.
Lasīt visu...

12

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

FotoAtbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku. Protams, daudzi pamatoti iebildīs, ka šis skaitlis nav korekts, taču cita mums nav. Tomēr fakts ir tāds, ka arī oficiālā statistika atzīst: 2016. gadā Baltijas valstīs turpinājās masveida emigrācija.
Lasīt visu...

12

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

FotoDaudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un, lai gan tas ir noticis pavisam nesen, šī “nodokļu reforma” jau ir paguvusi apaugt ar visdažādākajiem vērtējumiem – no brīnumnūjiņas, kas atrisinās mums visu, līdz bezatbildīgai, populistiskai avantūrai vai vienkārši kārtējai stohastiskai solījumu mākoņu stumdīšanai, no kā galu galā nekas jēdzīgs nesanāks. Un katram šeit ir savi argumenti. Jāatzīst – tie parasti ir vienpusēji un šauri, lai tikai uzrunātu (apmānītu?) attiecīgo mērķauditoriju.
Lasīt visu...

12

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

FotoJau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās un ka Veselības ministrija un valdība kaut mazākā mērā gribētu panākt pozitīvu sarunu iznākumu, lai ārsti atsāktu darbu pilnā apmērā. Varbūt šeit mazāka ir premjera Māra Kučinska loma, kurš vienkārši tiek apvārdots un pārliecināts par to, ka "jāaizstāv dāmas gods". Nav jau pirmā reize, kad redzams, cik viegli ir ietekmējams premjers, kurš kā bruņinieks metas aizstāvēt sava kabineta vājā dzimuma pārstāves, aizmirstot valstiskas vērtības un pat veselo saprātu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

FotoAugsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās informācija par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) gatavoto izglītības reformu. Skaidrs ir viens, IZM vēlas īstenot reformu, neraugoties uz to, ka dažādi nozares eksperti[1], pedagogi, vecāki, bērnu psihologi, pirmsskolas izglītības nozares darbinieki un biedrību pārstāvji[2], ārsti[3], veselības ministre[4], tiesībsargs[5] u.c. ir pauduši bažas par reformas saturu, piemēram, par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma.
Lasīt visu...

21

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

FotoCēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim Ivaram Āboliņam, šī sabiedriskā medija kuratoram, ir klaji prasts un savtīgs: "Rokas nost no mūsu bardaka (un rebēm)!"
Lasīt visu...

18

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

FotoValsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē uzdotajiem jautājumiem. Publicējam šo „atbildi” un Dreibanta komentārus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...

Foto

Pašapziņas valstiskums

Pašapziņa ir suverēna garīgā izpausme. Tā pieder vienīgi attiecīgajam cilvēkam. Pašapziņa ir sevis apzināšanās un sevis apzināšanās saskarsmē ar ārējo pasauli. Pašapziņas priekšmets ir...

Foto

Par Alīdas Vānes pēdējo darba dienu, ģimenes ārstu streiku un iespējām no tā izvairīties

Ģimenes ārstu streiks: sāksies 3. jūlijā, sāksies 23. jūlijā vai varbūt Saeima...

Foto

Kas ir tas jaunais un šokējošais, ko mēs uzzinājām no „Rīdzenes” sarunām?

Un tomēr. Kāds var man paskaidrot - kas ir tas jaunais un šokējošais, ko...

Foto

Daudz interesantāk būtu uzzināt, kādas shēmas bīda par gaismas glabātājiem uzskatītie politiķi

Mazliet vairāk palasīju bēdīgi slavenās "Rīdzenes sarunas", un man ir daži jautājumi sašutušajiem:...

Foto

XI bauslis: tev nebūs sabiedriskajā medijā melot

Kas vainīgs, tas bailīgs. Slokas ugunsgrēks raisa tik iespaidīgu politisko krīzi, ka sabiedrībai un medijiem, škiet, joprojām nav izprotami...

Foto

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

Apgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau...