Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas politikā ir pieņemts, ka par īstajiem amatu pretendentiem žurnālisti un sabiedrība uzzina pašā pēdējā brīdī, un, pēc šādas loģikas spriežot, eksbaņķieris Andris Bērziņš būtu jāuzskata par māņu kandidātu, kura vienīgā misija, kandidējot Valsts prezidenta vēlēšanās, ir atvieglot esošā prezidenta Valda Zatlera neievēlēšanu. Tomēr lēmuma pieņemšanā iesaistīti avoti uzsver, ka šis ir izņēmums un Bērziņš ir „īstais” kandidāts, tādēļ zaļie zemnieki darīs visu, lai panāktu viņa ievēlēšanu. Izšķiršanās starp Bērziņu un otro ticamāko kandidātu – vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Raimondu Vējoni – notikusi teju pēdējās dienās, noskaidroja Pietiek. Tikai nesen zaļo zemnieku līderi arī izšķīrušies par taktikas maiņu. Lai neriskētu ar Zatlera pārvēlēšanu vai kritiku par viņa izgāšanu, izlemts, ka otrajam vēlēšanu piegājienam taupītais pašu kandidāts jāvirza tūlīt. 

Pietiek jau 11. maijā rakstīja, ka, pēc portāla rīcībā esošās informācijas, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) faktiskais līderis Aivars Lembergs ir izdarījis izvēli par labu kādam prezidenta kandidātam. Viņa vārds tobrīd netika atklāts, bet šis cilvēks tika raksturots kā tāds, kas nenāk no Ventspils, „neko sliktu nav sastrādājis”, „ir visiem zināms”, tādēļ tiks piedāvāts Vienotībai, kura, ņemot vērā iepriekš minēto, un valdības stabilitātes vārdā tam varētu piekrist.

Tagad atklājas, ka šis raksturojums attiecies uz divām personām, jo teju līdz pēdējam brīdim zaļajiem zemniekiem padomā bijuši divi kandidāti ar vienādām izredzēm tikt izvirzītiem. Kā no lēmuma pieņemšanā iesaistītiem avotiem noskaidroja Pietiek, izšķiršanās bijusi starp Bērziņu un ilggadējo vides ministru Vējoni. Par labu šiem diviem kandidātiem no plašāka „savējo” loka izvēle izdarīta aprīļa pirmajā pusē pirms Lieldienām. Tas, ka prezidenta amatam tiks virzīts tieši Bērziņš, nevis Vējonis, izlemts tikai šonedēļ. Izsecināts, ka par šo figūru būs vislielākās iespējas panākt vienošanos.

Sākotnēji bijis izlemts zaļo kandidātu virzīt otrajam vēlēšanu piegājienam, bet situācija rādījusi, ka nav neiespējama Zatlera pārvēlēšana. Turklāt ZZS līderi nav piekrituši kuluāros apspriestajai Valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas izvirzīšanai, kas nozīmējis, ka Zatlers visticamāk būtu vienīgais kandidāts. Šādā gadījumā, viņu neievēlot, būtu risks izpelnīties pārmetumus par „Maizīša balsojumu 2”. Tādēļ taktika mainīta, izlemjot savu kandidātu likt jau uz pirmo vēlēšanu piegājienu. Lai gan zaļie zemnieki darīšot visu, lai panāktu Bērziņa ievēlēšanu, teorētiski netiek izslēgta iespēja, ka pirmajās vēlēšanās neievēl nevienu. Bet tiek uzskatīts, ka Bērziņš atšķirībā no Zatlera bez problēmām varētu piekrist atkārtotai virzīšanai, ko likums ļauj darīt.   

Lai gan trešdien bija informācija, ka Bērziņa kandidatūru oficiāli varētu izvirzīt deputāts Jānis Klaužs, ceturtdien izskanēja, ka visticamāk tas tiks uzticēts ZZS sastāvā esošajai Latvijas Zaļajai partijai. ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis Pietiek ceturtdien atzina, ka Bērziņa izvirzīšanas gadījumā frakcijas atbalsts Zatleram saruks. No politiķa teiktā izrietēja, ka droši galvot viņš var tikai par viena zaļā zemnieka balsi Zatleram – par savējo. Iepriekš viņš pieļāva, ka par Zatleru varētu nobalsot kādi 15 no 22 zaļo zemnieku deputātiem.

Bērziņš Pietiek teica, ka ar Lembergu savu kandidēšanu pārspriedis pirmdien un tā bijusi saruna „garāmejot”. Šaurā loka apspriedēs, kurās spriests par prezidenta kandidātiem, viņš neesot piedalījies. To, ka šie Bērziņa vārdi atbilst patiesībai, apstiprināja arī citi avoti. No Vienotības puses neoficiāli izskanēja, ka Bērziņš ir pārāk patstāvīgs gan finansiāli, gan savos uzskatos, lai būtu Lembergam pakļāvīgs kandidāts, tādēļ kuluāros izskan pieļāvumi, ka varbūt Ventspils mērs nav bijis īsti atklāts pat pret tuvāko loku un kaut kad uz otro vēlēšanu piegājienu parādīsies „īstais” kandidāts. No Lembergam tuvu stāvošu avotu teiktā šādas šaubas nerodas.

Bērziņš no viņa izraudzītāju puses Pietiek tika raksturots kā cilvēks ar patstāvīgu domāšanu un lielu kompetenci tautsaimniecībā, kurš nepiekrīt daudz kam no valdības darītā. Tas, ka viņš daudzus gadus vadījis Unibanku, noslīpējis viņa angļu valodas zināšanas un devis kompetenci finanšu lietās, kas būtu noderīgas sarunās ar Starptautisko Valūtas fondu. Bērziņam pieder lieli zemes īpašumi, vērtspapīri vairāku simtu tūkstošu eiro vērtībā, bezskaidrā naudā viņš uzkrājis vairāk nekā 2 miljonus eiro, bet aizdevumos izsniedzis vairāk nekā 600 tūkstošus latu un 400 tūkstošus eiro. 

Lai gan Saeimas kuluāriem informācija par Bērziņa virzīšanu izskrēja cauri jau trešdien, vēl ceturtdien, kad šī informācija guva oficiālu apstiprinājumu, no Vienotības politiķiem, kuri amatam izvirzījuši Zatleru, bija jūtams pārsteigums un panīkums. No atsevišķiem Vienotības pārstāvjiem neoficiāli izskan viedokļi, ka Bērziņš varētu būt „mazākais ļaunums”, par kuru valdības stabilitātes vārdā ar ZZS varētu vienoties pēc tam, ja pirmajā un otrajā balsojumā neizdotos panākt Zatlera pārvēlēšanai vajadzīgo 51 balsi, kuras viņam pašlaik nav. Bērziņu saista sena draudzība ar Zatleru, bet viņš neuzskata, ka konkurēšana par prezidenta amatu rada kādu problēmu šīm senajām privātajām attiecībām.

Pašlaik Zatleram oficiāli ir tikai 48 balsis – 33 no Vienotības, 8 no Par labu Latviju un 7 no Nacionālās apvienības VL-TB/LNNK. Vēl vienu balsi sola atdot Brigmanis.

Tādēļ Zatlera tiklab kā Bērziņa izredzes tikt ievēlētam noteiks Saskaņas centrs (SC) ar 29 balsīm. Tās līderis Jānis Urbanovičs tikai piektdien atgriežas no vizītes Ķīnā, un līdz tam frakcijas deputāti atturas paust vērtējumu Bērziņa izredzēm, tomēr neoficiāli izskan viedokļi, ka Zatlers nebūs tas no diviem kandidātiem, par kuru izšķirsies nobalsot SC. Tas, ka SC varētu nenoticēt, ka zaļo zemnieku kandidāta ievēlēšana prezidenta amatā viņus tuvinās darbam valdībā, un tomēr nobalsot par Zatleru, ir gan esošā prezidenta, gan viņa virzītāju Vienotības lielā cerība.

Neoficiāli kāds avots ZZS atzina, ka vismaz līdz 2012. gada budžeta pieņemšanai Valda Dombrovska valdības nomaiņa nav zaļo zemnieku interesēs un SC esot jāsaprot, ka runa ir par ilgtermiņa attiecībām. Tāpat tiek atgādināts, ka ZZS nesen palīdzēja ievēlēt amatā SC virzīto Tiesībsarga amata kandidātu, kas Saskaņai bija būtiski, lai parādītu, ka tā spēj ietekmēt augstu valsts amatpersonu izvēli. Kāds SC pārstāvis uzsvēra, ka apvienībai, domājot par nokļūšanu varas partijas statusā, būtu svarīgi oficiāli parādīties starp nākamā Valsts prezidenta ievēlētājiem. 

Novērtē šo rakstu:

16
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Pietiks par DEPO

FotoJau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī veikala apmeklētājs, līdz ar to mani droši var ievietot projekta atbalstītāju rindās.
Lasīt visu...

21

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

FotoPirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atcelšanu vienīgajam nekustamajam īpašumam - mājoklim Latvijā. NĪN vienīgajam mājoklim netiek piemērots Baltijas kaimiņvalstīs, kā arī daudzās ES valstīs, piemēram, Dānijā, Beļģijā, Maltā, Slovākijā, Itālijā, Grieķijā.
Lasīt visu...

12

Eirorastu salnas nokostie populisma asni

FotoSākšu ar apņemšanos, ka šis rakstiņš nebūs par politiku. Tas nenozīmē, ka man nebūtu savu ideoloģisku uzstādījumu, politisku simpātiju un antipātiju vai ka es censtos tās slēpt. Gluži otrādi, esmu diezgan krass savos uzskatos, no politkorekto glumiķu viedokļa pat margināls, un savu pozīciju mēdzu publiskot skaļi un neiecietīgi.
Lasīt visu...

12

Inčukalns – mūsu? “Gāzes OIK” nebūs?

FotoAtbilde ir vienkārša un skaidra, ja ir zināms, kāds tad galu galā būs Latvijas gāzes tirgus modelis pēc tirgus liberalizācijas. Mūs kā patērētājus interesē, lai tas nodrošinātu iespēju izvēlēties sev izdevīgāko piedāvājumu un lai tirgus būtu pietiekami drošs – vienmēr būtu iespējams iegādāties gāzi sev vajadzīgajā apjomā.
Lasīt visu...

21

Kā mums nozog nacionālismu

FotoNacionālisms ir dabiskas un cienījamas jūtas. Līdztekus ģimenei un reliģijai etniskās saknes un valoda ir viens no fundamentālajiem ikviena cilvēka identitātes balstiem. Pat nav jābūt īpaši reflektējošam un ar dzīves filozofiskajiem jautājumiem aizņemtam cilvēkam, lai apzinātos sevi kā konkrētas tautas pārstāvi un kultūras nesēju.
Lasīt visu...

21

Nepieļaut vēl vienu „Maksimu”

FotoDaudzu mūsu mājas iedzīvotāju spēki tomēr ir par mazu, lai izietu no strupceļa un atrisinātu ar mājas apsaimniekošanu saistītās problēmas, tādēļ vēršamies pie medijiem un sabiedrības ar brīdinājumu un aicinājumu mums palīdzēt.
Lasīt visu...

21

Par „Rail Baltica” metu konkursa norises īpatno gaitu

FotoRail Baltica projekts, kas paredz jaunas Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa infrastruktūras izbūvi, integrējot Baltijas valstis Eiropas dzelzceļa tīklā, būs pēdējās simtgades lielākās pārmaiņas Rīgas vēsturiskajā centrā. Tā ietvaros tiks likvidēts pilsētu sadalošais dzelzceļa uzbēruma valnis, pilsētas audumā integrētas degradētas un nepilnīgi izmantotas teritorijas, veidoti Rīgas vēsturiskā centra paplašinājumi Maskavas priekšpilsētas virzienā un radīta jauna, būtiska saikne ar Daugavas kreiso krastu.
Lasīt visu...

6

Deputātu jautājumi Kučinskim par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

FotoJūsu valdības divi ministri – labklājības ministrs un finanšu ministre – jautājumā par valsts sociālā budžeta ilgtspēju pauž satraucošus un savstarpēji pretrunīgus paziņojumus. 
Lasīt visu...

21

Kā Jurģis Liepnieks bērniem Ziemassvētkus nozaga

FotoLatvieši diezgan vienprātīgi katru gadu svin to, ka ir baigi īsā nakts. Tad nu gan jāsaka - nopietnu iemeslu atraduši svinēt. Šajā haosā zināmu kārtību bija nolēmis ieviest publicists un interneta personība Jurģis Liepnieks. Sāka viņš ar 16. martu un uzreiz, izlaižot šekspīrisko jautājumu, sniedza viennozīmīgu atbildi: nesvinēt!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Varas nekropole un antisistēmas stabilitāte

Aizvadītajos mēnešos ir bijuši vairāki ārkārtēji gadījumi. Tie fundamentāli apšauba LR valsts sistēmas stabilitāti. Ārkārtējie gadījumi liecina nevis par valsts sistēmas...

Foto

Nebaidāmies kļūdīties, attīstām tautsaimniecību

Tautieši, kam ir svarīgs šīs valsts liktenis! Tautas brāļi un māsas, kas vēlas dzīvot labāk un pārticīgāk nekā vakardien! Baidoties kļūdīties, mēs...

Foto

Pārdomas par zemes nodokļa reformu

Tā kā esam ~2 000 000, tad no Latvijas 64,589km² katram sanāk ~0.0323km² jeb ~3ha! Taču dzīvojam dažādās koncentrācijās (pilsētās, novados)....

Foto

Kāpēc latviešiem neko nevajadzētu svinēt vai pieminēt 16. martā

1944.gada martā Padomju Savienības teritorijā, netālu no Pleskavas fašistiskā Trešā reiha, armija visiem spēkiem centās noturēt savas...

Foto

Migrācija un politkorektums Eiropā

Politkorektums ir lieta, kuru mēs arvien biežāk dzirdam pieminam Rietumu publiskajā telpā ‒ visbiežāk negatīvā nozīmē. Cīņa ar politkorektumu bija, piemēram, viens...

Foto

Par nodokļiem, sajūsmu, likumiem un provinces espresso

Labas valdības komandas sniegumam būtu jāizskan kā harmoniskam ansambļa priekšnesumam meijām izpušķotā zālē, kam pēc pirmajiem diviem pantiņiem piedziedājumā...

Foto

Automašīnu īpašnieku patvaļa Rīgas daudzdzīvokļu māju pagalmos

Lūdzu, palīdziet iedzīvotājiem ievest kārtību Rīgas daudzdzīvokļu māju pagalmos, automašīnu īpašnieku patvaļa, nekaunība un huligānisms vairs nav izturams!...

Foto

Valsts rekets pret Mārupes un citām Pierīgas pašvaldībām

Tā nav normāla situācija, ka Mārupes novadam šogad pašvaldību izlīdzināšanas fondā (PIF) ir jāiemaksā 5,63 miljoni eiro ar...

Foto

Prokrusta ķetnās jeb talants svešā gultā

Latvijas nodokļu maksātāji ir lietas kursā par jaunajiem izdevumiem. 2017.gadā Latvijā pirmo reizi izveidoja valsts „domāšanas tanku” – Saeimas Analītisko...

Foto

Lielo kapu aizstāvji: CFLA rīcība ir nepieņemama

Latvijas Zaļās kustības, Vides aizsardzības kluba, "Pilsēta cilvēkiem" un Lielo kapu draugu aktīvisti ir saņēmuši Centrālās finanšu un līgumu...

Foto

Vai slēpta rusifikācija Rīgas domes Īpašuma departamenta gaumē?

Mani interesē Rīgā notiekošais. Ko jaunu grasās uzcelt, ko drīzumā nojauks. Varbūt kāda interesanta publiska apspriešana. Biju diezgan...

Foto

Jautājumi par Eritrejas bēgļiem Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšniekam Vilnim Jēkabsonam

2017.gada 9.martā medijos izskanēja informācija, ka Eiropas Savienības pārvietošanas programmas ietvaros uz Latviju no...

Foto

Lembergs un „jumtotāji: atklāta vēstule Latvijas Republikas Valsts prezidentam Raimondam Vējonim

2017.gada 20.februārī saņēmām Drošības policijas (DP) priekšnieka Normunda Mežvieta 2017.gada 17.februārī parakstīto atbildi uz iesniegumu....

Foto

Bijušās Saldus 2. vidusskolas direktores atklāta vēstule Latvijas Republikas Valsts prezidentam

“Vai par ļaunajiem cilvēkiem zina mūsu Valsts prezidents?” man jautā nu jau bijušais manas skolas...

Foto

Deputātu jautājumi ārlietu ministram Rinkēvičam un satiksmes ministram Augulim

Deputātu jautājumi par Latvijas iespējām īstenot ģenētiski modificētu organismu aprites ierobežošanu savā teritorijā atbilstoši savām nacionālajām interesēm...

Foto

Viltotā Zviedrijas aina

Mani šausmina Sandras Veinbergas Zviedrijas atainojums – viņa runā par “troļļiem un viltusziņām”, bet pati izplata propagandu. Zviedrija šodien ir pilnībā sašķelta līdzīgi...

Foto

Komentāri par LU Senāta lēmumu "Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas pievienošanu LU"

Latvijas Universitātes (LU) Senāta lēmums nav saskaņā ar MK rīkojuma projektu "Par...

Foto

Par RPIVA pievienošanas LU iemesliem, jeb kurš un kāpēc mēģina piebeigt klasisko skolas un pirmskolas pedagoģiju Latvijā

Negatīvu sabiedrisko rezonansi Latvijā ir guvusi iecere pievienot Rīgas...

Foto

Vulgaritātes megatonnas

Pirms neilga laika noslēdzās konkurss "Kilograms kultūras 2016". Konkursu organizēja Latvijas televīzijas un Latvijas radio darbinieki. Laimīgie uzvarētāji tika sumināti 23. februāra vakarā. Apbalvošanas...

Foto

Čerbakovs, kurš vienmēr peld pa virsu

Līguma laušana ar Rakstniecības un mūzikas muzeja būvnieku, protams, ir tikai kārtējais apliecinājums tam, ka šajā celtniekiem tik grūtajā laikā,...

Foto

Par uzticības zaudēšanu Latvijas Radio valdes locekļiem

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmums par uzticības zaudēšanu valsts SIA „Latvijas Radio” valdes priekšsēdētājam Aldim Pauliņam un...

Foto

Advokāts: ja Bičkovičs lietu nosūta uz Aizkraukli, tad pretī ir viņa sieva un uz taisnīgu tiesu nav, ko cerēt

Saistībā ar „nejaušību” ķēdi, kad Augstākās tiesas...

Foto

Būs pasaka ar laimīgām beigām?

Notiekošā jezga nodokļu likumdošanā ir nogurdinoša visām iesaistītajām pusēm – dažus tā dzen izmisumā, dažus saērcina līdz bezcerībai. Vai ir pamats...

Foto

Rīgas Vagonbūves rūpnīcas krahs

Nesen kādā portālā pazibēja intervija ar Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcas valdes locekli Gati Kamarūtu par uzņēmuma perspektīvām un finanšu stāvokli. Līdz pagājušā...

Foto

Ebreju bērnudārzs saņem pašvaldības finansējumu, bet citas tautības bērnu neuzņem - kāpēc?

Sabiedrībai vajadzētu ieinteresēties par Rīgas Ebreju kopienas dibināto bērnu dārzu "Motek". Es uzskatu, ka...

Foto

Mans viltus profils ģīmgrāmatā facebook.com un veselības aprūpes reforma

Kādam man nezināmam cilvēkam bija labpaticies uztaisīt manu Facebook profilu un sarakstīt tajā virkni glupību. Pieļauju, ka autoru nekad...

Foto

Ir jāizbeidz Zemkopības ministrijas līdzekļu sadale "savējiem"

Vēršamies pie sabiedrības un medijiem ar lūgumu pārbaudīt, kā tiek izlietoti Zemkopības ministrijas (ZM) līdzekļi, un pievērst uzmanību, kā...

Foto

Pārbūves mantojums: stihiskais genocīds

Pārbūves jeb „perestroikas” mantojumā ietilpst genocīds. Tas šausmīgi ārdījās līdzšinējā dzīvē un turpmāk šausmīgi ārdīsies nenosakāmi ilgu laiku, nāvējoši apdraudot bijušo padomju...

Foto

Atbilde uz deputātu jautājumu par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Finanšu ministrija (FM) atbilstoši kompetencei ir izskatījusi Latvijas Republikas Saeimas deputātu š.g. 16.februāra vēstuli “Deputātu jautājums par...

Foto

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26....

Foto

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

Dalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada...

Foto

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

No „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā...

Foto

Reideris aizēno vēlēšanas

Vēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”....