Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas politikā ir pieņemts, ka par īstajiem amatu pretendentiem žurnālisti un sabiedrība uzzina pašā pēdējā brīdī, un, pēc šādas loģikas spriežot, eksbaņķieris Andris Bērziņš būtu jāuzskata par māņu kandidātu, kura vienīgā misija, kandidējot Valsts prezidenta vēlēšanās, ir atvieglot esošā prezidenta Valda Zatlera neievēlēšanu. Tomēr lēmuma pieņemšanā iesaistīti avoti uzsver, ka šis ir izņēmums un Bērziņš ir „īstais” kandidāts, tādēļ zaļie zemnieki darīs visu, lai panāktu viņa ievēlēšanu. Izšķiršanās starp Bērziņu un otro ticamāko kandidātu – vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Raimondu Vējoni – notikusi teju pēdējās dienās, noskaidroja Pietiek. Tikai nesen zaļo zemnieku līderi arī izšķīrušies par taktikas maiņu. Lai neriskētu ar Zatlera pārvēlēšanu vai kritiku par viņa izgāšanu, izlemts, ka otrajam vēlēšanu piegājienam taupītais pašu kandidāts jāvirza tūlīt. 

Pietiek jau 11. maijā rakstīja, ka, pēc portāla rīcībā esošās informācijas, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) faktiskais līderis Aivars Lembergs ir izdarījis izvēli par labu kādam prezidenta kandidātam. Viņa vārds tobrīd netika atklāts, bet šis cilvēks tika raksturots kā tāds, kas nenāk no Ventspils, „neko sliktu nav sastrādājis”, „ir visiem zināms”, tādēļ tiks piedāvāts Vienotībai, kura, ņemot vērā iepriekš minēto, un valdības stabilitātes vārdā tam varētu piekrist.

Tagad atklājas, ka šis raksturojums attiecies uz divām personām, jo teju līdz pēdējam brīdim zaļajiem zemniekiem padomā bijuši divi kandidāti ar vienādām izredzēm tikt izvirzītiem. Kā no lēmuma pieņemšanā iesaistītiem avotiem noskaidroja Pietiek, izšķiršanās bijusi starp Bērziņu un ilggadējo vides ministru Vējoni. Par labu šiem diviem kandidātiem no plašāka „savējo” loka izvēle izdarīta aprīļa pirmajā pusē pirms Lieldienām. Tas, ka prezidenta amatam tiks virzīts tieši Bērziņš, nevis Vējonis, izlemts tikai šonedēļ. Izsecināts, ka par šo figūru būs vislielākās iespējas panākt vienošanos.

Sākotnēji bijis izlemts zaļo kandidātu virzīt otrajam vēlēšanu piegājienam, bet situācija rādījusi, ka nav neiespējama Zatlera pārvēlēšana. Turklāt ZZS līderi nav piekrituši kuluāros apspriestajai Valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas izvirzīšanai, kas nozīmējis, ka Zatlers visticamāk būtu vienīgais kandidāts. Šādā gadījumā, viņu neievēlot, būtu risks izpelnīties pārmetumus par „Maizīša balsojumu 2”. Tādēļ taktika mainīta, izlemjot savu kandidātu likt jau uz pirmo vēlēšanu piegājienu. Lai gan zaļie zemnieki darīšot visu, lai panāktu Bērziņa ievēlēšanu, teorētiski netiek izslēgta iespēja, ka pirmajās vēlēšanās neievēl nevienu. Bet tiek uzskatīts, ka Bērziņš atšķirībā no Zatlera bez problēmām varētu piekrist atkārtotai virzīšanai, ko likums ļauj darīt.   

Lai gan trešdien bija informācija, ka Bērziņa kandidatūru oficiāli varētu izvirzīt deputāts Jānis Klaužs, ceturtdien izskanēja, ka visticamāk tas tiks uzticēts ZZS sastāvā esošajai Latvijas Zaļajai partijai. ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis Pietiek ceturtdien atzina, ka Bērziņa izvirzīšanas gadījumā frakcijas atbalsts Zatleram saruks. No politiķa teiktā izrietēja, ka droši galvot viņš var tikai par viena zaļā zemnieka balsi Zatleram – par savējo. Iepriekš viņš pieļāva, ka par Zatleru varētu nobalsot kādi 15 no 22 zaļo zemnieku deputātiem.

Bērziņš Pietiek teica, ka ar Lembergu savu kandidēšanu pārspriedis pirmdien un tā bijusi saruna „garāmejot”. Šaurā loka apspriedēs, kurās spriests par prezidenta kandidātiem, viņš neesot piedalījies. To, ka šie Bērziņa vārdi atbilst patiesībai, apstiprināja arī citi avoti. No Vienotības puses neoficiāli izskanēja, ka Bērziņš ir pārāk patstāvīgs gan finansiāli, gan savos uzskatos, lai būtu Lembergam pakļāvīgs kandidāts, tādēļ kuluāros izskan pieļāvumi, ka varbūt Ventspils mērs nav bijis īsti atklāts pat pret tuvāko loku un kaut kad uz otro vēlēšanu piegājienu parādīsies „īstais” kandidāts. No Lembergam tuvu stāvošu avotu teiktā šādas šaubas nerodas.

Bērziņš no viņa izraudzītāju puses Pietiek tika raksturots kā cilvēks ar patstāvīgu domāšanu un lielu kompetenci tautsaimniecībā, kurš nepiekrīt daudz kam no valdības darītā. Tas, ka viņš daudzus gadus vadījis Unibanku, noslīpējis viņa angļu valodas zināšanas un devis kompetenci finanšu lietās, kas būtu noderīgas sarunās ar Starptautisko Valūtas fondu. Bērziņam pieder lieli zemes īpašumi, vērtspapīri vairāku simtu tūkstošu eiro vērtībā, bezskaidrā naudā viņš uzkrājis vairāk nekā 2 miljonus eiro, bet aizdevumos izsniedzis vairāk nekā 600 tūkstošus latu un 400 tūkstošus eiro. 

Lai gan Saeimas kuluāriem informācija par Bērziņa virzīšanu izskrēja cauri jau trešdien, vēl ceturtdien, kad šī informācija guva oficiālu apstiprinājumu, no Vienotības politiķiem, kuri amatam izvirzījuši Zatleru, bija jūtams pārsteigums un panīkums. No atsevišķiem Vienotības pārstāvjiem neoficiāli izskan viedokļi, ka Bērziņš varētu būt „mazākais ļaunums”, par kuru valdības stabilitātes vārdā ar ZZS varētu vienoties pēc tam, ja pirmajā un otrajā balsojumā neizdotos panākt Zatlera pārvēlēšanai vajadzīgo 51 balsi, kuras viņam pašlaik nav. Bērziņu saista sena draudzība ar Zatleru, bet viņš neuzskata, ka konkurēšana par prezidenta amatu rada kādu problēmu šīm senajām privātajām attiecībām.

Pašlaik Zatleram oficiāli ir tikai 48 balsis – 33 no Vienotības, 8 no Par labu Latviju un 7 no Nacionālās apvienības VL-TB/LNNK. Vēl vienu balsi sola atdot Brigmanis.

Tādēļ Zatlera tiklab kā Bērziņa izredzes tikt ievēlētam noteiks Saskaņas centrs (SC) ar 29 balsīm. Tās līderis Jānis Urbanovičs tikai piektdien atgriežas no vizītes Ķīnā, un līdz tam frakcijas deputāti atturas paust vērtējumu Bērziņa izredzēm, tomēr neoficiāli izskan viedokļi, ka Zatlers nebūs tas no diviem kandidātiem, par kuru izšķirsies nobalsot SC. Tas, ka SC varētu nenoticēt, ka zaļo zemnieku kandidāta ievēlēšana prezidenta amatā viņus tuvinās darbam valdībā, un tomēr nobalsot par Zatleru, ir gan esošā prezidenta, gan viņa virzītāju Vienotības lielā cerība.

Neoficiāli kāds avots ZZS atzina, ka vismaz līdz 2012. gada budžeta pieņemšanai Valda Dombrovska valdības nomaiņa nav zaļo zemnieku interesēs un SC esot jāsaprot, ka runa ir par ilgtermiņa attiecībām. Tāpat tiek atgādināts, ka ZZS nesen palīdzēja ievēlēt amatā SC virzīto Tiesībsarga amata kandidātu, kas Saskaņai bija būtiski, lai parādītu, ka tā spēj ietekmēt augstu valsts amatpersonu izvēli. Kāds SC pārstāvis uzsvēra, ka apvienībai, domājot par nokļūšanu varas partijas statusā, būtu svarīgi oficiāli parādīties starp nākamā Valsts prezidenta ievēlētājiem. 

Novērtē šo rakstu:

16
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Pārbūves mantojums: stihiskais genocīds

FotoPārbūves jeb „perestroikas” mantojumā ietilpst genocīds. Tas šausmīgi ārdījās līdzšinējā dzīvē un turpmāk šausmīgi ārdīsies nenosakāmi ilgu laiku, nāvējoši apdraudot bijušo padomju tautu eksistenci. Uz latviešu tautu tas attiecas pilnā apjomā.
Lasīt visu...

21

Atbilde uz deputātu jautājumu par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

FotoFinanšu ministrija (FM) atbilstoši kompetencei ir izskatījusi Latvijas Republikas Saeimas deputātu š.g. 16.februāra vēstuli “Deputātu jautājums par valsts speciālā budžeta ilgtspēju" un informē par tālāk minēto.
Lasīt visu...

21

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

FotoJāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26. janvāra Valsts sekretāru sanāksmē pieteikto projektu “Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidāciju” un konceptuāli piekrīt, RPIVA reorganizācijas gadījumā, pārņemt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (turpmāk – RPIVA) profesionālās bakalaura studiju programmas “Deju un ritmikas skolotājs”, profesionālās bakalaura studiju programmas “Mūzikas skolotājs”, profesionālās maģistra studiju programmas “Dejas pedagoģija” un profesionālās maģistra studiju programmas “Mūzikas pedagoģija” īstenošanu. To apstiprina arī 2017. gada 18. janvārī JVLMA Senātā pieņemtais lēmums.
Lasīt visu...

21

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

FotoDalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada 20. novembrī. Zemes reformas mērķis tika definēts likuma 2. pantā: “Zemes reformas mērķis ir pakāpeniskas valsts īpašuma denacionalizācijas, konversijas, privatizācijas un nelikumīgi atsavinātu zemes īpašumu atdošanas gaitā pārkārtot zemes īpašuma un zemes lietošanas tiesiskās, sociālās un ekonomiskās attiecības pilsētās, lai veicinātu sabiedrības interesēm atbilstošas pilsētu apbūves veidošanos, zemes aizsardzību un racionālu izmantošanu.”
Lasīt visu...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas...

Foto

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

Pašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana,...

Foto

Gaļas stulbums

Gunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību...

Foto

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

Valsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir...

Foto

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

Šāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu...

Foto

Intelektuālā viagra deputātiem

2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un...

Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...