Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas politikā ir pieņemts, ka par īstajiem amatu pretendentiem žurnālisti un sabiedrība uzzina pašā pēdējā brīdī, un, pēc šādas loģikas spriežot, eksbaņķieris Andris Bērziņš būtu jāuzskata par māņu kandidātu, kura vienīgā misija, kandidējot Valsts prezidenta vēlēšanās, ir atvieglot esošā prezidenta Valda Zatlera neievēlēšanu. Tomēr lēmuma pieņemšanā iesaistīti avoti uzsver, ka šis ir izņēmums un Bērziņš ir „īstais” kandidāts, tādēļ zaļie zemnieki darīs visu, lai panāktu viņa ievēlēšanu. Izšķiršanās starp Bērziņu un otro ticamāko kandidātu – vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Raimondu Vējoni – notikusi teju pēdējās dienās, noskaidroja Pietiek. Tikai nesen zaļo zemnieku līderi arī izšķīrušies par taktikas maiņu. Lai neriskētu ar Zatlera pārvēlēšanu vai kritiku par viņa izgāšanu, izlemts, ka otrajam vēlēšanu piegājienam taupītais pašu kandidāts jāvirza tūlīt. 

Pietiek jau 11. maijā rakstīja, ka, pēc portāla rīcībā esošās informācijas, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) faktiskais līderis Aivars Lembergs ir izdarījis izvēli par labu kādam prezidenta kandidātam. Viņa vārds tobrīd netika atklāts, bet šis cilvēks tika raksturots kā tāds, kas nenāk no Ventspils, „neko sliktu nav sastrādājis”, „ir visiem zināms”, tādēļ tiks piedāvāts Vienotībai, kura, ņemot vērā iepriekš minēto, un valdības stabilitātes vārdā tam varētu piekrist.

Tagad atklājas, ka šis raksturojums attiecies uz divām personām, jo teju līdz pēdējam brīdim zaļajiem zemniekiem padomā bijuši divi kandidāti ar vienādām izredzēm tikt izvirzītiem. Kā no lēmuma pieņemšanā iesaistītiem avotiem noskaidroja Pietiek, izšķiršanās bijusi starp Bērziņu un ilggadējo vides ministru Vējoni. Par labu šiem diviem kandidātiem no plašāka „savējo” loka izvēle izdarīta aprīļa pirmajā pusē pirms Lieldienām. Tas, ka prezidenta amatam tiks virzīts tieši Bērziņš, nevis Vējonis, izlemts tikai šonedēļ. Izsecināts, ka par šo figūru būs vislielākās iespējas panākt vienošanos.

Sākotnēji bijis izlemts zaļo kandidātu virzīt otrajam vēlēšanu piegājienam, bet situācija rādījusi, ka nav neiespējama Zatlera pārvēlēšana. Turklāt ZZS līderi nav piekrituši kuluāros apspriestajai Valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas izvirzīšanai, kas nozīmējis, ka Zatlers visticamāk būtu vienīgais kandidāts. Šādā gadījumā, viņu neievēlot, būtu risks izpelnīties pārmetumus par „Maizīša balsojumu 2”. Tādēļ taktika mainīta, izlemjot savu kandidātu likt jau uz pirmo vēlēšanu piegājienu. Lai gan zaļie zemnieki darīšot visu, lai panāktu Bērziņa ievēlēšanu, teorētiski netiek izslēgta iespēja, ka pirmajās vēlēšanās neievēl nevienu. Bet tiek uzskatīts, ka Bērziņš atšķirībā no Zatlera bez problēmām varētu piekrist atkārtotai virzīšanai, ko likums ļauj darīt.   

Lai gan trešdien bija informācija, ka Bērziņa kandidatūru oficiāli varētu izvirzīt deputāts Jānis Klaužs, ceturtdien izskanēja, ka visticamāk tas tiks uzticēts ZZS sastāvā esošajai Latvijas Zaļajai partijai. ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis Pietiek ceturtdien atzina, ka Bērziņa izvirzīšanas gadījumā frakcijas atbalsts Zatleram saruks. No politiķa teiktā izrietēja, ka droši galvot viņš var tikai par viena zaļā zemnieka balsi Zatleram – par savējo. Iepriekš viņš pieļāva, ka par Zatleru varētu nobalsot kādi 15 no 22 zaļo zemnieku deputātiem.

Bērziņš Pietiek teica, ka ar Lembergu savu kandidēšanu pārspriedis pirmdien un tā bijusi saruna „garāmejot”. Šaurā loka apspriedēs, kurās spriests par prezidenta kandidātiem, viņš neesot piedalījies. To, ka šie Bērziņa vārdi atbilst patiesībai, apstiprināja arī citi avoti. No Vienotības puses neoficiāli izskanēja, ka Bērziņš ir pārāk patstāvīgs gan finansiāli, gan savos uzskatos, lai būtu Lembergam pakļāvīgs kandidāts, tādēļ kuluāros izskan pieļāvumi, ka varbūt Ventspils mērs nav bijis īsti atklāts pat pret tuvāko loku un kaut kad uz otro vēlēšanu piegājienu parādīsies „īstais” kandidāts. No Lembergam tuvu stāvošu avotu teiktā šādas šaubas nerodas.

Bērziņš no viņa izraudzītāju puses Pietiek tika raksturots kā cilvēks ar patstāvīgu domāšanu un lielu kompetenci tautsaimniecībā, kurš nepiekrīt daudz kam no valdības darītā. Tas, ka viņš daudzus gadus vadījis Unibanku, noslīpējis viņa angļu valodas zināšanas un devis kompetenci finanšu lietās, kas būtu noderīgas sarunās ar Starptautisko Valūtas fondu. Bērziņam pieder lieli zemes īpašumi, vērtspapīri vairāku simtu tūkstošu eiro vērtībā, bezskaidrā naudā viņš uzkrājis vairāk nekā 2 miljonus eiro, bet aizdevumos izsniedzis vairāk nekā 600 tūkstošus latu un 400 tūkstošus eiro. 

Lai gan Saeimas kuluāriem informācija par Bērziņa virzīšanu izskrēja cauri jau trešdien, vēl ceturtdien, kad šī informācija guva oficiālu apstiprinājumu, no Vienotības politiķiem, kuri amatam izvirzījuši Zatleru, bija jūtams pārsteigums un panīkums. No atsevišķiem Vienotības pārstāvjiem neoficiāli izskan viedokļi, ka Bērziņš varētu būt „mazākais ļaunums”, par kuru valdības stabilitātes vārdā ar ZZS varētu vienoties pēc tam, ja pirmajā un otrajā balsojumā neizdotos panākt Zatlera pārvēlēšanai vajadzīgo 51 balsi, kuras viņam pašlaik nav. Bērziņu saista sena draudzība ar Zatleru, bet viņš neuzskata, ka konkurēšana par prezidenta amatu rada kādu problēmu šīm senajām privātajām attiecībām.

Pašlaik Zatleram oficiāli ir tikai 48 balsis – 33 no Vienotības, 8 no Par labu Latviju un 7 no Nacionālās apvienības VL-TB/LNNK. Vēl vienu balsi sola atdot Brigmanis.

Tādēļ Zatlera tiklab kā Bērziņa izredzes tikt ievēlētam noteiks Saskaņas centrs (SC) ar 29 balsīm. Tās līderis Jānis Urbanovičs tikai piektdien atgriežas no vizītes Ķīnā, un līdz tam frakcijas deputāti atturas paust vērtējumu Bērziņa izredzēm, tomēr neoficiāli izskan viedokļi, ka Zatlers nebūs tas no diviem kandidātiem, par kuru izšķirsies nobalsot SC. Tas, ka SC varētu nenoticēt, ka zaļo zemnieku kandidāta ievēlēšana prezidenta amatā viņus tuvinās darbam valdībā, un tomēr nobalsot par Zatleru, ir gan esošā prezidenta, gan viņa virzītāju Vienotības lielā cerība.

Neoficiāli kāds avots ZZS atzina, ka vismaz līdz 2012. gada budžeta pieņemšanai Valda Dombrovska valdības nomaiņa nav zaļo zemnieku interesēs un SC esot jāsaprot, ka runa ir par ilgtermiņa attiecībām. Tāpat tiek atgādināts, ka ZZS nesen palīdzēja ievēlēt amatā SC virzīto Tiesībsarga amata kandidātu, kas Saskaņai bija būtiski, lai parādītu, ka tā spēj ietekmēt augstu valsts amatpersonu izvēli. Kāds SC pārstāvis uzsvēra, ka apvienībai, domājot par nokļūšanu varas partijas statusā, būtu svarīgi oficiāli parādīties starp nākamā Valsts prezidenta ievēlētājiem. 

Novērtē šo rakstu:

16
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...