Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas politikā ir pieņemts, ka par īstajiem amatu pretendentiem žurnālisti un sabiedrība uzzina pašā pēdējā brīdī, un, pēc šādas loģikas spriežot, eksbaņķieris Andris Bērziņš būtu jāuzskata par māņu kandidātu, kura vienīgā misija, kandidējot Valsts prezidenta vēlēšanās, ir atvieglot esošā prezidenta Valda Zatlera neievēlēšanu. Tomēr lēmuma pieņemšanā iesaistīti avoti uzsver, ka šis ir izņēmums un Bērziņš ir „īstais” kandidāts, tādēļ zaļie zemnieki darīs visu, lai panāktu viņa ievēlēšanu. Izšķiršanās starp Bērziņu un otro ticamāko kandidātu – vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Raimondu Vējoni – notikusi teju pēdējās dienās, noskaidroja Pietiek. Tikai nesen zaļo zemnieku līderi arī izšķīrušies par taktikas maiņu. Lai neriskētu ar Zatlera pārvēlēšanu vai kritiku par viņa izgāšanu, izlemts, ka otrajam vēlēšanu piegājienam taupītais pašu kandidāts jāvirza tūlīt. 

Pietiek jau 11. maijā rakstīja, ka, pēc portāla rīcībā esošās informācijas, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) faktiskais līderis Aivars Lembergs ir izdarījis izvēli par labu kādam prezidenta kandidātam. Viņa vārds tobrīd netika atklāts, bet šis cilvēks tika raksturots kā tāds, kas nenāk no Ventspils, „neko sliktu nav sastrādājis”, „ir visiem zināms”, tādēļ tiks piedāvāts Vienotībai, kura, ņemot vērā iepriekš minēto, un valdības stabilitātes vārdā tam varētu piekrist.

Tagad atklājas, ka šis raksturojums attiecies uz divām personām, jo teju līdz pēdējam brīdim zaļajiem zemniekiem padomā bijuši divi kandidāti ar vienādām izredzēm tikt izvirzītiem. Kā no lēmuma pieņemšanā iesaistītiem avotiem noskaidroja Pietiek, izšķiršanās bijusi starp Bērziņu un ilggadējo vides ministru Vējoni. Par labu šiem diviem kandidātiem no plašāka „savējo” loka izvēle izdarīta aprīļa pirmajā pusē pirms Lieldienām. Tas, ka prezidenta amatam tiks virzīts tieši Bērziņš, nevis Vējonis, izlemts tikai šonedēļ. Izsecināts, ka par šo figūru būs vislielākās iespējas panākt vienošanos.

Sākotnēji bijis izlemts zaļo kandidātu virzīt otrajam vēlēšanu piegājienam, bet situācija rādījusi, ka nav neiespējama Zatlera pārvēlēšana. Turklāt ZZS līderi nav piekrituši kuluāros apspriestajai Valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas izvirzīšanai, kas nozīmējis, ka Zatlers visticamāk būtu vienīgais kandidāts. Šādā gadījumā, viņu neievēlot, būtu risks izpelnīties pārmetumus par „Maizīša balsojumu 2”. Tādēļ taktika mainīta, izlemjot savu kandidātu likt jau uz pirmo vēlēšanu piegājienu. Lai gan zaļie zemnieki darīšot visu, lai panāktu Bērziņa ievēlēšanu, teorētiski netiek izslēgta iespēja, ka pirmajās vēlēšanās neievēl nevienu. Bet tiek uzskatīts, ka Bērziņš atšķirībā no Zatlera bez problēmām varētu piekrist atkārtotai virzīšanai, ko likums ļauj darīt.   

Lai gan trešdien bija informācija, ka Bērziņa kandidatūru oficiāli varētu izvirzīt deputāts Jānis Klaužs, ceturtdien izskanēja, ka visticamāk tas tiks uzticēts ZZS sastāvā esošajai Latvijas Zaļajai partijai. ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis Pietiek ceturtdien atzina, ka Bērziņa izvirzīšanas gadījumā frakcijas atbalsts Zatleram saruks. No politiķa teiktā izrietēja, ka droši galvot viņš var tikai par viena zaļā zemnieka balsi Zatleram – par savējo. Iepriekš viņš pieļāva, ka par Zatleru varētu nobalsot kādi 15 no 22 zaļo zemnieku deputātiem.

Bērziņš Pietiek teica, ka ar Lembergu savu kandidēšanu pārspriedis pirmdien un tā bijusi saruna „garāmejot”. Šaurā loka apspriedēs, kurās spriests par prezidenta kandidātiem, viņš neesot piedalījies. To, ka šie Bērziņa vārdi atbilst patiesībai, apstiprināja arī citi avoti. No Vienotības puses neoficiāli izskanēja, ka Bērziņš ir pārāk patstāvīgs gan finansiāli, gan savos uzskatos, lai būtu Lembergam pakļāvīgs kandidāts, tādēļ kuluāros izskan pieļāvumi, ka varbūt Ventspils mērs nav bijis īsti atklāts pat pret tuvāko loku un kaut kad uz otro vēlēšanu piegājienu parādīsies „īstais” kandidāts. No Lembergam tuvu stāvošu avotu teiktā šādas šaubas nerodas.

Bērziņš no viņa izraudzītāju puses Pietiek tika raksturots kā cilvēks ar patstāvīgu domāšanu un lielu kompetenci tautsaimniecībā, kurš nepiekrīt daudz kam no valdības darītā. Tas, ka viņš daudzus gadus vadījis Unibanku, noslīpējis viņa angļu valodas zināšanas un devis kompetenci finanšu lietās, kas būtu noderīgas sarunās ar Starptautisko Valūtas fondu. Bērziņam pieder lieli zemes īpašumi, vērtspapīri vairāku simtu tūkstošu eiro vērtībā, bezskaidrā naudā viņš uzkrājis vairāk nekā 2 miljonus eiro, bet aizdevumos izsniedzis vairāk nekā 600 tūkstošus latu un 400 tūkstošus eiro. 

Lai gan Saeimas kuluāriem informācija par Bērziņa virzīšanu izskrēja cauri jau trešdien, vēl ceturtdien, kad šī informācija guva oficiālu apstiprinājumu, no Vienotības politiķiem, kuri amatam izvirzījuši Zatleru, bija jūtams pārsteigums un panīkums. No atsevišķiem Vienotības pārstāvjiem neoficiāli izskan viedokļi, ka Bērziņš varētu būt „mazākais ļaunums”, par kuru valdības stabilitātes vārdā ar ZZS varētu vienoties pēc tam, ja pirmajā un otrajā balsojumā neizdotos panākt Zatlera pārvēlēšanai vajadzīgo 51 balsi, kuras viņam pašlaik nav. Bērziņu saista sena draudzība ar Zatleru, bet viņš neuzskata, ka konkurēšana par prezidenta amatu rada kādu problēmu šīm senajām privātajām attiecībām.

Pašlaik Zatleram oficiāli ir tikai 48 balsis – 33 no Vienotības, 8 no Par labu Latviju un 7 no Nacionālās apvienības VL-TB/LNNK. Vēl vienu balsi sola atdot Brigmanis.

Tādēļ Zatlera tiklab kā Bērziņa izredzes tikt ievēlētam noteiks Saskaņas centrs (SC) ar 29 balsīm. Tās līderis Jānis Urbanovičs tikai piektdien atgriežas no vizītes Ķīnā, un līdz tam frakcijas deputāti atturas paust vērtējumu Bērziņa izredzēm, tomēr neoficiāli izskan viedokļi, ka Zatlers nebūs tas no diviem kandidātiem, par kuru izšķirsies nobalsot SC. Tas, ka SC varētu nenoticēt, ka zaļo zemnieku kandidāta ievēlēšana prezidenta amatā viņus tuvinās darbam valdībā, un tomēr nobalsot par Zatleru, ir gan esošā prezidenta, gan viņa virzītāju Vienotības lielā cerība.

Neoficiāli kāds avots ZZS atzina, ka vismaz līdz 2012. gada budžeta pieņemšanai Valda Dombrovska valdības nomaiņa nav zaļo zemnieku interesēs un SC esot jāsaprot, ka runa ir par ilgtermiņa attiecībām. Tāpat tiek atgādināts, ka ZZS nesen palīdzēja ievēlēt amatā SC virzīto Tiesībsarga amata kandidātu, kas Saskaņai bija būtiski, lai parādītu, ka tā spēj ietekmēt augstu valsts amatpersonu izvēli. Kāds SC pārstāvis uzsvēra, ka apvienībai, domājot par nokļūšanu varas partijas statusā, būtu svarīgi oficiāli parādīties starp nākamā Valsts prezidenta ievēlētājiem. 

Novērtē šo rakstu:

16
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vai Latvija ir atguvusi neatkarību?

FotoBarikāžu laiks 1991.gada janvārī deva spēcīgu impulsu Latvijas iedzīvotāju apņēmībai panākt valsts neatkarības pilnīgu atjaunošanu. 1991. gada 3. marta aptaujā piedalījās 87,6% Latvijas balsstiesīgo iedzīvotāju, no kuriem par demokrātisku un valstiski neatkarīgu Latvijas Republiku nobalsoja 73,7%, bet pret – 24,7% iedzīvotāju. Tā rezultātā 1991. gada 18. martā Dānijas valdība parakstīja protokolu par sadarbību starp Dānijas Karalisti un Latvijas Republiku, apstiprinot Latvijas atzīšanu par neatkarīgu valsti, pagaidām gan neatjaunojot oficiālas diplomātiskās attiecības.
Lasīt visu...

21

Par nekustamā īpašuma Skolas ielā 4, Ikšķilē iegādes nepieļaušanu

FotoBiedrībai "Ikšķiles novada uzņēmēju biedrība" tapis zināms, ka uz Ikšķiles novada domes aprīļa sēdi tiek gatavots jautājums par nekustamā īpašuma Skolas ielā 4, Ikšķilē iegādi par nesamērīgi augstu pirkuma maksu EUR 325 100 apmērā.
Lasīt visu...

6

Kā intereses pārstāv Saeimas deputāti?

FotoIk pa četriem gadiem notiek Saeimas vēlēšanas, kurās tiek izvēlēti 100 tautas pārstāvji, kurus vēlētāji var izvēlēties tikai no partiju sarakstiem. Turpmākos 4 gadus šie partiju pārstāvji melnām mutēm groza un pieņem likumus savās un savu sponsoru interesēs, kā arī ieceļ tiesnešus. Lai cik tas skumīgi neliktos, bet es nevaru nosaukt nevienu likumu vai likumu grozījumus, kas būtu pieņemts iedzīvotāju vairākuma interesēs.
Lasīt visu...

21

Darba anihilizācija

FotoSaprotams, nekas negaidīts nav noticis. Tas, kas ir noticis, principā bija sagaidāms. Tiekamies ar prognozējamu jauninājumu. Labi ir zināms, ka stulbeņu un neliešu darbībā ir iespējami visdažādākie jauninājumi. Saskarsmē ar stulbeņu un neliešu darbību vienmēr ir jābūt gatavam tikties ar visdažādākā veida stulbībām un nelietībām. Stulbeņiem un neliešiem piemīt stulbuma un nelietību neierobežotas oriģinalitātes potenciāls. Drīkst paslavēt – ģeniāls potenciāls!
Lasīt visu...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

Vēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda...

Foto

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

Nesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar...

Foto

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

Pēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai...

Foto

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

Biedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra...

Foto

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

Vairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot...

Foto

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

Šajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas...

Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...