Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Premjers ticis pie maza, glīta kukulīša – vai kaut kā tam ļoti līdzīga – savas „veiksmes stāsta” grāmatiņas tulkošanai, un politiķi jau kārtējo reizi sāk zumēt par to, kā tik nu tagad KNAB varētu pārbaudīt, izvērtēt un salikt punktus uz „i”.

Daži no viņiem kā tādi īsteni latviskie šahisti sociālajos tīklos aizdomājušies pat par veselu gājienu uz priekšu – nu, piemēram: „Ja KNAB ierosinātu pārbaudes lietu par Dombrovska grāmatas sponsoriem, cik ētiski premjeram būtu vērtēt biroja vadītāja atbilstību amatam?”

Šī zumēšana par visu savās vietās saliekošajām KNAB pārbaudēm kā universālo politisko brīnumzālīti ir veca kā pasaule – kā nekā likums „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” ir pieņemts pirms vairāk nekā vienpadsmit gadiem.

Taču patiesībā šī jūsmīgi cerīgā ņemšanās ap gaidāmu KNAB pārbaudi ir nekas cits kā bezjēdzīga spēlīte, kas, aizmirstot visu iepriekšējo labi prognozējamo iznākumu, truli tiek spēlēta atkal un atkal. Kaut rezultāts ir ne tikai nojaušams, bet skaidri zināms.

Vai varat nosaukt kaut vienu vai divus piemērus līdzīgās situācijās, kad KNAB pārbaude ir novedusi ja ne pie kriminālprocesa un sprieduma, tad vismaz pie kārtīga administratīvā soda un nepieciešamības vainīgajam atmaksāt atpakaļ saņemto puskukuli vai kas nu tas tāds?

Nevarat, un arī es ar visu savu iesniegumu rakstīšanas pieredzi nevaru. Un vaina nav ne politiskajos spiedienos, ne politiskajos pasūtījumos, ne arī tik daudzkārt citreiz demonstrētajā KNAB tizlumā – vismaz tas nav pats galvenais un noteicošais faktors.

Lieta tā, ka tieši šī tēma pārliecinoši un uzskatāmi parāda to, kā likumdevēji paši savām (un savu radu, draugu, pietuvināto) vajadzībām ir pieņēmuši likumu, kas šīm vajadzībām arī lieliski kalpo jau kopš 2002. gada, kad to izsludināja lieliskā Vaira Vīķe-Freiberga.

Runa ir par jau pieminēto likumu ar tagadējo nosaukumu „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”, kas ļoti labi der, lai paņemtu pie dziesmas policisti, kas, nespējot savilkt kopā ģimenes budžeta galus, piestrādā skolā par apkopēju, kādu otrā ranga amatpersonu, kas neatļauti savienojusi amatus, un citus šīs valsts tiesisko pamatu grāvējus.

Taču vienlaikus šis likums ir atstājis virkni ērtu un plašu spraugu – nē, pat ne spraugu, bet parādes vārtu – visiem tiem, kam ir patiesa vēlme izmantot savu amatu personiskās labklājības ilgtspējas nodrošināšanai.

Jā, ir pāris tabu – noteikti nevajag pieņemt lielas dāvanas no tiem, par kuriem tu pats personiski pieņem lēmumus, noteikti nevajag pašam pieņemt darbā savus radiniekus utml., taču šie striktie aizliegumi ir smieklīgi vienkārši apejami.

Sievai ministrs prēmiju piešķirt nedrīkst, mīļākajai – cik vien vēlas; bet, ja akurāt vajag sievai, palūdz piešķiršana papīru parakstīt kādai citai ministrijas amatpersonai. Pašvaldības vadītājs savu radinieku baru darbā pieņemt nedrīkst, toties viņa vietnieks – drīkst. Amatpersona pati sev izmaksāt prēmiju, pabalstu vai aizsūtīt dārgā komandējumā nedrīkst, bet palūgt to izdarīt savam vietniekam – vienmēr laipni. Un tā tālāk.

Šādos, no veselā saprāta raugoties, brēcošos gadījumos likumsakarīgi beidzas arī KNAB pārbaudes. Strādājot ar savu jau leģendāro efektivitāti, birojs apmēram gada laikā spēj nolikt uz galda blakus likuma tekstu un saņemto paskaidrojumu no attiecīgās amatpersonas un secināt – okei, neviens likuma pants un burts nav pārkāpts, visi brīvi.

Tieši tā beigsies – ja vispār sāksies – arī pseidopārbaude par Dombrovska „radošo puskukuli”: jā, finansējums ir saņemts, bet ne tieši, ne kā dāvinājums, izsniegts vispār pilnīgi citai personai, utt., utt., līdz ar ko likums nav pārkāpts, viss kārtībā. Un KNAB īpašo simpātiju uz „Vienotību” piesaukšana būs pilnīgi nevietā.

Protams, mēs visi labi redzam un saskatām, ka nekas nav kārtībā, - patiesībā augstai amatpersonai vienkārši pieklājīgā veidā ir iedots nekādus pienākumus neuzliekošs, bet tomēr „ieeļļojošs” kukulis apmērā, kas varbūt arī nobāl, salīdzinot ar „Latvenergo” miljoniem, taču ir iespaidīgs, vidējam Latvijas iedzīvotājam paraugoties uz sava personiskā gada budžeta izmēriem.

Taču to saskatām „mēs”, bet ne „viņi”, - attiecīgais likums ir labots un mainīts vairāk nekā desmit reižu, taču attiecīgās spraugas tajā vienmēr ir atstātas, turklāt, kas zīmīgi, rezultatīvi pret tām ne reizi nav iebildis neviens pats tautas kalps neatkarīgi no tā, vai sēž koalīcijā un opozīcijā.

Kāpēc tā? Domājams, izskaidrojums vienkāršs: nekad jau nevar zināt, kā dzīve iegriežas, - ja nu tu, cilvēks, tagad ņem un nejauši pats sev laupi iespēju pasmelties no politsiles, kad laika rats tevi pie tās beidzot pienesīs?

Ak, jā, un nekas nav dzirdēts arī par kādām KNAB aktivitātēm šo spraugu aiztaisīšanā – likumdošanas iniciatīvām, ierosinājumiem utt. Kas vainīgs tur? Atkal kāds tirānisks sīkpriekšnieks vai uz intrigām kāra vietniece? Nē, vienkārši šīs iestādes atkal un atkal visdažādākajos veidos – arī šajā – demonstrētā gatavība korupciju novērot, bet ne novērst. Tā ka Dombrovska kungs un viņam līdzīgie var dusēt pilnīgi mierīgi.

Novērtē šo rakstu:

33
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Jautājums par sešgadniekiem skolās IZM dienaskārtībā ir jau 20 gadus

FotoJūlijā plašsaziņas līdzekļos atkal aktualizējās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītā reforma, kas paredz vairākas izmaiņas, tostarp skolas gaitu uzsākšanu no sešu gadu vecuma. Šīm ziņām sekoja vairāku izglītības nozaru biedrību lūgums IZM sniegt plašākus skaidrojumus par reformu, tās mērķiem un nepieciešamību. Plašākus skaidrojumus no IZM puses vēlētos dzirdēt ne tikai nozares pārstāvji, bet arī Saeimas deputāti no Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas. Šobrīd reforma rada vairāk jautājumu nekā atbilžu, turklāt nav skaidrs, kāpēc IZM atkal virza t. s. sešgadnieku jautājumu, kurš jau vairākkārt nav guvis sabiedrības un nozares atbalstu.
Lasīt visu...

21

Ģimenes ārsti paši sevi gāž no pjedestāla

FotoĢimenes ārstu streiks ir nolemts sakāvei, jo tam nav morāla atbalsta sabiedrībā. Valsts vara viņus spēj ne tikai uzveikt, bet arī sev pakļaut un, ja vien uzskatīs to par vajadzīgu, pat publiski pazemot – kā nodokļu naudas šķērdētājus.
Lasīt visu...

21

Mēs esam PAR

FotoMēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai par paša lēmumiem.
Lasīt visu...

12

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

FotoVeselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu cilvēku pazinēju - psihoterapeiti. Šoreiz ministre ir izcēlusies ar paziņojumu par savu grūtniecību. Lai gan tā, cik var noprast, ir pašā sākuma stadijā, jo priecīgais notikums ir gaidāms tikai nākamajā gadā, A. Čakša, jau tērpusies brīva griezuma halātiņā, neslēpj savu topošās mātes prieku.
Lasīt visu...

21

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

FotoAugsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti atšķirīgās pasaulēs, kur Jūsu pasaulē nav nabadzības un nav bērnu, kas klaiņo apkārt, nav ģimeņu, kas savus bērnus atstājušas novārtā, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas bezspēcīgi un visu pamests vientulībā nomirst mežā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Skarba replika par PVN un tiesām

Ar tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks...

Foto

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

Iesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un...

Foto

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

Tiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī,...

Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

Par uzpūsto depresijas problēmu

Jau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”,...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...