Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Premjers ticis pie maza, glīta kukulīša – vai kaut kā tam ļoti līdzīga – savas „veiksmes stāsta” grāmatiņas tulkošanai, un politiķi jau kārtējo reizi sāk zumēt par to, kā tik nu tagad KNAB varētu pārbaudīt, izvērtēt un salikt punktus uz „i”.

Daži no viņiem kā tādi īsteni latviskie šahisti sociālajos tīklos aizdomājušies pat par veselu gājienu uz priekšu – nu, piemēram: „Ja KNAB ierosinātu pārbaudes lietu par Dombrovska grāmatas sponsoriem, cik ētiski premjeram būtu vērtēt biroja vadītāja atbilstību amatam?”

Šī zumēšana par visu savās vietās saliekošajām KNAB pārbaudēm kā universālo politisko brīnumzālīti ir veca kā pasaule – kā nekā likums „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” ir pieņemts pirms vairāk nekā vienpadsmit gadiem.

Taču patiesībā šī jūsmīgi cerīgā ņemšanās ap gaidāmu KNAB pārbaudi ir nekas cits kā bezjēdzīga spēlīte, kas, aizmirstot visu iepriekšējo labi prognozējamo iznākumu, truli tiek spēlēta atkal un atkal. Kaut rezultāts ir ne tikai nojaušams, bet skaidri zināms.

Vai varat nosaukt kaut vienu vai divus piemērus līdzīgās situācijās, kad KNAB pārbaude ir novedusi ja ne pie kriminālprocesa un sprieduma, tad vismaz pie kārtīga administratīvā soda un nepieciešamības vainīgajam atmaksāt atpakaļ saņemto puskukuli vai kas nu tas tāds?

Nevarat, un arī es ar visu savu iesniegumu rakstīšanas pieredzi nevaru. Un vaina nav ne politiskajos spiedienos, ne politiskajos pasūtījumos, ne arī tik daudzkārt citreiz demonstrētajā KNAB tizlumā – vismaz tas nav pats galvenais un noteicošais faktors.

Lieta tā, ka tieši šī tēma pārliecinoši un uzskatāmi parāda to, kā likumdevēji paši savām (un savu radu, draugu, pietuvināto) vajadzībām ir pieņēmuši likumu, kas šīm vajadzībām arī lieliski kalpo jau kopš 2002. gada, kad to izsludināja lieliskā Vaira Vīķe-Freiberga.

Runa ir par jau pieminēto likumu ar tagadējo nosaukumu „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”, kas ļoti labi der, lai paņemtu pie dziesmas policisti, kas, nespējot savilkt kopā ģimenes budžeta galus, piestrādā skolā par apkopēju, kādu otrā ranga amatpersonu, kas neatļauti savienojusi amatus, un citus šīs valsts tiesisko pamatu grāvējus.

Taču vienlaikus šis likums ir atstājis virkni ērtu un plašu spraugu – nē, pat ne spraugu, bet parādes vārtu – visiem tiem, kam ir patiesa vēlme izmantot savu amatu personiskās labklājības ilgtspējas nodrošināšanai.

Jā, ir pāris tabu – noteikti nevajag pieņemt lielas dāvanas no tiem, par kuriem tu pats personiski pieņem lēmumus, noteikti nevajag pašam pieņemt darbā savus radiniekus utml., taču šie striktie aizliegumi ir smieklīgi vienkārši apejami.

Sievai ministrs prēmiju piešķirt nedrīkst, mīļākajai – cik vien vēlas; bet, ja akurāt vajag sievai, palūdz piešķiršana papīru parakstīt kādai citai ministrijas amatpersonai. Pašvaldības vadītājs savu radinieku baru darbā pieņemt nedrīkst, toties viņa vietnieks – drīkst. Amatpersona pati sev izmaksāt prēmiju, pabalstu vai aizsūtīt dārgā komandējumā nedrīkst, bet palūgt to izdarīt savam vietniekam – vienmēr laipni. Un tā tālāk.

Šādos, no veselā saprāta raugoties, brēcošos gadījumos likumsakarīgi beidzas arī KNAB pārbaudes. Strādājot ar savu jau leģendāro efektivitāti, birojs apmēram gada laikā spēj nolikt uz galda blakus likuma tekstu un saņemto paskaidrojumu no attiecīgās amatpersonas un secināt – okei, neviens likuma pants un burts nav pārkāpts, visi brīvi.

Tieši tā beigsies – ja vispār sāksies – arī pseidopārbaude par Dombrovska „radošo puskukuli”: jā, finansējums ir saņemts, bet ne tieši, ne kā dāvinājums, izsniegts vispār pilnīgi citai personai, utt., utt., līdz ar ko likums nav pārkāpts, viss kārtībā. Un KNAB īpašo simpātiju uz „Vienotību” piesaukšana būs pilnīgi nevietā.

Protams, mēs visi labi redzam un saskatām, ka nekas nav kārtībā, - patiesībā augstai amatpersonai vienkārši pieklājīgā veidā ir iedots nekādus pienākumus neuzliekošs, bet tomēr „ieeļļojošs” kukulis apmērā, kas varbūt arī nobāl, salīdzinot ar „Latvenergo” miljoniem, taču ir iespaidīgs, vidējam Latvijas iedzīvotājam paraugoties uz sava personiskā gada budžeta izmēriem.

Taču to saskatām „mēs”, bet ne „viņi”, - attiecīgais likums ir labots un mainīts vairāk nekā desmit reižu, taču attiecīgās spraugas tajā vienmēr ir atstātas, turklāt, kas zīmīgi, rezultatīvi pret tām ne reizi nav iebildis neviens pats tautas kalps neatkarīgi no tā, vai sēž koalīcijā un opozīcijā.

Kāpēc tā? Domājams, izskaidrojums vienkāršs: nekad jau nevar zināt, kā dzīve iegriežas, - ja nu tu, cilvēks, tagad ņem un nejauši pats sev laupi iespēju pasmelties no politsiles, kad laika rats tevi pie tās beidzot pienesīs?

Ak, jā, un nekas nav dzirdēts arī par kādām KNAB aktivitātēm šo spraugu aiztaisīšanā – likumdošanas iniciatīvām, ierosinājumiem utt. Kas vainīgs tur? Atkal kāds tirānisks sīkpriekšnieks vai uz intrigām kāra vietniece? Nē, vienkārši šīs iestādes atkal un atkal visdažādākajos veidos – arī šajā – demonstrētā gatavība korupciju novērot, bet ne novērst. Tā ka Dombrovska kungs un viņam līdzīgie var dusēt pilnīgi mierīgi.

Novērtē šo rakstu:

33
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...