Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sarunas par valdības koalīcijas sastāvu ir iestrēgušas, un Zatlera reformu partija (ZRP) un Vienotība gatavojas pirmajām konsultācijām Rīgas pilī, kas notiks trešdien. Pirmdien politikas kuluāros izplatījās baumas, ka, valdības sarunām nonākot strupceļā, nav neiespējama koalīcija arī ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) piedalīšanos. Tām fonu radīja arī spekulācijas, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš, paužot atbalstu plašai koalīcijai, iespējams, domājis, nevis koalīciju ar Saskaņas centru (SC), bet ar ZZS piedalīšanos, kur ZRP var palikt ārpus valdības.

Pirmdien politikas kuluāros izplatījās informācija, ka, valdības sarunām nonākot strupceļā, nav neiespējama koalīcija arī ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) piedalīšanos. Avoti šādām runām bija gan Vienotībā, gan ZRP, gan Saskaņas centrā (SC), radot iespaidu, ka šādas baumas izplatītas tīši, lai nervozētu sarunu partnerus, viņus spiežot izdarīt izšķiršanos par labu valdībai ar SC.

Vienā no variantiem tiek modelēts, ka ZZS varētu formāli atteikties no sadarbības ar Ventspils mēru Aivaru Lembergu, saraujot saikni ar viņa vadīto reģionālo partiju Latvijai un Ventspilij, no kuras deleģētajiem kandidātiem ZZS Saeimas frakcijā ievēlēti Dana Reizniece-Ozola un Jānis Vucāns. Gan Latvijai un Ventspilij pārstāvis Guntis Blumbergs, gan ZZS līderis Augusts Brigmanis šādu iespēju Pietiek noliedza, neapstiprinot arī, ka notiktu kādas sarunas ar SC vai Vienotību par alternatīviem koalīcijas modeļiem. „Tās visas ir tukšas runas. Mēs esam nobrieduši darbam opozīcijā, bet, protams, esam gatavi atbalstīt Vienotību, jo viņi jau būtu gatavi ar mums strādāt, tikai Zatlers ir iecirties,” teica Brigmanis.

Ja pirms gada atsevišķi Vienotības līderi jau vēlēšanu naktī mudināja koalīcijā aicināt arī SC, tagad šis atbalsts ir gājis mazumā, un neoficiāli tas tiek skaidrots arī ar tādiem taktiskiem apsvērumiem kā amatu sadale nākamajā valdībā. Ja koalīcijā būtu SC, tas ar savu 31 deputātu Saeimā pretendētu uz 5 ministrijām. Turklāt SC nepretendē uz premjera amatu un reprezentatīvo Saeimas spīkera krēslu, ko kāro gan ZRP, gan Vienotība – to gan vēlas Valdis Zatlers, gan labprāt labvēlīgā situācijā saglabātu arī Solvita Āboltiņa. Tradicionāli Saeimas priekšsēdētāja krēsls ir pat divu ministru portfeļu vērtē. Pirms gada tieši ar kuluāru vienošanos, ka ZZS saņems Satiksmes ministriju, tika skaidrota Vienotības līderes Solvitas Āboltiņas iesēšanās Saeimas spīkeres vietā. Tagad SC neslēpj, ka vēlas satiksmes ministra portfeli.

Pašlaik izskan arī, ka 73 balsu koalīcijā, kurs SC būtu trešais partneris, Vienotība tomēr nepiekristu Valda Dombrovska virzīšanai premjera amatā, jo tad uz premjera partijas pleciem simboliski gultos atbildība par šādas valdības darbību. Tāpat tiek prognozēts, ka Vienotības Domē, kurā pārstāvēti reģionu cilvēki un kuras galavārdu par to vai citu koalīcijas modeli uzklausīs partija, neizdotos gūt vairākuma atbalstu valdībai kopā ar SC. Neoficiāli izskan versijas, ka viens no veidiem panākt lūzumu attieksmē pret SC aicināšanu valdībā gan ZRP, gan Vienotības biedru vidū varētu būt, ja Saskaņa sarautu saites ar Latvijas Sociālistisko partiju, ko vada Alfrēds Rubiks. 

Ja valdības koalīcijā kā trešais partneris tiktu iesaistīta Nacionālā apvienība, tā ar saviem 14 deputātiem Saeimā visticamāk varētu pretendēt uz krietni mazāku skaitu ministru portfeļu nekā SC. Tiek piesaukti trīs ministru portfeļi: aizsardzība Kārlim Krēsliņam un tieslietas Gaidim Bērziņam, kā arī izglītība Vinetai Poriņai. Uz Izglītības un zinātnes ministriju kā sev ideoloģiski svarīgu jau ir pieteikusies arī ZRP, ministra amatam nosaucot uz radikālām reformām gatavo Robertu Ķīli, par ko noprotams, ka potenciālajiem koalīcijas partneriem varētu būt iebildumi. Nacionālās apvienības politiķis Imants Parādnieks Pietiek norādā, ka „Ķīlis nodarbosies ar eksperimentiem”, bet Nacionālā apvienība esot gatava ar koalīcijas partneriem vienoties, ka nevirzīs visus savus programmatiskos uzstādījumus, piemēram, par tūlītēju pāreju uz apmācību latviešu valodā, ja vien būtu kopīga izpratne, kādā laika posmā tas pakāpeniski īstenojams. Nacionālā apvienība izglītības ministra amatā redzētu savu kandidāti Vinetu Poriņu, un noprotams, ka tai nav pieņemamas ZRP piedāvātās reformas - tāpat kā Vienotībā pārstāvētajiem augstskolu mācībspēkiem.

Kuluāros izskan, ka šauri partijisku interešu dēļ Nacionālā apvienība nemaz nevēlas iesaistīties valdībā kopā ar ZRP un Vienotību. Kuluāros tiek lēsts, ka Nacionālā apvienība sevi šādā gadījumā uzskatītu par ieguvēju ilgtermiņā, jo latviešu vēlētājs pēc trim gadiem 12. Saeimas vēlēšanās varētu sodīt ZRP un Vienotību par SC aicināšanu koalīcijā, tādējādi latviskais elektorāts varētu tikt pārdalīts par labu nacionāļiem. Nacionālās apvienības politiķis Imants Parādnieks Pietiek noliedz, ka partija vadītos pēc šādiem apsvērumiem, jo tas būtu „spēlēt pēc veciem noteikumiem”, bet kopš Visu Latvijai saplūšanas ar TB/LNNK tā vairs nenotiekot.

Katrai partijai ir arī savi taktiskie apsvērumi, kādēļ valdība ar SC tām būtu politiski izdevīga pie nosacījuma, ja atbildību par šo lēmumu uzņemtos kāds cits politiskais spēks. Daļēji tieši ar pirms gada deklarēto atbalstu SC, nevis Nacionālās apvienības aicināšanai valdībā partijas iekšienē tiek skaidrots tas, ka Vienotības vēlētāji nupat masveidā izsvītroja Aigara Štokenberga vārdu, liedzot viņam vietu jaunajā Saeimā. Tādēļ līdzīgi kā Nacionālā apvienība uz elektorāta pārdali šādi cer arī Vienotība, ja izdotos nodemonstrēt, ka ar SC aicināšanu koalīcijā atbildīga ir ZRP.

 

Novērtē šo rakstu:

18
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...