Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sarunas par valdības koalīcijas sastāvu ir iestrēgušas, un Zatlera reformu partija (ZRP) un Vienotība gatavojas pirmajām konsultācijām Rīgas pilī, kas notiks trešdien. Pirmdien politikas kuluāros izplatījās baumas, ka, valdības sarunām nonākot strupceļā, nav neiespējama koalīcija arī ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) piedalīšanos. Tām fonu radīja arī spekulācijas, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš, paužot atbalstu plašai koalīcijai, iespējams, domājis, nevis koalīciju ar Saskaņas centru (SC), bet ar ZZS piedalīšanos, kur ZRP var palikt ārpus valdības.

Pirmdien politikas kuluāros izplatījās informācija, ka, valdības sarunām nonākot strupceļā, nav neiespējama koalīcija arī ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) piedalīšanos. Avoti šādām runām bija gan Vienotībā, gan ZRP, gan Saskaņas centrā (SC), radot iespaidu, ka šādas baumas izplatītas tīši, lai nervozētu sarunu partnerus, viņus spiežot izdarīt izšķiršanos par labu valdībai ar SC.

Vienā no variantiem tiek modelēts, ka ZZS varētu formāli atteikties no sadarbības ar Ventspils mēru Aivaru Lembergu, saraujot saikni ar viņa vadīto reģionālo partiju Latvijai un Ventspilij, no kuras deleģētajiem kandidātiem ZZS Saeimas frakcijā ievēlēti Dana Reizniece-Ozola un Jānis Vucāns. Gan Latvijai un Ventspilij pārstāvis Guntis Blumbergs, gan ZZS līderis Augusts Brigmanis šādu iespēju Pietiek noliedza, neapstiprinot arī, ka notiktu kādas sarunas ar SC vai Vienotību par alternatīviem koalīcijas modeļiem. „Tās visas ir tukšas runas. Mēs esam nobrieduši darbam opozīcijā, bet, protams, esam gatavi atbalstīt Vienotību, jo viņi jau būtu gatavi ar mums strādāt, tikai Zatlers ir iecirties,” teica Brigmanis.

Ja pirms gada atsevišķi Vienotības līderi jau vēlēšanu naktī mudināja koalīcijā aicināt arī SC, tagad šis atbalsts ir gājis mazumā, un neoficiāli tas tiek skaidrots arī ar tādiem taktiskiem apsvērumiem kā amatu sadale nākamajā valdībā. Ja koalīcijā būtu SC, tas ar savu 31 deputātu Saeimā pretendētu uz 5 ministrijām. Turklāt SC nepretendē uz premjera amatu un reprezentatīvo Saeimas spīkera krēslu, ko kāro gan ZRP, gan Vienotība – to gan vēlas Valdis Zatlers, gan labprāt labvēlīgā situācijā saglabātu arī Solvita Āboltiņa. Tradicionāli Saeimas priekšsēdētāja krēsls ir pat divu ministru portfeļu vērtē. Pirms gada tieši ar kuluāru vienošanos, ka ZZS saņems Satiksmes ministriju, tika skaidrota Vienotības līderes Solvitas Āboltiņas iesēšanās Saeimas spīkeres vietā. Tagad SC neslēpj, ka vēlas satiksmes ministra portfeli.

Pašlaik izskan arī, ka 73 balsu koalīcijā, kurs SC būtu trešais partneris, Vienotība tomēr nepiekristu Valda Dombrovska virzīšanai premjera amatā, jo tad uz premjera partijas pleciem simboliski gultos atbildība par šādas valdības darbību. Tāpat tiek prognozēts, ka Vienotības Domē, kurā pārstāvēti reģionu cilvēki un kuras galavārdu par to vai citu koalīcijas modeli uzklausīs partija, neizdotos gūt vairākuma atbalstu valdībai kopā ar SC. Neoficiāli izskan versijas, ka viens no veidiem panākt lūzumu attieksmē pret SC aicināšanu valdībā gan ZRP, gan Vienotības biedru vidū varētu būt, ja Saskaņa sarautu saites ar Latvijas Sociālistisko partiju, ko vada Alfrēds Rubiks. 

Ja valdības koalīcijā kā trešais partneris tiktu iesaistīta Nacionālā apvienība, tā ar saviem 14 deputātiem Saeimā visticamāk varētu pretendēt uz krietni mazāku skaitu ministru portfeļu nekā SC. Tiek piesaukti trīs ministru portfeļi: aizsardzība Kārlim Krēsliņam un tieslietas Gaidim Bērziņam, kā arī izglītība Vinetai Poriņai. Uz Izglītības un zinātnes ministriju kā sev ideoloģiski svarīgu jau ir pieteikusies arī ZRP, ministra amatam nosaucot uz radikālām reformām gatavo Robertu Ķīli, par ko noprotams, ka potenciālajiem koalīcijas partneriem varētu būt iebildumi. Nacionālās apvienības politiķis Imants Parādnieks Pietiek norādā, ka „Ķīlis nodarbosies ar eksperimentiem”, bet Nacionālā apvienība esot gatava ar koalīcijas partneriem vienoties, ka nevirzīs visus savus programmatiskos uzstādījumus, piemēram, par tūlītēju pāreju uz apmācību latviešu valodā, ja vien būtu kopīga izpratne, kādā laika posmā tas pakāpeniski īstenojams. Nacionālā apvienība izglītības ministra amatā redzētu savu kandidāti Vinetu Poriņu, un noprotams, ka tai nav pieņemamas ZRP piedāvātās reformas - tāpat kā Vienotībā pārstāvētajiem augstskolu mācībspēkiem.

Kuluāros izskan, ka šauri partijisku interešu dēļ Nacionālā apvienība nemaz nevēlas iesaistīties valdībā kopā ar ZRP un Vienotību. Kuluāros tiek lēsts, ka Nacionālā apvienība sevi šādā gadījumā uzskatītu par ieguvēju ilgtermiņā, jo latviešu vēlētājs pēc trim gadiem 12. Saeimas vēlēšanās varētu sodīt ZRP un Vienotību par SC aicināšanu koalīcijā, tādējādi latviskais elektorāts varētu tikt pārdalīts par labu nacionāļiem. Nacionālās apvienības politiķis Imants Parādnieks Pietiek noliedz, ka partija vadītos pēc šādiem apsvērumiem, jo tas būtu „spēlēt pēc veciem noteikumiem”, bet kopš Visu Latvijai saplūšanas ar TB/LNNK tā vairs nenotiekot.

Katrai partijai ir arī savi taktiskie apsvērumi, kādēļ valdība ar SC tām būtu politiski izdevīga pie nosacījuma, ja atbildību par šo lēmumu uzņemtos kāds cits politiskais spēks. Daļēji tieši ar pirms gada deklarēto atbalstu SC, nevis Nacionālās apvienības aicināšanai valdībā partijas iekšienē tiek skaidrots tas, ka Vienotības vēlētāji nupat masveidā izsvītroja Aigara Štokenberga vārdu, liedzot viņam vietu jaunajā Saeimā. Tādēļ līdzīgi kā Nacionālā apvienība uz elektorāta pārdali šādi cer arī Vienotība, ja izdotos nodemonstrēt, ka ar SC aicināšanu koalīcijā atbildīga ir ZRP.

 

Novērtē šo rakstu:

18
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

FotoJāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26. janvāra Valsts sekretāru sanāksmē pieteikto projektu “Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidāciju” un konceptuāli piekrīt, RPIVA reorganizācijas gadījumā, pārņemt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (turpmāk – RPIVA) profesionālās bakalaura studiju programmas “Deju un ritmikas skolotājs”, profesionālās bakalaura studiju programmas “Mūzikas skolotājs”, profesionālās maģistra studiju programmas “Dejas pedagoģija” un profesionālās maģistra studiju programmas “Mūzikas pedagoģija” īstenošanu. To apstiprina arī 2017. gada 18. janvārī JVLMA Senātā pieņemtais lēmums.
Lasīt visu...

21

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

FotoDalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada 20. novembrī. Zemes reformas mērķis tika definēts likuma 2. pantā: “Zemes reformas mērķis ir pakāpeniskas valsts īpašuma denacionalizācijas, konversijas, privatizācijas un nelikumīgi atsavinātu zemes īpašumu atdošanas gaitā pārkārtot zemes īpašuma un zemes lietošanas tiesiskās, sociālās un ekonomiskās attiecības pilsētās, lai veicinātu sabiedrības interesēm atbilstošas pilsētu apbūves veidošanos, zemes aizsardzību un racionālu izmantošanu.”
Lasīt visu...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

Valsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir...

Foto

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

Šāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu...

Foto

Intelektuālā viagra deputātiem

2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un...

Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...