Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts prezidenta vēlēšanās visticamāk tiks izvirzīti vairāki kandidāti, bet pirmajā kārtā neviens no viņiem nesavāks ievēlēšanai nepieciešamo 51 balsi. Tagadējais prezidents Valdis Zatlers, lai arī pirmajā kārtā visticamāk netiks ievēlēts, tomēr nepaliks pēdējais un turpinās cīnīties arī nākamajās kārtās. Tā pašreizējo situāciju ap gaidāmajām prezidenta vēlēšanām Pietiek prognozē Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis. Viņš skeptiski raugās uz to, ka Vienotība un Par labu Latviju (PLL), kuras paudušas atbalstu Zatleram, patiešām par viņu nobalsos. Tādēļ ZZS nevēloties, ka Vienotība viņus „ievelk šajā purvā un pēc tam pataisa par grēkāžiem”. Līdz ar šīm Brigmaņa prognozēm iespēja, ka koalīcijas partneri ZZS un Vienotība vienojas par Zatlera kopīgu virzīšanu, rādās apšaubāma.

ZZS Saeimas frakcijā trešdien apspriesta tālākā taktika prezidenta vēlēšanās, tāpat tas, vai Zatlera uzstāšanās dienu iepriekš ir mainījusi to zaļo zemnieku viedokli, kuri atklāti šaubījās par viņa kandidatūras atbalstīšanu. Noprotams, ka atbalsts Zatleram pēc otrdienas runas nav vairojies. „Lielos vilcienos nekas nav mainījies, tā runa neko īpaši nav iespaidojusi,” Pietiek atzina Brigmanis.

Trešdien PLL frakcija, kurai Saeimā ir 8 balsis, vienojās, ka atbalsta Zatlera izvirzīšanu otram prezidentūras termiņam. No Vienotības politiķiem pēc PLL paziņojuma trešdien neoficiāli izskanēja piesardzīgas versijas, ka šis solis varētu būt augsnes gatavošana Zatlera izgāšanai, lai gadījumā, ja par tagadējo prezidentu pirmajā kārtā nobalso vien nedaudz vairāk par 40 deputātiem nepieciešamā 51 vietā, aizdomas par Zatlera izgāšanu varētu novelt uz premjera partiju. Līdzīgu piesardzību šis PLL solis radījis arī zaļajos zemniekos, kuri tikpat lielā mērā šaubās arī par Vienotības spēju nodrošināt Zatleram solītās visas 33 savas frakcijas balsis.

„Vairāk velk uz to, ka pirmajā kārtā neievēlēs nevienu un visu izšķirs tas, uz kuru kandidātu otrajā kārtā pārmetīsies deputāti. Tas, ka kandidatūras būs vairākas, kas savā starpā cīnīsies, tas man arī ir diezgan skaidrs, tādēļ jautājums, kur liksies tie deputāti, kuru kandidāts neizies otrajā kārtā. Es domāju, ka pirmajā kārtā Zatlers noteikti neizkritīs. Var jau būt, ka kādā trešajā kārtā Zatleru ievēl,” pesimistisks par pašreizējā prezidenta izredzēm ir Brigmanis.

„Tas, ka PLL izteica atbalstu Zatleram, tas visu to pasākumu dara vēl vairāk apšaubāmu, jo man tas ir skaidrs, ka tur neviens par Zatleru nenobalsos, varbūt vienīgi Ulmanis. Nevajag būt naiviem – PLL Zatleru neatbalstīs, lai ko viņi neteiktu publiski,” uzskata ZZS Saeimas frakcijas līderis.

Kārtis prezidenta vēlēšanās var sajaukt arī Nacionālā apvienība Visu Latvijai-TB/LNNK (VL-TB/LNNK), kura vēl oficiāli nesaka, vai virzīs savu kandidātu. Neoficiāla informācija, kas ir Pietiek rīcībā, liecina, ka Nacionālā apvienība kā savu kandidātu Valsts prezidenta amatam vēlētos virzīt tieslietu autoritāti, ārzemju latvieti Egilu Levitu. Tiesa, tam vēl jāsaņem paša Levita piekrišana. Politikas kuluāros izskan versijas: ja uz pirmo vēlēšanu kārtu kāds no Saeimas opozīcijas spēkiem izvirzīs spēcīgu konkurentu Zatleram, tas varētu liecināt, ka aizkulisēs jau ir panākta politiska vienošanās par plašāku atbalstu šim kandidātam, nevis esošajam prezidentam. „Nē, tas tā noteikti nav, pilnīgi noteikti. Tas, ka mēs varam nākt klajā ar kādu, kas varētu būt tautā plaši atbalstīts, tas ir cits jautājums, bet par kaut kādu aizkulišu vienošanos absolūti un kategoriski – nekādā gadījumā. Mēs nespēlējam šīs spēlītes,” šādu iespēju Pietiek pirms Lieldienām kategoriski noraidīja viens no Nacionālās apvienības līderiem Imants Parādnieks. Arī Brigmanis Pietiek noliedz, ka ZZS varētu aizkulisēs vienoties ar Nacionālo apvienību par atbalstu tās virzītam kandidātam. „Mums ne prātā nenāk atbalstīt tēvzemiešu kandidātu,” saka Brigmanis. Neoficiāli no citiem frakcijas politiķiem izskan, ka situācija varētu mainīties nākamajās vēlēšanu kārtās, bet tad tam jābūt citam kandidātam, nevis ārzemju latvietim Levitam.

Brigmanis pagaidām vēl nav gatavs simtprocentīgi pateikt, ka vienošanās ar Vienotību par kopīgu prezidenta kandidātu nav iespējama, jo vēl priekšā ir partiju sarunas, tomēr viņa piesauktie argumenti uz to vedina. Pirmkārt, ZZS nav pārliecības, ka Vienotība ir godīga, apgalvojot, ka par Zatleru nobalsos visi 33 tās Saeimas frakcijas deputāti. Tādēļ zaļie zemnieki negrib nonākt grēkāžu pozīcijā, kad kopīgi izvirzītais Zatlers netiek ievēlēts un vaina tiek novelta uz ZZS. „Ir viena lieta, ko cilvēki saka acīs, un otra lieta, kas paliek aiz kadra. Solvita Āboltiņa var teikt, ko grib, par tām 33 balsīm, bet tas taču ir skaidrs, ka nav viņiem to balsu – uzliks, piemēram, Visu Latvijai to pašu Levitu, un skaidrs, ka daudzi no Vienotības nobalsos par viņu, nevis par Zatleru. Es domāju, ka tāds Levits pat savāks vairāk balsu nekā Zatlers,” uzskata Brigmanis. „Tāpēc labāk mēs [ZZS] šajā situācijā godīgi pasakām, ka kādas septiņas balsis mums par Zatleru nav, nekā dzīties par katru cenu, pārliecināt, ka ir, un beigās citi nenobalsos, pataisot mūs par meļiem.”

ZZS Saeimas frakcijā ir 22 deputāti, to, ka visticamāk neatbalstīs Zatleru, vairāk vai mazāk skaidri likuši noprast pieci līdz septiņi deputāti. Līdz ar to, ja par tagadējo prezidentu nobalsotu visi 33 Vienotības deputāti un 15 ZZS deputāti, valdības koalīcija viņam pašlaik spēj nodrošināt 48 balsis no 51 nepieciešamās.

Šaubas par to, ka prezidenta vēlēšanās var paļauties uz partneru godīgumu Brigmanim vēl vairāk esot nostiprinājusi premjera Valda Dombrovska (Vienotība) bijušās preses sekretāres Līgas Krapānes nedēļu vecā intervija žurnālā IR, kurā viņa oficiāli pasaka to, kas politikas kuluāros neoficiāli tiek runāts jau mēnešiem, – ka Zatlers visticamāk netiks pārvēlēts kaut vai tādēļ, ka pašā Vienotībā ir līderi, kuriem ir ambīcijas ieņemt prezidenta krēslu. „Man visas ilūzijas zuda,” saka Brigmanis. Esot skaidrs, ka prezidenta vēlēšanās visu izšķirs tas, „kurš kuru apspēlēs”. „Tādēļ iesaistīt vēl mūs [ZZS] tur un tad padarīt par grēkāžiem neļausim, mēs negribam. Mēs negribam, lai Vienotība mūs velk iekšā tajā purvā, lai viņi vienojas ar PLL, ja tie ir tā pateikuši – kāda problēma? Mēs savas balsis, tik, cik godīgi pasakām, ka būs, atdosim par Zatleru, un, ja viss būs godīgi, tad viņš tiks ievēlēts. Bet tas ir skaidrs, ka ne tā PLL nobalsos par Zatleru, ne Vienotība,” prognozē Brigmanis.

Novērtē šo rakstu:

10
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

FotoJāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26. janvāra Valsts sekretāru sanāksmē pieteikto projektu “Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidāciju” un konceptuāli piekrīt, RPIVA reorganizācijas gadījumā, pārņemt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (turpmāk – RPIVA) profesionālās bakalaura studiju programmas “Deju un ritmikas skolotājs”, profesionālās bakalaura studiju programmas “Mūzikas skolotājs”, profesionālās maģistra studiju programmas “Dejas pedagoģija” un profesionālās maģistra studiju programmas “Mūzikas pedagoģija” īstenošanu. To apstiprina arī 2017. gada 18. janvārī JVLMA Senātā pieņemtais lēmums.
Lasīt visu...

21

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

FotoDalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada 20. novembrī. Zemes reformas mērķis tika definēts likuma 2. pantā: “Zemes reformas mērķis ir pakāpeniskas valsts īpašuma denacionalizācijas, konversijas, privatizācijas un nelikumīgi atsavinātu zemes īpašumu atdošanas gaitā pārkārtot zemes īpašuma un zemes lietošanas tiesiskās, sociālās un ekonomiskās attiecības pilsētās, lai veicinātu sabiedrības interesēm atbilstošas pilsētu apbūves veidošanos, zemes aizsardzību un racionālu izmantošanu.”
Lasīt visu...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

Valsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir...

Foto

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

Šāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu...

Foto

Intelektuālā viagra deputātiem

2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un...

Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...