Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valda Dombrovska valdībai budžetu, visticamākais, nāksies konsolidēt par summu, kas jau vasarā solīta starptautiskajiem aizdevējiem – SVF un EK, jo citas vienošanās ar aizdevējiem nav. Pēc bijušā finanšu ministra Einara Repšes Pietiek atzītā minimālā budžeta konsolidācijas summa būs jūnijā sadarbības memorandā fiksētie 395 miljoni latu. SVF un EK misija saistībā ar 2011.gada budžeta sagatavošanu darbu Latvijā sāks 8.novembrī.

Lēmumi būs smagi

Lai arī atbildīgās jaunās valdības amatpersonas aizvien izvairās atbildēt, par cik nāksies samazināt nākamā gada budžeta izdevumus un kā valdība īstenos deklarācijā solīto budžeta deficīta samazināšanu līdz 6% no iekšzemes kopprodukta (IKP), Pietiek zināms, ka nākamie lēmumi būs smagi.

Proti, jaunā premjera Dombrovska (Vienotība) valdība visticamāk tomēr nevarēs izvairīties no budžeta konsolidācijas, kas būtu mazāka par starptautiskajiem aizdevējiem vasarā solīto. Tas ir, budžeta deficīta samazināšanu nāksies veikt vismaz par 395 miljoniem latu (aizdevējiem solītā šovasar memorandā budžeta konsolidācija ir 395-440 miljoni latu).

Pirms vēlēšanām amatpersonas solīja, ka budžeta konsolidācija, iespējams, būs mazāka, nekā aizdevējiem solīts, tas ir, 350 – 390 miljonu latu robežās. No tā arī izrietēja, ka budžeta tēriņu samazināšana būs vieglāka un jaunā valdība varēs izvairīties arī no nodokļu, tostarp pievienotās vērtības nodokļa (PVN) palielināšanas.

Fakts, ka aizdevēju atkāpes 2011.gada budžeta veidošanā, visticamākais, netiks dotas, nozīmē, ka jaunās valdības pirmo smagāko darbu sarakstā būs gan budžeta tēriņu samazināšana, kas skars sociālo jomu, gan arī reformas izglītības nozarē. Tāpat jaunā valdība visdrīzāk nevarēs iztikt bez lēmumiem, ar kuriem tiks palielināts nodokļu slogs, tai skaitā sabiedrībā jau diskutētās PVN pamatlikmes celšanas līdz 22% vai pat 23% (šobrīd 21%).

Starptautisko aizdevēju – Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) un Eiropas Komisijas (EK) misija saistībā ar 2011.gada valsts budžeta sagatavošanu darbu Latvijā sāks 8.novembrī.

Pēc Finanšu ministrijas preses centrā Pietiek sniegtās informācijas, SVF un EK misija vizītē Latvijā saistībā ar nākamā gada budžeta veidošanu uzturēsies līdz 16.novembrim. Misijas laikā aizdevēju pārstāvji sniegšot savus priekšlikumus par budžeta konsolidāciju, kā arī tikšoties ar ministrijām un sociālajiem partneriem, apspriežot 2011.gada budžeta veidošanas priekšlikumus. 

Repše: jākonsolidē vismaz par 395 miljoniem

To, ka jaunajai valdībai, veidojot 2011.gada budžetu, nāksies rēķināties ar šovasar SVF un EK solīto budžeta konsolidāciju un mazākais 2011.gada budžeta deficīta samazināšanas apmērs būs 395 miljoni latu, sarunā ar Pietiek atzina bijušais finanšu ministrs Einārs Repše (JL).

Viņš uzsvēra, ka valdība līdz šim nav panākusi jebkādu citu vienošanos ar starptautiskajiem aizdevējiem par mazāku budžeta izdevumu konsolidāciju un jūnijā slēgto vienošanos, visticamākais, nāksies ievērot.

Repše arī atzina: ja valdība spētu izveidot tādu nākamā gada budžetu, kura deficīts būtu mazāks par 6% no IKP, tas būtu apsveicams lēmums, jo „mēs ātrāk sabalansēsim budžetu, jo ātrāk Latvijas ekonomika spēs atjaunoties”.

Tāpat Repše uzsvēra, ka labāk, lai valdība pieņem sāpīgus lēmumus tagad, nekā novilcina šo lēmumu pieņemšanu. „Ir tāds teiciens - labāk šausmīgas beigas, nekā nebeidzamas šausmas,” norādīja Repše, uzsverot, ka būtu labi, ja tuvāko pāris gadu laikā valdība nonāktu līdz sabalansētam budžetam.

Repše neizslēdza, ka daudzi lēmumi šī mērķa īstenošanai būs sāpīgi, un atzina, ka, reāli raugoties viņš neredz, ka budžeta konsolidācijas apmērs varētu būt mazāks nekā minimālais tā apmērs, kas solīts aizdevējiem.

Vilks: konsolidācija būs mazāka nekā 350 miljoni

Savukārt jaunais finanšu ministrs Andris Vilks intervijā Pietiek bija atturīgs un pieļāva, ka budžeta konsolidācija būs mazāka un, iespējams, nepārsniegs pat 350 miljonus latu. Pēc jaunā finanšu ministra sacītā, budžeta konsolidācijas summa diez vai būšot tuva 400 miljoniem. „Manā skatījumā varētu būt 350 vai pat mazāk,” vērtēja ministrs un atzina, ka viņam, ejot uz sarunām ar starptautiskajiem aizdevējiem, nebūs uzstādījuma panākt lielāku budžeta deficītu par pieļautajiem 6%. Šādu vēlmi iepriekš bija pieļāvusi koalīcijas partnere – Zaļo un zemnieku savienība (ZZS).

Jaunais ministrs arī uzsvēra: „Aizdevējiem interesē palaist reālas strukturālās reformas, viņi grib kaut ko redzēt. Viņi uz mums skatītos citādāk, un mums pašiem tas dotu pārliecību sarunās. Veselība un izglītība ir tās jomas, kurās tiešām gribētos kvalitatīvas izmaiņas.”

Vilks atzina, ka līdz pēdējam brīdim turējies pie pozīcijas, ka valdības deklarācijā nevajag iezīmēt sarkanās līnijas attiecībā uz veselības aizsardzības budžetu, bet šobrīd ir spiests akceptēt politisko kompromisu, uz kuru uzstājuši ZZS. „Tas sarežģī situāciju,” atzina ministrs. Tomēr Vilks vēl aizvien cerot, ka diskusija par „kvalitatīvu lēcienu” veselības jomā ir iespējama, un pieļauj, ka diskusija varētu būt par obligāto veselības apdrošināšanu.

„Es ļoti ceru, ka izdosies kaut vienu strukturālās reformas iedīgli palaist, varbūt ne gluži budžetā iezīmēt ar tūlītēju fiskālo efektu, bet vismaz palaist, lai mēs jau ziemā redzam kaut kādu virzību,” teica jaunais ministrs. Strukturālo reformu uzsākšanai veselībā pēc ZZS panāktā kompromisa „mēs esam ierobežoti”, teica Vilks.

Griezīs izdevumus un cels nodokļus

Pietiek jau rakstīja, ka, lai mazinātu valsts budžeta tēriņus, valdība varētu izšķirties par no budžeta finansētajās iestādēs strādājošo atalgojumu samazināšanu par 10-15% vai arī budžeta iestādēs strādājošo štatu samazināšanu. Priekšroka varētu tikt dota štatu īsināšanai, kas saistīta ar no valsts budžeta finansēto funkciju samazināšanu.

Budžeta konsolidāciju valdība, visticamāk, veiks ne tikai uz izdevumu samazināšanas rēķina, bet arī, ceļot nodokļus — nekustamā īpašumu, akcīzes, iespējams, arī PVN. Valdība, visticamākais, cirps tēriņus, kas saistīti ar sociālajiem pabalstiem, un uz vismaz pāris gadiem iesaldēs pensiju indeksāciju, kā arī tā saukto 2.pensiju līmeni, samazinot obligātās iemaksas 2.pensiju līmenī no 2% uz 0%.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

12

Beidziet slepkavot bērnus

FotoPatvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan pārējam autotransportam.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

FotoPirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo Rīgā. Jūsu uzmanība tagad objektīvi ir vērsta uz vēlētāju balsīm. Mēs, izmantojot šo apstākli, esam spiesti lūgt Jūsu atbalstu saistībā ar mūsu tiesību aizskārumu laika posmā no 2011. gada līdz pat šim brīdim, 2017. gada maijam. Tālāk izklāstītais būtiski skar ne tikai mūsu situāciju, bet gan attiecas uz ikvienu Rīgas iedzīvotāju.
Lasīt visu...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...