Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valda Dombrovska valdībai budžetu, visticamākais, nāksies konsolidēt par summu, kas jau vasarā solīta starptautiskajiem aizdevējiem – SVF un EK, jo citas vienošanās ar aizdevējiem nav. Pēc bijušā finanšu ministra Einara Repšes Pietiek atzītā minimālā budžeta konsolidācijas summa būs jūnijā sadarbības memorandā fiksētie 395 miljoni latu. SVF un EK misija saistībā ar 2011.gada budžeta sagatavošanu darbu Latvijā sāks 8.novembrī.

Lēmumi būs smagi

Lai arī atbildīgās jaunās valdības amatpersonas aizvien izvairās atbildēt, par cik nāksies samazināt nākamā gada budžeta izdevumus un kā valdība īstenos deklarācijā solīto budžeta deficīta samazināšanu līdz 6% no iekšzemes kopprodukta (IKP), Pietiek zināms, ka nākamie lēmumi būs smagi.

Proti, jaunā premjera Dombrovska (Vienotība) valdība visticamāk tomēr nevarēs izvairīties no budžeta konsolidācijas, kas būtu mazāka par starptautiskajiem aizdevējiem vasarā solīto. Tas ir, budžeta deficīta samazināšanu nāksies veikt vismaz par 395 miljoniem latu (aizdevējiem solītā šovasar memorandā budžeta konsolidācija ir 395-440 miljoni latu).

Pirms vēlēšanām amatpersonas solīja, ka budžeta konsolidācija, iespējams, būs mazāka, nekā aizdevējiem solīts, tas ir, 350 – 390 miljonu latu robežās. No tā arī izrietēja, ka budžeta tēriņu samazināšana būs vieglāka un jaunā valdība varēs izvairīties arī no nodokļu, tostarp pievienotās vērtības nodokļa (PVN) palielināšanas.

Fakts, ka aizdevēju atkāpes 2011.gada budžeta veidošanā, visticamākais, netiks dotas, nozīmē, ka jaunās valdības pirmo smagāko darbu sarakstā būs gan budžeta tēriņu samazināšana, kas skars sociālo jomu, gan arī reformas izglītības nozarē. Tāpat jaunā valdība visdrīzāk nevarēs iztikt bez lēmumiem, ar kuriem tiks palielināts nodokļu slogs, tai skaitā sabiedrībā jau diskutētās PVN pamatlikmes celšanas līdz 22% vai pat 23% (šobrīd 21%).

Starptautisko aizdevēju – Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) un Eiropas Komisijas (EK) misija saistībā ar 2011.gada valsts budžeta sagatavošanu darbu Latvijā sāks 8.novembrī.

Pēc Finanšu ministrijas preses centrā Pietiek sniegtās informācijas, SVF un EK misija vizītē Latvijā saistībā ar nākamā gada budžeta veidošanu uzturēsies līdz 16.novembrim. Misijas laikā aizdevēju pārstāvji sniegšot savus priekšlikumus par budžeta konsolidāciju, kā arī tikšoties ar ministrijām un sociālajiem partneriem, apspriežot 2011.gada budžeta veidošanas priekšlikumus. 

Repše: jākonsolidē vismaz par 395 miljoniem

To, ka jaunajai valdībai, veidojot 2011.gada budžetu, nāksies rēķināties ar šovasar SVF un EK solīto budžeta konsolidāciju un mazākais 2011.gada budžeta deficīta samazināšanas apmērs būs 395 miljoni latu, sarunā ar Pietiek atzina bijušais finanšu ministrs Einārs Repše (JL).

Viņš uzsvēra, ka valdība līdz šim nav panākusi jebkādu citu vienošanos ar starptautiskajiem aizdevējiem par mazāku budžeta izdevumu konsolidāciju un jūnijā slēgto vienošanos, visticamākais, nāksies ievērot.

Repše arī atzina: ja valdība spētu izveidot tādu nākamā gada budžetu, kura deficīts būtu mazāks par 6% no IKP, tas būtu apsveicams lēmums, jo „mēs ātrāk sabalansēsim budžetu, jo ātrāk Latvijas ekonomika spēs atjaunoties”.

Tāpat Repše uzsvēra, ka labāk, lai valdība pieņem sāpīgus lēmumus tagad, nekā novilcina šo lēmumu pieņemšanu. „Ir tāds teiciens - labāk šausmīgas beigas, nekā nebeidzamas šausmas,” norādīja Repše, uzsverot, ka būtu labi, ja tuvāko pāris gadu laikā valdība nonāktu līdz sabalansētam budžetam.

Repše neizslēdza, ka daudzi lēmumi šī mērķa īstenošanai būs sāpīgi, un atzina, ka, reāli raugoties viņš neredz, ka budžeta konsolidācijas apmērs varētu būt mazāks nekā minimālais tā apmērs, kas solīts aizdevējiem.

Vilks: konsolidācija būs mazāka nekā 350 miljoni

Savukārt jaunais finanšu ministrs Andris Vilks intervijā Pietiek bija atturīgs un pieļāva, ka budžeta konsolidācija būs mazāka un, iespējams, nepārsniegs pat 350 miljonus latu. Pēc jaunā finanšu ministra sacītā, budžeta konsolidācijas summa diez vai būšot tuva 400 miljoniem. „Manā skatījumā varētu būt 350 vai pat mazāk,” vērtēja ministrs un atzina, ka viņam, ejot uz sarunām ar starptautiskajiem aizdevējiem, nebūs uzstādījuma panākt lielāku budžeta deficītu par pieļautajiem 6%. Šādu vēlmi iepriekš bija pieļāvusi koalīcijas partnere – Zaļo un zemnieku savienība (ZZS).

Jaunais ministrs arī uzsvēra: „Aizdevējiem interesē palaist reālas strukturālās reformas, viņi grib kaut ko redzēt. Viņi uz mums skatītos citādāk, un mums pašiem tas dotu pārliecību sarunās. Veselība un izglītība ir tās jomas, kurās tiešām gribētos kvalitatīvas izmaiņas.”

Vilks atzina, ka līdz pēdējam brīdim turējies pie pozīcijas, ka valdības deklarācijā nevajag iezīmēt sarkanās līnijas attiecībā uz veselības aizsardzības budžetu, bet šobrīd ir spiests akceptēt politisko kompromisu, uz kuru uzstājuši ZZS. „Tas sarežģī situāciju,” atzina ministrs. Tomēr Vilks vēl aizvien cerot, ka diskusija par „kvalitatīvu lēcienu” veselības jomā ir iespējama, un pieļauj, ka diskusija varētu būt par obligāto veselības apdrošināšanu.

„Es ļoti ceru, ka izdosies kaut vienu strukturālās reformas iedīgli palaist, varbūt ne gluži budžetā iezīmēt ar tūlītēju fiskālo efektu, bet vismaz palaist, lai mēs jau ziemā redzam kaut kādu virzību,” teica jaunais ministrs. Strukturālo reformu uzsākšanai veselībā pēc ZZS panāktā kompromisa „mēs esam ierobežoti”, teica Vilks.

Griezīs izdevumus un cels nodokļus

Pietiek jau rakstīja, ka, lai mazinātu valsts budžeta tēriņus, valdība varētu izšķirties par no budžeta finansētajās iestādēs strādājošo atalgojumu samazināšanu par 10-15% vai arī budžeta iestādēs strādājošo štatu samazināšanu. Priekšroka varētu tikt dota štatu īsināšanai, kas saistīta ar no valsts budžeta finansēto funkciju samazināšanu.

Budžeta konsolidāciju valdība, visticamāk, veiks ne tikai uz izdevumu samazināšanas rēķina, bet arī, ceļot nodokļus — nekustamā īpašumu, akcīzes, iespējams, arī PVN. Valdība, visticamākais, cirps tēriņus, kas saistīti ar sociālajiem pabalstiem, un uz vismaz pāris gadiem iesaldēs pensiju indeksāciju, kā arī tā saukto 2.pensiju līmeni, samazinot obligātās iemaksas 2.pensiju līmenī no 2% uz 0%.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Ebreju bērnudārzs saņem pašvaldības finansējumu, bet citas tautības bērnu neuzņem - kāpēc?

FotoSabiedrībai vajadzētu ieinteresēties par Rīgas Ebreju kopienas dibināto bērnu dārzu "Motek". Es uzskatu, ka šī pirmsskolas izglītības iestāde savā darbībā neievēro nacionālos un Latvijas Republikai saistošos starptautiskos normatīvos aktus. Zinu gadījumu, kad bērns, kas nav ebreju tautības pārstāvis, netika uzņemts šajā iestādē viņa tautības dēļ. Tai pašā laikā šīs bērnu dārzs saņem Rīgas Domes līdzfinansējumu.
Lasīt visu...

21

Mans viltus profils ģīmgrāmatā facebook.com un veselības aprūpes reforma

FotoKādam man nezināmam cilvēkam bija labpaticies uztaisīt manu Facebook profilu un sarakstīt tajā virkni glupību. Pieļauju, ka autoru nekad neuzzināšu, bet pasūtītāju nojaušu. Tā nu dažas dienas ļaudis plūda uz šo man nezināmo interneta resursu, acīmredzot vēloties tur izlasīt kādu manu atziņu. Tā kā man nav atziņu par man nezināmo Facebooku, tad nolēmu atziņas uzrakstīt par veselības reformu. Autors nav nevienas politiskas partijas biedrs un negrasās ieņemt politiskus vai valstiskus amatus, tādēļ atziņas par veselības reformu ir tikai teorētiskas, jo Latvijā tik un tā visu izšķir politiskā mazspēja.
Lasīt visu...

12

Ir jāizbeidz Zemkopības ministrijas līdzekļu sadale "savējiem"

FotoVēršamies pie sabiedrības un medijiem ar lūgumu pārbaudīt, kā tiek izlietoti Zemkopības ministrijas (ZM) līdzekļi, un pievērst uzmanību, kā finansējumu sadala un ik gadu saņem visādas zaļas „kabatas” iestādes un organizācijas, piemēram, Medību saimniecības attīstības fonds; Zemnieku federācija; LOSP; LPUF; Zemnieku Saeima. Uzskatām, ka līdzšinējā Zemkopības ministrijas līdzekļu sadale „savējiem” ir jāizbeidz un jāsāk rūpēties arī par Latvijas reģionos esošajiem lauksaimniekiem un ražotājiem, kuriem nav tiešās piekļuves Republikas laukumam 2.
Lasīt visu...

21

Pārbūves mantojums: stihiskais genocīds

FotoPārbūves jeb „perestroikas” mantojumā ietilpst genocīds. Tas šausmīgi ārdījās līdzšinējā dzīvē un turpmāk šausmīgi ārdīsies nenosakāmi ilgu laiku, nāvējoši apdraudot bijušo padomju tautu eksistenci. Uz latviešu tautu tas attiecas pilnā apjomā.
Lasīt visu...

21

Atbilde uz deputātu jautājumu par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

FotoFinanšu ministrija (FM) atbilstoši kompetencei ir izskatījusi Latvijas Republikas Saeimas deputātu š.g. 16.februāra vēstuli “Deputātu jautājums par valsts speciālā budžeta ilgtspēju" un informē par tālāk minēto.
Lasīt visu...

21

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

FotoJāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26. janvāra Valsts sekretāru sanāksmē pieteikto projektu “Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidāciju” un konceptuāli piekrīt, RPIVA reorganizācijas gadījumā, pārņemt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (turpmāk – RPIVA) profesionālās bakalaura studiju programmas “Deju un ritmikas skolotājs”, profesionālās bakalaura studiju programmas “Mūzikas skolotājs”, profesionālās maģistra studiju programmas “Dejas pedagoģija” un profesionālās maģistra studiju programmas “Mūzikas pedagoģija” īstenošanu. To apstiprina arī 2017. gada 18. janvārī JVLMA Senātā pieņemtais lēmums.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

Dalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada...

Foto

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

No „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā...

Foto

Reideris aizēno vēlēšanas

Vēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”....

Foto

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas...

Foto

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

Pašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana,...

Foto

Gaļas stulbums

Gunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību...

Foto

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

Valsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir...

Foto

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

Šāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu...

Foto

Intelektuālā viagra deputātiem

2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un...

Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...