Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Par spīti Valsts prezidenta Andra Bērziņa publiski paustajām bažām, ka izvēlētais valdības koalīcijas modelis ir parādījis savu neprognozējamību, premjers Valdis Dombrovskis turpina centienus vienoties par sešu no Zatlera reformu partijas (ZRP) aizgājušo deputātu atbalstu jaunajai valdībai. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, ko snieguši premjeram tuvi avoti Vienotībā, šķeltnieku vadītājs Klāvs Olšteins izrādījis interesi ietekmēt iekšlietu un ekonomikas ministru kandidatūras. Neoficiāli tas tiek saistīts ar aiz Olšteina stāvošu ietekmīgu uzņēmēju interesēm. Avoti, kas saistīti ar šiem uzņēmējiem tuvām aprindām, Pietiek neoficiāli norāda, ka viņu interešu lokā ir arī Finanšu ministrija un Satiksmes ministrija.

Pirmdien, kad izgāzās mēģinājums Saeimas spīkera amatā ievēlēt Valdi Zatleru, aktualitāti ir zaudējusi panāktā vienošanās starp un Vienotību un ZRP, ka pēdējai līdz trešdienas rītam jāatrod kopsaucējs ar sešiem no tās aizgājušajiem Saeimas deputātiem. Kompromiss paredzēja, ka seši šķeltnieki kopā ar ZRP uzņemas solidāru atbildību par vienu no ZRP iedalītajām ministrijām. Citiem vārdiem, tas nozīmētu šķeltnieku tiesības noraidīt kādu no ZRP izvirzītajiem ministra kandidātiem.

Šķeltnieku grupas līderis Klāvs Olšteins pirmdien nebija paudis konkrētu priekšlikumu, par kuru no ministrijām varētu būt runa. Tomēr, pēc premjeram Dombrovskim tuvu stāvošu avotu sniegtās informācijas, Olšteins pirmdien izrādījis interesi ietekmēt Iekšlietu ministrijas (IeM) un Ekonomikas ministrijas (EM) nākamo vadību. Runa ir par ZRP iekšlietu ministra kandidāta Riharda Kozlovska nomaiņu, kurš, pēc Pietiek informācijas, neapmierina par ZRP pelēko kardinālu dēvēto apsardzes firmas TM security īpašnieku Mārtiņu Tenbergu. Ekonomikas ministra amatam no ZRP puses izvirzītais Daniels Pavļuts savukārt neapmierinot otru aiz Olšteina sarīkotās šķelšanās, iespējams, stāvošo uzņēmēju, miljonāru Uldi Mierkalnu, kura firmā jaunais politiķis vēl nesen strādājis.

Vairākiem politiķiem Vienotībā un ZRP pirmdien bija radies iespaids, ka Olšteina darbības vada kāds, kas atrodas ārpus Saeimas nama. Kādu politisko konsultāciju viducī Olšteins paziņojis, ka viņam jāapspriežas ar "saviem biedriem", pēc kā deputāts ilgstoši ar kādu runāja pa mobilo tālruni tā vietā, lai apspriestos ar turpat Saeimas namā esošajiem kolēģiem. Kad izgāzās mēģinājums Saeimas spīkera amatā ievēlēt Valdi Zatleru, bija redzams, ka Olšteins manāmi nervozē un intensīvi sazvanās ar kādu pa tālruni. Ja balsojums būtu izdevies, tā būtu iespēja sešiem ZRP šķeltniekiem parādīt, ka viņu balsis var garantēt valdības stabilitāti. Tāpat pirmdien radās iespaids, ka Olšteins nekontrolē visus sešus no ZRP aizgājušos kolēģus un tie, iespējams, nav informēti par viņa plāniem.

Viens no šķeltnieku sešinieka, deputāts Gunārs Rusiņš, kura līdzšinējais pamatdarbs ir bijis Tenberga firmā TM security, Pietiek pirmdien uzsvēra, ka atbalsta Riharda Kozlovska kandidatūru iekšlietu ministra amatam un uzskata viņu par piemērotāko profesionāli. Iebildes par Kozlovski no Tenberga viņš neesot dzirdējis. Tikmēr kāds avots ZRP kodolā, nepiekrītot runāt publiski, Pietiek pirmdien atzina, ka saņēmis īsziņu "no tiem, kas Olšteinu rausta diedziņos", ar jautājumu, kādēļ gan partija nevar piekāpties un nomainīt iekšlietu ministra kandidātu. 

Rusiņš atzina, ka Tenbergu ir informējis par saviem plāniem izstāties no ZRP, bet noliedza, ka uz šo lēmumu būtu pamudināts. "Es Mārtiņam [Tenbergam] pateicu, ko darīšu, un viņš teica: tev pašam sava galva ir uz pleciem," sarunu atceras Rusiņš. Pietiek zināms, ka Tenbergs atbalstījis Olšteinu priekšvēlēšanu kampaņas laikā, viņam sarūpējot konsultantus. Tenbergs no intervijām presei izvairās, vēloties palikt ēnā, ko skaidro ar apsardzes biznesa specifiku, tādēļ viņa oficiālo viedokli nav izdevies iegūt. Tomēr no informētiem avotiem zināms, ka tieši ar Olšteinu un viņa partijai piesaistītajiem cilvēkiem, nevis ZRP grupu, kas Zatleram pievienojusies no kādreizējās prezidenta kancelejas, Tenbergs saistījis savu ietekmi jaunajā politiskajā spēkā. Tenbergs ar Olšteinu mācījies vienā kursā LU Juridiskajā fakultātē, tomēr vairāk kā par paziņām viņi nav kļuvuši. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, abus varētu saistīt kopīgi paziņas uzņēmēju, juristu un politiķu aprindās. 

Kā otru ietekmes centru ārpus ZRP vairāki avoti norādījuši mežizstrādes firmas Pata AB īpašnieku, miljonāru Uldi Mierkalnu. Kā Mierkalna interese neoficiāli tiek minēta kontroles saglabāšana EM, kam traucētu ZRP izvirzītais ekonomikas ministra kandidāts Daniels Pavļuts. Pata AB ir uzvarējusi miljonu vērtos iepirkuma konkursos, ko rīkojis EM pārraudzībā esošais valsts uzņēmums Latvenergo. Premjeram Dombrovskim tuvu stāvoši avoti Vienotībā pirmdien norādīja, ka Olšteins izrādījis interesi ne tikai par Iekšlietu ministrijas vadību, bet arī par EM. 

Olšteins ne tik sen strādājis Mierkalna firmā par juristu, cita starpā atbildot par ofšorkompāniju apkalpošanu. Mierkalns cieši saistīts arī ar Vienotības politiķiem Edgaru Jaunupu, Arti Kamparu, no Jaunā laika savulaik izslēgto Danu Titavu. Vairāki iepriekš minētie bieži redzēti vērojam sporta spēles Mierkalnam piederošajā privātajā ložā Arēnā Rīga. Savstarpēji saistīti ir arī Mierkalns un Tenbergs. Lai gan tas nav afišēts, Pietiek no informētiem avotiem zināms, ka TM security sniedz apsardzes pakalpojumus Mierkalnam, kurš saskāries ar dzīvības draudiem, ņemot vērā biznesa vidi Krievijā, kur Pata AB uzsākusi darbību.

Līdztekus tam kā reālākais valdības koalīcijas variants, ja neizdodas apliecināt Vienotības, ZRP, Nacionālās apvienības un sešu ZRP šķeltnieku koalīcijas rīcībspēju, tiek apspriesta valdība ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) līdzdalību. Šādu iespēju pirmdien beidzot publiski atzina arī Dombrovskis. Vienotības politiķi Pietiek norādījuši, ka partija šādam lēmumam vēl nav nobriedusi un tas visticamāk nenāktu viegli. 

Pat, ja trim labējām partijām un sešiem no ZRP aizgājušajiem šķeltniekiem otrdien beidzot izdosies nodemonstrēt vienotību un ievēlēt Saeimas spīkeres amatā Solvitu Āboltiņu, nav skaidrs, vai šādam koalīcijas modelim ar Valdi Dombrovski kā premjeru ir izredzes nonākt līdz uzticības balsojumam Saeimā. Valsts prezidents Andris Bērziņš pirmdien publiski pauda viedokli, ka šāds koalīcijas modelis ir sevi parādījis kā neprognozējamu. Politikas kuluāros izskan versijas, ka līdzšinējai valdībai vēl kādu laiku var nākties turpināt darbu.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis Pietiek uzsvēra, ka zaļie zemnieki otrdien nebalsos ne par Vienotības pārstāves Solvitas Āboltiņas, ne Saskaņas centra kandidāta Andreja Klementjeva apstiprināšanu parlamenta priekšsēdētāja amatā. "Tas nav mūsu karš," teica Brigmanis. ZZS neslēpj, ka vienīgā motivācija iesaistīties trīs partiju centienos ievēlēt Saeimas spīkeri viņiem būtu piedāvājums iesaistīties topošajā valdības koalīcijā. Tomēr, kā uzsvēra Brigmanis, Vienotība viņiem pašlaik nekādu piedāvājumu neesot izteikusi.

Lai gan neoficiāli bija izskanējis, ka vismaz divi Vienotības deputāti - Aleksejs Loskutovs un Andrejs Judins - varētu neatbalstīt šādu koalīciju ar ZZS, paši deputāti sarunā ar Pietiek nebija tik kategoriski. Var noprast, ka šāds lēmums par zaļo zemnieku iesaistīšanu valdībā abiem politiķiem būtu grūti pieņemams, bet ir arī šaubas, vai otra 11. Saeimas salikumā iespējamā koalīcija ar Saskaņas centra (SC) piesaisti būtu labāks variants. 

Novērtē šo rakstu:

33
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...