Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Par spīti Valsts prezidenta Andra Bērziņa publiski paustajām bažām, ka izvēlētais valdības koalīcijas modelis ir parādījis savu neprognozējamību, premjers Valdis Dombrovskis turpina centienus vienoties par sešu no Zatlera reformu partijas (ZRP) aizgājušo deputātu atbalstu jaunajai valdībai. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, ko snieguši premjeram tuvi avoti Vienotībā, šķeltnieku vadītājs Klāvs Olšteins izrādījis interesi ietekmēt iekšlietu un ekonomikas ministru kandidatūras. Neoficiāli tas tiek saistīts ar aiz Olšteina stāvošu ietekmīgu uzņēmēju interesēm. Avoti, kas saistīti ar šiem uzņēmējiem tuvām aprindām, Pietiek neoficiāli norāda, ka viņu interešu lokā ir arī Finanšu ministrija un Satiksmes ministrija.

Pirmdien, kad izgāzās mēģinājums Saeimas spīkera amatā ievēlēt Valdi Zatleru, aktualitāti ir zaudējusi panāktā vienošanās starp un Vienotību un ZRP, ka pēdējai līdz trešdienas rītam jāatrod kopsaucējs ar sešiem no tās aizgājušajiem Saeimas deputātiem. Kompromiss paredzēja, ka seši šķeltnieki kopā ar ZRP uzņemas solidāru atbildību par vienu no ZRP iedalītajām ministrijām. Citiem vārdiem, tas nozīmētu šķeltnieku tiesības noraidīt kādu no ZRP izvirzītajiem ministra kandidātiem.

Šķeltnieku grupas līderis Klāvs Olšteins pirmdien nebija paudis konkrētu priekšlikumu, par kuru no ministrijām varētu būt runa. Tomēr, pēc premjeram Dombrovskim tuvu stāvošu avotu sniegtās informācijas, Olšteins pirmdien izrādījis interesi ietekmēt Iekšlietu ministrijas (IeM) un Ekonomikas ministrijas (EM) nākamo vadību. Runa ir par ZRP iekšlietu ministra kandidāta Riharda Kozlovska nomaiņu, kurš, pēc Pietiek informācijas, neapmierina par ZRP pelēko kardinālu dēvēto apsardzes firmas TM security īpašnieku Mārtiņu Tenbergu. Ekonomikas ministra amatam no ZRP puses izvirzītais Daniels Pavļuts savukārt neapmierinot otru aiz Olšteina sarīkotās šķelšanās, iespējams, stāvošo uzņēmēju, miljonāru Uldi Mierkalnu, kura firmā jaunais politiķis vēl nesen strādājis.

Vairākiem politiķiem Vienotībā un ZRP pirmdien bija radies iespaids, ka Olšteina darbības vada kāds, kas atrodas ārpus Saeimas nama. Kādu politisko konsultāciju viducī Olšteins paziņojis, ka viņam jāapspriežas ar "saviem biedriem", pēc kā deputāts ilgstoši ar kādu runāja pa mobilo tālruni tā vietā, lai apspriestos ar turpat Saeimas namā esošajiem kolēģiem. Kad izgāzās mēģinājums Saeimas spīkera amatā ievēlēt Valdi Zatleru, bija redzams, ka Olšteins manāmi nervozē un intensīvi sazvanās ar kādu pa tālruni. Ja balsojums būtu izdevies, tā būtu iespēja sešiem ZRP šķeltniekiem parādīt, ka viņu balsis var garantēt valdības stabilitāti. Tāpat pirmdien radās iespaids, ka Olšteins nekontrolē visus sešus no ZRP aizgājušos kolēģus un tie, iespējams, nav informēti par viņa plāniem.

Viens no šķeltnieku sešinieka, deputāts Gunārs Rusiņš, kura līdzšinējais pamatdarbs ir bijis Tenberga firmā TM security, Pietiek pirmdien uzsvēra, ka atbalsta Riharda Kozlovska kandidatūru iekšlietu ministra amatam un uzskata viņu par piemērotāko profesionāli. Iebildes par Kozlovski no Tenberga viņš neesot dzirdējis. Tikmēr kāds avots ZRP kodolā, nepiekrītot runāt publiski, Pietiek pirmdien atzina, ka saņēmis īsziņu "no tiem, kas Olšteinu rausta diedziņos", ar jautājumu, kādēļ gan partija nevar piekāpties un nomainīt iekšlietu ministra kandidātu. 

Rusiņš atzina, ka Tenbergu ir informējis par saviem plāniem izstāties no ZRP, bet noliedza, ka uz šo lēmumu būtu pamudināts. "Es Mārtiņam [Tenbergam] pateicu, ko darīšu, un viņš teica: tev pašam sava galva ir uz pleciem," sarunu atceras Rusiņš. Pietiek zināms, ka Tenbergs atbalstījis Olšteinu priekšvēlēšanu kampaņas laikā, viņam sarūpējot konsultantus. Tenbergs no intervijām presei izvairās, vēloties palikt ēnā, ko skaidro ar apsardzes biznesa specifiku, tādēļ viņa oficiālo viedokli nav izdevies iegūt. Tomēr no informētiem avotiem zināms, ka tieši ar Olšteinu un viņa partijai piesaistītajiem cilvēkiem, nevis ZRP grupu, kas Zatleram pievienojusies no kādreizējās prezidenta kancelejas, Tenbergs saistījis savu ietekmi jaunajā politiskajā spēkā. Tenbergs ar Olšteinu mācījies vienā kursā LU Juridiskajā fakultātē, tomēr vairāk kā par paziņām viņi nav kļuvuši. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, abus varētu saistīt kopīgi paziņas uzņēmēju, juristu un politiķu aprindās. 

Kā otru ietekmes centru ārpus ZRP vairāki avoti norādījuši mežizstrādes firmas Pata AB īpašnieku, miljonāru Uldi Mierkalnu. Kā Mierkalna interese neoficiāli tiek minēta kontroles saglabāšana EM, kam traucētu ZRP izvirzītais ekonomikas ministra kandidāts Daniels Pavļuts. Pata AB ir uzvarējusi miljonu vērtos iepirkuma konkursos, ko rīkojis EM pārraudzībā esošais valsts uzņēmums Latvenergo. Premjeram Dombrovskim tuvu stāvoši avoti Vienotībā pirmdien norādīja, ka Olšteins izrādījis interesi ne tikai par Iekšlietu ministrijas vadību, bet arī par EM. 

Olšteins ne tik sen strādājis Mierkalna firmā par juristu, cita starpā atbildot par ofšorkompāniju apkalpošanu. Mierkalns cieši saistīts arī ar Vienotības politiķiem Edgaru Jaunupu, Arti Kamparu, no Jaunā laika savulaik izslēgto Danu Titavu. Vairāki iepriekš minētie bieži redzēti vērojam sporta spēles Mierkalnam piederošajā privātajā ložā Arēnā Rīga. Savstarpēji saistīti ir arī Mierkalns un Tenbergs. Lai gan tas nav afišēts, Pietiek no informētiem avotiem zināms, ka TM security sniedz apsardzes pakalpojumus Mierkalnam, kurš saskāries ar dzīvības draudiem, ņemot vērā biznesa vidi Krievijā, kur Pata AB uzsākusi darbību.

Līdztekus tam kā reālākais valdības koalīcijas variants, ja neizdodas apliecināt Vienotības, ZRP, Nacionālās apvienības un sešu ZRP šķeltnieku koalīcijas rīcībspēju, tiek apspriesta valdība ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) līdzdalību. Šādu iespēju pirmdien beidzot publiski atzina arī Dombrovskis. Vienotības politiķi Pietiek norādījuši, ka partija šādam lēmumam vēl nav nobriedusi un tas visticamāk nenāktu viegli. 

Pat, ja trim labējām partijām un sešiem no ZRP aizgājušajiem šķeltniekiem otrdien beidzot izdosies nodemonstrēt vienotību un ievēlēt Saeimas spīkeres amatā Solvitu Āboltiņu, nav skaidrs, vai šādam koalīcijas modelim ar Valdi Dombrovski kā premjeru ir izredzes nonākt līdz uzticības balsojumam Saeimā. Valsts prezidents Andris Bērziņš pirmdien publiski pauda viedokli, ka šāds koalīcijas modelis ir sevi parādījis kā neprognozējamu. Politikas kuluāros izskan versijas, ka līdzšinējai valdībai vēl kādu laiku var nākties turpināt darbu.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis Pietiek uzsvēra, ka zaļie zemnieki otrdien nebalsos ne par Vienotības pārstāves Solvitas Āboltiņas, ne Saskaņas centra kandidāta Andreja Klementjeva apstiprināšanu parlamenta priekšsēdētāja amatā. "Tas nav mūsu karš," teica Brigmanis. ZZS neslēpj, ka vienīgā motivācija iesaistīties trīs partiju centienos ievēlēt Saeimas spīkeri viņiem būtu piedāvājums iesaistīties topošajā valdības koalīcijā. Tomēr, kā uzsvēra Brigmanis, Vienotība viņiem pašlaik nekādu piedāvājumu neesot izteikusi.

Lai gan neoficiāli bija izskanējis, ka vismaz divi Vienotības deputāti - Aleksejs Loskutovs un Andrejs Judins - varētu neatbalstīt šādu koalīciju ar ZZS, paši deputāti sarunā ar Pietiek nebija tik kategoriski. Var noprast, ka šāds lēmums par zaļo zemnieku iesaistīšanu valdībā abiem politiķiem būtu grūti pieņemams, bet ir arī šaubas, vai otra 11. Saeimas salikumā iespējamā koalīcija ar Saskaņas centra (SC) piesaisti būtu labāks variants. 

Novērtē šo rakstu:

33
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...