Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Davai, leģitimēsim arī Lembergu!

K. Streips, speciāli PIETIEK
25.10.2010.
Komentāri (48)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vai nebūtu laiks visiem tiem Latvijas ļaudīm, kuri pēdējo 10, 15 gadu laikā tā vai citādi ir bijuši iesaistīti smilšu kastē, kas saucas „lielā politika,” pateikt, ka – jā, visu minēto laiku smilšu kastē viens no galvenajiem spainīšiem un viena no galvenajām lāpstiņām vienmēr ir piederējusi aktīvistam no Puzes?

Ak, cik laimīgs ir šis cilvēks! Laimes māte viņam ir piešķīrusi tik labus draugus, ka tie viņam dāvina mājas, mašīnas, naudu, un bezmaz ārvalstu televīzijas spēļu šovu allaž piesolītās piecas naktis un sešas dienas Karību jūras salās.

Tāpat viņš arī ir bijis cilvēkbērns, kurš tikpat dāsns ir bijis pret saviem līdziedzīvotājiem. Ventspils ir sakopta smuka kā konfekte. Laikam aktīvists no Puzes pats pa naktīm ar šķipeli un bruģakmeņiem staigāja, puķītes stādīja, apbedījumus kopa. No tā pietiekami daudziem ļaudīm mūsu valstī izriet, ka tikpat daiļi viņš varētu sakopt arī visu pārējo Latviju.

Nekāda Lielā talka vairs nebūtu vajadzīga. Viss spīdētu un laistītos. Ventspils pensionāri svētkos var cerēt, ka viņiem tiks piešķirta kāda naudiņa, lai uz galda varētu likt vismaz vistas stilbiņu, ja ne riktīgu cepeti. Tā visa rezultātā 2009. gada pašvaldību vēlēšanās aktīvists no Puzes ieguva vairāk plusiņu nekā jebkurš cits kandidāts Ventspils pilsētā.

Tiesa, ne visi pratās. Vesels tūkstotis ar kapeikām viņu svītroja. Varbūt tāpēc, ka cilvēkam, kurš vada pilsētu, it kā laikam jau būtu jādzīvo, nu, teiksim … attiecīgajā pilsētā un nevis kaut kur priekšpilsētā (tāds pats jautājums būtu radies Rīgas domes priekšsēdētāja vietniekam, kurš māju ceļ Jūrmalas priedēs, ja vien viņš nebūtu kārtējo reizi pārcēlies uz citu darba vietu).

Taču ar savu Ventspili Puzes aktīvistam acīmredzot nav pieticis. Ja reiz tur visādas šeptes bīdīt, tad ir vajadzīgi arī ļaudis Rīgā, un tā nu jau daudzu gadu garumā mums visiem nācies klausīties stāstus par stipendiātiem, zvaigznīšu brīžiem, Pleskavas šosejām, Damokla zobeniem u.tml. u.tjp.

Nācies dzīvot valstī, kurā ilgus gadus valsts centrālajai valdībai piederēja mazākuma daļa ar naftas pasauli saistītā kompānijā, kurā pārējās daļas piederēja sazin kam. Kādam ar ofšoru saistīta ofšora ofšoriskā meitas uzņēmuma sadarbības ofšora kopuzņēmumu veidojošā ofšora meitas uzņēmuma ofšoram. Varējām pārdomāt, vai tas ir veids, kādā civilizēta valsts un nevis, teiksim, banānu republika attiecas pret saviem valsts īpašumiem.

Protams, kārtīgam Puzes aktīvista līmeņa censonim arī ir vajadzīgi pašam savi masu informācijas līdzekļi tā, lai nevienam neienāktu prātā par viņu rakstīt vai stāstīt kaut ko nesmuku. Tā nu sanācis, ka dāma vārdā Silva savulaik ir parakstījusi itin slepenu līgumu par to, ka Puzes aktīvistam viņas radio stacijā itin slepeni piederēs itin slepenās noteikšanas tiesības, un tāpēc dāma vārdā Silva savā radio nekad neko ne tādu par viņu nestāstīs.

Ja nopietni, jautājums par to, vai dāmai vārdā Silva tāpēc vajadzētu nolikt Saeimas deputāta mandātu, manuprāt, ir atkarīgs lielākoties no tā, vai sava itin slepenā līguma kontekstā viņai kādreiz ir nācies rīkoties pagalam nesmuki, piemēram, melot amatpersonas deklarācijā.

Protams, mēs dzīvojam valstī, kurā cilvēks, kurš melo amatpersonas deklarācijā, var pat tapt ievēlēts par valsts pirmo personu, bet tomēr. Ja dāma vārdā Silva ir melojusi amatpersonas deklarācijā, tad ne vien viņai būtu jānoliek mandāts, bet viņai arī būtu jāstājas tajā ļoti, ļoti garajā rindā, kas saucas „lietas, kuras top izmeklētas.” Varbūt viņai laimētos un lieta netiktu izmeklēta „saprātīgos termiņos,” kā nupat to ir paģērējušas „gudrās galvas” no Saeimas īstās un nosacītās opozīcijas. Gadīties var visādi.

Bet, kas attiecas uz Puzes aktīvistu un lielo politiku, varbūt ir laiks leģitimēt viņa smīnīgo un ņirdzīgo klātbūtni pie lielās politikas galda. Jo, raugoties uz šo smīnīgo un ņirdzīgo klātbūtni, cilvēks var nogurt. Var nogurt ne tik daudz no tā, ka beidzot, pēc 20 gadiem valsts neatkarības Temīda varbūt vismaz mazliet sāk sarosīties uz visa tā izmeklēšanu, kas jau izsenis Pasaules bankai lika runāt par „valsts sagrābšanu”, cik no tā, ka acīmredzot šīs sagrābtās valsts politikāņi un arī vēlētāji neko no tā nav iemācījušies.

Laikam jau būtu par daudz prasīts, lai tie ļaudis, uz kuriem savulaik attiecās jēdzieni „Zvaigznīšu brīdis,” „Pleskavas šoseja,” „V.K.” (protams, protams, varbūt runa bija par traumatoloģijas ārstu Kalnbērzu vai varbūt par vienu no diviem Parex bankas šefiem, kuriem abiem iniciāļi ir „V.K.”, vai varbūt par kādu pavisam nezināmu personu vārdā Vladlens Kurmjēdājs, bet tikai un, protams, ne par kādu ar iniciāļiem „V.K.”, kurš attiecīgajā brīdī lielajā politikā gozējās visnotaļ augstā amatā) u.tml., tagad rātni paceltu rociņas un pateiktu „Jā, es arī.”

Taču nudien gribas bļaut, ja valsts parlamentā atkārtoti tiek ievēlēti tie cilvēki, kuri sava patrona labad cenšas legalizēt naudas atmazgāšanu, amnestēt visus valsts kriminālapsūdzētos pēc kārtas, ja vien viņiem pagadījās tālajā 1990. gadā pareizajā brīdī atrasties Jēkaba ielā un pareizajā brīdī pateikt vārdu „jā” attiecībā uz 4. maija neatkarības deklarāciju u.tml.

Gribas bļaut tāpēc, ka politiskā konjunktūra mūsu banānu republikā nozīmē, ka šo procesu autoriem gluži automātiski un pilnīgi bez jebkādām debatēm jaunajā valdībā pienākas vieta ar sešiem ministru portfeļiem. Gribas bļaut tāpēc, ka nav iemesla domāt, ka nejēdzības, kuras grupējamas zem jēdziena „mutatis mutandis” neturpināsies.

Paldies portālam Pietiek, ka tas ceļ gaismā vienu dokumentu blāķi pēc otra. Varbūt vajadzētu vērsties pie tā zviedra, kurš vienā momentā palaida gaisā visu NATO iekšējo korespondenci par notikumiem Afganistānā, varbūt vienā momentā varētu palaist gaisā arī visu to, kas šajos gados un šajās dekādēs ir darījies Ventspilī, – viss tas, ko ir „aizmirsusi” Puzes aktīvistam „nepazīstamā” grāmatvede un tas, ko ir „aizmirsuši” visi tie, kas patlaban sniedz liecības Puzes aktīvista tiesāšanā.

Taču ziniet, par ko gruzd patiesas vēdergraizes šajā kontekstā? Ne jau par to, ka kādā brīdī tiesa pratīsies attiecībā uz to „saprātīga termiņa” būšanu, ko pagājušajā nedēļā (kā jau vienmēr, trešajā lasījumā un pilnīgi bez jebkādām debatēm) „gudrās galvas” iebīdīja Krimināllikumā. Tas pat mūsu banānu republikā būtu par traku. Nē, rūpes ir par to, ka visa lielā tiesāšana galu galā izrādīsies čiks esam tāpēc, ka „Zvaigznīšu brīža” zvaigznes stunda bija pasen un var izrādīties, ka tam visam ir iestājies noilgums.

Un tāpēc gluži ķecerīgā doma. Leģitimēsim Puzes aktīvistu! Pateiksim, ka ar to viss ir kārtībā. Padosimies! Akceptēsim to, ka mēs dzīvojam banānu republikā, kurā tie, kuriem ir teikšana pie varas kloķiem, var darīt da jebko. Akceptēsim pavisam reālo iespēju, ka Vienotība, kurā tik ļoti daudz cilvēku ielika tik ļoti daudz cerību, savu dalībnieku sīko un pietiekami bieži arī sīkmanīgo ambīciju dēļ kaut kad izjuks pa vīlītēm un tad mēs varēsim dzīvot ar valdību, kura Latviju pagriezīs ar seju pret austrumiem un ar visām netīrajām rokām un taustekļiem pret garajām un necaurskatāmajām ofšoru ķēdēm, kuras pat Lapsa, Rulle un Neo nevarēs atšķetināt, jo vēl galu galā sagrābjama ir alternatīvā enerģētika, atkritumu bizness, digitālā pasaule…

Ieslīdēsim Stokholmas sindromā. Tā būs vieglāk. Nebūs jāškrobējas. Ja nogulsimies uz zemes, papletīsim kājiņas un sistēmai teiksim: „Ņem mani!”, varbūt pat kādu siltu vietiņu kāda uzņēmuma padomē varēsim dabūt. Cik jauki, cik silti, cik mīļi.

Cik skumji.

Novērtē šo rakstu:

3
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...