Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kā viegli pamanāms, valstiskā muldonība eiro ieviešanas jautājumā sit augstu vilni. Bet man par šo tēmu ir daži pavisam vienkārši, droši vien pat naivi jautājumi – un cik jauki būtu, ja ļaudis, kas sevi sauc par valstsvīriem, finansistiem un vēl visādi, spētu uz tiem tikpat vienkārši atbildēt.

Sāksim ar to, ka slavenais solītājs Einars un vēl vesels koris mums apgalvo – esot tak labi zināms, ka reizē ar referendumu par iestāšanos Eiropas Savienībā Latvijas tauta „faktiski” esot nobalsojusi arī par eiro ieviešanu. Tas tak esot pašsaprotami. Turklāt par to pirmsreferenduma laikā tik daudz esot runāts un stāstīts...

Prasīt valstisko solītāju ansamblim, lai viņi paskaidrotu, kāda suņa pēc tad nebija iespējams tautas nobalsošanā pie reizes pajautāt arī par eiro ieviešanu, protams, ir bezjēdzīgi.

Bet ko citu gan es gribētu pajautāt: Einar un Co., tad jau jums nebūs nekādu grūtību uz ašu roku sameklēt, nu, kaut vai desmit tālaika preses publikācijas, kurās jūs un jums līdzīgie esat vismaz kaut cik skaidri apliecinājuši – mīļā tauta, tu tak saproti, ka reizē ar ES mēs iespēju robežās sakām „jā” arī eiro?

Mulsina gan tas, ka šajās dienās pavadīju labu laiciņu, pa deviņus gadus senas preses slejām šādus apliecinājumus meklējot, - bet, neraugoties uz zināmu pieredzi informācijas meklēšanā, neatradu vis. Nez kāpēc, Einar, tā? Taču nevarētu būt, ka atkal ir sagribējies vienkārši valstiski pamelot – sak, ies nu kāds duraks pārbaudīt, kas tur savulaik runāts un kas noklusēts?

Tas būtu viens jautājums. Un te vēl pārītis – saistībā ar to, ka Dombrovskis un Co. mums savukārt aizgūtnēm stāsta: ja nu notiktu baisā nelaime un nāktos rīkot referendumu par eiro jautājumu, tas, lūk, neglābjami izjaukšot eiro ieviešanas grafiku – un varot gadīties pat tā, ka eiro mēs zaudēšot gandrīz vai uz visiem laikiem.

Par to, cik reizes pie varas esošās „tiesiskuma koalīcijas” spēki pēdējā gada laikā vien paspējuši apliecināt, ka dumjās tautas viedokli tie vēlētos dzirdēt iespējami retāk, runas nav – kas tad nu to nav pamanījis. Bet es gribētu pajautāt ko citu – kas tas tāds ir par svēto un negrozāmo grafiku? Kur tieši tas ir apstiprināts? Un pa kuru laiku?

Kaut kā iepriekšējos gados katrreiz, kad izrādījās, ka Latvijas rādītāji eiro ieviešanai neatbilst, šis pats Dombrovskis un Co. skandēja ko pilnīgi citu – nekas, nekas, mīļie, nav jau tā ieviešana akmenī iecirsta, nebūs nekāda traģēdija, ja atliksim vēl uz gadiņu vai pāris, viss tāpat ir labi un būs vēl labāk.

Kas tad tagad ir pēkšņi mainījies, godīgie un nesavtīgie premjer, finanšu ministr, Latvijas Bankas prezident un pārējie? Kas tad tomēr ir akmenī iecirties, ja pēkšņi eiro ieviešana tieši tagad un tūlīt pārvērtusies par dzīvības un nāves jautājumu? Vai gadījumā jums nav sanācis paklusām kādam kaut ko tomēr apsolīt – un tāpēc tagad lienat vai no biksēm ārā?

Visbeidzot vēl kas – bez jebkādām diskusijām mums jau kā pilnīgi pašsaprotama lieta ir pastāstīts, ka simti tūkstošu latu tikšot tērēti, lai jau pieminēto nesaprātīgo un nesaprotošo tautu izglītotu un apgaismotu par valstiski svarīgās eiro ieviešanas tematiku.

Un te nu jautājums – kāpēc jūs, valstiskā eirovarza, tā vietā, lai izgāztu šādu pamatīgu naudu, gluži vienkārši nepaņemat baltu papīra labu, nesadalāt to ar vertikālu līniju divās daļās, vienā sarakstot mīnusus, bet otrā – plusus no eiro ieviešanas, un tad to neparādāt šai te tautai?

Jā, protams, protams, kā citādi, tauta ir dumja un neko nesaprot (pat „Latvenergo” savulaik neatļāva privatizēt savā nesaprātīgumā), bet jūs, Rimšēviči, Vilki, Dombrovski, Repšes un visi pārējie, taču esat gudri, un izglītoti, un zinoši, vai ne? Jums taču būtu vienkārši šādus plusus un mīnusus sarakstīt vienkāršā cilvēku valodā, ar ikvienam saprotamiem skaitļiem?

Tā vietā, lai mēģinātu izmuldēties, ka gandrīz vai galvenais pluss no eiro ieviešanas būs tūristu atsvabināšana no nepieciešamības mainīt latus, jūs taču itin vienkārši varētu sarakstīt visus īstos un nopietnos plusus, vai ne?

Jūsu pārliecība par eiro ieviešanas pozitīvo efektu taču pilnīgi nopietni balstās nevis uz komjauniešu pārliecību, bet gan uz pētījumiem un aprēķiniem? Citādi taču jūs neņemtos lemt par šādiem jautājumiem, vai ne?

Un tas nozīmē – jūs tak itin vienkārši varētu sarakstīt šos te mīnusus ar konkrēti aprēķinātiem zaudējumu un izdevumu skaitļiem, bet blakus ailītē plusus – jau atkal ar konkrētiem, konkrētos pētījumos un aprēķinos pamatotiem skaitļiem? Un tad taču nesaprātīgajai tautai viss uzreiz būs skaidrs – un kampaņas nauda ietaupīsies, un eiro ieviesīsies tā, ka skan, un visiem viss būs labi?...

Bet kāpēc gan man šķiet, ka no visiem valstiskajiem eiro ieviešanas entuziastiem neatradīsies neviens, kas spēs uz šiem jautājumiem atbildēt? Par skaitlīšu sarakstīšanu divās ailēs nemaz nerunājot.

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Publicējam to arī šeit.

Novērtē šo rakstu:

67
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

6

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

Foto2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates sagatavoto raidījumu par tēmu „Sistēmas bērni”, kas liecina: internātus un slimnīcas izmanto kā draudu nepaklausīgajiem.
Lasīt visu...

21

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

FotoGodātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem tiesu spriedumiem, ar advokāta Normunda Šlitkes vai AS Pilsētas zemes dienests (AS nosaukumā vārds – „dienests” valsts iestādes viltīgs atdarinājums, kas ved neizpratnē), vai SIA Vienotais norēķinu centrs skaidrojumiem, pamācībām un likumu normu savirknējumiem „vienos vārtos”?
Lasīt visu...

12

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

FotoFrancijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju oficiālie pārstāvji netiks finālā. Pēc sociologu branžas globālās izblamēšanās pērnā gada svarīgāko notikumu prognozēšanā nešķiet prātīgi uzņemties kaut jel kādu atbildību par aptauju datu interpretēšanu, tomēr viens ir skaidrs: valsts populārākā politiķe ir Marina Le Pena, kura klasifikācijas labad tiek skaitīta pie galēji labējiem. Lai kaut kā šo eirorastiem neērto situāciju appušķotu, viņai permanenti uzkarināta populisma birka.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...