Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kā viegli pamanāms, valstiskā muldonība eiro ieviešanas jautājumā sit augstu vilni. Bet man par šo tēmu ir daži pavisam vienkārši, droši vien pat naivi jautājumi – un cik jauki būtu, ja ļaudis, kas sevi sauc par valstsvīriem, finansistiem un vēl visādi, spētu uz tiem tikpat vienkārši atbildēt.

Sāksim ar to, ka slavenais solītājs Einars un vēl vesels koris mums apgalvo – esot tak labi zināms, ka reizē ar referendumu par iestāšanos Eiropas Savienībā Latvijas tauta „faktiski” esot nobalsojusi arī par eiro ieviešanu. Tas tak esot pašsaprotami. Turklāt par to pirmsreferenduma laikā tik daudz esot runāts un stāstīts...

Prasīt valstisko solītāju ansamblim, lai viņi paskaidrotu, kāda suņa pēc tad nebija iespējams tautas nobalsošanā pie reizes pajautāt arī par eiro ieviešanu, protams, ir bezjēdzīgi.

Bet ko citu gan es gribētu pajautāt: Einar un Co., tad jau jums nebūs nekādu grūtību uz ašu roku sameklēt, nu, kaut vai desmit tālaika preses publikācijas, kurās jūs un jums līdzīgie esat vismaz kaut cik skaidri apliecinājuši – mīļā tauta, tu tak saproti, ka reizē ar ES mēs iespēju robežās sakām „jā” arī eiro?

Mulsina gan tas, ka šajās dienās pavadīju labu laiciņu, pa deviņus gadus senas preses slejām šādus apliecinājumus meklējot, - bet, neraugoties uz zināmu pieredzi informācijas meklēšanā, neatradu vis. Nez kāpēc, Einar, tā? Taču nevarētu būt, ka atkal ir sagribējies vienkārši valstiski pamelot – sak, ies nu kāds duraks pārbaudīt, kas tur savulaik runāts un kas noklusēts?

Tas būtu viens jautājums. Un te vēl pārītis – saistībā ar to, ka Dombrovskis un Co. mums savukārt aizgūtnēm stāsta: ja nu notiktu baisā nelaime un nāktos rīkot referendumu par eiro jautājumu, tas, lūk, neglābjami izjaukšot eiro ieviešanas grafiku – un varot gadīties pat tā, ka eiro mēs zaudēšot gandrīz vai uz visiem laikiem.

Par to, cik reizes pie varas esošās „tiesiskuma koalīcijas” spēki pēdējā gada laikā vien paspējuši apliecināt, ka dumjās tautas viedokli tie vēlētos dzirdēt iespējami retāk, runas nav – kas tad nu to nav pamanījis. Bet es gribētu pajautāt ko citu – kas tas tāds ir par svēto un negrozāmo grafiku? Kur tieši tas ir apstiprināts? Un pa kuru laiku?

Kaut kā iepriekšējos gados katrreiz, kad izrādījās, ka Latvijas rādītāji eiro ieviešanai neatbilst, šis pats Dombrovskis un Co. skandēja ko pilnīgi citu – nekas, nekas, mīļie, nav jau tā ieviešana akmenī iecirsta, nebūs nekāda traģēdija, ja atliksim vēl uz gadiņu vai pāris, viss tāpat ir labi un būs vēl labāk.

Kas tad tagad ir pēkšņi mainījies, godīgie un nesavtīgie premjer, finanšu ministr, Latvijas Bankas prezident un pārējie? Kas tad tomēr ir akmenī iecirties, ja pēkšņi eiro ieviešana tieši tagad un tūlīt pārvērtusies par dzīvības un nāves jautājumu? Vai gadījumā jums nav sanācis paklusām kādam kaut ko tomēr apsolīt – un tāpēc tagad lienat vai no biksēm ārā?

Visbeidzot vēl kas – bez jebkādām diskusijām mums jau kā pilnīgi pašsaprotama lieta ir pastāstīts, ka simti tūkstošu latu tikšot tērēti, lai jau pieminēto nesaprātīgo un nesaprotošo tautu izglītotu un apgaismotu par valstiski svarīgās eiro ieviešanas tematiku.

Un te nu jautājums – kāpēc jūs, valstiskā eirovarza, tā vietā, lai izgāztu šādu pamatīgu naudu, gluži vienkārši nepaņemat baltu papīra labu, nesadalāt to ar vertikālu līniju divās daļās, vienā sarakstot mīnusus, bet otrā – plusus no eiro ieviešanas, un tad to neparādāt šai te tautai?

Jā, protams, protams, kā citādi, tauta ir dumja un neko nesaprot (pat „Latvenergo” savulaik neatļāva privatizēt savā nesaprātīgumā), bet jūs, Rimšēviči, Vilki, Dombrovski, Repšes un visi pārējie, taču esat gudri, un izglītoti, un zinoši, vai ne? Jums taču būtu vienkārši šādus plusus un mīnusus sarakstīt vienkāršā cilvēku valodā, ar ikvienam saprotamiem skaitļiem?

Tā vietā, lai mēģinātu izmuldēties, ka gandrīz vai galvenais pluss no eiro ieviešanas būs tūristu atsvabināšana no nepieciešamības mainīt latus, jūs taču itin vienkārši varētu sarakstīt visus īstos un nopietnos plusus, vai ne?

Jūsu pārliecība par eiro ieviešanas pozitīvo efektu taču pilnīgi nopietni balstās nevis uz komjauniešu pārliecību, bet gan uz pētījumiem un aprēķiniem? Citādi taču jūs neņemtos lemt par šādiem jautājumiem, vai ne?

Un tas nozīmē – jūs tak itin vienkārši varētu sarakstīt šos te mīnusus ar konkrēti aprēķinātiem zaudējumu un izdevumu skaitļiem, bet blakus ailītē plusus – jau atkal ar konkrētiem, konkrētos pētījumos un aprēķinos pamatotiem skaitļiem? Un tad taču nesaprātīgajai tautai viss uzreiz būs skaidrs – un kampaņas nauda ietaupīsies, un eiro ieviesīsies tā, ka skan, un visiem viss būs labi?...

Bet kāpēc gan man šķiet, ka no visiem valstiskajiem eiro ieviešanas entuziastiem neatradīsies neviens, kas spēs uz šiem jautājumiem atbildēt? Par skaitlīšu sarakstīšanu divās ailēs nemaz nerunājot.

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Publicējam to arī šeit.

Novērtē šo rakstu:

67
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Tiem, kas nevar izvēlēties, par kuru mafiju balsot

FotoJau iepriekš atvainojos tiem lasītājiem, kuri rakstu tematu, kam velta savu dārgo laiku, izvēlas no raksta virsraksta, jo nekāda izsmeļoša raksta, ja neskata ievadu, šeit nav. Viss raksts sastāv tikai no virsrakstā uzdotā jautājuma un ievada, kura virsraksts norāda uz mērķi, kas liek jums pašiem izveidot rakstu, komentāros izsakot savu viedokli.
Lasīt visu...

12

Māra Kučinska valdības galvenais produkts

Foto2016.gadā šī pati Māra Kučinska valdība ilgi pētīja un vētīja trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Šim jautājumam tika veltītas vairākas valdības sēdes vairāku mēnešu laikā.
Lasīt visu...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

12

Beidziet slepkavot bērnus

FotoPatvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan pārējam autotransportam.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

FotoPirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo Rīgā. Jūsu uzmanība tagad objektīvi ir vērsta uz vēlētāju balsīm. Mēs, izmantojot šo apstākli, esam spiesti lūgt Jūsu atbalstu saistībā ar mūsu tiesību aizskārumu laika posmā no 2011. gada līdz pat šim brīdim, 2017. gada maijam. Tālāk izklāstītais būtiski skar ne tikai mūsu situāciju, bet gan attiecas uz ikvienu Rīgas iedzīvotāju.
Lasīt visu...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...