Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kā visa labticīgā Latvijas tauta es kopš aizvadītās ceturtdienas ziņu aģentūrās, portālos un televīzijā esmu kāri tvēris jaunākās ziņas par uzbrukumu Leonīdam Jākobsonam.

Pilnīgi un absolūti abstrahēšos no jebkādu versiju un viedokļu atstāstīšanas gan par to, kā saucas tas, ar ko līdz šim ir nodarbojies Jākobsona kungs, gan par to, kāpēc ar viņu gadījies tas, kas gadījies. Ir gadījies – tātad ir.

Taču šajās dienās man uzkrājusies vesela virkne jautājumu, kuri, iespējams, kriminālās sfēras profesionālim (tikpat labi no vienas kā otras „barikāžu” puses) vai kaismīgam detektīvu cienītājam var šķist panaivi.

Tomēr tādi nu man viņi ir uzkrājušies – un pieļauju, ka ne man vien. Un ka droši vien no sabiedrības informētības (un tātad arī uzticības savai policijai, saviem medijiem, saviem politiķiem) redzes viedokļa nebūtu slikti, ja kāds uz tiem arī mēģinātu atbildēt.

Vispirms jau es visu ko nesaprotu saistībā ar pašu uzbrukumu – izņemot to, ka acīmredzami Jākobsona kungam bijusi darīšana ar pārgalvīgākajiem un vienlaikus ekscentriskākajiem uzbrucējiem Rietumu puslodē.

Jo – vai jūs spējat iedomāties ļaundarus, kuri par prātīgāko vietu un laiku, kur salikt pa murmuli cilvēkam, izvēlas 1) gandrīz vai visdzīvākās galvaspilsētas ielas 2) centra daudzdzīvokļu māju 3) ar daļēji neslēdzamu kāpņu telpu 4) laikā jau ap darba laika beigām, kad dzīvokļos var būt ne tikai bērni un tantuki? Jākobsona kungam, pēc visa spriežot, uzbrukuši tieši tādi.

Tālāk – it kā nepietiktu ar ļaundaru lēmumu uzbrukumu sarīkot tieši vietā un laikā, kad tā izgāšanās ir visiespējamākā, kā nezin varētu izskaidrot viņu ietekmēšanas līdzekļu izvēli?

Ja jums būtu doma puspubliskā vietā kādu ātri un sāpīgi atskaldīt pamācīšanas vai iebaidīšanas nolūkos, vai tiešām jūs paļautos nevis uz pāris pagalēm vai beisbola nūjām, bet gan... gāzes baloniņu, kaut kādiem skaļiem šaujamlīdzekļiem, kuru troksni tad arī esot izdzirdējis kaimiņš, pašu rokām, kājām un vēl laikam arī kaut kādu eksotisku griežamierīci, par kuru ārste Jākobsona kungam esot teikusi – nazis tas nevarētu būt? Taču šie ekscentriskie ļaudis izdarījuši tieši šādu izvēli.

Bet tagad iedomājieties sevi pretējā lomā – un atkal pajautājiet paši sev: cik daudzi cilvēki, piedzīvojuši zvērīgu uzbrukumu un, pašu vārdiem izsakoties, „knapi dzīvi palikuši”, pirmām kārtām metīsies nekavējoties apziņot draudzīgos medijus, lai tie paspētu uzņemt vēsturiskus kadrus? Cilvēki, kuriem, atkal pašu vārdiem izsakoties, „izdevās piecelties, aizsedzu ar roku seju – vaigs nokarājās kā gaļas gabals, asinis plūda straumēm, - un metos uz ielas meklēt dēlu”?...

Tālāk – ar ko izskaidrojama visa šī briesmīgā putrošanās ap pašu piekaušanu? Ja salikt kopā visus tos priekšmetus, kurus savos stāstos pieminējis gan cietušais, gan dažāda līmeņa policijas virsnieki, sanāktu mazs arsenāls – gāzes pistole, traumatiskā pistole, gāzes baloniņš, eksotiskais griežamierocis... Kā to visu paspēt izmantot, lūdzu?

Tas pats – ar gūtajiem ievainojumiem. Sākumā runa par šāviena brūci. Pēc tam pats Jākobsona kungs par šaušanu nerunā, toties stāsta par astoņus centimetrus garu brūci. Tad atkal viņš pats – par vaigā izgrieztu „palielu taisnstūrveida laukumu”. Bet publiskotajā attēlā ar sašūto vaigu nekas par izgrieztu laukumu neliecina... Tad vēl - neesmu mediķis, bet... vai tiešām cilvēka vaigs ir tā vieta, no kuras iztek šāds apjoms arteriālu (spriežot pēc krāsas) asiņu, kādu mēs redzam fotogrāfijās?

Un arī versijas par pašu notikumu secību ir, maigi izsakoties, nedaudz pretrunīgas. „Viņi skrēja man virsū, iepūta acīs no gāzes baloniņa,” – viss esot noticis aši un knaši. Taču nē, tomēr ne – „pirms tam es dzirdēju, ka viņi runā krieviski”... Tad pa kuru laiku viņi runāja krieviski, ja reiz, tikko pamanīti, skrēja virsū, pūta un sita, un grieza? Sišanas laikā runājuši neesot... Sejas vispār neesot pamanījis – tas pirmkārt. Bet tomēr nē – bija „melnās brillēs”.

Un kas tie par pseidojokiem par bērna „palikšanu zem sitiena”? Lasām ziņu lentu: „Jākobsons aģentūrai LETA pauda sašutumu par policijas rīcību, stāstot, ka bērns bijis nozieguma aculiecinieks. Viņaprāt, tādējādi bērns tiek pakļauts riskam. Dēls patlaban netiekot laists skolā un sieva ar viņu patlaban slēpjoties.”

Bet lasām paša Jākobsona stāstīto portālam imhoclub.lv: „Kāpām augšup kopā ar dēlu, mēs spēlējāmies – es kāpu platiem soļiem, bet dēls centās mani panākt, tāpēc es biju priekšā. Kāpdams starp pirmo un otro stāvu, ieraudzīju, ka lejup nāk cilvēki kapucēs un melnās brillēs. Paskatījies uz viņiem, es sapratu, ka atnākuši „pie manis” un uzsaucu dēlam: „Bēdz!””

Tad – kurš ļaundaris īsti visai pasaulei pastāstīja par dēla klātbūtni uzbrukuma vietā? Un – ar kādu motivāciju?

Tad vēl: kas tie par cilvēkiem, kuriem viss ir skaidrs – viņi piekauti, lai iebiedētu, viņu ģimene ir briesmās, utt., utt. –, bet kuri vienlaikus paziņo, ka ar tiesībsargāšanas iestādēm nesadarbosies? Vai jebkurš cilvēks, kurš piedzīvojis reālu uzbrukumu, nespriedīs tā – lai tak tā policija par mani ņirgājas no rīta līdz vakaram, lai skatās kaut vai Lenijas Rīfenštāles filmas, lai slavē ne tikai Ušakovu, bet par visus trīs oligarhus, - ka tik viņi ir man blakus un, jo kuplākā skaitā, jo labāk? Tad ar ko šajā gadījumā skaidrojama šī attieksme?

Es vēl saprotu cietušo – stress, šoks... Bet policija – vai tiešām Ķuža kungam un Co. ir tik grūti tā vietā, lai krustu šķērsu runātu par pūliņiem un centieniem, un vēl visu ko, skaidri un gaiši pateikt to, kas pašiem uzbrucējiem jau lieliski zināms, - tā un tā, brūces liecina par to un to, noticis acīmredzot ir tas un tas? Un vēl - ka Jākobsona kungu uz visām četrām debespusēm palaiduši tāpēc un tāpēc? Nekādi izmeklēšanas noslēpumi tie acīmredzami nav...

Jā, un tad vēl pāris – nu jau nekrimināla rakstura, bet ne mazāk naivi jautājumi. Pirmkārt: vai publiskam politiķim, par kādu sevi laikam joprojām uzskata Nils Ušakovs, gluži vienkārši nevajadzētu saņemties kaut kādu elementāru godaprātu un publiski atvainoties – ja ne viņa pāridarītājam Jākobsonam, tad visiem tiem vēlētājiem, kuriem varētu būt bijis zināms pārsteigums, uzzinot, ka viņu ievēlētajam kundziņam cilvēka sagriešana ir smaidiņu objekts?

Un otrkārt – saistībā ar skaļajiem paziņojumiem uzreiz pēc aizvadītās ceturtdienas notikuma. Viena lieta – visādas Sandras Kalnietes, kas sākumā histēriski kliedz un brēc par piežmiegto preses brīvību, bet tikai pēc tam sāk domāt, par ko tad īsti kliedz. Viņām darbs tāds. Bet es lasu Latvijas Žurnālistu asociācijas – jā, jā, tās pašas, kurā tak sapulcējies mūsu valsts žurnālistikas zieds, - tās pašas dienas paziņojumu un nevaru neuzdot vēl kādus naivus jautājumus.

Redz, ja reiz šīs organizācijas ētikas kodeksā sarakstītas visādas skaistas lietas par objektivitāti, faktu noskaidrošanu, maldināšanas nepieļaušanu un visu ko tamlīdzīgu, ja reiz asociācijā sapulcējušies tik daudzi gudri, analītiski un par sabiedrības informēšanu norūpējušies ļaudis, kā tas nākas, ka šādā situācijā viņi bez kādas faktu noskaidrošanas, bez kādas aizskaitīšanas līdz desmit sāk kliegt par trauslo robežšķirtņu pārkāpšanu? Ka šādā situācijā viņiem momentā viss ir skaidrs – bez mazākajām šaubām un kritiskas izvērtēšanas?

Vai nesanāk tā, ka situācija „mūsējo sit, lai nu kāds viņš tur arī nebūtu” viņiem ir bijusi pietiekama, lai uzšķaudītu visiem cēlajiem deklarētajiem principiem? Un tādā gadījumā – kā es kā lasītājs vai skatītājs varu zināt, kādās situācijas vēl šiem ļaudīm ir pietiekami būtiskas, lai uz laiku aizmirstu sadeklarētos principus?...

Jā, tikai jupis zina, kurš uz visiem šiem naivajiem jautājumiem varēs un, kas svarīgāk, gribēs atbildēt.

Foto no kompromat.lv

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Pēc lasītāju ierosinājuma to publicējam arī šeit.

Novērtē šo rakstu:

21
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Man ar mafiju nav nekādas saistības

FotoIzlasot Laura Galiņa rakstu, nesapratu, kas es esmu. Vajadzētu uzdot jautājumu - kas es esmu, bet šo jautājumu jau ir uzdevis neveiksmīgais politikānis Valdis Zatlers.
Lasīt visu...

21

SPKC darbiniek – esi informēts

FotoPastāv risks, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), nosakot darbiniekiem piemaksas par papildu pienākumiem, kas iekļauti citu darbinieku amatu aprakstos vai struktūrvienības uzdevumos, tai skaitā par pienākumiem, kas, iespējams, neatbilst darbinieka profesionālajai kompetencei, nav ievērojis ārējā normatīvā akta prasības, kas nosaka ar finanšu līdzekļiem un mantu rīkoties lietderīgi, lai mērķi sasniegtu ar mazāko finanšu līdzekļu izlietojumu, tā nenodrošinot finanšu līdzekļu 6590 euro apmērā efektīvu un ekonomisku izlietošanu.
Lasīt visu...

12

Diemžēl Čakšai vispār nav nekāda konkrēta plāna ne uz šo brīdi, ne nākotni

FotoJau atkal ZZS premjerministrs Māris Kučinskis nāk klajā ar jaunām idejām, šoreiz veselības aprūpe. Par nozares finansējumu ir spriests gadiem ilgi, un nu veselības ministrei Andai Čakšai ir izdevies izsaukt mediķu nemierus, bet ne sabiedrības atbalstu.
Lasīt visu...

12

Tiem, kas nevar izvēlēties, par kuru mafiju balsot

FotoJau iepriekš atvainojos tiem lasītājiem, kuri rakstu tematu, kam velta savu dārgo laiku, izvēlas no raksta virsraksta, jo nekāda izsmeļoša raksta, ja neskata ievadu, šeit nav. Viss raksts sastāv tikai no virsrakstā uzdotā jautājuma un ievada, kura virsraksts norāda uz mērķi, kas liek jums pašiem izveidot rakstu, komentāros izsakot savu viedokli.
Lasīt visu...

12

Māra Kučinska valdības galvenais produkts

Foto2016.gadā šī pati Māra Kučinska valdība ilgi pētīja un vētīja trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Šim jautājumam tika veltītas vairākas valdības sēdes vairāku mēnešu laikā.
Lasīt visu...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Beidziet slepkavot bērnus

Patvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan...

Foto

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

Pirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo...

Foto

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

Jāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus....

Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...