Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kā visa labticīgā Latvijas tauta es kopš aizvadītās ceturtdienas ziņu aģentūrās, portālos un televīzijā esmu kāri tvēris jaunākās ziņas par uzbrukumu Leonīdam Jākobsonam.

Pilnīgi un absolūti abstrahēšos no jebkādu versiju un viedokļu atstāstīšanas gan par to, kā saucas tas, ar ko līdz šim ir nodarbojies Jākobsona kungs, gan par to, kāpēc ar viņu gadījies tas, kas gadījies. Ir gadījies – tātad ir.

Taču šajās dienās man uzkrājusies vesela virkne jautājumu, kuri, iespējams, kriminālās sfēras profesionālim (tikpat labi no vienas kā otras „barikāžu” puses) vai kaismīgam detektīvu cienītājam var šķist panaivi.

Tomēr tādi nu man viņi ir uzkrājušies – un pieļauju, ka ne man vien. Un ka droši vien no sabiedrības informētības (un tātad arī uzticības savai policijai, saviem medijiem, saviem politiķiem) redzes viedokļa nebūtu slikti, ja kāds uz tiem arī mēģinātu atbildēt.

Vispirms jau es visu ko nesaprotu saistībā ar pašu uzbrukumu – izņemot to, ka acīmredzami Jākobsona kungam bijusi darīšana ar pārgalvīgākajiem un vienlaikus ekscentriskākajiem uzbrucējiem Rietumu puslodē.

Jo – vai jūs spējat iedomāties ļaundarus, kuri par prātīgāko vietu un laiku, kur salikt pa murmuli cilvēkam, izvēlas 1) gandrīz vai visdzīvākās galvaspilsētas ielas 2) centra daudzdzīvokļu māju 3) ar daļēji neslēdzamu kāpņu telpu 4) laikā jau ap darba laika beigām, kad dzīvokļos var būt ne tikai bērni un tantuki? Jākobsona kungam, pēc visa spriežot, uzbrukuši tieši tādi.

Tālāk – it kā nepietiktu ar ļaundaru lēmumu uzbrukumu sarīkot tieši vietā un laikā, kad tā izgāšanās ir visiespējamākā, kā nezin varētu izskaidrot viņu ietekmēšanas līdzekļu izvēli?

Ja jums būtu doma puspubliskā vietā kādu ātri un sāpīgi atskaldīt pamācīšanas vai iebaidīšanas nolūkos, vai tiešām jūs paļautos nevis uz pāris pagalēm vai beisbola nūjām, bet gan... gāzes baloniņu, kaut kādiem skaļiem šaujamlīdzekļiem, kuru troksni tad arī esot izdzirdējis kaimiņš, pašu rokām, kājām un vēl laikam arī kaut kādu eksotisku griežamierīci, par kuru ārste Jākobsona kungam esot teikusi – nazis tas nevarētu būt? Taču šie ekscentriskie ļaudis izdarījuši tieši šādu izvēli.

Bet tagad iedomājieties sevi pretējā lomā – un atkal pajautājiet paši sev: cik daudzi cilvēki, piedzīvojuši zvērīgu uzbrukumu un, pašu vārdiem izsakoties, „knapi dzīvi palikuši”, pirmām kārtām metīsies nekavējoties apziņot draudzīgos medijus, lai tie paspētu uzņemt vēsturiskus kadrus? Cilvēki, kuriem, atkal pašu vārdiem izsakoties, „izdevās piecelties, aizsedzu ar roku seju – vaigs nokarājās kā gaļas gabals, asinis plūda straumēm, - un metos uz ielas meklēt dēlu”?...

Tālāk – ar ko izskaidrojama visa šī briesmīgā putrošanās ap pašu piekaušanu? Ja salikt kopā visus tos priekšmetus, kurus savos stāstos pieminējis gan cietušais, gan dažāda līmeņa policijas virsnieki, sanāktu mazs arsenāls – gāzes pistole, traumatiskā pistole, gāzes baloniņš, eksotiskais griežamierocis... Kā to visu paspēt izmantot, lūdzu?

Tas pats – ar gūtajiem ievainojumiem. Sākumā runa par šāviena brūci. Pēc tam pats Jākobsona kungs par šaušanu nerunā, toties stāsta par astoņus centimetrus garu brūci. Tad atkal viņš pats – par vaigā izgrieztu „palielu taisnstūrveida laukumu”. Bet publiskotajā attēlā ar sašūto vaigu nekas par izgrieztu laukumu neliecina... Tad vēl - neesmu mediķis, bet... vai tiešām cilvēka vaigs ir tā vieta, no kuras iztek šāds apjoms arteriālu (spriežot pēc krāsas) asiņu, kādu mēs redzam fotogrāfijās?

Un arī versijas par pašu notikumu secību ir, maigi izsakoties, nedaudz pretrunīgas. „Viņi skrēja man virsū, iepūta acīs no gāzes baloniņa,” – viss esot noticis aši un knaši. Taču nē, tomēr ne – „pirms tam es dzirdēju, ka viņi runā krieviski”... Tad pa kuru laiku viņi runāja krieviski, ja reiz, tikko pamanīti, skrēja virsū, pūta un sita, un grieza? Sišanas laikā runājuši neesot... Sejas vispār neesot pamanījis – tas pirmkārt. Bet tomēr nē – bija „melnās brillēs”.

Un kas tie par pseidojokiem par bērna „palikšanu zem sitiena”? Lasām ziņu lentu: „Jākobsons aģentūrai LETA pauda sašutumu par policijas rīcību, stāstot, ka bērns bijis nozieguma aculiecinieks. Viņaprāt, tādējādi bērns tiek pakļauts riskam. Dēls patlaban netiekot laists skolā un sieva ar viņu patlaban slēpjoties.”

Bet lasām paša Jākobsona stāstīto portālam imhoclub.lv: „Kāpām augšup kopā ar dēlu, mēs spēlējāmies – es kāpu platiem soļiem, bet dēls centās mani panākt, tāpēc es biju priekšā. Kāpdams starp pirmo un otro stāvu, ieraudzīju, ka lejup nāk cilvēki kapucēs un melnās brillēs. Paskatījies uz viņiem, es sapratu, ka atnākuši „pie manis” un uzsaucu dēlam: „Bēdz!””

Tad – kurš ļaundaris īsti visai pasaulei pastāstīja par dēla klātbūtni uzbrukuma vietā? Un – ar kādu motivāciju?

Tad vēl: kas tie par cilvēkiem, kuriem viss ir skaidrs – viņi piekauti, lai iebiedētu, viņu ģimene ir briesmās, utt., utt. –, bet kuri vienlaikus paziņo, ka ar tiesībsargāšanas iestādēm nesadarbosies? Vai jebkurš cilvēks, kurš piedzīvojis reālu uzbrukumu, nespriedīs tā – lai tak tā policija par mani ņirgājas no rīta līdz vakaram, lai skatās kaut vai Lenijas Rīfenštāles filmas, lai slavē ne tikai Ušakovu, bet par visus trīs oligarhus, - ka tik viņi ir man blakus un, jo kuplākā skaitā, jo labāk? Tad ar ko šajā gadījumā skaidrojama šī attieksme?

Es vēl saprotu cietušo – stress, šoks... Bet policija – vai tiešām Ķuža kungam un Co. ir tik grūti tā vietā, lai krustu šķērsu runātu par pūliņiem un centieniem, un vēl visu ko, skaidri un gaiši pateikt to, kas pašiem uzbrucējiem jau lieliski zināms, - tā un tā, brūces liecina par to un to, noticis acīmredzot ir tas un tas? Un vēl - ka Jākobsona kungu uz visām četrām debespusēm palaiduši tāpēc un tāpēc? Nekādi izmeklēšanas noslēpumi tie acīmredzami nav...

Jā, un tad vēl pāris – nu jau nekrimināla rakstura, bet ne mazāk naivi jautājumi. Pirmkārt: vai publiskam politiķim, par kādu sevi laikam joprojām uzskata Nils Ušakovs, gluži vienkārši nevajadzētu saņemties kaut kādu elementāru godaprātu un publiski atvainoties – ja ne viņa pāridarītājam Jākobsonam, tad visiem tiem vēlētājiem, kuriem varētu būt bijis zināms pārsteigums, uzzinot, ka viņu ievēlētajam kundziņam cilvēka sagriešana ir smaidiņu objekts?

Un otrkārt – saistībā ar skaļajiem paziņojumiem uzreiz pēc aizvadītās ceturtdienas notikuma. Viena lieta – visādas Sandras Kalnietes, kas sākumā histēriski kliedz un brēc par piežmiegto preses brīvību, bet tikai pēc tam sāk domāt, par ko tad īsti kliedz. Viņām darbs tāds. Bet es lasu Latvijas Žurnālistu asociācijas – jā, jā, tās pašas, kurā tak sapulcējies mūsu valsts žurnālistikas zieds, - tās pašas dienas paziņojumu un nevaru neuzdot vēl kādus naivus jautājumus.

Redz, ja reiz šīs organizācijas ētikas kodeksā sarakstītas visādas skaistas lietas par objektivitāti, faktu noskaidrošanu, maldināšanas nepieļaušanu un visu ko tamlīdzīgu, ja reiz asociācijā sapulcējušies tik daudzi gudri, analītiski un par sabiedrības informēšanu norūpējušies ļaudis, kā tas nākas, ka šādā situācijā viņi bez kādas faktu noskaidrošanas, bez kādas aizskaitīšanas līdz desmit sāk kliegt par trauslo robežšķirtņu pārkāpšanu? Ka šādā situācijā viņiem momentā viss ir skaidrs – bez mazākajām šaubām un kritiskas izvērtēšanas?

Vai nesanāk tā, ka situācija „mūsējo sit, lai nu kāds viņš tur arī nebūtu” viņiem ir bijusi pietiekama, lai uzšķaudītu visiem cēlajiem deklarētajiem principiem? Un tādā gadījumā – kā es kā lasītājs vai skatītājs varu zināt, kādās situācijas vēl šiem ļaudīm ir pietiekami būtiskas, lai uz laiku aizmirstu sadeklarētos principus?...

Jā, tikai jupis zina, kurš uz visiem šiem naivajiem jautājumiem varēs un, kas svarīgāk, gribēs atbildēt.

Foto no kompromat.lv

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Pēc lasītāju ierosinājuma to publicējam arī šeit.

Novērtē šo rakstu:

21
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

FotoAugsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti atšķirīgās pasaulēs, kur Jūsu pasaulē nav nabadzības un nav bērnu, kas klaiņo apkārt, nav ģimeņu, kas savus bērnus atstājušas novārtā, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas bezspēcīgi un visu pamests vientulībā nomirst mežā.
Lasīt visu...

12

Skarba replika par PVN un tiesām

FotoAr tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks sodīts, citam – iespēja izbaudīt sava darba vai īpašuma augļus, citam – pārliecība, ka birojā neieradīsies reketieri un nepieprasīs samaksu par “jumtu”. Dažkārt „jumts” ir skaisti tērpies tiesneša, pašvaldības uzņēmuma vai politiski valdošas partijas paskatā. Man tiesiska valsts citu, prozaiskāku izpratņu starpā nozīmē arī to, ka, vēršoties tiesā, varu paļauties uz likuma varu un likuma nemainīgu piemērošanu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

FotoIesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un Valsts prezidentu par Veselības ministrijas faktisko atteikumu veikt viņa kā ārstniecības personas resertifikācijas procesa tiesiskuma pārraudzību.
Lasīt visu...

21

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

FotoTiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī, pieņemot likumu “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”. Zemes reformas mērķis tika pasludināts šā likuma 2. pantā:
Lasīt visu...

21

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

FotoGarāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa jau izdalīta pa labi un pa kreisi - jo no filmām un koncertierakstiem jau ir jēga tikai tad, ja tās skatās un tos klausās; tāpat kā no grāmatām - tikai tad, ja tās lasa). Tajā uzmestajā acī iekrita dažu, atsevišķi noliktu filmu ripuļu vāciņi.
Lasīt visu...

12

Par uzpūsto depresijas problēmu

FotoJau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”, no kuriem tikai maza daļa regulāri ārstējoties, bet pārējie esot atstāti likteņa varā, un valstij vajagot kaut ko darīt šinī sakarā. It sevišķi lielu centību augstāk minētās idejas propagandēšanā izrāda dakterīši Elmārs Rancāns, Elmārs Tērauds un Biruta Kupča.
Lasīt visu...

21

Kleptomānijas cēlonis

FotoRetrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu noziegumu brīvību ir starptautiski vispārzināms fakts.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...