Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Dieva valstība

Leonards Inkins
03.06.2020.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jānis Kristītājs ir teicis: «Atgriezieties no grēkiem, jo Debesu valstība ir tuvu klāt pienākusi.» (Mt 3:2) Ar šādiem vārdiem Jānis Kristītājs sāka savu publisko kalpošanu un kļuva par ļoti ievērojamu Dieva Vārda sludinātāju.

Daudzi ir dzirdējuši un lasījuši par Dieva valstību, bet vai daudz ir tādu, kuri saprot un zina, kas īsti ir Dieva valstība? Ko tas nozīmē? Kā šos vārdus jāsaprot?

Cilvēkam ir saprotams tikai tas, ar ko viņš ir saskāries. Ja viņš zina, kā izskatās krāsas, tad, lasot par krāsām, viņš spēj iztēloties un saprast lasīto; ja runa ir par mūzikas instrumentu skanējumu vai citām skaņām, kuras viņš ir dzirdējis, arī tad ir saprotams, kā tās skan. Bet Dieva valstību taču neviens nav redzējis, un tie, kas tajā nokļuvuši, no turienes neatgriežas, lai pastāstītu, kā tur ir.

Realitātē sanāk, ka tie ir tikai vārdi vai vārdu salikums, kas, iespējams, gudri izklausās, bet reāli ne ar ko neasociējas un nav saprotams. Arī es to redzējis neesmu.

Līdzības

Jēzus mācekļiem skaidroja, kāpēc viņš ar nejauši sastaptiem ļaudīm runā līdzībās: «Tāpēc, ka jums ir dots saprast Debesu valstības noslēpumus, bet viņiem nav dots. Jo, kam ir, tam tiks dots, un viņam būs pārpilnība; bet, kam nav, no tā tiks atņemts arī tas, kas viņam ir. Es tādēļ runāju viņiem līdzībās, ka viņi redzēdami neredz, dzirdēdami nedzird, nedz arī saprot.

Attiecībā uz viņiem piepildīsies Isaja pravietojums, kas saka: «Ar dzirdi jūs dzirdēsiet, bet nesapratīsiet; skatīdamies redzēsiet, bet nesaskatīsiet. Jo šīs tautas sirds ir nocietināta, un ar ausīm viņi ir slikti dzirdējuši un savas acis aizvēruši, lai ar acīm neredzētu un ar ausīm nedzirdētu, un sirdī nesaprastu, un lai neatgrieztos, ka Es viņus dziedinātu. Bet svētīgas ir jūsu acis, jo tās redz, un jūsu ausis, jo tās dzird!»

Patiesi, Es jums saku: daudzi pravieši un taisnīgie vēlējās redzēt to, ko jūs redzat, bet neredzēja, un dzirdēt to, ko jūs dzirdat, bet nedzirdēja. Tad nu klausieties līdzību par sējēju!

Pie katra, kas dzird Vārdu par Valstību un nesaprot, atnāk ļaunais un izrauj to, kas bija iesēts viņa sirdī. Šis ir tas, kas bija iesēts ceļmalā. Bet iesētais klinšainā vietā ir tas, kas Vārdu dzird un tūlīt ar prieku to pieņem, bet tam nav sakņu, viņš ir nepastāvīgs. Ja sākas spaidi vai vajāšanas Vārda dēļ, viņš tūlīt ieļaunojas. Bet starp ērkšķiem iesētais ir tas, kas Vārdu dzird, bet pasaules rūpes un bagātības viltība nomāc Vārdu, un tas paliek bez augļiem. Bet labā zemē sētais ir tas, kas Vārdu dzird un saprot, un nes augļus – cits simtkārtīgus, cits sešdesmitkārtīgus un cits trīsdesmitkārtīgus.»

Svētlaime

Dieva valstība ir pārdzīvojumu, sajūtu kopums, ko dēvējam arī par svētlaimi. Svētlaime ir saprotamāks apzīmējums Dieva valstībai. Tas ir sajūtu, nevis atrašanās vietas apzīmējums. Arī ieslodzījumā cilvēks mēdz būt brīvs un pat brīvāks par tiem, kuri viņu iesloga un uzrauga.

Kā pārliecināties, ka cilvēkam ir dvēsele? Par to, vai tā ir un kā tā jūtas, liecina mūsu sajūtas un uzvedība. Gadās, ka esam veseli, bet jūtamies slikti. Tā ir dvēsele, kas mums tā liek justies, pat ja ārsts secina, ka fiziski mums nekas nekaiš.

Ja jūtamies labi, – pat tad, kad no medicīniskā viedokļa esam neglābjami slimi, – arī tas liecina par dvēseles stāvokli. Pat nāvē ejot, cilvēks spēj izjust svētlaimi.

Svētlaime cilvēku piemeklē reti, tās ir īslaicīgas sajūtas un nemēdz ieilgt. Dievs mūs pietuvina sev, lai tādejādi padarītu stiprākus un labākus. Bet kas par daudz, tas par skādi. Tāpēc šajā dzīvē tikai nedaudziem ir lemts to izbaudīt. Cilvēks, kurš kaut reizi to ir pārdzīvojis, vairs no patiesības ceļa nav novēršams. Viņš to nespēj izstāstīt citiem un nespēj izskaidrot, bet tad ir tas stāvoklis, kad cilvēks saka – es neticu, es zinu!

Dieva tēls Svētajos rakstos simboliski attēlo Dieva valstības būtību, sakot, ka, Dieva valstībā nokļūstot, cilvēks atgriežas pazaudētajās attiecībās ar Dievu.

Tēva mājās

Kaut reizi dzīvē esam piedzīvojuši, kad paši bērnībā esam apmaldījušies – neklausot vecākiem, pārāk tālu aizskrējuši vai citu apstākļu dēļ pazuduši. Un, kad mūs atrod, mēs uz brīdi starojam svētlaimē. Mūs pat nebiedē gaidāmais sods par nepaklausību. Mēs priecājamies atgriezties tajās attiecībās ar vecākiem, no kurām paši aizbēgām. Tā arī cilvēks, nokļūstot Dieva valstībā, uz brīdi atgriežas tur, no kurienes pats izlēmis aiziet, sakot – es pats būšu kā dievs... Izrādās, ka būt kā dievam nav tas pats, kas būt pie Dieva. Izrādās, ka pašam zināt, kurp iet, nav tas pats, kad vecāki uzmana un pavada mūs ceļā. Vecāku uzmanīti, jūtamies daudz drošāk un pārliecinošāk. Bet gadās, ka ne tikai noklīstam lielveikalā, bet noklīstam arī dzīvē, morālē, pārkāpjam likumu un esam šo pārkāpumu seku varā, taču, ja tādā brīdī mūs atrod vecāki un atsvabina no mokām, ir jūtama svētlaime. Tas ir liels dvēseles pacēlums. Beidzot atkal esam tēva mājās!

Tāpēc daudzi, kuri ir atraduši Dievu, atgriezušies pie Tēva, nespēj valdīt asaras. Tādu pārdzīvojumu un dvēseles saviļņojumu cilvēks nespēj bez asarām izturēt, – tā ir iekārtotas mūsu dvēseles.

Pēc nāves, ja dvēsele atgriežas Tēva mājās, šī svētlaime ir mūžīga. Ar to arī izskaidrojama paradīzes būtība, ne jau ar piena upēm ķīseļa krastos...

Tāpēc daudziem lūgšanas prasa piespiešanos, bet dažiem tie ir svētki, jo viņi lūgšanu brīdī apmeklē Dieva valstību. Viņi alkst vēl un vēl piedzīvot šo tuvību ar Dievu.

Cilvēka radītajām labsajūtām un baudām ir sākums un beigas. Bieži tās ir nepatīkamas un sāpīgas beigas, kuru pamatā ir grēcīgas tieksmes un vēlmes, bet Dieva radītā svētlaime nebeidzas, – tā turpinās mūžīgajā dzīvē, nokļūstot Dieva valstībā.

Kad dvēsele ir atbrīvojusies no ķermeņa, tad svētlaime ir vēl spēcīgāka, jo tai vairs netraucē ne ķermeņa vēlmes, ne ierobežotās spējas, nedz arī dzīvības uzturēšanai nepieciešamās vajadzības. Nav vairs jātērē laiks miegam, darbam un citām lietām, kas paņem enerģiju.

Bet Dieva valstība nav garantēta visiem. Tā nav garantēta arī tiem, kuri ir kristīti un pat ievēro visas kristīgās tradīcijas un rituālus. Iespējams, ka Dieva valstību spēj sasniegt pat tādi, kuri par kristīgajām tradīcijām un pasaules skatījumu nemaz nav dzirdējuši un neko par to nezina.

Grēks

Svētlaimē dzīvoja Ādams, pirms krita grēkā. Grēks bija nevis ēst no kāda koka, bet runāt ar ļaunumu – čūsku. Rezultātā viņam bija jādodas prom no Tēva mājām. No šī brīža cilvēks sāka novecot, slimot un mirt. Atgriezties iepriekšējā stāvoklī var tikai, nonākot Dieva valstībā. Kamēr tur neesam nokļuvuši, varam dzīvot ilgāku vai īsāku laika sprīdi, varam būt materiāli nodrošināti vai nabagi, varam daudz slimot vai būt veselīgi, tomēr agri vai vēlu novecosim, slimosim un mirsim.

Grēkojot cilvēks, līdzīgi iepriekš minētajam bērnam, aiziet no Dieva, no Dieva valstības. Dievs nesēž uz mākoņa un nevēro cilvēku ar likumu grāmatu rokā. Tas nesalīdzina cilvēka rīcību ar grāmatā rakstīto. Viss ir paša cilvēka rokās – kā darīs, tā būs. Ja cilvēks nāks atpakaļ, Dievs atvērs durvis; ja ies prom, Dievs atpakaļ nesauks. Cilvēkam ir dota brīvība, un viņš to izlieto, kā māk.

Dieva atnākšanai pirms diviem tūkstošiem gadu nebija nolūks aizsargāt cilvēci, pārtraukt verdzības laikmetu, pabarot, izārstēt vai citādi aplaimot. Nolūks bija tikai viens – ļaut atgriezties:

«Tā arī Es jums saku: lūdziet, tad jums taps dots, meklējiet, tad jūs atradīsit, klauvējiet, tad jums taps atvērts.

Jo ikkatrs, kas lūdz, dabū, kas meklē, atrod, un, kas klauvē, tam atvērs.» Lūkas 11:9-10

Tika radīta iespēja, un nu bumba ir mūsu laukuma pusē.

Tikai caur grēku nožēlu ir iespējams nokļūt Dieva valstībā. Tiem, kuri apgalvos, ka viņiem nav grēku un tāpēc nav arī ko nožēlot, ir jāizzin, kas ir grēks, jo saprast viņi to vēl nespēj. Kāda ir grēka definīcija? Vārds grēks grieķu valodā nozīmē – aizšaut garām mērķim. Jebkura darbība un doma, ar kuru nodarām pāri sev, ir grēks.

Nožēla

Brīnumi notiek pasakās, un par tiem ir rakstīts arī Bībelē, bet mūsu dzīvēs tie notiek ļoti reti. Brīnumi notiek negaidīti un pēkšņi. Bieži brīnuma tapšanas procesā paiet tik daudz laika, ka tas vairs mūsu izpratnē neiekļaujas brīnumu kategorijā.

Svarīgi šeit ir zināt, ko vēlamies, kā to sasniegt un tad atbilstoši šīm zināšanām rīkoties. Ļoti iespējams, ka rezultāts arī būs, bet ne dienas laikā un, iespējams, pat ne gada...

Kad cilvēks nožēlo un turpmāk tā vairs nedara, tad viņa dvēselē atbrīvojas vieta Dieva valstībai. Kad brīvas vietas būs diezgan, tajā sāks atgriezties Tēva klātbūtne un Dieva valstība. Jo vairāk vietas izbrīvēsim, jo tuvāk Dievam būsim.

Gadās, ka Dievs ļauj kādam izbaudīt svētlaimi uz īsu brīdi, ļaudams ielūkoties Viņa valstībā, lai stiprinātu, un tomēr darbs ir jādara cilvēkam pašam. Ar deklarēšanu vien ir par maz, vajadzīgi reāli darbi un apliecinājumi.

Grēku nožēla virza cilvēku uz Dieva valstību; grēku nožēla ir šīs virzības iniciators un dzinējs. Grēku nožēla sākumā izpaužas, kā cilvēka spēja ieraudzīt savus grēkus. Pēc tam savu grēku apzināšanās sāk cilvēku skumdināt un uztraukt, un viņš to pārdzīvo, līdz nonāk pie patiesas nožēlas. Viņš lūdz Dievu palīdzēt kļūt citādākam.

Kristību rituālam ir tieši tāda jēga. Kristoties cilvēks aicina Dievu: Dievs, palīdzi man kļūt citādākam, es esmu apriebies pats sev!

Kamēr esam labās domās par sevi, tikmēr tas mums ir neaizsniedzams un nesasniedzams. Tikai tā ir iespējams attīrīties un atbrīvoties no grēka. Un šeit ir svarīgi saprast, ka jāsāk ar maziem grēciņiem un tikai vēlāk jāstājas pretī lielākiem kārdinājumiem.

Kā svarcēlājam, kurš treniņu laikā palielina slodzi, arī cilvēkam, lai tuvotos Dieva valstībai, slodze ir jāpalielina pakāpeniski. Ja mēģināt celt to, ko nevar nest, var iznākt vilties un krist vēl zemāk nekā bija līdz šim.

Dieva valstība ir paredzēta un atvērta visiem. Nav tāda cilvēka, kuram būtu liegts tur nokļūt. Jā, katram dažādi ceļa garumi jāpārvar, lai tur nokļūtu. Parasti ejamā ceļa garums ir līdzvērtīgs tam, cik tālu esam aizgājuši no Dieva. Jo tālāk – jo vairāk nepieciešams meklējumu, pārbaudījumu un grūtību, lai atgrieztos.

Novērtē šo rakstu:

22
10

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

FotoVēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) skandālā un to. kā jūtas studenti un arī nesenie/senie katedras absolventi
Lasīt visu...

21

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

FotoDrošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to, ka pēc kara sākuma Krievijas izlūkošanas un hibrīdoperāciju mērogs Eiropā ir krasi pieaudzis, ieskaitot operācijas, kuru agresivitāte ziņā pārspēj aukstā kara līmeni, - tādas kā sabotāžas, fiziskas provokācijas un tamlīdzīgi.
Lasīt visu...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...