Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Saistībā ar kultūras ministres un viņas dzīvesbiedra Austrālijas brauciena neatkarīgi no aviobiļetes apmaksas ir divi jautājumi par labuma gūšanu no valsts apmaksātās viesnīcas.

1. Vai Žanetas Jaunzemes-Grendes vīrs Ants Grende ir atlīdzinājis Latvijas valstij izmaksas par uzturēšanas viesnīcās Austrālijā laikā posmā no 25.12.2012. līdz 03.01.2013. vienā viesnīcas numurā kopā ar sievu, LR kultūras ministri Žanetu Jaunzemi-Grendi, kura viesojās Austrālijā šajā laikā posmā dienesta komandējumā?

Ministru prezidents V.Dombrovskis 19.12.2012. izdevis Ministru prezidenta rīkojumu Nr.487 "Par Ž.Jaunzemes-Grendes komandējumu" http://goo.gl/eYnQB , kurā atļauj kultūras ministrei Žanetai Jaunzemei-Grendei doties komandējumā uz Austrālijas Savienību no 2012.gada 23.decembra līdz 2013.gada 5.janvārim.

Šajā rīkojumā nav pieminēta Anta Grendes nosūtīšanās komandējumā, un arī no kultūras ministres intervijām un Kultūras ministrijas izplatītās informācijas izriet, ka Kultūras ministrija nav nosūtījusi Antu Grendi komandējumā līdzi sievai Žanetai Jaunzemei-Grendei un ka Ants Grende atradās minētajā laikā posmā Austrālija ar privāto vizīti kā privātpersona.

Ministres intervijas un Kultūras ministrijas sniegtā informācija ir norādīts, ka vīrs šādu atlīdzinājumu nav paveicis, un tas ir paskaidrots ar vienvietīgā un divvietīgā viesnīcas numura cenu veidošanas īpašības, proti, ar saimnieciskām attiecībām starp Latvijas valsti un attiecīgo viesnīcu vai citu firmu.

Uzskatu, ka Antam Grendem bija jāatlīdzina faktiskās viesnīcas uzturēšanas izmaksas neatkarīgi no tā kādas likumsakarības ir manāmas 1v./2v. viesnīcu numuru iepirkuma cenu veidošanā.

Tā likuma "Par valsts un pašvaldību finansu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanu" 5.panta pirmā daļa http://goo.gl/L7FFN nosāka, ka publiskas personas mantu aizliegts nodot privātpersonai bezatlīdzības lietošanā.

Šajā gadījumā valsts apmaksātās viesnīcas numura lietošanas tiesību nodošana Anta Grendes lietojumā bezmaksas ir tiešs minētā likuma priekšrakstu pārkāpums.

2. Kura persona ir pieņēmusi lēmumu, atļaujot Antam Grendem uzturēties minētājā viesnīcas numurā, un uz augstāk norādītiem finanšu nosacījumiem?

Tā kā Ants Grende atradās vizītē Austrālijā kā privātpersona, tad lēmumu par uzturēšanas vienā viesnīcas numurā ar savu sievu, Latvijas Republikas Kultūras ministri Žanetu Jaunzemi-Grendi pieņēmusi Anta Grendes sieva, Žaneta Jaunzeme-Grende, būdama Latvijas Republikas kultūras ministre, ko apliecina kultūras ministres intervijas.

No tā izriet, ka lēmumu nepieprasīt valstij atlīdzināt uzturēšanas izmaksas viesnīcas numurā pieņēmusi arī Anta Grendes sieva Žaneta Jaunzeme-Grende, būdama Latvijas Republikas kultūras ministre.

Likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" http://goo.gl/jPQXG 4.panta pirmās daļas 3.punkts nosaka, ka ministrs ir valsts amatpersona , līdz ar to šā likuma normas ir piemērojamas arī attiecībā uz kultūras ministri.

Likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" http://goo.gl/jPQXG 11.panta pirmā daļa aizliedz valsts amatpersonai, pildot valsts amatpersonas pienākumus, sagatavot vai izdot administratīvos aktus, veikt uzraudzības, kontroles, izziņas vai sodīšanas funkcijas, slēgt līgumus vai veikt citas darbības, kurās šīs valsts amatpersonas radinieki ir personiski vai mantiski ieinteresēti.

Acīmredzams, ka Žaneta Jaunzeme-Grende, būdama Latvijas Republikas kultūras ministre, vispār nedrīkstēja lemt par valsts apmaksātās viesnīcas numura lietošanas tiesību nodošanu savam vīram Anta Grendes jebkādā situācijā, ar to pārkāpjot minētā likuma 11.panta pirmajā daļas priekšrakstus.

Ar šo Žaneta Jaunzeme-Grende ir pieļāvusi administratīvo pārkāpumu, par kuru atbildība ir paredzēta Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 166.29 panta. "Neziņošana par atrašanos interešu konflikta situācijā", 166.30 panta. "Valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpšana".

KNAB ir atbildīga institūcija, kuras kompetencē ir izskatīt minētos pārkāpumus.

Vel jo vairāk, Žaneta Jaunzeme-Grende, būdama Latvijas Republikas kultūras ministre, nepieprasot no sava vīra Anta Grendes samaksu par valsts apmaksātās viesnīcas numura lietošanas tiesību nodošanu, ir nodarījusi Latvijas valstij zaudējumus, un viņai ir pienākums šos zaudējumus atlīdzināt.

Ņemot vērā, ka šo lēmumu, ar kuru tika pieļauta valsts mantas izšķērdēšana Žaneta Jaunzeme-Grende, būdama Latvijas Republikas kultūras ministre, pieņēmusi, atrodoties interešu konflikta stāvoklī, viņai ir pienākums atlīdzināt viesnīcas uzturēšanas izmaksas 100% apmērā, citādi interešu konflikta sekas netiktu novērstas, jo, piem., atlīdzinot tikai 50% no viesnīcas uzturēšanas izmaksām, Ants Grende būtu ieguvis labumu 50% viesnīcas numura cenas samazinājuma veidā, uz ko viņam šajā situācijā nevarēja likumiskās tiesības.

Novērtē šo rakstu:

109
27

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Man ar mafiju nav nekādas saistības

FotoIzlasot Laura Galiņa rakstu, nesapratu, kas es esmu. Vajadzētu uzdot jautājumu - kas es esmu, bet šo jautājumu jau ir uzdevis neveiksmīgais politikānis Valdis Zatlers.
Lasīt visu...

21

SPKC darbiniek – esi informēts

FotoPastāv risks, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), nosakot darbiniekiem piemaksas par papildu pienākumiem, kas iekļauti citu darbinieku amatu aprakstos vai struktūrvienības uzdevumos, tai skaitā par pienākumiem, kas, iespējams, neatbilst darbinieka profesionālajai kompetencei, nav ievērojis ārējā normatīvā akta prasības, kas nosaka ar finanšu līdzekļiem un mantu rīkoties lietderīgi, lai mērķi sasniegtu ar mazāko finanšu līdzekļu izlietojumu, tā nenodrošinot finanšu līdzekļu 6590 euro apmērā efektīvu un ekonomisku izlietošanu.
Lasīt visu...

12

Diemžēl Čakšai vispār nav nekāda konkrēta plāna ne uz šo brīdi, ne nākotni

FotoJau atkal ZZS premjerministrs Māris Kučinskis nāk klajā ar jaunām idejām, šoreiz veselības aprūpe. Par nozares finansējumu ir spriests gadiem ilgi, un nu veselības ministrei Andai Čakšai ir izdevies izsaukt mediķu nemierus, bet ne sabiedrības atbalstu.
Lasīt visu...

12

Tiem, kas nevar izvēlēties, par kuru mafiju balsot

FotoJau iepriekš atvainojos tiem lasītājiem, kuri rakstu tematu, kam velta savu dārgo laiku, izvēlas no raksta virsraksta, jo nekāda izsmeļoša raksta, ja neskata ievadu, šeit nav. Viss raksts sastāv tikai no virsrakstā uzdotā jautājuma un ievada, kura virsraksts norāda uz mērķi, kas liek jums pašiem izveidot rakstu, komentāros izsakot savu viedokli.
Lasīt visu...

12

Māra Kučinska valdības galvenais produkts

Foto2016.gadā šī pati Māra Kučinska valdība ilgi pētīja un vētīja trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Šim jautājumam tika veltītas vairākas valdības sēdes vairāku mēnešu laikā.
Lasīt visu...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Beidziet slepkavot bērnus

Patvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan...

Foto

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

Pirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo...

Foto

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

Jāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus....

Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...