Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Premjera amatā jau divarpus gadus aizvadījušā Valda Dombrovska (Vienotība) izredzes pēc ārkārtas vēlēšanām trešo reizi tikt nominētam par valdības vadītāju ir ļoti neskaidras. Dombrovska izredzes apdraud gan valdības nevarība aviokompānijas airBaltic problēmu priekšā, gan reālā iespēja, ka nākamajā valdības koalīcijā piedalās arī Saskaņas centrs (SC), kas gandrīz automātiski nozīmē bezpartejiska premjera kandidāta izvirzīšanu.

"Dombrovskis nebūs premjers," ceturtdien, divas dienas pirms Saeimas ārkārtas vēlēšanām Pietiek norādīja kāds ar partijām nesaistīts kompetents avots, vienlaikus atturoties prognozēt, kam Valsts prezidents varētu uzticēt valdības veidošanu. 

Cerības uz premjera amata saglabāšanu Dombrovskim nosacīti dotu valdības koalīcija, kurā apvienotos Vienotība ar Zatlera reformu partiju (ZRP) un Nacionālo apvienību, bet arī tikai tad, ja ZRP ar nacionāļiem neizveidotu bloku, virzot savu premjeru. Pēdējais ir maz ticami, ņemot vērā iekšējo noskaņojumu ZRP kodolā, kur tādi jaunie politiķi kā, piemēram, finanšu ministra kandidāts Vjačeslavs Dombrovskis apšaubījuši sadarbības iespējas ar Nacionālo apvienību. Turklāt, kā atzīst pat ZRP simpatizējoši vērotāji, tai nav spēcīga premjera kandidāta, par kuru būtu iespējams vienoties ar citām partijām. ZRP nosauktais mazpazīstamais uzņēmējs Edmunds Sprūdžs netiek vērtēts kā reāls kandidāts, par kuru partija cīnīsies. 

Tāpat tuvāk kā jebkad dalībai valdībā ir Saskaņas centrs (SC), kas jau pašlaik politikas kuluāros premjera amatam liek apspriest kompromisa kandidatūras, kas nāktu no ārpuspartiju vides. Tiek piesaukts gan bijušais ārlietu ministrs, bezpartejiskais Aivis Ronis, gan eksbaņķieris, arī pie partijām nepiederošais Mārtiņš Bondars un bijušais Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Valda Zatlera laikā Edgars Rinkēvičs. Pēdējam gan reālāk tiek prognozēta ārlietu ministra pozīcija, kurā viņu, spriežot pēc politiķu izteikumiem, varētu atbalstīt ne tikai ZRP, bet arī Vienotība un SC.

Teorētiski tiek pieļauts, ka Dombrovska palikšanu amatā varētu atbalstīt SC, pretī, piemēram, saņemot Saeimas spīkera amatu. Labprāt valdības darbu kopā ar Vienotību, garantējot amata saglabāšanu Dombrovskim, turpinātu Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). Tomēr līdzīgi kā variantā ar S, izšķiršanās par šādu koalīciju ar Aivara Lemberga ietekmē esošajiem zaļajiem zemniekiem pat, ja tai pietiktu balsu (tiek minēts, ka trešais partneris šādā valdībā varētu būt Nacionālā apvienība), būtu grūti paskaidrojama Vienotības vēlētājiem, tādēļ ir maz ticama.  

No Vienotības pārstāvjiem izskan, ka tā nesteigsies ar kompromisa kandidātu meklēšanu premjera amatam un centīsies panākt koalīcijas izveidi Dombrovska vadībā. Kā viens no kuluāros izskanējušajiem piedāvājuma variantiem, lai to sasniegtu, minēta vienošanās ar ZRP, tās līderim Valdim Zatleram atdodot Saeimas priekšsēdētāja amatu. Izskanējis arī, ka premjera amata saglabāšana Vienotībai dārgi maksātu, jo ZRP vēlēsies ietekmīgu ministriju vadībā redzēt savus cilvēkus. 

Aktīvāku lomu kā iepriekš premjera kandidatūras izvēlē šoreiz varētu spēlēt Valsts prezidents. Ceturto mēnesi prezidenta amatā esošais, Andris Bērziņš jau ir publiski izteicies, ka pieļauj kāda premjera kandidāta diskvalificēšanu. Trešdien Latvijas Radio raidījumā Krustpunktā paziņoja, ka nacionālās lidsabiedrības airBaltic pašreizējās problēmas ir rezultāts divu pēdējo valdību bezdarbībai. Divas pēdējās valdības, kā zināms, ir strādājušas Valda Dombrovska vadībā. 

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, valdības bezdarbība airBaltic problēmu priekšā varētu būt krietni sašķobījusi Dombrovska izredzes un atbalstu viņam prezidenta Bērziņa acīs. No informētiem avotiem zināms, ka neapmierinātību jau 17. augustā izraisīja Dombrovska apzinātais vai neapzinātais žests izmantot Rīgas pils sienas, lai paziņotu par gatavību pieprasīt satiksmes ministra Ulda Auguļa (ZZS) demisiju, kad atklātībā nāca airBaltic finansiālās problēmas. Par to, ka šādu soli apsver, Dombrovskis paziņoja, iznākot no iknedēļas tikšanās ar Valsts prezidentu. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, premjera un prezidenta sarunā šāda tēma nav skarta, lai gan Dombrovska izteikumi radīja iespaidu, ka viņš to saskaņojis ar prezidentu Bērziņu. Pēdējam nav patikusi šāda priekšvēlēšanu retorika, netieši izmantojot prezidenta autoritāti.

Novērtē šo rakstu:

24
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

FotoJāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26. janvāra Valsts sekretāru sanāksmē pieteikto projektu “Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidāciju” un konceptuāli piekrīt, RPIVA reorganizācijas gadījumā, pārņemt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (turpmāk – RPIVA) profesionālās bakalaura studiju programmas “Deju un ritmikas skolotājs”, profesionālās bakalaura studiju programmas “Mūzikas skolotājs”, profesionālās maģistra studiju programmas “Dejas pedagoģija” un profesionālās maģistra studiju programmas “Mūzikas pedagoģija” īstenošanu. To apstiprina arī 2017. gada 18. janvārī JVLMA Senātā pieņemtais lēmums.
Lasīt visu...

21

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

FotoDalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada 20. novembrī. Zemes reformas mērķis tika definēts likuma 2. pantā: “Zemes reformas mērķis ir pakāpeniskas valsts īpašuma denacionalizācijas, konversijas, privatizācijas un nelikumīgi atsavinātu zemes īpašumu atdošanas gaitā pārkārtot zemes īpašuma un zemes lietošanas tiesiskās, sociālās un ekonomiskās attiecības pilsētās, lai veicinātu sabiedrības interesēm atbilstošas pilsētu apbūves veidošanos, zemes aizsardzību un racionālu izmantošanu.”
Lasīt visu...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

Valsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir...

Foto

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

Šāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu...

Foto

Intelektuālā viagra deputātiem

2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un...

Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...