Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valdības koalīcijā turpinās domstarpības par to, vai dodama zaļā gaisma līguma slēgšanai par vilcienu iepirkumu no spāņu kompānijas CAF. Zatlera reformu partijas (ZRP) līderis Valdis Zatlers pirmdien pēc debatēm koalīcijas sanāksmē Pietiek stingri norādīja, ka „jābeidz šī muļļāšanās” un jāpieņem lēmums, ko valdība šajā jautājumā nav spējusi izdarīt jau vairakkārt. Tikmēr premjers Valdis Dombrovskis un finanšu ministrs Andris Vilks (abi - Vienotība) ir pret šādu Satiksmes ministrijas (SM) piedāvāto risinājumu, kas tiek virzīts uz valdības sēdi otrdien.

Vēl pirms līguma slēdzējs – AS Pasažieru vilciens (PV) – izpildījis visus valdības iepriekš uzdotos priekšnosacījumus, SM vēlas sniegt rakstiskas garantijas spāņu kompānijai CAF, ka nodrošinās projekta īstenošanu. SM uz valdības otrdienas sēdi sagatavotais protokollēmuma projekts atšķirībā no valdības 6. decembrī pieņemtā ir mīkstināts attiecībā uz prasībām par dažādu rakstisku apliecinājumu saņemšanu un uzrādīšanu no vilcienu piegādātāja. Tomēr šajā dokumentā iekļauta stingrāka kā līdz šim apņemšanās, ka „līguma darbības laikā netiks palielinātas izmaksas valsts budžetā dotācijām pasažieru pārvadājumiem pa dzelzceļu” salīdzinājumā ar 2012. gada budžetā paredzēto apjomu. Tieši ar bažām, ka jauno vilcienu uzturēšanas izdevumi būs sadārdzināti un turpmākos 30 gadus prasīs lielākus budžeta piešķīrumus no valsts, formāli saistītas lielākās iebildes.

Formāli politiska lēmuma pieņemšana par atļauju PV slēgt līgumu par jaunu vilcienu iepirkumu valdības dienaskārtībā nonācis šī iepirkuma vērienīguma dēļ. Ar Eiropas Komisijas 2011. gada 1. marta lēmumu projektam ir piešķirts Kohēzijas fonda līdzfinansējums 142 400 000 eiro apmērā. Ja līgums netiks tuvākajā laikā noslēgts, Latvija nepaspēs apgūt konkrētajam projektam iedalīto naudu, un to nāksies pārdalīt par labu citiem projektiem, kas var būt sasteigti. Tas, kas izskan politikas kuluāros, - valdības dienaskārtībā šis jautājums nonācis un tiek bremzēts, jo jūtams valdošās partijas Vienotība lobijs par labu šveiciešu kompānijai Stadler, kas iepirkumā neuzvarēja.

Tikmēr bezpartejiskais satiksmes ministrs Ronis virzās uz zaļās gaismas ieslēgšanu iepirkumam, pirms tam panākot, ka PV novērš tā nepilnības. Pašlaik nav skaidrs, cik tālu šajā jautājumā ies ZRP. Tās ministriem vēl otrdien nav dots uzdevums pieprasīt balsojumu par SM virzīto risinājumu pretēji Vienotības nostājai, bet noprotams, ka nākamotrdien, 31. janvārī, kas sakrīt ar dienu, kad beidzas CAF pagarinātais piedāvājuma derīguma termiņš, jautājums var nonākt līdz balsojumam Ministru kabinetā, un tas iezīmēs plaisu koalīcijā.

Zatlers Pietiek izteicās, ka nākampirmdien vēlas koalīcijas sadarbības padomē redzēt pārstāvjus gan no SM un PV, gan FM lai lēmums beidzot tiktu pieņemts. „Mēs esam par to, lai jautājums beidzot tiktu izlemts. Šī ir jau ceturtā valdības sēde, kurā jautājums tiek muļļāts, vienkārši atlikts, it kā notiks kaut kādi brīnumi un kāds pēkšņi atrisinās samilzušo problēmu,” teica ZRP līderis. Dombrovskis pirmdien pēc koalīcijas Pietiek pauda uzskatu, ka šis ir ne tik daudz koalīcijas jautājums, cik FM iebildes, kas nedod saskaņojumu SM piedāvātajam risinājumam. „Līgumam ar CAF ir jābūt atbilstošiem konkursa nosacījumiem, nevis pēc konkursa noslēguma līgums tiek pārskatīts – tas, protams, neatbilst nekādām normatīvo aktu prasībām,” saka Dombrovskis. Jāatgādina, ka konkrēta informācija, kas ļautu spriest par šo iebilžu pamatotību, nav pieejama, jo jautājums par vilcienu iepirkumu tiek skatīts valdības slēgtajā sēdē un vairums dokumentu ir noslepenoti. 

Kā liecina tie SM uz valdības sēdi otrdien iesniegtie dokumenti, kam pēc ministrijas iniciatīvas noņemts ierobežotas pieejamības statuss, Ronis lūgs akceptu SM sagatavotajam apliecinājuma vēstules projektam, ar ko ministrija kā PV kapitāldaļu turētāja un par ES fondu apguvi atbildīgā iestāde apņemas spāņu kompānijai CAF, ka savas kompetences ietvaros nodrošinās šī projekta īstenošanu atbilstoši noslēgtajam līgumam.

SM otrdien valdībā virzītais protokollēmuma variants vairs neparedz, ka zaļā gaisma līguma slēgšanai starp PV un CAF ieslēdzama tikai, ja tiek izpildīti pilnīgi visi valdības izvirzītie priekšnoteikumi PV valdei. Tāpat no protokollēmuma pazudušas prasības, lai PV saņemtu „rakstisku juridiski saistošu apliecinājumu jebkādā juridiskā formā” no CAF, ka noteikts apjoms ritošā sastāva iepirkuma tiks ražots Latvijā, lai gan pati prasība par ražošanu uz vietas ir palikusi. PV valdes priekšsēdētājs Nils Freivalds iepriekš Pietiek izteicās, ka valsts uzņēmums slēdz līgumu tikai ar CAF un spāņu solītais līgums ar Rīgas Vagonbūves rūpnīcu kā vietējo ražotāju ir viņu pašu, ne PV darīšana. Tāpat no SM uz valdības otrdienas sēdi iesniegtais protokollēmuma projekts vairs neparedz prasību, lai PV iesniegtu ministrijai „pierādījumus” par šo nosacījumu izpildi un MK, šo jautājumu skatot atkārtoti, gūtu pārliecību par to izpildi.

Visbeidzot no SM piedāvātā protokollēmuma ir svītrots nosacījums, ka PV valdei vajag gūt „pietiekamus dokumentālus pierādījumus (apliecinājumu) par to, ka Eiropas Komisija ir noraidījusi vai atstājusi bez tālākas virzības uzņēmuma Stadler Bussnang AG sūdzību". Runa ir par sūdzību, ko Stadler iesniedzis Eiropas Komisijas Iekšējā tirgus un pakalpojumu ģenerāldirektorātam (DG MARKT). Šī institūcija dalībvalsti pagaidām procesā iesaistīt nevar, līdz ar to oficiāla informācija netiek sniegta, tomēr SM amatpersonas neoficiāli norāda, ka DG MARKT šo Stadler sūdzību nav pieņēmis izskatīšanai un šveicieši tam mēneša laikā plāno iesniegt papildu informāciju.

Satiksmes ministra Roņa parakstītajā pavadvēstulē, kas adresēta premjeram Dombrovskim, pausta nostāja, ka „lēmuma pieņemšanai nebūtu lietderīgi kā nosacījumu izvirzīt DG MARKT viedokļa saņemšanu”. Pēc SM sagatavotās papildinformācijas, kas iesniegta valdības 24. janvāra sēdei, šīs sūdzības izskatīšana, ja tā tiks pieņemta, EK struktūrās var aizņemt aptuveni gadu.

Starp valdības izvirzītajiem priekšnoteikumiem līguma parakstīšanai ar CAF, ko uztur SM, kā viens no galvenajiem palikusi tiesas lēmuma sagaidīšana, kas neapturētu Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) 2011. gada 21. oktobra lēmumu atļaut līguma slēgšanu ar konkursā uzvarējušo CAF. Administratīvajai rajona tiesā 28. decembrī notika piecu stundu ilga tiesas sēde, kurā tika izskatīta Stadler Bussnang AG (Stadler) prasība par IUB lēmumu atļaut slēgt iepirkuma līgumu ar spāņu kompāniju Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, S.A. (CAF). Kopā ar pieteikumu Stadler tiesā iesniedzis arī lūgumu piemērot pagaidu noregulējumu līdz tiesvedības beigām, proti, apturēt apstrīdētā IUB lēmuma darbību.

Tomēr tiesneses pēkšņas slimības dēļ tiesas lēmums nav pieejams jau teju mēnesi, kas kuluāros raisa dažādas spekulācijas par politisko spiedienu tā novilcināšanai Stadler lobētāju interesēs. Kā zināms, kopš oktobra nu jau bijušais PV valdes loceklis, Vienotības pārstāvis Mārtiņš Greste paziņoja, ka konkursa rezultāti bijuši neobjektīvi, bet par IUB ilggadējā vadītāja Andreja Tiknusa pēkšņās aiziešanas iemesliem neoficiāli minēts spiediens no Vienotības vadītās Finanšu ministrijas tieši vilcienu iepirkuma sakarā.

Neoficiāli saistībā ar tiesas lēmuma novilcināšanu izskan divas versijas – vai nu tas tiek darīts, jo ir nelabvēlīgs Stadler un publiskošanas gadījumā nekavējoties dotu zaļo gaismu līguma slēgšanai ar CAF, vai otra versija – tiesai ir grūti atrast juridiskus argumentus, lai nāktu klajā ar Stadler labvēlīgu lēmumu. Proti, kā norāda avoti valdībā, iepirkuma procesa kontekstā Stadler šajā tiesvedībā nav uzskatāms par pretendentu, kam ir tiesības pārsūdzēt IUB lēmumu, bet drīzāk par trešo pusi. Tieši šī iemesla dēļ Eiropas Komisijas Iekšējā tirgus un pakalpojumu ģenerāldirektorāts (DG MARKT) nav pieņēmis izskatīšanai Stadler iesniegto sūdzību. 

Novērtē šo rakstu:

20
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...