Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valdības koalīcijā turpinās domstarpības par to, vai dodama zaļā gaisma līguma slēgšanai par vilcienu iepirkumu no spāņu kompānijas CAF. Zatlera reformu partijas (ZRP) līderis Valdis Zatlers pirmdien pēc debatēm koalīcijas sanāksmē Pietiek stingri norādīja, ka „jābeidz šī muļļāšanās” un jāpieņem lēmums, ko valdība šajā jautājumā nav spējusi izdarīt jau vairakkārt. Tikmēr premjers Valdis Dombrovskis un finanšu ministrs Andris Vilks (abi - Vienotība) ir pret šādu Satiksmes ministrijas (SM) piedāvāto risinājumu, kas tiek virzīts uz valdības sēdi otrdien.

Vēl pirms līguma slēdzējs – AS Pasažieru vilciens (PV) – izpildījis visus valdības iepriekš uzdotos priekšnosacījumus, SM vēlas sniegt rakstiskas garantijas spāņu kompānijai CAF, ka nodrošinās projekta īstenošanu. SM uz valdības otrdienas sēdi sagatavotais protokollēmuma projekts atšķirībā no valdības 6. decembrī pieņemtā ir mīkstināts attiecībā uz prasībām par dažādu rakstisku apliecinājumu saņemšanu un uzrādīšanu no vilcienu piegādātāja. Tomēr šajā dokumentā iekļauta stingrāka kā līdz šim apņemšanās, ka „līguma darbības laikā netiks palielinātas izmaksas valsts budžetā dotācijām pasažieru pārvadājumiem pa dzelzceļu” salīdzinājumā ar 2012. gada budžetā paredzēto apjomu. Tieši ar bažām, ka jauno vilcienu uzturēšanas izdevumi būs sadārdzināti un turpmākos 30 gadus prasīs lielākus budžeta piešķīrumus no valsts, formāli saistītas lielākās iebildes.

Formāli politiska lēmuma pieņemšana par atļauju PV slēgt līgumu par jaunu vilcienu iepirkumu valdības dienaskārtībā nonācis šī iepirkuma vērienīguma dēļ. Ar Eiropas Komisijas 2011. gada 1. marta lēmumu projektam ir piešķirts Kohēzijas fonda līdzfinansējums 142 400 000 eiro apmērā. Ja līgums netiks tuvākajā laikā noslēgts, Latvija nepaspēs apgūt konkrētajam projektam iedalīto naudu, un to nāksies pārdalīt par labu citiem projektiem, kas var būt sasteigti. Tas, kas izskan politikas kuluāros, - valdības dienaskārtībā šis jautājums nonācis un tiek bremzēts, jo jūtams valdošās partijas Vienotība lobijs par labu šveiciešu kompānijai Stadler, kas iepirkumā neuzvarēja.

Tikmēr bezpartejiskais satiksmes ministrs Ronis virzās uz zaļās gaismas ieslēgšanu iepirkumam, pirms tam panākot, ka PV novērš tā nepilnības. Pašlaik nav skaidrs, cik tālu šajā jautājumā ies ZRP. Tās ministriem vēl otrdien nav dots uzdevums pieprasīt balsojumu par SM virzīto risinājumu pretēji Vienotības nostājai, bet noprotams, ka nākamotrdien, 31. janvārī, kas sakrīt ar dienu, kad beidzas CAF pagarinātais piedāvājuma derīguma termiņš, jautājums var nonākt līdz balsojumam Ministru kabinetā, un tas iezīmēs plaisu koalīcijā.

Zatlers Pietiek izteicās, ka nākampirmdien vēlas koalīcijas sadarbības padomē redzēt pārstāvjus gan no SM un PV, gan FM lai lēmums beidzot tiktu pieņemts. „Mēs esam par to, lai jautājums beidzot tiktu izlemts. Šī ir jau ceturtā valdības sēde, kurā jautājums tiek muļļāts, vienkārši atlikts, it kā notiks kaut kādi brīnumi un kāds pēkšņi atrisinās samilzušo problēmu,” teica ZRP līderis. Dombrovskis pirmdien pēc koalīcijas Pietiek pauda uzskatu, ka šis ir ne tik daudz koalīcijas jautājums, cik FM iebildes, kas nedod saskaņojumu SM piedāvātajam risinājumam. „Līgumam ar CAF ir jābūt atbilstošiem konkursa nosacījumiem, nevis pēc konkursa noslēguma līgums tiek pārskatīts – tas, protams, neatbilst nekādām normatīvo aktu prasībām,” saka Dombrovskis. Jāatgādina, ka konkrēta informācija, kas ļautu spriest par šo iebilžu pamatotību, nav pieejama, jo jautājums par vilcienu iepirkumu tiek skatīts valdības slēgtajā sēdē un vairums dokumentu ir noslepenoti. 

Kā liecina tie SM uz valdības sēdi otrdien iesniegtie dokumenti, kam pēc ministrijas iniciatīvas noņemts ierobežotas pieejamības statuss, Ronis lūgs akceptu SM sagatavotajam apliecinājuma vēstules projektam, ar ko ministrija kā PV kapitāldaļu turētāja un par ES fondu apguvi atbildīgā iestāde apņemas spāņu kompānijai CAF, ka savas kompetences ietvaros nodrošinās šī projekta īstenošanu atbilstoši noslēgtajam līgumam.

SM otrdien valdībā virzītais protokollēmuma variants vairs neparedz, ka zaļā gaisma līguma slēgšanai starp PV un CAF ieslēdzama tikai, ja tiek izpildīti pilnīgi visi valdības izvirzītie priekšnoteikumi PV valdei. Tāpat no protokollēmuma pazudušas prasības, lai PV saņemtu „rakstisku juridiski saistošu apliecinājumu jebkādā juridiskā formā” no CAF, ka noteikts apjoms ritošā sastāva iepirkuma tiks ražots Latvijā, lai gan pati prasība par ražošanu uz vietas ir palikusi. PV valdes priekšsēdētājs Nils Freivalds iepriekš Pietiek izteicās, ka valsts uzņēmums slēdz līgumu tikai ar CAF un spāņu solītais līgums ar Rīgas Vagonbūves rūpnīcu kā vietējo ražotāju ir viņu pašu, ne PV darīšana. Tāpat no SM uz valdības otrdienas sēdi iesniegtais protokollēmuma projekts vairs neparedz prasību, lai PV iesniegtu ministrijai „pierādījumus” par šo nosacījumu izpildi un MK, šo jautājumu skatot atkārtoti, gūtu pārliecību par to izpildi.

Visbeidzot no SM piedāvātā protokollēmuma ir svītrots nosacījums, ka PV valdei vajag gūt „pietiekamus dokumentālus pierādījumus (apliecinājumu) par to, ka Eiropas Komisija ir noraidījusi vai atstājusi bez tālākas virzības uzņēmuma Stadler Bussnang AG sūdzību". Runa ir par sūdzību, ko Stadler iesniedzis Eiropas Komisijas Iekšējā tirgus un pakalpojumu ģenerāldirektorātam (DG MARKT). Šī institūcija dalībvalsti pagaidām procesā iesaistīt nevar, līdz ar to oficiāla informācija netiek sniegta, tomēr SM amatpersonas neoficiāli norāda, ka DG MARKT šo Stadler sūdzību nav pieņēmis izskatīšanai un šveicieši tam mēneša laikā plāno iesniegt papildu informāciju.

Satiksmes ministra Roņa parakstītajā pavadvēstulē, kas adresēta premjeram Dombrovskim, pausta nostāja, ka „lēmuma pieņemšanai nebūtu lietderīgi kā nosacījumu izvirzīt DG MARKT viedokļa saņemšanu”. Pēc SM sagatavotās papildinformācijas, kas iesniegta valdības 24. janvāra sēdei, šīs sūdzības izskatīšana, ja tā tiks pieņemta, EK struktūrās var aizņemt aptuveni gadu.

Starp valdības izvirzītajiem priekšnoteikumiem līguma parakstīšanai ar CAF, ko uztur SM, kā viens no galvenajiem palikusi tiesas lēmuma sagaidīšana, kas neapturētu Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) 2011. gada 21. oktobra lēmumu atļaut līguma slēgšanu ar konkursā uzvarējušo CAF. Administratīvajai rajona tiesā 28. decembrī notika piecu stundu ilga tiesas sēde, kurā tika izskatīta Stadler Bussnang AG (Stadler) prasība par IUB lēmumu atļaut slēgt iepirkuma līgumu ar spāņu kompāniju Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, S.A. (CAF). Kopā ar pieteikumu Stadler tiesā iesniedzis arī lūgumu piemērot pagaidu noregulējumu līdz tiesvedības beigām, proti, apturēt apstrīdētā IUB lēmuma darbību.

Tomēr tiesneses pēkšņas slimības dēļ tiesas lēmums nav pieejams jau teju mēnesi, kas kuluāros raisa dažādas spekulācijas par politisko spiedienu tā novilcināšanai Stadler lobētāju interesēs. Kā zināms, kopš oktobra nu jau bijušais PV valdes loceklis, Vienotības pārstāvis Mārtiņš Greste paziņoja, ka konkursa rezultāti bijuši neobjektīvi, bet par IUB ilggadējā vadītāja Andreja Tiknusa pēkšņās aiziešanas iemesliem neoficiāli minēts spiediens no Vienotības vadītās Finanšu ministrijas tieši vilcienu iepirkuma sakarā.

Neoficiāli saistībā ar tiesas lēmuma novilcināšanu izskan divas versijas – vai nu tas tiek darīts, jo ir nelabvēlīgs Stadler un publiskošanas gadījumā nekavējoties dotu zaļo gaismu līguma slēgšanai ar CAF, vai otra versija – tiesai ir grūti atrast juridiskus argumentus, lai nāktu klajā ar Stadler labvēlīgu lēmumu. Proti, kā norāda avoti valdībā, iepirkuma procesa kontekstā Stadler šajā tiesvedībā nav uzskatāms par pretendentu, kam ir tiesības pārsūdzēt IUB lēmumu, bet drīzāk par trešo pusi. Tieši šī iemesla dēļ Eiropas Komisijas Iekšējā tirgus un pakalpojumu ģenerāldirektorāts (DG MARKT) nav pieņēmis izskatīšanai Stadler iesniegto sūdzību. 

Novērtē šo rakstu:

20
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Pietiks par DEPO

FotoJau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī veikala apmeklētājs, līdz ar to mani droši var ievietot projekta atbalstītāju rindās.
Lasīt visu...

21

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

FotoPirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atcelšanu vienīgajam nekustamajam īpašumam - mājoklim Latvijā. NĪN vienīgajam mājoklim netiek piemērots Baltijas kaimiņvalstīs, kā arī daudzās ES valstīs, piemēram, Dānijā, Beļģijā, Maltā, Slovākijā, Itālijā, Grieķijā.
Lasīt visu...

12

Eirorastu salnas nokostie populisma asni

FotoSākšu ar apņemšanos, ka šis rakstiņš nebūs par politiku. Tas nenozīmē, ka man nebūtu savu ideoloģisku uzstādījumu, politisku simpātiju un antipātiju vai ka es censtos tās slēpt. Gluži otrādi, esmu diezgan krass savos uzskatos, no politkorekto glumiķu viedokļa pat margināls, un savu pozīciju mēdzu publiskot skaļi un neiecietīgi.
Lasīt visu...

12

Inčukalns – mūsu? “Gāzes OIK” nebūs?

FotoAtbilde ir vienkārša un skaidra, ja ir zināms, kāds tad galu galā būs Latvijas gāzes tirgus modelis pēc tirgus liberalizācijas. Mūs kā patērētājus interesē, lai tas nodrošinātu iespēju izvēlēties sev izdevīgāko piedāvājumu un lai tirgus būtu pietiekami drošs – vienmēr būtu iespējams iegādāties gāzi sev vajadzīgajā apjomā.
Lasīt visu...

21

Kā mums nozog nacionālismu

FotoNacionālisms ir dabiskas un cienījamas jūtas. Līdztekus ģimenei un reliģijai etniskās saknes un valoda ir viens no fundamentālajiem ikviena cilvēka identitātes balstiem. Pat nav jābūt īpaši reflektējošam un ar dzīves filozofiskajiem jautājumiem aizņemtam cilvēkam, lai apzinātos sevi kā konkrētas tautas pārstāvi un kultūras nesēju.
Lasīt visu...

21

Nepieļaut vēl vienu „Maksimu”

FotoDaudzu mūsu mājas iedzīvotāju spēki tomēr ir par mazu, lai izietu no strupceļa un atrisinātu ar mājas apsaimniekošanu saistītās problēmas, tādēļ vēršamies pie medijiem un sabiedrības ar brīdinājumu un aicinājumu mums palīdzēt.
Lasīt visu...

21

Par „Rail Baltica” metu konkursa norises īpatno gaitu

FotoRail Baltica projekts, kas paredz jaunas Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa infrastruktūras izbūvi, integrējot Baltijas valstis Eiropas dzelzceļa tīklā, būs pēdējās simtgades lielākās pārmaiņas Rīgas vēsturiskajā centrā. Tā ietvaros tiks likvidēts pilsētu sadalošais dzelzceļa uzbēruma valnis, pilsētas audumā integrētas degradētas un nepilnīgi izmantotas teritorijas, veidoti Rīgas vēsturiskā centra paplašinājumi Maskavas priekšpilsētas virzienā un radīta jauna, būtiska saikne ar Daugavas kreiso krastu.
Lasīt visu...

6

Deputātu jautājumi Kučinskim par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

FotoJūsu valdības divi ministri – labklājības ministrs un finanšu ministre – jautājumā par valsts sociālā budžeta ilgtspēju pauž satraucošus un savstarpēji pretrunīgus paziņojumus. 
Lasīt visu...

21

Kā Jurģis Liepnieks bērniem Ziemassvētkus nozaga

FotoLatvieši diezgan vienprātīgi katru gadu svin to, ka ir baigi īsā nakts. Tad nu gan jāsaka - nopietnu iemeslu atraduši svinēt. Šajā haosā zināmu kārtību bija nolēmis ieviest publicists un interneta personība Jurģis Liepnieks. Sāka viņš ar 16. martu un uzreiz, izlaižot šekspīrisko jautājumu, sniedza viennozīmīgu atbildi: nesvinēt!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Varas nekropole un antisistēmas stabilitāte

Aizvadītajos mēnešos ir bijuši vairāki ārkārtēji gadījumi. Tie fundamentāli apšauba LR valsts sistēmas stabilitāti. Ārkārtējie gadījumi liecina nevis par valsts sistēmas...

Foto

Nebaidāmies kļūdīties, attīstām tautsaimniecību

Tautieši, kam ir svarīgs šīs valsts liktenis! Tautas brāļi un māsas, kas vēlas dzīvot labāk un pārticīgāk nekā vakardien! Baidoties kļūdīties, mēs...

Foto

Pārdomas par zemes nodokļa reformu

Tā kā esam ~2 000 000, tad no Latvijas 64,589km² katram sanāk ~0.0323km² jeb ~3ha! Taču dzīvojam dažādās koncentrācijās (pilsētās, novados)....

Foto

Kāpēc latviešiem neko nevajadzētu svinēt vai pieminēt 16. martā

1944.gada martā Padomju Savienības teritorijā, netālu no Pleskavas fašistiskā Trešā reiha, armija visiem spēkiem centās noturēt savas...

Foto

Migrācija un politkorektums Eiropā

Politkorektums ir lieta, kuru mēs arvien biežāk dzirdam pieminam Rietumu publiskajā telpā ‒ visbiežāk negatīvā nozīmē. Cīņa ar politkorektumu bija, piemēram, viens...

Foto

Par nodokļiem, sajūsmu, likumiem un provinces espresso

Labas valdības komandas sniegumam būtu jāizskan kā harmoniskam ansambļa priekšnesumam meijām izpušķotā zālē, kam pēc pirmajiem diviem pantiņiem piedziedājumā...

Foto

Automašīnu īpašnieku patvaļa Rīgas daudzdzīvokļu māju pagalmos

Lūdzu, palīdziet iedzīvotājiem ievest kārtību Rīgas daudzdzīvokļu māju pagalmos, automašīnu īpašnieku patvaļa, nekaunība un huligānisms vairs nav izturams!...

Foto

Valsts rekets pret Mārupes un citām Pierīgas pašvaldībām

Tā nav normāla situācija, ka Mārupes novadam šogad pašvaldību izlīdzināšanas fondā (PIF) ir jāiemaksā 5,63 miljoni eiro ar...

Foto

Prokrusta ķetnās jeb talants svešā gultā

Latvijas nodokļu maksātāji ir lietas kursā par jaunajiem izdevumiem. 2017.gadā Latvijā pirmo reizi izveidoja valsts „domāšanas tanku” – Saeimas Analītisko...

Foto

Lielo kapu aizstāvji: CFLA rīcība ir nepieņemama

Latvijas Zaļās kustības, Vides aizsardzības kluba, "Pilsēta cilvēkiem" un Lielo kapu draugu aktīvisti ir saņēmuši Centrālās finanšu un līgumu...

Foto

Vai slēpta rusifikācija Rīgas domes Īpašuma departamenta gaumē?

Mani interesē Rīgā notiekošais. Ko jaunu grasās uzcelt, ko drīzumā nojauks. Varbūt kāda interesanta publiska apspriešana. Biju diezgan...

Foto

Jautājumi par Eritrejas bēgļiem Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšniekam Vilnim Jēkabsonam

2017.gada 9.martā medijos izskanēja informācija, ka Eiropas Savienības pārvietošanas programmas ietvaros uz Latviju no...

Foto

Lembergs un „jumtotāji: atklāta vēstule Latvijas Republikas Valsts prezidentam Raimondam Vējonim

2017.gada 20.februārī saņēmām Drošības policijas (DP) priekšnieka Normunda Mežvieta 2017.gada 17.februārī parakstīto atbildi uz iesniegumu....

Foto

Bijušās Saldus 2. vidusskolas direktores atklāta vēstule Latvijas Republikas Valsts prezidentam

“Vai par ļaunajiem cilvēkiem zina mūsu Valsts prezidents?” man jautā nu jau bijušais manas skolas...

Foto

Deputātu jautājumi ārlietu ministram Rinkēvičam un satiksmes ministram Augulim

Deputātu jautājumi par Latvijas iespējām īstenot ģenētiski modificētu organismu aprites ierobežošanu savā teritorijā atbilstoši savām nacionālajām interesēm...

Foto

Viltotā Zviedrijas aina

Mani šausmina Sandras Veinbergas Zviedrijas atainojums – viņa runā par “troļļiem un viltusziņām”, bet pati izplata propagandu. Zviedrija šodien ir pilnībā sašķelta līdzīgi...

Foto

Komentāri par LU Senāta lēmumu "Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas pievienošanu LU"

Latvijas Universitātes (LU) Senāta lēmums nav saskaņā ar MK rīkojuma projektu "Par...

Foto

Par RPIVA pievienošanas LU iemesliem, jeb kurš un kāpēc mēģina piebeigt klasisko skolas un pirmskolas pedagoģiju Latvijā

Negatīvu sabiedrisko rezonansi Latvijā ir guvusi iecere pievienot Rīgas...

Foto

Vulgaritātes megatonnas

Pirms neilga laika noslēdzās konkurss "Kilograms kultūras 2016". Konkursu organizēja Latvijas televīzijas un Latvijas radio darbinieki. Laimīgie uzvarētāji tika sumināti 23. februāra vakarā. Apbalvošanas...

Foto

Čerbakovs, kurš vienmēr peld pa virsu

Līguma laušana ar Rakstniecības un mūzikas muzeja būvnieku, protams, ir tikai kārtējais apliecinājums tam, ka šajā celtniekiem tik grūtajā laikā,...

Foto

Par uzticības zaudēšanu Latvijas Radio valdes locekļiem

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmums par uzticības zaudēšanu valsts SIA „Latvijas Radio” valdes priekšsēdētājam Aldim Pauliņam un...

Foto

Advokāts: ja Bičkovičs lietu nosūta uz Aizkraukli, tad pretī ir viņa sieva un uz taisnīgu tiesu nav, ko cerēt

Saistībā ar „nejaušību” ķēdi, kad Augstākās tiesas...

Foto

Būs pasaka ar laimīgām beigām?

Notiekošā jezga nodokļu likumdošanā ir nogurdinoša visām iesaistītajām pusēm – dažus tā dzen izmisumā, dažus saērcina līdz bezcerībai. Vai ir pamats...

Foto

Rīgas Vagonbūves rūpnīcas krahs

Nesen kādā portālā pazibēja intervija ar Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcas valdes locekli Gati Kamarūtu par uzņēmuma perspektīvām un finanšu stāvokli. Līdz pagājušā...

Foto

Ebreju bērnudārzs saņem pašvaldības finansējumu, bet citas tautības bērnu neuzņem - kāpēc?

Sabiedrībai vajadzētu ieinteresēties par Rīgas Ebreju kopienas dibināto bērnu dārzu "Motek". Es uzskatu, ka...

Foto

Mans viltus profils ģīmgrāmatā facebook.com un veselības aprūpes reforma

Kādam man nezināmam cilvēkam bija labpaticies uztaisīt manu Facebook profilu un sarakstīt tajā virkni glupību. Pieļauju, ka autoru nekad...

Foto

Ir jāizbeidz Zemkopības ministrijas līdzekļu sadale "savējiem"

Vēršamies pie sabiedrības un medijiem ar lūgumu pārbaudīt, kā tiek izlietoti Zemkopības ministrijas (ZM) līdzekļi, un pievērst uzmanību, kā...

Foto

Pārbūves mantojums: stihiskais genocīds

Pārbūves jeb „perestroikas” mantojumā ietilpst genocīds. Tas šausmīgi ārdījās līdzšinējā dzīvē un turpmāk šausmīgi ārdīsies nenosakāmi ilgu laiku, nāvējoši apdraudot bijušo padomju...

Foto

Atbilde uz deputātu jautājumu par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Finanšu ministrija (FM) atbilstoši kompetencei ir izskatījusi Latvijas Republikas Saeimas deputātu š.g. 16.februāra vēstuli “Deputātu jautājums par...

Foto

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26....

Foto

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

Dalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada...

Foto

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

No „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā...

Foto

Reideris aizēno vēlēšanas

Vēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”....