Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Savā iepriekšējā rakstā, kas tika publicēts šajā portālā, mēģināju veikt apdraudējuma analīzi, vairāk pievēršoties jautājuma militārajam aspektam. Taču jāņem vērā, ka drošības jēdziens ir daudz plašāks un ietver virkni citu jautājumu. Viens no tiem ir sakārtota likumdošana un katra indivīda apziņa par soda neizbēgamību, ja likums tiek pārkāpts.

LR pastāv atbildība par nacionāla naida kurināšanu. Neskatoties uz to, pilns tīmeklis ir ar tādiem komentāriem kā „latviešu valoda ir suņu valoda” vai „visi krievi ir cūkas un okupanti”. Kur te vaina, likumdošanā vai likumsargu nespējībā?

Pieļauju, ka krīzes apstākļos likumiem ir jābūt bargākiem. Piemēram, esi piedalījies nesankcionētā piketā vai gājienā - piespiedu darbs 3 mēnešu garumā, neesi pakļāvies likumīgām policista vai zemessarga prasībām - reāls cietumsods, esi izrādījis pretestību likumsargiem - vismaz 5 gadi pārdomām uz nārām.

Savukārt, ja kādam labpatīk kāda pašvaldības sankcionētā pasākumā vicināt svešas valsts karogu un aurot „Rossija, Rossija”, tad, lūdzu, ja jau tas palīdz sasniegt orgasmu un lai viss izskatītos loģiski, arī KF pilsonību var palūgt. Toties, līdzko kāds iedomāsies kājas noslaucīt savas mītnes valsts karogā, tad lai saņem pēc pilnas programmas, jo, ja nesaņems, tad nākošajā piegājienā noraus šo karogu no kādas valsts vai pašvaldības iestādes un uzstūķēs vietā citu. Ukraina tam labs piemērs.

Atklāti militāri draudi vismaz LV apstākļos neradīsies, ja tam nebūs priekšnosacījumi gan ārēji, gan iekšēji. Ka vienu no iekšējiem nosacījumiem šeit var minēt iedzīvotāju neuzticību valsts varai. Nav noslēpums, ka Kremlim tā ir medus maize un tas tiek papildināts ar propagandas karu, kas rod dzirdīgas ausis ne tikai krievvalodīgo vidū.

Vai Latvijā ir krīzes situācija, kas ļautu to klasificēt kā reālu apdraudējumu valsts drošībai? Ja tagad nav, tad nākotnē noteikti būs, ja nekas nemainīsies uz labo pusi. Attiecīgi šādai situācijai ir jāgatavojas laicīgi. Vai iekšlietu struktūras būs spējīgas uzturēt kartību, ja grautiņi līdzīgi 13.janvārī notikušajam izcelsies vairākās vietās vienlaicīgi vai tiks nobloķēts nevis viens bet pieci tilti? Visticamāk, ka ne. Tātad policejiskās funkcijas krīzes situācija būtu jāpiešķir arī Zemessardzei. Turklāt nevis kuram katram, bet attiecīgi apmācītam zemessargam, jo laiki, kad kādu reketieri varēja padarīt runīgāku, izšaujot tam pie auss no PM, jau ir pagājuši un, ja likumsargs ir pats pārkāpis likumu, tad par to lai arī atbild.

Iepriekšējā rakstā mēģināju parādīt, kā iekšējā krīze var radīt priekšnoteikumus ārējai agresijai, tāpēc neatkārtošos, bet sniegšu savu redzējumu NBS uzdevumiem šajā situācija. Tas, ka pēc agresijas fakta konstatācijas paies zināms laiks, līdz NATO ātrās reaģēšanas spēki ieradīsies konflikta zonā, turklāt ne vien ieradīsies, bet spēs izvērsties, lai sāktu operācijas, laikam atzīst paši NATO plānotāji. Kaut kur ir dzirdēts, ka tam būtu nepieciešamas apmēram piecas dienas. Varbūt arī, bet ar nosacījumu, ka NATO dalībvalstu starpā valdīs vienprātība un lēmuma pieņemšana neprasīs daudz laika. Šeit būtu jāņem vērā, ka agresija var izpausties nevis ar desantiem un bruņutehnikas kolonnām, bet maskētā veidā, izmantojot ar viegliem strēlnieku ieročiem bruņotas kaujinieku vienības, kas veiks teroristiskus aktus, radot priekšnosacījumus „miera uzturēšanas spēku” ievešanai.

Un tomēr, lai pārāk neizplūstu, paliksim pie varianta, kur viss ir skaidrs - lūk, pretinieks, kas jāaiztur, līdz ierodas alianses BS, turklāt ne vien jāaiztur, bet jānodrošina sabiedroto desantēšanās iespējas, un to savukārt var veikt, nodrošinot jūras akvatorijas un gaisa telpas kontroli. Jautājums, kas to nodrošinās? Varbūt tuvumā dežūrēs jau laicīgi tur izvietots aviācijas bāzes kuģis ar eskortu, bet krievi savos visapkārt esošajos lidlaukos pīpēs un vēros, kā NATO transportkuģi kraujas ārā, savukārt iskanderiem būs sarūsējis pacelšanas mehānisms un tāpēc klusēs? Vispār pasākums man liekas šaubīgs. Bet varbūt tas aizsardzības plāns ir domāts acu aizmālēšanai?

Katrā ziņā ar to scenāriju, kas bija aprakstīts iepriekšējā rakstā, kontrole par valsts teritoriju ar ostu, lidostu un citu stratēģiski svarīgu objektu ieņemšanu tiks veikta maksimums 3 dienu laikā, un tas - ar reti veiksmīgu NBS traucējošu darbību. Un nav šeit nozīmes, cik aizsardzībai tika tērēts - viens, divi vai trīs procenti no budžeta, jo pretinieks jebkurā gadījumā spēs nodrošināt nospiedošu dzīvā spēka un tehnikas pārākumu.

Un tā - aizmirstiet par kaut kādu tur pozīciju noturēšanu vai taktiskām operācijām mobilo strēlnieku bataljona sastāvā. Šādas vienības tiks iznīcinātas pirmās stundas laikā, ja pirms tam nepaspēs izklīst. Aizsardzības princips - pretinieka aizkavēšana operējot nelielu vienību sastāvā (līdz vadam). Ko nozīmē aizkavēšana? Tā ir izlūkošana, šķēršļu joslas un mīnēšana, uzbrukumi no slēpņa un atkāpšanās, turklāt vienības operē pēc teritoriāla principa, uzturot sakarus savā starpā.

No šejienes arī nepieciešamais bruņojums un tehniskais aprīkojums - efektīvi pārnēsājami prettanku ieroči un pārnēsājami zenītraķešu kompleksi, apvidus auto un kvadracikli. Jautājums par desantzonu (ostas, lidlauki) noturēšanu. Bezcerīgi. Tātad atliek maksimāli sabojāt (nogremdējot peldlīdzekļus, bojājot infrastruktūru un skrejceļus). Nākošais jautājums - ielu cīņas. Ja pozīcijas ir iepriekš sagatavotas, kas ļautu patstāvīgi pārvietoties (pārejas starp ēkām, snaiperu pozīcijas, maskētas ložmetēju ligzdas), tad varētu būt efektīvs veids. Katrā ziņā jārēķinās ar to, ka NBS vadība situāciju, visticamākais, nekontrolēs un katrai teritoriālai vienībai ir jābūt spējīgai darboties patstāvīgi pēc iepriekš sagatavota plāna.

Nu tā, okupācija ir pabeigta, bet no NATO ne miņas. Ko tālāk? Bet tālāk atkal pēc iepriekš sagatavota plāna un atkal pēc teritoriāla principa - bruņojums un ekipējums iepriekš sagatavotos atbalstpunktos (konspiratīvie dzīvokļi, lauku mājas, meža bunkuri). Turklāt partizānu karš nevis klasiskā izpratnē, bet apmēram tā - pa dienu varai lojāls klerks vai laukstrādnieks, bet, kad pienāk pavēle, tad kaujas grupa sapulcējas noteiktā laikā un vietā, kur sagatavots bruņojums un ekipējums konkrētam uzdevumam, piemēram, sprieduma izpilde kolaboracionistam vai kāda diversija. Pēc uzdevuma izpildes atkal atpakaļ pie ikdienas pienākumiem.. 

Novērtē šo rakstu:

50
117

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...