Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nesen internetā lasīju rakstu par daudzbērnu ģimeņu ienākumu starpību starp Šleseru ģimeni un kādas sociālās darbinieces ģimeni. Lietas būtība bija tāda, ka šīs sociālās darbinieces ģimenes ikmēneša ienākumi bija turpat vai simtiem reižu mazāki par Šlesera kundzes, šķiet, bērna kopšanas pabalstu. Par tekošajiem ienākumiem tātad vispār nav runas.

Ko tur teikt, raksts kā jau raksts informācijas plūsmā. Esam pieraduši pie „kapitālisma kontrastiem”, un varbūt nebūtu arī īsti korekti publiski skaitīt Šlesera kunga ģimenes naudu. Arī sociālās darbinieces situācija man bija saprotama - seši simti latu uz daudzbērnu ģimeni, protams, nav ērta summa, (pat ja pieņemam, ka runa iet par naudas daudzumu pēc nodokļu nomaksas), taču visi mēs esam šūpoti ekomnmiskās un līdz ar to arī sociālās nestabilitātes pēdējo desmitgažu vētrās un finanšu komfortu Latvijas valstī uztveram drīzāk kā izņēmuma situāciju. Tāpēc bija arī saprotama sociālās darbinieces nevēlēšanās vērsties pēc pabalsta, kas viņai pēc likuma pienāktos saskaņā ar ienākumu nepietiekamību.

Tas, tā teikt, priekšvārds. Pats stāsts sākas 21. jūlijā, un ne tāpēc, ka šinī datumā amerikānis Nils Ārmstrongs izkāpa uz Mēness, bet gan tāpēc, ka dienu iepriekš man bija izpildījušies pilni 62 gadi un, ak, laime, kādreiz tik aizhorizonta šķitušais pensijas vecums klāt.

Es, protams, pārspīlēju. Ne jau nu mēs tik lielā sajūsmā esam par gadu vairošanos, bet tomēr ir labi sajusties, ka visu mums apkārt esošo gan virtuālo, gan fizisko telpu aizņemošā valsts vēlas palikt tev finanšu spilventiņu, jo tā nu ir, ka ap šādu vecumu gan darba spējas, gan darba iespējas var ļoti būtiski samazināties.

Un tātad VSAA Ogres nodaļā mani laipni uzņēma, kur tad es arī darīju zināmu savu nozīmīgo biogrāfijas faktu. Kundzīte ātri sameklēja sistēmā manus datus, kaut ko atnesa palīdze, un man tika paziņots, ka - tā un tā - es vēl strādājot un līdz vajadzīgajam darba stāžam trūkstot divi gadi un trīs mēneši. Vēloties izpalīdzēt manā vieglajā neizpratnē, viņa laipni izstāstīja, ka saskaņā ar to un to - viņa nosauca kaut kādus punktus un paragrāfus. Es varot saņemt pensiju tādu un tādu - tie bija nepilni sešdesmit lati, bet varot arī pagaidīt līdz pilnam darba stāžam, tad zudumi būšot tādi un tādi, un kundzīte ātri sarēķināja uz kalkulatora, runa gāja par kādu tūkstoti ar kapeikām... Būtu pretdabiski vēlēties sev sagādāt zaudējumus. Protams, piekritu.

Izejot no patīkamās iestādes, dzīve likās jauka, pašsaprotama un loģiska. Labi, kaut kā ir sanācis, ka mans darba stāžs nedaudz neiekļaujas valsts noteiktajā Prokrusta gultā, trīsdesmit gadi - tas ir normāli, apmēram tik daudz būtu jāstrādā. Padomju laikā bija jābūt divdesmit pieciem gadiem, tas man likās tā kā pārāk komfortabli, atskaitot skolu un zaļo jaunību, palika vēl diezgan daudz „virsnormas” laika, bet nu labi, kas pagājis - pagājis, un labi vien ir. Tik vien atliek kā turpināt strādāt, kas manā vecumā, ar normālu veselību ir pat vēlami.

Sāku saņemt pensiju. Jauki, pirmoreiz dzīvē sistemātisks, beznosacījumu atbalsts. Nauda nav liela, bet cilvēkam, kurš zina naudas vērtību un prot to racionāli izlietot, tas ir patīkami, vienu vārdu sakot... Viss būtu tā arī gājis... ja ne sievietes, - no viņām visi kreņķi un pārsteigumi.

 Mana kaimiņiene, tādas pat pensijas saņēmēja, iedomājieties, nez kādā sakarā aizgājusi uz aģentūru, un viņai kāds nezin kāpēc pastāstījis, ka nekāds pārrēķins, sasniedzot pilnu darba stāžu... nenotiks!

Kur tādi labvēļi, lai viņiem laba veselība, tikai rodas, un kur viņi bija, kad runa gāja par lietas būtību? Nu kas viņai to lika darīt! Mana jaukā, saulainā dzīve tā arī būtu turpinājusies vēl divus gadus. Jā, tas nav patīkami, nenovēlu nevienam. Tā pasaule, kas tev ir bijusi apkārt, izskatījusies tik skaista, tāda kā vienaldzīgi labvēlīga, jo ko gan mēs vēl varētu vēlēties, pēkšņi izrādījusies ar lielu tārpu serdē. Kaimiņienes nestā ziņa tātad nozīmēja, ka kopš šodienas un mūžīgi mūžam Latvijas valsts, sasniedzot pensijas vecumu, man garantē... vienu trešdaļu no iztikas minimuma! Nuja, ja strādāšu, tad, gadam paejot, izejot no divsimt Ls algas, pieliks divus latus mēnesī. Tā ka, aptuveni ņemot, sasniedzot simt gadu vecumu, man būs simt latu pensija.

Jāāā, nu ko te vēl teikt, var jau būt, ka kaila patiesība ir labāka kā saldi meli, bet patiesības mirklis tomēr ir skarbs.

Kā tad to man tagad saprast?

Apzinot situāciju, noskaidrojās, ka tādi bēdubrāļi kā es ir vairumā. Kā izrādās, trūkstot kaut vai pāris mēnešu darba stāžam, valsts maksā 58,5 Ls bez tiesībām pārsūdzēt. Netiek ņemts vērā ne bērnu skaits (vīrietim), ne kādreiz svēti solītie arodu skolas gadi...

Ir jau skaidrs, ka, kā teica dižais tautu tēvs Josifs, „bērni neatbild par vecākiem”. Kāda gan būtu Latvijas Republikas jauno politikāņu paaudzei daļa gar to, ko kādreiz proletariātam solījuši viņu kompartejiskie tēvi. Ir vienalga, vai tu esi nogalinājis,vai uzaudzinājis trīs bērnus, kuri tagad uztur desmitiem pensionāru ar saviem nodokļiem. Par kādu gan dzimstību Latvijas valstī var būt runa, ja pēc mūžgara darba cēliena no ienākumiem ar nomaksātiem nodokļiem es vēl strādāju, maksājot sociālo nodokli, mani bērni maksā nodokļus un, ja kas, vēl uzturēs mani no savām algām, no kurām jau ir nomaksāti visi nodokļi.

Kādās tad kabatās beigu beigās saplūst manas ģimenes radītā nodokļu upe? Ja es visu esmu darījis pareizi, uzaudzinājis trīs lieliskus bērnus, uz kuriem tagad balstās valsts, bet pats palieku bez iztikas līdzekļiem, tad izskatās, ka prezidenta kungam tiešām taisnība viņa nesenajos izteicienos - tā mēs nepavilksim ne desmit gadus.

Lai Jums visiem laba veselība. Tā gan noteikti noderēs.

Novērtē šo rakstu:

70
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

12

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

FotoVēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rīkotā konkursa „Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” neprofesionālo norisi un nespēju nodrošināt Ministru kabineta pieņemtā dokumenta „Par Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam” izpildi.
Lasīt visu...

12

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

FotoNesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, terorisma draudu līmenis ir zems, tomēr radikalizācija novērojama arī Latvijā.[1] Par vienu no iemesliem minēts fakts, ka bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs no Islāma valsts izplata latviski tulkotu tās propagandu Latvijas ummah (ticīgo kopienai).[2]
Lasīt visu...

21

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

FotoPēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.
Lasīt visu...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...