Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nesen internetā lasīju rakstu par daudzbērnu ģimeņu ienākumu starpību starp Šleseru ģimeni un kādas sociālās darbinieces ģimeni. Lietas būtība bija tāda, ka šīs sociālās darbinieces ģimenes ikmēneša ienākumi bija turpat vai simtiem reižu mazāki par Šlesera kundzes, šķiet, bērna kopšanas pabalstu. Par tekošajiem ienākumiem tātad vispār nav runas.

Ko tur teikt, raksts kā jau raksts informācijas plūsmā. Esam pieraduši pie „kapitālisma kontrastiem”, un varbūt nebūtu arī īsti korekti publiski skaitīt Šlesera kunga ģimenes naudu. Arī sociālās darbinieces situācija man bija saprotama - seši simti latu uz daudzbērnu ģimeni, protams, nav ērta summa, (pat ja pieņemam, ka runa iet par naudas daudzumu pēc nodokļu nomaksas), taču visi mēs esam šūpoti ekomnmiskās un līdz ar to arī sociālās nestabilitātes pēdējo desmitgažu vētrās un finanšu komfortu Latvijas valstī uztveram drīzāk kā izņēmuma situāciju. Tāpēc bija arī saprotama sociālās darbinieces nevēlēšanās vērsties pēc pabalsta, kas viņai pēc likuma pienāktos saskaņā ar ienākumu nepietiekamību.

Tas, tā teikt, priekšvārds. Pats stāsts sākas 21. jūlijā, un ne tāpēc, ka šinī datumā amerikānis Nils Ārmstrongs izkāpa uz Mēness, bet gan tāpēc, ka dienu iepriekš man bija izpildījušies pilni 62 gadi un, ak, laime, kādreiz tik aizhorizonta šķitušais pensijas vecums klāt.

Es, protams, pārspīlēju. Ne jau nu mēs tik lielā sajūsmā esam par gadu vairošanos, bet tomēr ir labi sajusties, ka visu mums apkārt esošo gan virtuālo, gan fizisko telpu aizņemošā valsts vēlas palikt tev finanšu spilventiņu, jo tā nu ir, ka ap šādu vecumu gan darba spējas, gan darba iespējas var ļoti būtiski samazināties.

Un tātad VSAA Ogres nodaļā mani laipni uzņēma, kur tad es arī darīju zināmu savu nozīmīgo biogrāfijas faktu. Kundzīte ātri sameklēja sistēmā manus datus, kaut ko atnesa palīdze, un man tika paziņots, ka - tā un tā - es vēl strādājot un līdz vajadzīgajam darba stāžam trūkstot divi gadi un trīs mēneši. Vēloties izpalīdzēt manā vieglajā neizpratnē, viņa laipni izstāstīja, ka saskaņā ar to un to - viņa nosauca kaut kādus punktus un paragrāfus. Es varot saņemt pensiju tādu un tādu - tie bija nepilni sešdesmit lati, bet varot arī pagaidīt līdz pilnam darba stāžam, tad zudumi būšot tādi un tādi, un kundzīte ātri sarēķināja uz kalkulatora, runa gāja par kādu tūkstoti ar kapeikām... Būtu pretdabiski vēlēties sev sagādāt zaudējumus. Protams, piekritu.

Izejot no patīkamās iestādes, dzīve likās jauka, pašsaprotama un loģiska. Labi, kaut kā ir sanācis, ka mans darba stāžs nedaudz neiekļaujas valsts noteiktajā Prokrusta gultā, trīsdesmit gadi - tas ir normāli, apmēram tik daudz būtu jāstrādā. Padomju laikā bija jābūt divdesmit pieciem gadiem, tas man likās tā kā pārāk komfortabli, atskaitot skolu un zaļo jaunību, palika vēl diezgan daudz „virsnormas” laika, bet nu labi, kas pagājis - pagājis, un labi vien ir. Tik vien atliek kā turpināt strādāt, kas manā vecumā, ar normālu veselību ir pat vēlami.

Sāku saņemt pensiju. Jauki, pirmoreiz dzīvē sistemātisks, beznosacījumu atbalsts. Nauda nav liela, bet cilvēkam, kurš zina naudas vērtību un prot to racionāli izlietot, tas ir patīkami, vienu vārdu sakot... Viss būtu tā arī gājis... ja ne sievietes, - no viņām visi kreņķi un pārsteigumi.

 Mana kaimiņiene, tādas pat pensijas saņēmēja, iedomājieties, nez kādā sakarā aizgājusi uz aģentūru, un viņai kāds nezin kāpēc pastāstījis, ka nekāds pārrēķins, sasniedzot pilnu darba stāžu... nenotiks!

Kur tādi labvēļi, lai viņiem laba veselība, tikai rodas, un kur viņi bija, kad runa gāja par lietas būtību? Nu kas viņai to lika darīt! Mana jaukā, saulainā dzīve tā arī būtu turpinājusies vēl divus gadus. Jā, tas nav patīkami, nenovēlu nevienam. Tā pasaule, kas tev ir bijusi apkārt, izskatījusies tik skaista, tāda kā vienaldzīgi labvēlīga, jo ko gan mēs vēl varētu vēlēties, pēkšņi izrādījusies ar lielu tārpu serdē. Kaimiņienes nestā ziņa tātad nozīmēja, ka kopš šodienas un mūžīgi mūžam Latvijas valsts, sasniedzot pensijas vecumu, man garantē... vienu trešdaļu no iztikas minimuma! Nuja, ja strādāšu, tad, gadam paejot, izejot no divsimt Ls algas, pieliks divus latus mēnesī. Tā ka, aptuveni ņemot, sasniedzot simt gadu vecumu, man būs simt latu pensija.

Jāāā, nu ko te vēl teikt, var jau būt, ka kaila patiesība ir labāka kā saldi meli, bet patiesības mirklis tomēr ir skarbs.

Kā tad to man tagad saprast?

Apzinot situāciju, noskaidrojās, ka tādi bēdubrāļi kā es ir vairumā. Kā izrādās, trūkstot kaut vai pāris mēnešu darba stāžam, valsts maksā 58,5 Ls bez tiesībām pārsūdzēt. Netiek ņemts vērā ne bērnu skaits (vīrietim), ne kādreiz svēti solītie arodu skolas gadi...

Ir jau skaidrs, ka, kā teica dižais tautu tēvs Josifs, „bērni neatbild par vecākiem”. Kāda gan būtu Latvijas Republikas jauno politikāņu paaudzei daļa gar to, ko kādreiz proletariātam solījuši viņu kompartejiskie tēvi. Ir vienalga, vai tu esi nogalinājis,vai uzaudzinājis trīs bērnus, kuri tagad uztur desmitiem pensionāru ar saviem nodokļiem. Par kādu gan dzimstību Latvijas valstī var būt runa, ja pēc mūžgara darba cēliena no ienākumiem ar nomaksātiem nodokļiem es vēl strādāju, maksājot sociālo nodokli, mani bērni maksā nodokļus un, ja kas, vēl uzturēs mani no savām algām, no kurām jau ir nomaksāti visi nodokļi.

Kādās tad kabatās beigu beigās saplūst manas ģimenes radītā nodokļu upe? Ja es visu esmu darījis pareizi, uzaudzinājis trīs lieliskus bērnus, uz kuriem tagad balstās valsts, bet pats palieku bez iztikas līdzekļiem, tad izskatās, ka prezidenta kungam tiešām taisnība viņa nesenajos izteicienos - tā mēs nepavilksim ne desmit gadus.

Lai Jums visiem laba veselība. Tā gan noteikti noderēs.

Novērtē šo rakstu:

70
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...