Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai nāktu klajā ar skaļu paziņojumu, ka NP Foods uzņēmumu (Laima, Staburadze, Gutta u.c.) grupas kontu apķīlāšana "rada bažas par tiesu sistēmas nespēcību un prasa nekavējošu atbildīgās ministrijas rīcību nozares sakārtošanai", ekonomikas ministram Vjačeslavam Dombrovskim bija nepieciešamas tikai dažas stundas. Savukārt, lai atzītu, ka ar skaļajiem paziņojumiem viņš klajā nācis, neko nezinot par lietas būtību, ministram ir bijis nepieciešams vairāk nekā mēnesis, - tā rāda Dombrovska beidzot tapušais oficiālais skaidrojums.

17. jūnijā - tajā pašā dienā, kad gandrīz mēnesi pēc tiesas lēmuma par uzņēmumu kontu apķīlāšanu ar skaļu paziņojumu nāca klajā NP Foods uzņēmumu (Laima, Staburadze, Gutta u.c.) grupa, šo "reiderisma gadījumu" operatīvi un asi nosodīja divi bijušie Reformu partijas ministri - iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis un ekonomikas ministrs Dombrovskis.

Ekonomikas ministrija aicina Tieslietu ministriju nekavējoties rīkoties, lai izvērtētu Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesneša un zvērināta tiesu izpildītāja veikto izpildu darbību atbilstību likuma prasībām, - ar šādu paziņojumu jau tai pašā 17. jūnijā ziņu aģentūrai LETA nāca klajā ekonomikas ministrs.

"Situācija nekavējoties ir jāpārbauda, jo šis nav pirmais gadījums, kad Latvijā šādā veidā tiek paralizēta uzņēmuma darbība, radot būtiskus zaudējumus uzņēmuma saimnieciskajai darbībai. Šie notikumi rada bažas par tiesu sistēmas nespēcību un prasa nekavējošu atbildīgās ministrijas rīcību nozares sakārtošanai," nekavējoties pēc NP Foods paziņojuma pavēstīja ministrs.

Pēc mēnesi ilgām pārdomām, sākotnēji Pietiek uzdotos jautājumus vienkārši ignorējot, nu Dombrovskis oficiālā skaidrojumā atzīst - pirms nākt klajā ar skaļo paziņojumu, viņš nav pat mēģinājis noskaidrot situāciju un balstījies tikai uz NP Foods paziņojumu.

"Mans kā ekonomikas ministra paustais viedoklis 2014.gada 17.jūnijā ir balstīts uz valsts prezidentam, ministru prezidentam, ģenerālprokuroram un vairākiem ministriem, tajā skaitā, man kā ekonomikas ministram 2014.gada 16.jūnijā adresēto SIA NP Foods valdes priekšsēdētāja iesniegumu, kā arī uz publiskā telpā pieejamo informāciju," nu, saņemot Pietiek oficiālu informācijas pieprasījumu, skaidro Dombrovskis.

Ministrs arī atzīst, ka pirms sava paziņojuma sniegšanas nav iepazinies ar prasības pieteikumu attiecīgajā lietā. Viņa lakoniskais pamatojums - "ne Ekonomikas ministrijas, ne manā rīcībā nav saņemts minētais dokuments".

Toties jo apjomīgāk ministrs, kurš sākotnēji vienkārši ignorēja arī šo jautājumu, ir sagatavojis atbildi uz jautājumu - kā tieši viņa kā ekonomikas ministra skatījumā šie notikumi "rada bažas par tiesu sistēmas nespēcību":

"Mana kā ekonomikas ministra viedokļa pamatā ir bažas par izveidojušos situāciju saistībā ar nacionāla mēroga ražošanas uzņēmumiem AS Laima, AS Gutta, AS Staburadze, SIA NP Foods u.c., kas ir vieni no lielākajiem pārtikas ražotājiem valstī, lieli nodokļu maksātāji un darba devēji, tādējādi to darbībai ir ievērojama ietekme uz tautsaimniecībā esošo ekonomisko aktivitāti.

Atbilstoši iepriekš norādītajai pieejamajai informācijai, zināms, ka tiesa ir pieņēmusi lēmumu par naudas līdzekļu apķīlāšanu tādā apjomā, kas rada pamatu bažām par piemēroto pagaidu līdzekļu adresātu iespēju turpināt saimniecisko darbību. Neapstrīdams ir fakts, ka neatkarīgi no prasības pamatotības, pat finansiāli spēcīgi uzņēmumi var nonākt ļoti sarežģītā un eksistenciāli smagā situācijā, ja no to rīcības tiek izņemti apgrozāmie līdzekļi vairāku miljonu euro apmērā.

Vēlos paust pārliecību, ka uzņēmumu mazākumdalībnieku un citu saimnieciskajā darbībā iesaistīto personu tiesību aizsardzība un tiesību realizācijas reāla nodrošināšana ir svarīgs faktors Latvijas kā investīcijām un uzņēmējdarbībai labvēlīgas vides veidošanā un uzturēšanā. Vienlaikus nākas konstatēt, ka atsevišķos pēdējā laikā Latvijas tiesu sistēmā notikušos plaši zināmos gadījumos, piemēram, SIA Palink maksātnespējas lietā, tiesas ir pieņēmušas lēmumus ar ļoti nopietnām sekām iesaistītajiem uzņēmumiem, kuri vēlāk atcelti kā kļūdaini. Lai novērstu minētos gadījumus, 2013.gadā ir pieņemti grozījumi Komerclikumā un Civilprocesa likumā, kas ir sakārtojuši procesuālās normas attiecībā uz reiderisma gadījumiem.

Ikvienam uzņēmumam ir tiesības izmantot Komerclikumā un citos Latvijas noteiktajos likumos noteiktās tiesības. Šādā situācijā, uzskatu, ka tiesu kā tiesību normu piemērotāju lēmumiem jābūt īpaši rūpīgi izsvērtiem. Ir svarīgi, lai uzņēmumu dalībnieku un ar tiem saistīto personu strīdi nekļūtu par Latvijas tautsaimniecības attīstību kavējošu faktoru. Tiesu lēmumiem ar procesuālu pagaidu raksturu būtu jārada iespējami mazāki zaudējumi un ekonomiskās darbības traucējumi pašiem uzņēmumiem, kuri kļuvuši par strīdus priekšmetu vai citādi iesaistīti pušu strīdos."

Atšķirībā no sākotnējiem apgalvojumiem tagad Dombrovskis, konstatējot, ka nekas prettiesisks sākotnējā tiesas un tiesu izpildītāja rīcībā nav konstatēts, krasi norobežojas no tiesas ietekmēšanas mēģinājumiem - viņam ar to neesot nekā kopēja:

"Ne es kā ekonomikas ministrs, ne Ekonomikas ministrija konkrētā strīda kontekstā nepauž atbalstu nevienai no iesaistītajām pusēm, un minētā strīda risināšana ir tiesnešu kā tiesu varas realizējošu amatpersonu kompetencē. Vienlaikus manis kā ekonomikas ministra atbildība ir ne tikai vērst atbildīgo ministriju uzmanību uz, iespējams, sistēmiskām problēmām, kuras atstāj negatīvu ietekmi uz uzņēmējdarbības attīstību, bet arī rosināt atbildīgās institūcijas turpināt vērtēt spēkā esošo normatīvo regulējumu un iespējām to pilnveidot, ņemot vērā arī šīs lietas apstākļus un tiesvedības rezultātā gūtos secinājumus."

Šī nav pirmā reize, kad Dombrovskis nāk klajā ar skaļiem "savējos" aizstāvošiem paziņojumiem, pat nemēģinot iedziļināties lietas būtībā. Pietiek jau informēja, ka pirms dažiem mēnešiem, neraugoties uz ekonomikas ministra skaļajiem paziņojumiem par nepatieso informāciju, kas publiski tiekot pausta par viņa padomnieces, partijas valdes locekles Ingas Antānes nodokļu parādu lietu, izrādījās - ministrs pilnībā paļāvies uz Antānes sniegtajiem paskaidrojumiem, bet pats nemaz lietas kursā par šo lietu un nezina pat to, cik tad liels ir bijis viņa padomnieces nodokļu parāds valstij un kad tieši tas "sakrāts".

Novērtē šo rakstu:

3
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...