Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis uzskata, ka valdība nav izpildījusi solīto par 2011.gada budžeta veidošanu un pašlaik ir parādījusi, ka nevēlas risināt patiesās problēmas, bet cer uz brīnumiem.

Premjers un valdošās koalīcijas līderi Saeimā iesniegto 2011.gada budžeta projektu nosaukuši par stabilitātes budžetu. Vai jūs kā ekonomikas eksperts tam piekrītat? Vai tas ir budžets, kādu Vienotība solīja pirms vēlēšanām?

Es to nosauktu par vilšanās budžetu. No šīs valdības vismaz personīgi es gaidīju vairāk. Manas ekspektācijas bija lielākas, jo bija solījumi, kuri no tāda vidējā nodokļu maksātāja interesēm bija labāki.

Viens konkrēts piemērs ir par PVN paaugstināšanu par vienu procentu, ko valdība izdarīja, un par samazinātās PVN likmes atcelšanu, par ko valdība neizšķīrās. Ir skaidrs, ka samazināto likmju atcelšana plus kompensācijas mehānisms mazturīgajiem iedzīvotājiem bija krietni labāks piedāvājums.

Piemēram, samazinātā PVN likme par siltumu. Skaidrs, ka samazinātās likmes rezultātā siltuma cena ir mazāka. Ir skaidrs, ka vajag palīdzēt pensionāriem un trūcīgām ģimenēm samaksāt par siltumu, bet pavisam nav skaidrs, kāpēc ar šo samazināto PVN likmi vajag palīdzēt par siltumu samaksāt arī, piemēram, Šleseram.

Vai ar to norādāt, ka šajā budžeta piedāvājumā nav ielikta progresivitāte, kuru solīja partijas – no bagātajiem paņemt vairāk?

Jā. Un to var pateikt arī citādāk. Tas ir, vai mums ir mērķis palīdzēt trūcīgām ģimenēm, pensionāriem un mēs meklējam risinājumus, kā to nodrošināt, kas šo mērķi palīdz sasniegt, vai arī kas?

Šī samazinātā PVN likme siltumam - tas nav instruments, kas nodrošina konkrētu subsīdijas mehānismu tieši trūcīgiem cilvēkiem.

Respektīvi, valdība, ja gribēja ar nodokļu sistēmu palīdzēt trūcīgiem cilvēkiem, varēja izvēlēties citu mehānismu, kā palīdzēt, nevis atstāt samazinātas PVN likmes un celt vispārējo PVN?

No tautsaimniecības attīstības viedokļa būtu daudz labāk, ja šis PVN nebūtu par procentu lielāks, bet tiktu atceltas šīs samazinātās likmes un valdība piedāvātu kaut kādu konkrētu subsīdiju mehānismu mazturīgajiem iedzīvotājiem.

Protams, tas prasītu skaidrošanu sabiedrībai, valdībai tas prasītu lielākas pūles utt., tāpēc acīmredzot valdība to neizdarīja, vai arī valdībai nav pietiekamas kapacitātes, lai sabiedrībai to tā izstāstītu, vai kas, es nezinu.

Runājot par šī budžeta projekta kvalitāti un budžeta lēmumu ilgtspēju, vai redzat, ka tā ir ietverta budžeta piedāvājumā?

Nē, nevar to saredzēt, gan runājot par šīm samazinātām likmēm, gan, piemēram, par sociālā nodokļa efektīvu celšanu. Nu ne pie kā laba tas nenovedīs.

Skatoties uz 2011.gada budžeta projektu kopumā, manuprāt, redzams, ka tā ir nevēlēšanās patiesībā risināt patiesās problēmas.

Tas attiecas arī uz citiem, šajā budžetā piedāvātajiem pasākumiem, kuri ir īstermiņa pasākumi. Piemēram, 2.pensiju līmenis. Bija aizdevējiem apsolīts, ka iemaksas 2.pensiju līmenī tiks paceltas uz 4%, bet valdība tomēr no tā atteicās, atstājot iemaksas uz 2%. Problēma ir tāda, ka ar šādu demogrāfiju, kāda mums ir, tie cilvēki, kas ir 20, 30, 40 gadu vecumā, nav motivēti maksāt sociālo nodokli, jo viņi nevarēs saņemt pensijas, kuras būtu atbilstošas viņu sociālajām iemaksām.

Šī pensiju reforma jau savulaik tieši tāpēc tika īstenota, lai mainītu cilvēku domāšanu, lai izvairītos no sociālā sprādziena. Un valdība šo mehānismu sagrauj.

Vai iemesls ir tas, ka valdību šobrīd, tik īsu brīdi pēc vēlēšanām baidījās pieņemt nepopulāros, bet ilgtspējīgus lēmumus, tāpēc tos atlikusi uz kaut kādu vēlāku laiku, nākamo gadu?

Jā, domāju, ka baidījās. Bet, ja valdība un politiķi sāk baidīties, tad kāpēc mums jātic šai valdībai un politiķiem, ka pēkšņi, pēc dažiem mēnešiem vai pusgada viņi vairs nebaidīsies. Ja valdība sāk baidīties un nevar pieņemt nepopulārus lēmumus, un nav gatava tos izskaidrot, tad, sorry, man nav pārliecības, ka šīs bailes pēc kaut kādiem pāris mēnešiem pazudīs.

Bet ir taču skaidrs, ja valdība grib īstenot mērķi par eiro ieviešanu 2014.gadā, tad nevarēs iztikt bez šiem nepopulārajiem lēmumiem, reformām, budžeta izdevumu samazināšanas?

Mans redzējums ir vienkāršs. Problēmas ir jārisina šodien un tūlīt, un, protams, tas nozīmē, ka šie lēmumi ir jāizskaidro sabiedrībai. Jāizskaidro, kāpēc tas tiek darīts un tā tālāk, bet šī valdība lielā mērā, vismaz man ir tāds iespaids, dzīvo tādas cerībās uz to, ka situācija ekonomikā izradīsies labāka, krietni labāka, nekā to prognozē lielākā daļa analītiķu.

Faktiski šī valdība cer uz brīnumiem. Rodas sajuta, ka valdībā ir kaut kādi brīnišķi optimisti.

Vai redzat, ka šī valdība saņemsies uz ilgtspējīgiem risinājumiem?

Es negribētu izteikt šādu prognozi. Taču, protams, es ceru, ka šī valdība uz to saņemsies, un es arī dodu signālu, ka šī valdība šobrīd nerisina problēmu ar budžeta konsolidāciju. Vai valdība to izdarīs vai ne? Laiks parādīs.

Novērtē šo rakstu:

20
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...