Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis uzskata, ka valdība nav izpildījusi solīto par 2011.gada budžeta veidošanu un pašlaik ir parādījusi, ka nevēlas risināt patiesās problēmas, bet cer uz brīnumiem.

Premjers un valdošās koalīcijas līderi Saeimā iesniegto 2011.gada budžeta projektu nosaukuši par stabilitātes budžetu. Vai jūs kā ekonomikas eksperts tam piekrītat? Vai tas ir budžets, kādu Vienotība solīja pirms vēlēšanām?

Es to nosauktu par vilšanās budžetu. No šīs valdības vismaz personīgi es gaidīju vairāk. Manas ekspektācijas bija lielākas, jo bija solījumi, kuri no tāda vidējā nodokļu maksātāja interesēm bija labāki.

Viens konkrēts piemērs ir par PVN paaugstināšanu par vienu procentu, ko valdība izdarīja, un par samazinātās PVN likmes atcelšanu, par ko valdība neizšķīrās. Ir skaidrs, ka samazināto likmju atcelšana plus kompensācijas mehānisms mazturīgajiem iedzīvotājiem bija krietni labāks piedāvājums.

Piemēram, samazinātā PVN likme par siltumu. Skaidrs, ka samazinātās likmes rezultātā siltuma cena ir mazāka. Ir skaidrs, ka vajag palīdzēt pensionāriem un trūcīgām ģimenēm samaksāt par siltumu, bet pavisam nav skaidrs, kāpēc ar šo samazināto PVN likmi vajag palīdzēt par siltumu samaksāt arī, piemēram, Šleseram.

Vai ar to norādāt, ka šajā budžeta piedāvājumā nav ielikta progresivitāte, kuru solīja partijas – no bagātajiem paņemt vairāk?

Jā. Un to var pateikt arī citādāk. Tas ir, vai mums ir mērķis palīdzēt trūcīgām ģimenēm, pensionāriem un mēs meklējam risinājumus, kā to nodrošināt, kas šo mērķi palīdz sasniegt, vai arī kas?

Šī samazinātā PVN likme siltumam - tas nav instruments, kas nodrošina konkrētu subsīdijas mehānismu tieši trūcīgiem cilvēkiem.

Respektīvi, valdība, ja gribēja ar nodokļu sistēmu palīdzēt trūcīgiem cilvēkiem, varēja izvēlēties citu mehānismu, kā palīdzēt, nevis atstāt samazinātas PVN likmes un celt vispārējo PVN?

No tautsaimniecības attīstības viedokļa būtu daudz labāk, ja šis PVN nebūtu par procentu lielāks, bet tiktu atceltas šīs samazinātās likmes un valdība piedāvātu kaut kādu konkrētu subsīdiju mehānismu mazturīgajiem iedzīvotājiem.

Protams, tas prasītu skaidrošanu sabiedrībai, valdībai tas prasītu lielākas pūles utt., tāpēc acīmredzot valdība to neizdarīja, vai arī valdībai nav pietiekamas kapacitātes, lai sabiedrībai to tā izstāstītu, vai kas, es nezinu.

Runājot par šī budžeta projekta kvalitāti un budžeta lēmumu ilgtspēju, vai redzat, ka tā ir ietverta budžeta piedāvājumā?

Nē, nevar to saredzēt, gan runājot par šīm samazinātām likmēm, gan, piemēram, par sociālā nodokļa efektīvu celšanu. Nu ne pie kā laba tas nenovedīs.

Skatoties uz 2011.gada budžeta projektu kopumā, manuprāt, redzams, ka tā ir nevēlēšanās patiesībā risināt patiesās problēmas.

Tas attiecas arī uz citiem, šajā budžetā piedāvātajiem pasākumiem, kuri ir īstermiņa pasākumi. Piemēram, 2.pensiju līmenis. Bija aizdevējiem apsolīts, ka iemaksas 2.pensiju līmenī tiks paceltas uz 4%, bet valdība tomēr no tā atteicās, atstājot iemaksas uz 2%. Problēma ir tāda, ka ar šādu demogrāfiju, kāda mums ir, tie cilvēki, kas ir 20, 30, 40 gadu vecumā, nav motivēti maksāt sociālo nodokli, jo viņi nevarēs saņemt pensijas, kuras būtu atbilstošas viņu sociālajām iemaksām.

Šī pensiju reforma jau savulaik tieši tāpēc tika īstenota, lai mainītu cilvēku domāšanu, lai izvairītos no sociālā sprādziena. Un valdība šo mehānismu sagrauj.

Vai iemesls ir tas, ka valdību šobrīd, tik īsu brīdi pēc vēlēšanām baidījās pieņemt nepopulāros, bet ilgtspējīgus lēmumus, tāpēc tos atlikusi uz kaut kādu vēlāku laiku, nākamo gadu?

Jā, domāju, ka baidījās. Bet, ja valdība un politiķi sāk baidīties, tad kāpēc mums jātic šai valdībai un politiķiem, ka pēkšņi, pēc dažiem mēnešiem vai pusgada viņi vairs nebaidīsies. Ja valdība sāk baidīties un nevar pieņemt nepopulārus lēmumus, un nav gatava tos izskaidrot, tad, sorry, man nav pārliecības, ka šīs bailes pēc kaut kādiem pāris mēnešiem pazudīs.

Bet ir taču skaidrs, ja valdība grib īstenot mērķi par eiro ieviešanu 2014.gadā, tad nevarēs iztikt bez šiem nepopulārajiem lēmumiem, reformām, budžeta izdevumu samazināšanas?

Mans redzējums ir vienkāršs. Problēmas ir jārisina šodien un tūlīt, un, protams, tas nozīmē, ka šie lēmumi ir jāizskaidro sabiedrībai. Jāizskaidro, kāpēc tas tiek darīts un tā tālāk, bet šī valdība lielā mērā, vismaz man ir tāds iespaids, dzīvo tādas cerībās uz to, ka situācija ekonomikā izradīsies labāka, krietni labāka, nekā to prognozē lielākā daļa analītiķu.

Faktiski šī valdība cer uz brīnumiem. Rodas sajuta, ka valdībā ir kaut kādi brīnišķi optimisti.

Vai redzat, ka šī valdība saņemsies uz ilgtspējīgiem risinājumiem?

Es negribētu izteikt šādu prognozi. Taču, protams, es ceru, ka šī valdība uz to saņemsies, un es arī dodu signālu, ka šī valdība šobrīd nerisina problēmu ar budžeta konsolidāciju. Vai valdība to izdarīs vai ne? Laiks parādīs.

Novērtē šo rakstu:

20
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

12

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

FotoVēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rīkotā konkursa „Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” neprofesionālo norisi un nespēju nodrošināt Ministru kabineta pieņemtā dokumenta „Par Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam” izpildi.
Lasīt visu...

12

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

FotoNesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, terorisma draudu līmenis ir zems, tomēr radikalizācija novērojama arī Latvijā.[1] Par vienu no iemesliem minēts fakts, ka bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs no Islāma valsts izplata latviski tulkotu tās propagandu Latvijas ummah (ticīgo kopienai).[2]
Lasīt visu...

21

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

FotoPēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.
Lasīt visu...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...