Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lēmumu par Parex un Citadele bankas pārdošanas stratēģijas apstiprināšanu atstās uz jaunās valdības pleciem. Vienota viedokļa, kā rīkoties nav. ERAB ar Citadeles pārdošanu iesaka nogaidīt līdz pat 2014. gadam.

Tā sauktās vecās Valda Dombrovska (Vienotība) valdības lēmuma par valsts glābtās Parex un no tās nodalītās Citadele stratēģiju nebūs.

Kā liecina informācija, kas ir Pietiek rīcībā, jautājuma izlemšana par to, kā rīkoties ar Parex un Citadeli un kuru no četriem pārdošanas konsultanta, starptautiskās investīciju bankas Nomura sagatavotajiem abu banku un to aktīvu pārdošanas scenārijiem apstiprināt, paliks jaunajai valdībai.

Pagaidām plānots, ka jaunā Dombrovska valdība, ja vien tuvākā laikā izdosies to sastādīt un Saeimā apstiprināt, par Parex un Citadeles pārdošanu varētu lemt kādā no savām pirmajām sēdēm.

Tiesa, tas, kāds būs valdības lēmums, pagaidām nav skaidrs, jo no vairākiem drošiem avotiem valdībā Pietiek arī zināms, ka starp valsti un otru Parex un Citadeles īpašnieku – Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku (ERAB) radušās domstarpības par to, kādu Citadeles pārdošanas ceļu izvēlēties.

Oficiāli valdības amatpersonas komentārus pagaidām atturas sniegt. Neskaidrības par to, kā rīkoties, radušās, jo otrs Citadeles akcionārs - ERAB (pieder 25% bankas akciju) uzskatot, ka ar Citadele pārdošanu valstij ir jānogaida un šīs bankas (Latvijas un Baltijas biznesa) pārdošana jāplāno tikai ap 2014.gadu.

ERAB arguments esot, ka ap to laiku ekonomika Latvijā būs stabilizējusies, atsākusies augšupeja un līdz ar to būšot arī palielinājusies Citadeles (arī tās kredītportfeļa) vērtība.

ERAB ieskatā, Citadeli pārdodot ne ātrāk kā 2014.gadā, par bankas akcijām varētu iegūt augstāku cenu, nekā tas būtu, ja bankas pārdošanu valdība izlemtu sākt jau nākamgad vai 2012.gadā.

Valdības aprindās viedoklis par Citadeles pārdošanu nav viennozīmīgs. Neoficiāli izskan divi viedokļi, kā rīkoties. Proti, vai nu sākt Citadele pārdošanu iespējami ātrāk, tas ir - jau nākamgad, lai tādējādi no valsts pleciem noveltu rūpes gan par šīs bankas pārvaldīšanu, gan par tās likviditāti. Otrs variants ir rīkoties, kā to iesaka ERAB – tas ir, paturēt banku valsts īpašumā līdz pat 2014.gadam un tikai pēc tam sākt tās pārdošanu.

Arguments pret Citadeles ātru pārdošanu ir fakts, ka cena, kādu valsts par banku varētu iegūt, visticamāk, nesegs valsts kopumā Parex glābšanā un Citadeles izveidošanā ieguldītos līdzekļus. Līdz ar to brīdī, kad notiktu pārdošanas darījums, ļoti konkrēti varētu aplēst tos zaudējumus, kādus valsts cietusi, glābjot Parex.

Savukārt arguments par labu ātrākai Citadeles pārdošanai ir fakts, ka valsts no savām pleciem novels atbildību par banku un mazinās valsts lomu banku biznesā.

No avotiem valdībā un Parex ir arī noprotams, ka jau patlaban, kamēr Dombrovska valdība vilcinās izlemt, kāda būs Parex un Citadele pārdošanas stratēģija, notiek darbības, kas vērstas uz tā sauktās vecās Parex slikto aktīvu izpārdošanu.

Pēc informācijas, kas ir portāla rīcībā, tiek apzināti tie Parex piederošie sliktie aktīvi (kredīti un vērtspapīri), kurus banka varētu ar atlaidi (diskontu) pārdot, lai līdz nākamā gada maijam savāktu naudu – ap 150 miljonus latu, kas jāatdod sindicētā kredīta aizdevējiem.

Potenciālo slikto kredītu un vērtspapīru pircēju loku Parex apzina, lai brīdī, kad valdība beidzot pieņems lēmumu, kā rīkoties, Parex jau būtu skaidrs, kas būs pircēji un kādu cenu par sliktajiem aktīviem tā varēs iegūt.

Privatizācijas aģentūra, kas ir Parex valsts akciju turētāja, skaidro, ka „2010.gadā 15.septembrī Eiropas Komisijā apstiprinātais restrukturizācijas plāns paredz vairākas darbības, kuras Parex banka veic, lai nodrošinātu nepieciešamos līdzekļus norēķiniem ar sindicēto kredītu devējiem. Parex banka šobrīd strādā pie šo vadlīniju izpildes. Plānā ir paredzēts, ka Parex banka spēs atmaksāt sindicētos kredītus no saviem līdzekļiem paredzētajos termiņos”.

Pietiek jau rakstīja, ka saskaņā ar Nomura septembrī sagatavoto Parex un Citadele pārdošanas stratēģiju tiek ieteikts nekavējoties pārdot Citadeles aktīvus NVS valstīs un neizdevīgos Parex aktīvus. Kā reālākie Citadeles pircēji stratēģijā minētas ziemeļvalstu bankas DnB Nord un Nordea Banka.

Kopumā Nomura stratēģijā paredzēti četri Citadeles un četri Parex pārdošanas varianti. EM par stratēģiju sagatavotais MK lēmuma projekts paredzēja atbalstīt ieceri nekavējoties pārdot Citadeles aktīvus un pasīvus NVS valstīs, bet pašas Citadeles bankas pārdošanu uzsākt vēlāk. Savukārt attiecībā uz Parex paredzēts nekavējoties pārdot neizdevīgos aktīvus, bet saglabāt aktīvus, kuru vērtība pieaugs, beidzoties ekonomiskajai krīzei, kā arī piesaistīt investorus.

Tāpat Nomura stratēģijā bija atzīts, ka interesi par Parex un Citadeles aktīviem NVS izrādot gan Krievijas valsts kontrolētās bankas, gan privātās bankas. Tāpat stratēģijā bija dots Nomura solījums uzrunāt lielākās Eiropas valstu bankas.

Nomura stratēģijā bija arī norādīts, ka, pārdodot Citadeles aktīvus un pasīvus vēlāk, varēs atgūt vairāk valsts līdzekļu, jo gaidāms, ka uzlabosies ekonomiskā situācija.

Citadeles iespējas darboties tirgū Nomura stratēģijā vērtētas pozitīvi. Bankas finanšu plūsmas analīze liecina, ka Citadele jau 2011.gadā varētu strādāt ar 4,29 miljonu latu peļņu, kas turpinātu pieaugt nākamajos gados - 2012.gadā tā būtu jau 10,17 miljoni latu, 2013.gadā – 33,5 miljoni latu, bet 2014.gadā — vairāk nekā 40 miljoni latu.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mans viltus profils ģīmgrāmatā facebook.com un veselības aprūpes reforma

FotoKādam man nezināmam cilvēkam bija labpaticies uztaisīt manu Facebook profilu un sarakstīt tajā virkni glupību. Pieļauju, ka autoru nekad neuzzināšu, bet pasūtītāju nojaušu. Tā nu dažas dienas ļaudis plūda uz šo man nezināmo interneta resursu, acīmredzot vēloties tur izlasīt kādu manu atziņu. Tā kā man nav atziņu par man nezināmo Facebooku, tad nolēmu atziņas uzrakstīt par veselības reformu. Autors nav nevienas politiskas partijas biedrs un negrasās ieņemt politiskus vai valstiskus amatus, tādēļ atziņas par veselības reformu ir tikai teorētiskas, jo Latvijā tik un tā visu izšķir politiskā mazspēja.
Lasīt visu...

12

Ir jāizbeidz Zemkopības ministrijas līdzekļu sadale "savējiem"

FotoVēršamies pie sabiedrības un medijiem ar lūgumu pārbaudīt, kā tiek izlietoti Zemkopības ministrijas (ZM) līdzekļi, un pievērst uzmanību, kā finansējumu sadala un ik gadu saņem visādas zaļas „kabatas” iestādes un organizācijas, piemēram, Medību saimniecības attīstības fonds; Zemnieku federācija; LOSP; LPUF; Zemnieku Saeima. Uzskatām, ka līdzšinējā Zemkopības ministrijas līdzekļu sadale „savējiem” ir jāizbeidz un jāsāk rūpēties arī par Latvijas reģionos esošajiem lauksaimniekiem un ražotājiem, kuriem nav tiešās piekļuves Republikas laukumam 2.
Lasīt visu...

21

Pārbūves mantojums: stihiskais genocīds

FotoPārbūves jeb „perestroikas” mantojumā ietilpst genocīds. Tas šausmīgi ārdījās līdzšinējā dzīvē un turpmāk šausmīgi ārdīsies nenosakāmi ilgu laiku, nāvējoši apdraudot bijušo padomju tautu eksistenci. Uz latviešu tautu tas attiecas pilnā apjomā.
Lasīt visu...

21

Atbilde uz deputātu jautājumu par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

FotoFinanšu ministrija (FM) atbilstoši kompetencei ir izskatījusi Latvijas Republikas Saeimas deputātu š.g. 16.februāra vēstuli “Deputātu jautājums par valsts speciālā budžeta ilgtspēju" un informē par tālāk minēto.
Lasīt visu...

21

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

FotoJāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26. janvāra Valsts sekretāru sanāksmē pieteikto projektu “Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidāciju” un konceptuāli piekrīt, RPIVA reorganizācijas gadījumā, pārņemt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (turpmāk – RPIVA) profesionālās bakalaura studiju programmas “Deju un ritmikas skolotājs”, profesionālās bakalaura studiju programmas “Mūzikas skolotājs”, profesionālās maģistra studiju programmas “Dejas pedagoģija” un profesionālās maģistra studiju programmas “Mūzikas pedagoģija” īstenošanu. To apstiprina arī 2017. gada 18. janvārī JVLMA Senātā pieņemtais lēmums.
Lasīt visu...

21

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

FotoDalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada 20. novembrī. Zemes reformas mērķis tika definēts likuma 2. pantā: “Zemes reformas mērķis ir pakāpeniskas valsts īpašuma denacionalizācijas, konversijas, privatizācijas un nelikumīgi atsavinātu zemes īpašumu atdošanas gaitā pārkārtot zemes īpašuma un zemes lietošanas tiesiskās, sociālās un ekonomiskās attiecības pilsētās, lai veicinātu sabiedrības interesēm atbilstošas pilsētu apbūves veidošanos, zemes aizsardzību un racionālu izmantošanu.”
Lasīt visu...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas...

Foto

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

Pašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana,...

Foto

Gaļas stulbums

Gunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību...

Foto

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

Valsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir...

Foto

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

Šāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu...

Foto

Intelektuālā viagra deputātiem

2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un...

Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...