Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lēmumu par Parex un Citadele bankas pārdošanas stratēģijas apstiprināšanu atstās uz jaunās valdības pleciem. Vienota viedokļa, kā rīkoties nav. ERAB ar Citadeles pārdošanu iesaka nogaidīt līdz pat 2014. gadam.

Tā sauktās vecās Valda Dombrovska (Vienotība) valdības lēmuma par valsts glābtās Parex un no tās nodalītās Citadele stratēģiju nebūs.

Kā liecina informācija, kas ir Pietiek rīcībā, jautājuma izlemšana par to, kā rīkoties ar Parex un Citadeli un kuru no četriem pārdošanas konsultanta, starptautiskās investīciju bankas Nomura sagatavotajiem abu banku un to aktīvu pārdošanas scenārijiem apstiprināt, paliks jaunajai valdībai.

Pagaidām plānots, ka jaunā Dombrovska valdība, ja vien tuvākā laikā izdosies to sastādīt un Saeimā apstiprināt, par Parex un Citadeles pārdošanu varētu lemt kādā no savām pirmajām sēdēm.

Tiesa, tas, kāds būs valdības lēmums, pagaidām nav skaidrs, jo no vairākiem drošiem avotiem valdībā Pietiek arī zināms, ka starp valsti un otru Parex un Citadeles īpašnieku – Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku (ERAB) radušās domstarpības par to, kādu Citadeles pārdošanas ceļu izvēlēties.

Oficiāli valdības amatpersonas komentārus pagaidām atturas sniegt. Neskaidrības par to, kā rīkoties, radušās, jo otrs Citadeles akcionārs - ERAB (pieder 25% bankas akciju) uzskatot, ka ar Citadele pārdošanu valstij ir jānogaida un šīs bankas (Latvijas un Baltijas biznesa) pārdošana jāplāno tikai ap 2014.gadu.

ERAB arguments esot, ka ap to laiku ekonomika Latvijā būs stabilizējusies, atsākusies augšupeja un līdz ar to būšot arī palielinājusies Citadeles (arī tās kredītportfeļa) vērtība.

ERAB ieskatā, Citadeli pārdodot ne ātrāk kā 2014.gadā, par bankas akcijām varētu iegūt augstāku cenu, nekā tas būtu, ja bankas pārdošanu valdība izlemtu sākt jau nākamgad vai 2012.gadā.

Valdības aprindās viedoklis par Citadeles pārdošanu nav viennozīmīgs. Neoficiāli izskan divi viedokļi, kā rīkoties. Proti, vai nu sākt Citadele pārdošanu iespējami ātrāk, tas ir - jau nākamgad, lai tādējādi no valsts pleciem noveltu rūpes gan par šīs bankas pārvaldīšanu, gan par tās likviditāti. Otrs variants ir rīkoties, kā to iesaka ERAB – tas ir, paturēt banku valsts īpašumā līdz pat 2014.gadam un tikai pēc tam sākt tās pārdošanu.

Arguments pret Citadeles ātru pārdošanu ir fakts, ka cena, kādu valsts par banku varētu iegūt, visticamāk, nesegs valsts kopumā Parex glābšanā un Citadeles izveidošanā ieguldītos līdzekļus. Līdz ar to brīdī, kad notiktu pārdošanas darījums, ļoti konkrēti varētu aplēst tos zaudējumus, kādus valsts cietusi, glābjot Parex.

Savukārt arguments par labu ātrākai Citadeles pārdošanai ir fakts, ka valsts no savām pleciem novels atbildību par banku un mazinās valsts lomu banku biznesā.

No avotiem valdībā un Parex ir arī noprotams, ka jau patlaban, kamēr Dombrovska valdība vilcinās izlemt, kāda būs Parex un Citadele pārdošanas stratēģija, notiek darbības, kas vērstas uz tā sauktās vecās Parex slikto aktīvu izpārdošanu.

Pēc informācijas, kas ir portāla rīcībā, tiek apzināti tie Parex piederošie sliktie aktīvi (kredīti un vērtspapīri), kurus banka varētu ar atlaidi (diskontu) pārdot, lai līdz nākamā gada maijam savāktu naudu – ap 150 miljonus latu, kas jāatdod sindicētā kredīta aizdevējiem.

Potenciālo slikto kredītu un vērtspapīru pircēju loku Parex apzina, lai brīdī, kad valdība beidzot pieņems lēmumu, kā rīkoties, Parex jau būtu skaidrs, kas būs pircēji un kādu cenu par sliktajiem aktīviem tā varēs iegūt.

Privatizācijas aģentūra, kas ir Parex valsts akciju turētāja, skaidro, ka „2010.gadā 15.septembrī Eiropas Komisijā apstiprinātais restrukturizācijas plāns paredz vairākas darbības, kuras Parex banka veic, lai nodrošinātu nepieciešamos līdzekļus norēķiniem ar sindicēto kredītu devējiem. Parex banka šobrīd strādā pie šo vadlīniju izpildes. Plānā ir paredzēts, ka Parex banka spēs atmaksāt sindicētos kredītus no saviem līdzekļiem paredzētajos termiņos”.

Pietiek jau rakstīja, ka saskaņā ar Nomura septembrī sagatavoto Parex un Citadele pārdošanas stratēģiju tiek ieteikts nekavējoties pārdot Citadeles aktīvus NVS valstīs un neizdevīgos Parex aktīvus. Kā reālākie Citadeles pircēji stratēģijā minētas ziemeļvalstu bankas DnB Nord un Nordea Banka.

Kopumā Nomura stratēģijā paredzēti četri Citadeles un četri Parex pārdošanas varianti. EM par stratēģiju sagatavotais MK lēmuma projekts paredzēja atbalstīt ieceri nekavējoties pārdot Citadeles aktīvus un pasīvus NVS valstīs, bet pašas Citadeles bankas pārdošanu uzsākt vēlāk. Savukārt attiecībā uz Parex paredzēts nekavējoties pārdot neizdevīgos aktīvus, bet saglabāt aktīvus, kuru vērtība pieaugs, beidzoties ekonomiskajai krīzei, kā arī piesaistīt investorus.

Tāpat Nomura stratēģijā bija atzīts, ka interesi par Parex un Citadeles aktīviem NVS izrādot gan Krievijas valsts kontrolētās bankas, gan privātās bankas. Tāpat stratēģijā bija dots Nomura solījums uzrunāt lielākās Eiropas valstu bankas.

Nomura stratēģijā bija arī norādīts, ka, pārdodot Citadeles aktīvus un pasīvus vēlāk, varēs atgūt vairāk valsts līdzekļu, jo gaidāms, ka uzlabosies ekonomiskā situācija.

Citadeles iespējas darboties tirgū Nomura stratēģijā vērtētas pozitīvi. Bankas finanšu plūsmas analīze liecina, ka Citadele jau 2011.gadā varētu strādāt ar 4,29 miljonu latu peļņu, kas turpinātu pieaugt nākamajos gados - 2012.gadā tā būtu jau 10,17 miljoni latu, 2013.gadā – 33,5 miljoni latu, bet 2014.gadā — vairāk nekā 40 miljoni latu.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

12

Beidziet slepkavot bērnus

FotoPatvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan pārējam autotransportam.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

FotoPirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo Rīgā. Jūsu uzmanība tagad objektīvi ir vērsta uz vēlētāju balsīm. Mēs, izmantojot šo apstākli, esam spiesti lūgt Jūsu atbalstu saistībā ar mūsu tiesību aizskārumu laika posmā no 2011. gada līdz pat šim brīdim, 2017. gada maijam. Tālāk izklāstītais būtiski skar ne tikai mūsu situāciju, bet gan attiecas uz ikvienu Rīgas iedzīvotāju.
Lasīt visu...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...