Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šķēle no politikas ir aizgājis, bet viņa bēdīgi slavenais princips par „lielāko kretīnu” amatā ir palicis. Tādi ir secinājumi, apkopojot informāciju par Vienotībasčomu, viņu paziņu un viņu paziņu paziņu destruktīvo darbību valsts pārvaldē.

Vienotības politiskajā programmā, ar kuru tā iet uz katrām vēlēšanām, ir solījums: „Panākt, ka ierēdņi, iestāžu vadītāji, valsts un pašvaldību uzņēmumu valžu, un padomju locekļi, un citas augstas valsts amatpersonas amatā tiek ieceltas nepolitizēti, pamatojoties uz profesionalitāti un labu reputāciju." Šis princips savulaik tika apstiprināts ar 2012.gada 16.februāra MK rīkojumu Nr.84.

Nevienam nav noslēpums, ka kadru atlases jautājumus VIDā lemj Finanšu ministra padomnieks Jānis Dambītis (attēlā). Par šo cilvēku ik pa laikam Pietiek parādās pa kādam rakstam, kas saistīti ar viņa arvien uzlabojošos materiālo stāvokli. Tomēr, apspriežot viņa briļļu rāmju cenu un ienākumu legalitāti, neviens nav aizdomājies, uz kāda pamata viņš dod finanšu ministram „padomus”?

Jāpiezīmē, ka viņš nekad nav strādājis VID, tāpēc viņam nav ne dziļu zināšanu par nodokļiem, ne pieredzes darbā ar tiem, ne arī citu zināšanu ar kurām viņš varētu būt noderīgs finanšu ministram. Viņu kā padomnieku ministrs saņēma mantojumā no iepriekšējā ministra Einara Repšes. Savulaik mediji rakstīja, ka Andrim Vilkam šis padomnieks bija negribēts, bet pēc dažu cilvēku „uzstājīga lūguma” viņš šo amatu saglabāja.

  1937.gada spārnotais citāts vēsta, ka kadri izšķir visu. Cilvēks, kurš de facto var izlemt, kuru pieņemt darbā, kuru atlaist, kuru iecelt amatā, kuru no amata noņemt, ir faktiskais VID vadītājs. Tam ir arī otra puse. Vai finanšu ministrs un ģenerāldirektore var realizēt savas ieceres un veikt reformas, ja viņi ir spiesti strādāt ar svešu komandu, kuru viņas vietā ir izvēlējušies citi? Diez vai. Sanāk, ka viņi ir kartona izkārtnes, kuru galvenā funkcija ir noformēt E.Repšes politiskā grupējuma cilvēku vēlmes un vajadzības konkrētos pārvaldes dokumentos, uzņemoties pilnu atbildību par to saturu.

Mazāk kā 2% reitings socioloģiskajās aptaujās un visai vārga cerība iekļūt nākamajā Saeimā nevar būt leģitīms attaisnojums tam, kāpēc šis politiskais grupējums „rullē”. Faktiski pārvaldot VID, viņi lemj ne tikai tā darbinieku, bet arī uzņēmēju un valsts nodokļu politikas likteni. Tā, pavisam vienkārši, bez kāda vēlēšanās iegūta mandāta, tikai uz pazīšanās un čomiskuma pamata.

       Par E.Repšes cilvēka J.Dambīša ielikteņiem var rakstīt daudz. Apzinoties, ka visu vienā rakstā nevar pateikt, šoreiz aprakstīšu tikai viena no tādu ielikteņu nelikumībām, par kurām zina ļoti daudzi cilvēki VID iekšienē, bet visi baidās ko bilst, pat pieminēt. Un, kā redzēsim zemāk, pareizi dara, ka baidās.

Runa ir par Personāla vadības pārvaldes direktora vietnieku. Viņš ir tas, kurš rūpējas par J.Dambīša vēlmju iestrādāšanas pārvaldes dokumentos tehnisko pusi. Šī cilvēka personāla vadīšanas galvenais princips ir baiļu iedvešana un bezierunu pakļaušanās panākšana. Bezierunu pakļaušanās ir vitāli svarīga, lai varētu kvalitatīvi apkalpot sava politiskā grupējuma intereses. Varas realizēšanai viņam ir divi instrumenti - VID spēka struktūra (Finanšu policijā esošā iekšējā drošība, kuras vadība ir tādi paši J.Dambīša ielikteņi) un Finanšu ministrijas iniciētās lēmumu tiesiskuma pēcpārbaudes.

Šis ieliktenis (sauksim viņu - „ķeizariņš”) mērķu sasniegšanai kombinēti izmanto abus šos instrumentus. Darbinieku vidū ir zināmi gadījumi, kad padotajiem tiešā tekstā ir ticis draudēts, ka, ja cilvēks nepratīsies uzrakstīt atlūgumu, tad pēc viņa atnāks policisti roku dzelžos. Pamats baidīties ir, jo roku dzelžu žvadzināšana un izrēķināšanās ar vietējo čekistu palīdzību VIDā nav nekas neparasts vai nezināms (par to sīkāk citreiz).

Otrs izrēķināšanās un iebiedēšanas instruments ir mazāk redzams. Savulaik tīras „sagadīšanās pēc” Finanšu ministrija uzsāka lēmumu pēcpārbaudi tieši tam darbiniekam, kurš bija nevēlams „ķeizariņam” kā amata konkurents (bija zinošāks un ar ilggadīgu pieredzi personāla jomā). Pilnīgi loģiski, ka šajā „objektīvajā” pēcpārbaudē tika atrasti „ļoti nopietni pārkāpumi” un pret nevēlamo darbinieku tika uzsākta disciplinārlieta. Darbinieks šādu bosingu neizturēja un uzrakstīja prasīto atlūgumu. Citi padotie, vērojot šo izrēķināšanos bija spiesti klusēt un izlikties, ka viss ir vislabākajā kārtībā. Tiem, kas nevar, nemāk vai negrib izlikties, ka viss ir kārtībā, nekavējoties jāraksta atlūgums.

Ja kāda augstāka iestāde izdomātu veikt paša šī „ķeizariņa” pieņemto lēmumu tiesiskuma pēcpārbaudes, tad tur atklātos zili brīnumi, jo visi baidās iebilst, pat, ja redz, ka dokumentā, kaut kas nav kārtībā. Masveidīga tiesiskuma neievērošanas problēma neizpeld virspusē, jo nav jau, kam īsti sūdzēties. Padotie ir iebiedēti tā, ka viņiem jau kļūst vienalga, galvenais ir nerunāt pretī, ja gribi saglabāt darba vietu. Tajā pat laikā, kamēr padotie baidās, tikmēr šis J.Dambīša ieliktenis jebkādas bailes (likuma priekšā) ir pazaudējis. Par to liecina fakts, ka šogad „ķeizariņš”, vadot Personāla pārvaldi, pieņēma darbā pats savu māti. Tas ir nopietns interešu konflikts, tomēr visi klusē, ieskaitot VID vadību, kura pēc likuma ir atbildīga par tā nepieļaušanu iestādē.

Tāda nekaunība un visatļautības sajūta ir pamatota, jo kurš un kam uzdrošināsies par to sūdzēties? Un pat, ja pasūdzēsies, tad kurš to pārbaudīs? KNABs? KNABam nav laika, tam sava netīrā veļa jāmazgā. Sūdzēsies ģenerāldirektorei, kura, iespējams, pati arī parakstīja viņa mātes iecelšanu amatā? Nu, nu. Labākajā gadījumā ģenerāldirektore šo sūdzību nodos izskatīt Finanšu policijai, savukārt tā to tālāk nodos tai pašai iekšējai drošības daļai, bet tur priekšā viņa bijušie kolēģi un J.Dambīša čomi, kas viņu ne tikai viņu attaisnos, bet vēl uzsāks pārbaudi par to, kurš pasūdzējās. Kam vēl? Finanšu ministram? Viņam arī nav laika lasīt tādus „sīkumus”, viņš to nodos savam birojam, bet tur atkal priekšā padomnieks J.Dambītis.

Vispār, spriežot pēc tā, cik veiksmīgi „ķeizariņam”, tā sakot, „iet no rokas” savējo pieņemšanā un nevēlamo izmešanā no darba, nāk prātā doma, ka, visticamākais, ģenerāldirektore paraksta jebkuru šīs struktūras gatavoto papīru, nemaz to nelasot. Ja tas patiešām tā ir, tad pastāv riski, ka vajadzības gadījumā J.Dambītim lojālā komanda kādreiz var iestrādāt ikdienišķā dokumentā ko tādu, kas ģenerāldirektorei var maksāt krēslu. Izbrīnu izraisa tas, ka viņa, būdama pieredzējusi vadītāja, nav iecēlusi vietnieku amatos sev lojālus cilvēkus. Tas nozīmē, ka agri vai vēlu viņa sekos savas priekšgājējas pēdās.

Bet, atgriežoties pie mūsu „ķeizariņa”, nevar jau teikt, ka pilnīgi visiem viņš būtu slikts. Pārejot augstākā amatā (no personāla administrēšanas juristu priekšnieka amata uz personāla pārvaldes direktora p.i.), savā iepriekšējā vietā „ķeizariņš” iecēla dāmu, kura neatbilda šim amatam ne pēc kādiem profesionalitātes kritērijiem, toties, kā baumo darbinieki, atbilda viņa cita veida gaumes kritērijiem. Tādā veidā J.Dambīša ieliktenis uzspļāva MK rīkojumam Nr.84 un principam, ka amatā ir jāieceļ cilvēki tikai uz profesionālās atbilstības pamata. Tādas lietas kā prēmiju sadale, kur „ķeizariņš” pats sev pagājušā gada beigās piešķīra naudas balvas vairākas reizes pēc kārtas, arī būtu atsevišķas pārbaudes vērtas. Viņa padotie to visu redz un par to runā ar paziņām, draugiem, citiem kolēģiem. Informācija par šī cilvēka „īpašām” personāla vadīšanas prasmēm klīst apkārt aizvien plašākā auditorijā.

Manuprāt, Vienotības problēma ir tā, ka lielākajai daļai, ārpus kontroles esošajiem politiskajiem ielikteņiem nav nekādas nojēgas par Vienotības principiem un vērtībām, toties ir diezgan izteikti kampēju refleksi un lieliski apgūtas prasmes konvertēt dienesta stāvokli privātos labumos sev un radiniekiem.

Novērtē šo rakstu:

99
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...