Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Parex bankas otrdienas paziņojumā par vēršanos tiesā pret portāla Pietiek autoru ar prasību par neslavas celšanu ir viens īpaši zīmīgs fragments, kas ir tā vērts, lai tam pievērstu lielāku vērību, - ar to bankas vadība, laikam jau pašai negribot, uzskatāmi demonstrē to visatļautības atmosfēru, kādā tai atļauts dzīvot un darboties.

Līdz ar slavinājumiem bankas „atvērtības politikai” paziņojumā, kurā bagātīgi citēti bankas vadītāja Kristofera Gviljama izteikumi, skaidri norādīts: „Laikā no Parex bankas sadalīšanas Lato Lapsa ir bijis vienīgais žurnālists, kurš izteicis pretenzijas saistībā ar bankas atbildēm uz sniegtajiem pieprasījumiem.” Turklāt, kā noprotams no bankas paziņojuma, arī nevienai valsts amatpersonai aizvadītajos mēnešos nav ienācis prātā kādā veidā apšaubīt Parex darbības aktīvu izpārdošanā vai iedziļināties bankas vadības rīcībā.

Var, protams, dažādi vērtēt to, vajag vai nevajag vienam Lato Lapsam atkal un atkal pieprasīt Parex bankai – nevis kādam privātkantorītim, kā, šķiet, iedomājas tās vadība, bet Latvijas valstij piederošam uzņēmumam, - sniegt paskaidrojumus par to, kāpēc tās (tātad – valsts, tātad – jūsu un mūsu) aktīvi tiek izpārdoti slepeni, tikai „savējiem”, par acīmredzami samazinātām cenām.

Tāpat dažādi var vērtēt arī to, ir vai nav no šādas ņemšanās kāda jēga Latvijas valstij, - lai gan bankas acīmredzamā nervozitāte liek izdarīt secinājumu, ka ierasto un ērto shēmu īstenošanā šādi pieprasījumi un sabiedrības pieaugusī interese tomēr ir radījusi zināmus sarežģījumus vai vismaz likusi sākt vairāk piesargāties.

Visbeidzot, nav man nekāda vēlēšanās dziedāt slavas dziesmas Lato Lapsas, izsakoties pašas nabaga apceltās bankas vārdiem, aktivitātēm, „nepārtraukti tiranizējot atbildīgos darbiniekus ar daudz un grūti izprotamiem pieprasījumiem”. Vien piebildīšu, ka runa ir par kopumā trim informācijas pieprasījumiem bankas vadībai, ko kopā ar Parex „atbildēm” uz tiem Pietiek publicēs jau vistuvākajās dienās.

Taču uz vienu gan vēlētos vērst uzmanību – uz to pilnīgas un totālas visatļautības gaisotni, kādā Parex bankas pašreizējai vadībai atļauj atrasties gan sabiedrība, gan mediji, gan cilvēki, kas formāli saucas par valsts amatpersonām – ministriem, banku uzraugiem utml.

Sabiedrībai un medijiem acīmredzami pietiek ar Parex vispārīgām frāzēm pilnajiem paziņojumiem, valdībai acīmredzami – arī. Bankas vadības atzīšanās, ka visos aizvadītajos mēnešos ir bijis tikai viens cilvēks, kas tai uzdevis nepatīkamus un urdošus jautājumus, par šo gaisotni izsaka itin visu.

Un man gribot negribot jānorāda, ka tieši šāda „siltumnīcas situācija” Parex bankas vēsturē jau ir bijusi.

Vēl tieši Parex kraha dienas rītā 2008. gadā bija mediji – es nepārspīlēju, tieši kraha dienas rītā -, kas jūsmīgi baroja sabiedrību ar Parex tālaika vadības sacerētajām frāzēm par bankas brīnišķo situāciju, efektīvo darbību un saulaino nākotni. Savukārt banku uzraugi tikpat lielā vienprātībā televīzijā meloja par bankas situāciju – bet varbūt vienkārši to īsti neapjauta.

Kas šai laikā mainījies? Mediju kritiska interese par „tik lielu, tik stabilu, tik kārtīgu, tik uzvedīgu, tik bagātu” banku šajā laikā – atceroties pieminēto Gviljama un Co. atzīšanos par vienu vienīgo kritisko interesentu – acīmredzami nav būtiski palielinājusies. Sak’, ja kaut kas būs nozagts, gan jau mums par to kāds paziņos.

Pie banku uzraudzības stūres joprojām ir tie paši cilvēki, kas sekmīgi nogulēja Parex kraha tuvošanos 2008. gadā, - un viņi joprojām pauž viedokli, ka vainīgi bijuši visi citi, tikai ne jau nu viņi. Arī valdība sekmīgi turpina tādu pašu strausa politiku, kādu līdz pat Parex kraham 2008. gadā īstenoja Godmaņa valdība – nu, ja reiz banka saka, ka viss ir labi, tad jau droši vien viss arī ir labi, ko nu mēs tur.

Vienīgā atšķirība – pie bankas stūres nu atrodas citi cilvēki, kuri gan tieši tāpat kā Kargins un Krasovickis apgalvo – mēs esam paši labākie, paši profesionālākie, paši valstiskākie, paši godīgākie un kārtīgākie, tāpēc, protams, mums vajag uzticēties, uzticēties un vēlreiz uzticēties! Bez kādiem faktiem un apliecinājumiem – vienkārši uzticieties, un miers!

Var dažādi vērtēt, par cik profesionāli veiksmīgu uzskatāms pašreizējais bankas vadītājs Gviljams. No vienas puses, mums ir valdības pārstāvju slavējošie izteikumi par šo it kā lielisko profesionāli, no otras puses – neliela neizpratne: ja reiz šis cilvēks visu mūžu ir tik sekmīgi darbojies banku biznesā, kā gan tas tā gadījies, ka saskaņā ar viņa oficiālo deklarāciju viss, kas šajā laikā sapelnījies un uzkrājies, ir māja Lielbritānijā, 133 tūkstoši mārciņu pensiju fondos un 70 tūkstošu mārciņu parādi, bet nav nekādu, pilnīgi nekādu finanšu spilvenu, kapitāldaļu, akciju utml.

No britu banku vidusmēra menedžera turīguma viedokļa var teikt, ka misters Gviljams ir īsts plikadīda, kas nu beidzot ticis pie zelta dzīslas (gluži kā kādreizējais skandalozais Bankas Baltija likvidators Deivids Berijs), - un šādā situācijā paļauties uz kāda cilvēka totālo godīgumu un nesavtīgumu var tikai daudzcietusī Latvijas valsts, kura negrib un negrib mācīties pat no savām kļūdām.

Bet, kā redzams, uzticas, neraugoties uz Parex vadības atklātajiem paziņojumiem, ka tā negrib – negrib, un viss! – bankas (valsts tātad) aktīvus pārdot kaut cik atklāti un pēc caurspīdīgiem kritērijiem. Sak’, gan jau Gviljams, Borks un Co. labāk zina, ko dara – un kas par to, ka tieši ar tādu pašu žestu savulaik tika atmests ar roku Kargina un Krasovicka aktivitātēm – sak’, gan jau gudrais Vaļera zina, ko dara...

Protams, pienāks brīdis, kad Latvijas valsts, pateicoties kādam Valsts kontroles atzinumam vai kam citam, atjēgsies pie sasistas siles ar uzrakstu „Parex Nr. 2”. Un tad, protams, parādīsies jautājumi: interesanti, kurš tomēr ir sazadzis un no visu mūsu līdzekļiem izsaimniekojis vairāk – divi K vai viens Gviljams kopā ar piesūcekņiem, un kurš tajā īsti vainīgs? Bet tad, protams, kā jau tas Latvijas valstī tradicionāli, būs par vēlu.

Novērtē šo rakstu:

72
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vai Latvija ir atguvusi neatkarību?

FotoBarikāžu laiks 1991.gada janvārī deva spēcīgu impulsu Latvijas iedzīvotāju apņēmībai panākt valsts neatkarības pilnīgu atjaunošanu. 1991. gada 3. marta aptaujā piedalījās 87,6% Latvijas balsstiesīgo iedzīvotāju, no kuriem par demokrātisku un valstiski neatkarīgu Latvijas Republiku nobalsoja 73,7%, bet pret – 24,7% iedzīvotāju. Tā rezultātā 1991. gada 18. martā Dānijas valdība parakstīja protokolu par sadarbību starp Dānijas Karalisti un Latvijas Republiku, apstiprinot Latvijas atzīšanu par neatkarīgu valsti, pagaidām gan neatjaunojot oficiālas diplomātiskās attiecības.
Lasīt visu...

21

Par nekustamā īpašuma Skolas ielā 4, Ikšķilē iegādes nepieļaušanu

FotoBiedrībai "Ikšķiles novada uzņēmēju biedrība" tapis zināms, ka uz Ikšķiles novada domes aprīļa sēdi tiek gatavots jautājums par nekustamā īpašuma Skolas ielā 4, Ikšķilē iegādi par nesamērīgi augstu pirkuma maksu EUR 325 100 apmērā.
Lasīt visu...

6

Kā intereses pārstāv Saeimas deputāti?

FotoIk pa četriem gadiem notiek Saeimas vēlēšanas, kurās tiek izvēlēti 100 tautas pārstāvji, kurus vēlētāji var izvēlēties tikai no partiju sarakstiem. Turpmākos 4 gadus šie partiju pārstāvji melnām mutēm groza un pieņem likumus savās un savu sponsoru interesēs, kā arī ieceļ tiesnešus. Lai cik tas skumīgi neliktos, bet es nevaru nosaukt nevienu likumu vai likumu grozījumus, kas būtu pieņemts iedzīvotāju vairākuma interesēs.
Lasīt visu...

21

Darba anihilizācija

FotoSaprotams, nekas negaidīts nav noticis. Tas, kas ir noticis, principā bija sagaidāms. Tiekamies ar prognozējamu jauninājumu. Labi ir zināms, ka stulbeņu un neliešu darbībā ir iespējami visdažādākie jauninājumi. Saskarsmē ar stulbeņu un neliešu darbību vienmēr ir jābūt gatavam tikties ar visdažādākā veida stulbībām un nelietībām. Stulbeņiem un neliešiem piemīt stulbuma un nelietību neierobežotas oriģinalitātes potenciāls. Drīkst paslavēt – ģeniāls potenciāls!
Lasīt visu...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

Vēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda...

Foto

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

Nesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar...

Foto

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

Pēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai...

Foto

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

Biedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra...

Foto

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

Vairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot...

Foto

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

Šajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas...

Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...