Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Glābjošais konflikts

Nikomeda ziņu aģentūra
03.02.2014.
Komentāri (83)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kad tu, cilvēks, esi noklausījies Borisa Grebenščikova koncertu, tu dvēseles pacilātībā jūties kā no jauna piedzimis. Kad esi nokļuvis kādā garīgās ugunis aizdedzošā vidē, kad tevi apbur pravoslāviskā sirsnība, kad tu apbrīno pareizticības dziļumu, senumu, izturību. Brīnišķas lietas dažreiz var sastapt milzum plašajā Krievijā - un dažbrīd tik dvēseliski aizgrābjošas, ka pat ilggadīgais pretkrievu cīnītājs ImKa reiz izteicies, ka gribas viņu par māsu saukt.

Bet tad tu nejauši Delfi.lv krievu versijā uztrāpi uz komenta: "baltiešu vaukšķi uz brīdi aizmirsuši, ka ir nedalāmās Krievijas Impērijas sastāvdaļa. Tā bija un tā būs vienmēr". Komentam 88 pozitīvi vērtējumi pret 17 negatīviem. Nākošajam komentam "viņu ārstēšana būs ilga un barga" - 125:9. Tad, kā Maidana spelgonī Berkuta ūdenslielgabala bliezienu saņēmis, tu skaudri apzinies, ka Krievija nav vis nekāda māsa, bet gan kā ļaunā pamāte mums uzglūnējusi jau kopš Livonijas laikiem.

Māsa ir Polija. Pat neminot tās pagātnes spožumu kopā ar mūsu leišu brāļiem, mēs redzam neseno likteņkopību - 1918-1920. g. neatkarības cīņas, 1939.g. neatkarības zaudēšana un tās atgūšana, sabrūkot PSRS impērijai. Tas rāda - kamēr pastāv neatkarīga Polija, var pastāvēt neatkarīgas Baltijas valstis un Latvija.

Tāpēc vienmēr lieti noder ieklausīties poļu viedokļos.

Pazīstamais poļu publicists un rakstnieks Pjotrs Skviečinskis (Piotr Skwieciński) savā rakstā "Kremlis paceļ konservatīvisma karogu" (Kreml podnosi sztandar konserwatyzmu) uzsver, ka Krievijas "bezprincipu" vadība sākusi apjaust nepieciešamību pamatot savas tiesības uz varu. Tā rezultātā Kremlis nolēmis pievērsties konservatīvismam. Šī ideoloģija ir labs ierocis, lai cīnītos ar Rietumos konstruēto "cilvēktiesību reliģiju" un arī iegūt Rietumos sabiedrotos - visus Eiropas nacionālistiskos, tradicionālos un labējos spēkus.  

Šī ideja ir tikusi apskatīta jau agrāk - 90. gados Krievija atzina sabiedrības morālo krīzi, kuras cēlonis bija vairāk nekā 70 komunisma gadi. Baznīcu noteica par vienīgo faktoru, kas spētu saliedēt sabiedrību ap kādām vērtībām. Taču tikai nesen Krievija uzsāka pilnīgu kursu uz konservatīvismu.

Putins uzlika punktu uz "i", uzsverot, ka "pasaulē aizvien vairāk un vairāk cilvēku atbalsta tradicionālo vērtību aizstāvēšanu, vērtību, kuras gadu tūkstošiem bijušas gan civilizācijas, gan katras tautas garīgs un morāls pamats - patiesas cilvēka dzīves un tradicionālās ģimenes vērtības".

Tas viss nostāda Polijas konservatīvos sarežģītā situācijā. Daudzi cilvēki domā - no vienas puses Putins ir slikts, Krievija arī, bet, no otras puses - ir skaidrs, ka viņi dara labas lietas, pat ja viņu darbības stils mums nepatīk.

Dažs iebilst, ka tas viss nav jāņem nopietni, jo Putins un viņa svīta nav gluži godīgi. Viņi iebilst pret abortiem, pamatojoties nevis uz morāliem, bet demogrāfiskiem apsvērumiem. Un zem Putina konservatīvisma slēpjoties populisms, jo lielākā daļa Krievijas sabiedrības "nespēj sagremot" Rietumu ētikas tendences, piemēram, homoseksualitātes pieņemšanu. Šāds konservatīvisms esot virspusējs un utilitārs, tāpēc tam neesot nākotnes.

Skviečinskis atzīst, ka arī nezina par Putina pārliecības patiesumu viņa jaunajā līnijā, bet pat tad, ja tā būtu pilnīgi ciniska, tā pelna pozitīvu novērtējumu. No politiskā viedokļa nav būtiski, cik patiesi ir šie nodomi, bet gan kādi tiem rezultāti. Viņš par piemēru min Vidusāzijas ateistiskos padomju partijas bosus, kam islāms bija tikpat svešs, kā Putinam pareizticība. Taču viņu īstenotās politiskās līnijas maiņas rezultātā tur ir izaugusi jauna, īsti musulmaniska paaudze. Tāds pat scenārijs ir iespējams arī Krievijā. Rietumnieciski noskaņotā inteliģence tur ir tikai neliela sabiedrības daļa, pie tam vairumā ateistiska. Un lielākā daļa krievu, pat ja tie neapmeklē baznīcu, uzskata sevi pareizticīgiem pēc principa: "Es esmu krievs, tātad pareizticīgais."

Skviečinskis šeit saskata perspektīvu, ko nosauc par "glābjošo konfliktu":

"Šo perspektīvu nedrīkst novērtēt par zemu arī tāpēc, ka Krievijas lēmums uzņemt konservatīvu kursu ir labas ziņas Polijai. Tam ir vismaz divi iemesli.

Pirmkārt, tas sola pastāvīgu konfliktu starp Maskavu un sekularizētajiem Rietumiem. Pašreizējos apstākļos, kad Rietumos radikālā liberālisma izpratne par cilvēktiesībām aizstāj reliģiju, Kremļa jaunā izvēle sarežģīs viņu savstarpējo sapratni. Un vēl - Rietumu politiķi uzmanīgāk ieklausīsies mūsu brīdinājumos attiecībā uz Maskavu.

Visnelabvēlīgākā situācija Polijai būtu gadījumā, ja Krievijā ar neofītisku centību ieviestu Rietumu kultūras modeļus. Tad sajūsminātie Rietumu varasvīri varētu piekāpties lielākai Maskavas ietekmei Austrumeiropas un Centrāleiropas teritorijās. Putina pašreizējais kurss padara šādu attīstību neiespējamu.

Un, otrkārt, kultūru daudzveidība mūsu kontinentā mums ir vienkārši glābjoša. Tas nozīmē mazināt spiedienu, kuram mēs esam pakļauti, un dzesēt Briseles degsmi uzspiest radikālo sekulārismu visām ES valstīm.

Un no tā fakta, ka Krievija ir izveidojusi skarbu diktatūru, te absolūti nekas nemainās."

***

Latvietis un polis var sēdēt pie galda caurām naktīm, to vien darot kā lauzītā krievu valodā gānot krievu būšanas. Bet nu ir citi laiki, pūš jauni vēji un prāvu negatīvā vērtējuma daļu sāk saņemt Rietumu nejēdzības. Notiek tas, ko agrāk nekad nevarēja iedomāties - Putina rīcībā tiek pat saskatīta kāda pozitīva druska. Kura kā magnēts pievilkusi visus Eiropas nacionālistiskos, tradicionālos un labējos spēkus un kuru ietekme, pretstāvot pasaules elites multikultūrālajam karojošam sekulārismam, pieaug ar katru dienu.

Bet mums - cerība, ka reiz Krievijā līdzās pamatvērtību aizstāvju pieaugumam, pieaugs to skaits, kam vairs nepiemīt impēriskās ambīcijas, jo tās nav savienojamas ar cilvēciskām un reliģiskām pamatvērtībām. Lai tad ar prieku varētu arī sēdēt pie viena galda ar tādiem krieviem. 

Novērtē šo rakstu:

62
25

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Man ar mafiju nav nekādas saistības

FotoIzlasot Laura Galiņa rakstu, nesapratu, kas es esmu. Vajadzētu uzdot jautājumu - kas es esmu, bet šo jautājumu jau ir uzdevis neveiksmīgais politikānis Valdis Zatlers.
Lasīt visu...

21

SPKC darbiniek – esi informēts

FotoPastāv risks, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), nosakot darbiniekiem piemaksas par papildu pienākumiem, kas iekļauti citu darbinieku amatu aprakstos vai struktūrvienības uzdevumos, tai skaitā par pienākumiem, kas, iespējams, neatbilst darbinieka profesionālajai kompetencei, nav ievērojis ārējā normatīvā akta prasības, kas nosaka ar finanšu līdzekļiem un mantu rīkoties lietderīgi, lai mērķi sasniegtu ar mazāko finanšu līdzekļu izlietojumu, tā nenodrošinot finanšu līdzekļu 6590 euro apmērā efektīvu un ekonomisku izlietošanu.
Lasīt visu...

12

Diemžēl Čakšai vispār nav nekāda konkrēta plāna ne uz šo brīdi, ne nākotni

FotoJau atkal ZZS premjerministrs Māris Kučinskis nāk klajā ar jaunām idejām, šoreiz veselības aprūpe. Par nozares finansējumu ir spriests gadiem ilgi, un nu veselības ministrei Andai Čakšai ir izdevies izsaukt mediķu nemierus, bet ne sabiedrības atbalstu.
Lasīt visu...

12

Tiem, kas nevar izvēlēties, par kuru mafiju balsot

FotoJau iepriekš atvainojos tiem lasītājiem, kuri rakstu tematu, kam velta savu dārgo laiku, izvēlas no raksta virsraksta, jo nekāda izsmeļoša raksta, ja neskata ievadu, šeit nav. Viss raksts sastāv tikai no virsrakstā uzdotā jautājuma un ievada, kura virsraksts norāda uz mērķi, kas liek jums pašiem izveidot rakstu, komentāros izsakot savu viedokli.
Lasīt visu...

12

Māra Kučinska valdības galvenais produkts

Foto2016.gadā šī pati Māra Kučinska valdība ilgi pētīja un vētīja trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Šim jautājumam tika veltītas vairākas valdības sēdes vairāku mēnešu laikā.
Lasīt visu...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Beidziet slepkavot bērnus

Patvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan...

Foto

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

Pirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo...

Foto

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

Jāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus....

Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...