Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Glābjošais konflikts

Nikomeda ziņu aģentūra
03.02.2014.
Komentāri (83)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kad tu, cilvēks, esi noklausījies Borisa Grebenščikova koncertu, tu dvēseles pacilātībā jūties kā no jauna piedzimis. Kad esi nokļuvis kādā garīgās ugunis aizdedzošā vidē, kad tevi apbur pravoslāviskā sirsnība, kad tu apbrīno pareizticības dziļumu, senumu, izturību. Brīnišķas lietas dažreiz var sastapt milzum plašajā Krievijā - un dažbrīd tik dvēseliski aizgrābjošas, ka pat ilggadīgais pretkrievu cīnītājs ImKa reiz izteicies, ka gribas viņu par māsu saukt.

Bet tad tu nejauši Delfi.lv krievu versijā uztrāpi uz komenta: "baltiešu vaukšķi uz brīdi aizmirsuši, ka ir nedalāmās Krievijas Impērijas sastāvdaļa. Tā bija un tā būs vienmēr". Komentam 88 pozitīvi vērtējumi pret 17 negatīviem. Nākošajam komentam "viņu ārstēšana būs ilga un barga" - 125:9. Tad, kā Maidana spelgonī Berkuta ūdenslielgabala bliezienu saņēmis, tu skaudri apzinies, ka Krievija nav vis nekāda māsa, bet gan kā ļaunā pamāte mums uzglūnējusi jau kopš Livonijas laikiem.

Māsa ir Polija. Pat neminot tās pagātnes spožumu kopā ar mūsu leišu brāļiem, mēs redzam neseno likteņkopību - 1918-1920. g. neatkarības cīņas, 1939.g. neatkarības zaudēšana un tās atgūšana, sabrūkot PSRS impērijai. Tas rāda - kamēr pastāv neatkarīga Polija, var pastāvēt neatkarīgas Baltijas valstis un Latvija.

Tāpēc vienmēr lieti noder ieklausīties poļu viedokļos.

Pazīstamais poļu publicists un rakstnieks Pjotrs Skviečinskis (Piotr Skwieciński) savā rakstā "Kremlis paceļ konservatīvisma karogu" (Kreml podnosi sztandar konserwatyzmu) uzsver, ka Krievijas "bezprincipu" vadība sākusi apjaust nepieciešamību pamatot savas tiesības uz varu. Tā rezultātā Kremlis nolēmis pievērsties konservatīvismam. Šī ideoloģija ir labs ierocis, lai cīnītos ar Rietumos konstruēto "cilvēktiesību reliģiju" un arī iegūt Rietumos sabiedrotos - visus Eiropas nacionālistiskos, tradicionālos un labējos spēkus.  

Šī ideja ir tikusi apskatīta jau agrāk - 90. gados Krievija atzina sabiedrības morālo krīzi, kuras cēlonis bija vairāk nekā 70 komunisma gadi. Baznīcu noteica par vienīgo faktoru, kas spētu saliedēt sabiedrību ap kādām vērtībām. Taču tikai nesen Krievija uzsāka pilnīgu kursu uz konservatīvismu.

Putins uzlika punktu uz "i", uzsverot, ka "pasaulē aizvien vairāk un vairāk cilvēku atbalsta tradicionālo vērtību aizstāvēšanu, vērtību, kuras gadu tūkstošiem bijušas gan civilizācijas, gan katras tautas garīgs un morāls pamats - patiesas cilvēka dzīves un tradicionālās ģimenes vērtības".

Tas viss nostāda Polijas konservatīvos sarežģītā situācijā. Daudzi cilvēki domā - no vienas puses Putins ir slikts, Krievija arī, bet, no otras puses - ir skaidrs, ka viņi dara labas lietas, pat ja viņu darbības stils mums nepatīk.

Dažs iebilst, ka tas viss nav jāņem nopietni, jo Putins un viņa svīta nav gluži godīgi. Viņi iebilst pret abortiem, pamatojoties nevis uz morāliem, bet demogrāfiskiem apsvērumiem. Un zem Putina konservatīvisma slēpjoties populisms, jo lielākā daļa Krievijas sabiedrības "nespēj sagremot" Rietumu ētikas tendences, piemēram, homoseksualitātes pieņemšanu. Šāds konservatīvisms esot virspusējs un utilitārs, tāpēc tam neesot nākotnes.

Skviečinskis atzīst, ka arī nezina par Putina pārliecības patiesumu viņa jaunajā līnijā, bet pat tad, ja tā būtu pilnīgi ciniska, tā pelna pozitīvu novērtējumu. No politiskā viedokļa nav būtiski, cik patiesi ir šie nodomi, bet gan kādi tiem rezultāti. Viņš par piemēru min Vidusāzijas ateistiskos padomju partijas bosus, kam islāms bija tikpat svešs, kā Putinam pareizticība. Taču viņu īstenotās politiskās līnijas maiņas rezultātā tur ir izaugusi jauna, īsti musulmaniska paaudze. Tāds pat scenārijs ir iespējams arī Krievijā. Rietumnieciski noskaņotā inteliģence tur ir tikai neliela sabiedrības daļa, pie tam vairumā ateistiska. Un lielākā daļa krievu, pat ja tie neapmeklē baznīcu, uzskata sevi pareizticīgiem pēc principa: "Es esmu krievs, tātad pareizticīgais."

Skviečinskis šeit saskata perspektīvu, ko nosauc par "glābjošo konfliktu":

"Šo perspektīvu nedrīkst novērtēt par zemu arī tāpēc, ka Krievijas lēmums uzņemt konservatīvu kursu ir labas ziņas Polijai. Tam ir vismaz divi iemesli.

Pirmkārt, tas sola pastāvīgu konfliktu starp Maskavu un sekularizētajiem Rietumiem. Pašreizējos apstākļos, kad Rietumos radikālā liberālisma izpratne par cilvēktiesībām aizstāj reliģiju, Kremļa jaunā izvēle sarežģīs viņu savstarpējo sapratni. Un vēl - Rietumu politiķi uzmanīgāk ieklausīsies mūsu brīdinājumos attiecībā uz Maskavu.

Visnelabvēlīgākā situācija Polijai būtu gadījumā, ja Krievijā ar neofītisku centību ieviestu Rietumu kultūras modeļus. Tad sajūsminātie Rietumu varasvīri varētu piekāpties lielākai Maskavas ietekmei Austrumeiropas un Centrāleiropas teritorijās. Putina pašreizējais kurss padara šādu attīstību neiespējamu.

Un, otrkārt, kultūru daudzveidība mūsu kontinentā mums ir vienkārši glābjoša. Tas nozīmē mazināt spiedienu, kuram mēs esam pakļauti, un dzesēt Briseles degsmi uzspiest radikālo sekulārismu visām ES valstīm.

Un no tā fakta, ka Krievija ir izveidojusi skarbu diktatūru, te absolūti nekas nemainās."

***

Latvietis un polis var sēdēt pie galda caurām naktīm, to vien darot kā lauzītā krievu valodā gānot krievu būšanas. Bet nu ir citi laiki, pūš jauni vēji un prāvu negatīvā vērtējuma daļu sāk saņemt Rietumu nejēdzības. Notiek tas, ko agrāk nekad nevarēja iedomāties - Putina rīcībā tiek pat saskatīta kāda pozitīva druska. Kura kā magnēts pievilkusi visus Eiropas nacionālistiskos, tradicionālos un labējos spēkus un kuru ietekme, pretstāvot pasaules elites multikultūrālajam karojošam sekulārismam, pieaug ar katru dienu.

Bet mums - cerība, ka reiz Krievijā līdzās pamatvērtību aizstāvju pieaugumam, pieaugs to skaits, kam vairs nepiemīt impēriskās ambīcijas, jo tās nav savienojamas ar cilvēciskām un reliģiskām pamatvērtībām. Lai tad ar prieku varētu arī sēdēt pie viena galda ar tādiem krieviem. 

Novērtē šo rakstu:

62
25

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mēs esam PAR

FotoMēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai par paša lēmumiem.
Lasīt visu...

12

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

FotoVeselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu cilvēku pazinēju - psihoterapeiti. Šoreiz ministre ir izcēlusies ar paziņojumu par savu grūtniecību. Lai gan tā, cik var noprast, ir pašā sākuma stadijā, jo priecīgais notikums ir gaidāms tikai nākamajā gadā, A. Čakša, jau tērpusies brīva griezuma halātiņā, neslēpj savu topošās mātes prieku.
Lasīt visu...

21

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

FotoAugsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti atšķirīgās pasaulēs, kur Jūsu pasaulē nav nabadzības un nav bērnu, kas klaiņo apkārt, nav ģimeņu, kas savus bērnus atstājušas novārtā, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas bezspēcīgi un visu pamests vientulībā nomirst mežā.
Lasīt visu...

12

Skarba replika par PVN un tiesām

FotoAr tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks sodīts, citam – iespēja izbaudīt sava darba vai īpašuma augļus, citam – pārliecība, ka birojā neieradīsies reketieri un nepieprasīs samaksu par “jumtu”. Dažkārt „jumts” ir skaisti tērpies tiesneša, pašvaldības uzņēmuma vai politiski valdošas partijas paskatā. Man tiesiska valsts citu, prozaiskāku izpratņu starpā nozīmē arī to, ka, vēršoties tiesā, varu paļauties uz likuma varu un likuma nemainīgu piemērošanu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

FotoIesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un Valsts prezidentu par Veselības ministrijas faktisko atteikumu veikt viņa kā ārstniecības personas resertifikācijas procesa tiesiskuma pārraudzību.
Lasīt visu...

21

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

FotoTiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī, pieņemot likumu “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”. Zemes reformas mērķis tika pasludināts šā likuma 2. pantā:
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

Par uzpūsto depresijas problēmu

Jau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”,...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...