Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Idejas dzimst cilvēku prātos. Kā jau cilvēka prāta produkts ideja var būt saistīta ar Patiesību, var arī nebūt. Attiecībā uz pēdējo, piemēram, kādam var dzimt ideja, kā sagrābt varu, kā piemuļķot līdzcilvēkus, utt.

Ideoloģija ir uzskatu kopums, kas pamato ideju kādas grupas interesēs. Ir acīmredzami, ka, jo aplamāka ideja (respektīvi, jo ideja ir tālāka no Patiesības), jo jaudīgāka ideoloģija idejas aizstāvībai ir nepieciešama. Un otrādi. Patiesībai ideoloģija nav vajadzīga. Patiesība ir pašpietiekama. Patiesība vienkārši ir.

Ideoloģiju pludina sabiedrībā ar propagandas palīdzību. Atkal – jo baltākiem diegiem ir šūta ideoloģija, jo spēcīgāka propaganda ir nepieciešama. Un otrādi. Patiesībai propaganda nav vajadzīga. Par to, ka sniegs ir balts vai ūdens ir šķidrs, ikviens var pārliecināties bez propagandas.

Padomāsim par vienkāršām lietām un paraudzīsimies, kā tās, „novirzot bultiņas”, ar ideoloģijas un propagandas palīdzību tiek pārveidotas par sarežģītām. Līdzīgi kā rakstā „Krievija – vai velkonis?” vairāk fokusēsimies uz acīmredzamo. Neticamais pēc tam „ieradīsies viesos” pats. Tas ir propagandas uzdevums – novirzīt uzmanību no acīmredzamā uz miglaino un tad šo miglaino analizēt līdz brīdim, kamēr acīmredzamais tiek padarīts par neticamo.

Paraudzīsimies uz situāciju Lietuvā pie televīzijas torņa militārā puča laikā. Acīmredzamās lietas – uz TV torni virzās tanki. Tanks nav taksometrs, ar ko reizēm pēc baļļuka vakara intīmam turpinājumam uz kādu klusāku vietu vizina meiteni. Tanks nav arī trolejbuss, kas pārvadā mierīgos iedzīvotājus. Tanki dodas uz televīzijas torni ar nepārprotamu mērķi to ieņemt.

Lai to traucētu, pie TV torņa sapulcējas iedzīvotāji, kuri nav devušies uz turieni izklaidēties, bet ir rēķinājušies ar varbūtējām sekām. Sekas arī notiek. Kāds pakļūst zem tanku kāpurķēdēm, kāds tiek nošauts. Šajā brīdī spēlē iesaistās Krievijas propaganda – no namu jumtiem esot šāvuši „savējie”. Tādējādi bultiņas no acīmredzamās lietas – agresiju vēstoši tanki pilsētas ielās – tiek novirzītas uz „miglu bildi”: šāva no namu jumtiem savējie, mēs nē!

Tanku klātbūtni par neesošu padarīt, protams, nav iespējams. Tanku pārveidošanu par taksometriem – arī ne. Kas cits atliek, lai attaisnotos? Jāsaveido migla, un par to jāsniedz „autoritatīvi ziņojumi”! Šāvēji ir „sīkas vienības”, tie var parādīties, pazust, atkal parādīties citā vietā, un nav jau notikumu jūklī acīmredzami pierādāms, kas, no kurienes un kad šāva. Pat, ja kādu šāvēju un šaušanas laiku izdodas identificēt – bet vai tad nevarēja būt vēl kāds, kas šāva citā laikā?  Un tad ar sapūstās miglas palīdzību, mazgājot rokas nevainībā, jāizvairās atbildēt uz vienkāršo jautājumu – kāda velna pēc pie TV torņa bija tanki?

Pavisam mazs ieskats situācijā Ukrainā. Vispirms pāris vienošanās par terminiem, lai saprotam, par ko runājam.

No Vikipēdijas: „Fašisma ideoloģiju raksturo  spēcīga centrālā vara, kas nepieļauj opozīcijas izveidošanos, autoritārs vadonis un iejaukšanās pilsoņu privātajā dzīvē, militarizācija, agresīva ārpolitika, radikāls nacionālisms, represijas pret politiskajiem pretiniekiem.”

Savukārt nacisms varētu būt vienas nācijas etniskās identitātes pārnostatīšana pāri citām. Hitlers uzskatāmi izcēla āriešu rases – pie kuras pieskaitīja vāciešus kā nāciju - pārākumu.

Vispirms divas nelielas atkāpes.

Pirmā. Atcerēsimies sociālismu. Zīmīgi, ka tajā sociālismā, kāds tika piedzīvots, izpildās visi fašisma priekšnosacījumi.  Kāds varbūt iebildīs, ka oficiāli krievu nācija nebija izsludināta par „vadošo” un Savienībā nebija oficiālas valsts valodas. Taču bija acīmredzamais – krievu valoda bija vienīgā noteicošā. Rakstā „Krievija – vai velkonis?” jau minēju, ka liela daļa tā laika (un, kā vēlāk redzēsim, arī šī laika) sociālistu fašismā kā spogulī saskatīja paši sevi.

Otrā. Katra tauta savā etniskajā dzimtenē vēlas runāt savā valodā. Vai tas ir nacisms? Protams, ne. Ja kādas šādas tautas etniskajā dzimtenē iebrauc imigranti, ir tikai pašsaprotami, ka viņi iemācās attiecīgās tautas valodu. Vai šāda prasība un pieeja ir nacisms? Arī ne.  Līdzīgi ar attiecīgās valsts pilsonības iegūšanu. Acīmredzot, lai to izdarītu, ir jāizpilda zināmi kritēriji un etniskās dzimtenes nācijas valodas zināšana ir viens no tiem. Tas ir pašsaprotami, un tāda ir arī pasaulē pieņemtā prakse.

Ja iebraucēji daudzu gadu desmitu laikā šo valodu nav iemācījušies, ir divas iespējas – vai nu viņi ir totāli aprobežoti un nav spējīgi to izdarīt, vai to nedara apzināti, savu etnisko identitāti nostādot augstāk par mītnes zemes nācijas etnisko identitāti, kas savukārt gan ir nacisms. Turklāt, ja to atbalsta imigrantu etniskā dzimtene, mēs sastopamies ar fašisma pazīmēm. 

Atgriežamies pie Ukrainas. No Krievijas mediju puses dzirdu sludinām, ka ukraiņi valsts austrumos ir apspieduši krievus, un ir nacisti un fašisti. Vai kāds no šī raksta lasītājiem man var paskaidrot, kā ukraiņu nacisms un fašisms izpaudās? Kā krievu tauta tur tika apspiesta? Ukrainu līdz šim apmeklēju divas reizes gadā un neesmu ne novērojis, ne dzirdējis, ka  ukraiņi kā nāciju sevi nostādītu virs krieviem vai ar savu ideoloģiju gatavotos ieiet kādā citā valstī.

Ir otrādi. Novorossija tiek veidota Ukrainā. Tad kas tas ir, ja ne nacisms!? Ja jaunizceptais sociālisma ideologs Sergejs Kurginjans šādu pieeju atbalsta, tad kas viņš ir, ja ne nacists? Ja kāds var pamatot, kāpēc šis acīmredzamais nav patiess, lūgtum!  Bet tikai, lūdzu, bez kārtējās miglas pūšanas ar plikiem jēdzieniem par ukraiņu nacismu, fašismu, benderovciem  un dižās tautas svēto misiju. Tas vēsturē jau reiz ir dzirdēts no citiem personāžiem.

Pievērsīsimies pie lietām tepat Latvijā. Acīmredzamais – valsts iedzīvotāju skaits padsmit gadu laikā ir sarucis par vairāk nekā trešdaļu miljona, valsts ārējais parāds ir vairāki miljardi eiro (valsts uz aizņēmumu adatas sēž joprojām!), ierēdņu skaits kopš 2006 gada, samazinoties iedzīvotāju skaitam, pieaudzis par pārdesmit tūkstošiem (skat. interviju ar Iļju Gerčikovu http://www.diena.lv/latvija/viedokli/gercikovs-krievijas-sankcijas-vetra-udensglaze-14066038), valstī zeļ un plaukst ekonomiski tiesiskais nihilisms (gadījumi ar „Parex”, „Liepājas Metalurgu”, „Pasažieru vilciena” „neverending” iepirkumi, u.c.).

Taču bultiņas tiek novirzītas, un tiek saņemta attiecīgās „miglas” deva par veiksmes stāstu, par ekonomisko izaugsmi, par cilvēku labklājību, utt.  Fakts, ka visa putra savārīta ar „latviskām” valdībām, tiek aizmiglots ar brēcieniem „krievi nāk!”. Vispārcilvēcisko vērtību zaudēšana tiek „aizmiglota” ar demokrātiju un brīvību, „aizmirstot”, ka brīvība nav visatļautība. Brīvība no visatļautības atšķiras ar atbildību. Tieši atbildības nav.

Migla ar nosaukumu „brīvība un demokrātija” tiek pūsta arī attiecībā uz citiem procesiem, kuru priekšgalā ir tie, ko sauc par Bilderbergas grupu. Tas ir cits stāsts, par kuru varbūt kādreiz vēlāk taps atsevišķs raksts.

Bet kā tad ar idejām? Un kā ar Patiesību?

Patiesībai gar idejām nav kādas daļas. Patiesība atšķirībā no idejām ir cilvēka prātam neaptverama. Taču tas nenozīmē, ka cilvēks līdz Patiesībai nevarētu nokļūt. Īstenībā tas ir pat pārsteidzoši vienkārši – nonākot pats pie sevis (lasi – pie savas augstākās metafiziskās dabas!), cilvēks nonāk arī pie Patiesības. Viņš joprojām nevar Patiesību izzināt, jo gluži tāpat, kā cilvēka kuņģis nevar ietilpināt sevī okeānu, cilvēka prāts nespēj sevī ietilpināt Patiesību.  Pats vārds „patiesība” satur jēdziena atslēgu: Patiesība = Pati + Esība, jeb Pati Esība. Tomēr, pat neizzinājis Patiesību, cilvēks var tajā „peldēt”, iegūstot to, ko sauc par Zināšanu (nejaukt ar zināšanām!). Savukārt tos, kas pie Patiesības vēl pagaidām nav spējīgi nokļūt, par kaut ko pārliecināt ir bezcerīgi. Tie var operēt tikai ar idejām, bet idejas, kā zināms, labākajā gadījumā ietver tikai daļu Patiesības. 

Sasniegt Patiesību ir bīstami. Patiesība neder nevienai ideoloģijai, līdz ar to Patiesības sasniedzēji ir kaitīgi visām ideoloģijām. Vēstures annāles ir pilnas ar Patiesību sasniegušo iznīcināšanu. Kāds tika piesists krustā, kāds tika noindēts, kāds sadedzināts, veseli ciemi Dienvidfrancijā savulaik tika vienkārši izkauti.

Tajā pašā laikā cilvēcei šajā brīdī nav cita ceļa kā virzīties uz Patiesību. Virzīties uz jaunu sociāli ekonomisku formāciju, kura nesatur ideoloģiskus kropļojumus. Lielais jautājums – vai pagūs? 

Foto no http://www.devinrose.heroicvirtuecreations.com

Novērtē šo rakstu:

49
29

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

12

Beidziet slepkavot bērnus

FotoPatvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan pārējam autotransportam.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

FotoPirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo Rīgā. Jūsu uzmanība tagad objektīvi ir vērsta uz vēlētāju balsīm. Mēs, izmantojot šo apstākli, esam spiesti lūgt Jūsu atbalstu saistībā ar mūsu tiesību aizskārumu laika posmā no 2011. gada līdz pat šim brīdim, 2017. gada maijam. Tālāk izklāstītais būtiski skar ne tikai mūsu situāciju, bet gan attiecas uz ikvienu Rīgas iedzīvotāju.
Lasīt visu...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...