Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sekoju līdzi eiro ieviešanas polemikai, uzdodu šo jautājumu vai ikvienam, ar ko sanāk parunāt: „Kāda ir jūsu nostāja par eiro ieviešanu, esat par vai pret?” Respondentus neviļus esmu sadalījis četrās daļās.

Par eiro: tie, kas, ieviešot eiro, brauks ar lieliem, baltiem kuģiem, un otri ticīgie, kas klaji tic premjeram Dombrovskim, - viņš taču mūs no krīzes izveda.

Pret eiro: viena daļa, kas netic premjeram Dombrovskim un principā ir pret visu, ko nolēmusi valdība. Otra daļa pret ir tie, kas spēj argumentēt, kāpēc un ko mēs zaudēsim vai neiegūsim, ieviešot eiro.

Abām pusēm sarunas gaitā uzdodu vienu un to pašu jautājumu. Ko mēs zaudēsim (nevis iegūsim), ieviešot eiro? Tās abas daļas, kas ir par, neviļus samulst, izdzirdot šo jautājumu.

Tie, kas ar lielajiem, baltajiem kuģiem taisās braukt, konsekventi nepieļauj domu, ka varētu būt kādas negatīvas sekas, tie, kas klaji tic Dombrovskim, arī neko nespēj pateikt, jo Dombrovskis par šādu jautājumu publiski neko nav izteicies.

Tie, kas ir pret eiro ieviešanu, izdzirdot jautājumu par zaudējumiem, spēj sarunāt visdažādākās lietas, sākot no suverenitātes, turpinot ar banku procentu likmēm (kam es arī personīgi pilnībā piekrītu) un daudzām citām lietām.

Šoreiz aplūkošu eiro ieviešanas jautājumu nevis no ieguvumu – zaudējumu skatu punkta, bet gan, izejot no malā stāvētāja aspekta.

Valdība konsekventi, ignorējot aptauju rezultātus un uzdotos jautājumus, turpina ceļu uz eiro. Viņi zina un ir pārliecināti, ka nepaies ne pusgads, kad aptauju rādījumi būs viņiem labvēlīgi. Nepārtraukti runājot vienu un to pašu, bez izvērstas analīzes un solot (nu kā var nesolīt), neilgā laika periodā tie, kas ir pret, norims.

No valdības puses tiek piešķirti līdzekļi eiro ieviešanas propagandai. Vai ir dzirdēts, ka kāds piešķirtu līdzekļus lata saglabāšanas propagandai vai eiro ieviešanas seku analīzei – nē. Jo analizējot tiktu atklāti un publiski pasniegti arī negatīvie aspekti. To pieļaut nedrīkst. Pūļa cilvēkam, lai viņu noskaņotu par kaut ko, nedrīkst ļaut šaubīties, visu laiku ‘’jāborē’’ tikai viens un tas pats – eiro ir liels, balts kuģis, kur visādus labumus var iegūt.

Šo jautājumu par eiro ieviešanu esmu uzdevis vairākiem ar finansēm saistītiem cilvēkiem. Lielākā daļa, tai skaitā pieci no sešiem (sarunas gaitā tika uzdots jautājums par eiro ieviešanu) banku augstskolas pasniedzējiem, ir skeptiski pret eiro ieviešanu. Tie ir cilvēki, kuri uz eiro ieviešanu raugās kā pasniedzēji, cilvēki ar akadēmisko izglītību. Viņi savā vērtējumā neiejauc politiku, bet gan izvērtē situāciju kā finansisti.

Īpaši neticu finanšu ministra Vilka kunga izteikumam, ka eiro ieviešanas lietderību noteiks speciālisti. Pēc kādiem kritērijiem tiks atlasīti speciālisti? Nauda taču ir piešķirta eiro IEVIEŠANAI, nevis eiro ieviešanas lietderības izvērtēšanai. Līdz ar to, lai nepārkāptu finansējuma noteikumus, tiks izvēlēti arī eksperti?

Visa šī jezga ap eiro ieviešanu ir totāli politizēta. Argumenti par ir lielu, baltu kuģu izskatā. Ja ir pret argumenti ar skaidrojumu (bez aprēķiniem, jo tam ir nepieciešami līdzekļi), tie netiek no eiro ieviesēju puses pieminēti, nerunājot nemaz par argumentāciju vai polemiku. Bet naudu finansējumam par eiro jautājumiem piešķir tie, kas ir par eiro ieviešanu.

  Man ir priekšlikums valdībai - piešķirt līdzekļus ne tikai eiro IEVIEŠANAS skaidrošanai (simtiem tūkstošu latu), bet arī eiro ieviešanas seku analīzei. Līdzekļus piešķirt augstskolām (piedāvāju trijām - Banku augstskolai, Latvijas Universitātei, Rīgas Ekonomikas augstskolai), kurās sagatavo finansistus. Lai augstskolas sagatavo seminārus un konferences par eiro ieviešanas izvērtējumu (nevis par eiro ieviešanu).

Katra augstskola, kurai ir piešķirti līdzekļi, lai dod izvērtējumu par un pret. Ja pasniedzējiem, kas iesaistīti šai projektā, būs finansējums, būs arī reāls rezultāts. Studenti arī iesaistīsies ar prieku, jo varēs mācību procesā sniegt „taustāmu” labumu. Ja finanšu ministrija piesaistīs ekspertus no „malas”, tas būs politiski angažēts lēmums, jo, ja gadījumā kāds no pieaicinātajiem (neatkarīgajiem) ekspertiem dos pasūtītājam (valdībai) nelabvēlīgu lēmumu, nākamo reizi uz pasūtījumu cerības samazinās. 

Zinot mūsu valsts birokrātisko pieeju līdzekļu sadalē, prognozēju, ja gadījumā mans priekšlikums tiks uzklausīts, izrādīsies, ka, kamēr Finanšu ministrija pieņems lēmumu finansēt un Izglītības ministrija pieņems lēmumu šos līdzekļus akumulēt un izstrādāt normatīvos aktus līdzekļu sadalē, eiro jau būs ieviests.

Tik tiešām ar lielu prieku izlasītu NEATKARĪGA eksperta vai ekspertu grupas analīzi par eiro ieviešanas aspektiem un prognozēm, nevis politizētu un pasūtītu vērtējumu par tēmu - eiro (obligātā) ieviešana.

Pašam bija doma sagatavot tabulu, kurā atspoguļot iespējamos plusus un mīnusus, un tos izvērtēt un izanalizēt. Iesāku. Sapratu, ka tas nav vienas dienas darbs vienam cilvēkam. Tas ir kolektīvs darbs ilgākam laika periodam, kur jāapvieno gan tie, kas ir par, gan tie, kas ir pret, lai būtu izvērsts un pamatots vērtējums.

Šo rakstu nosūtu arī finanšu ministram Vilka kungam un izglītības ministram Ķīļa kungam.

Novērtē šo rakstu:

95
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

12

Beidziet slepkavot bērnus

FotoPatvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan pārējam autotransportam.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

FotoPirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo Rīgā. Jūsu uzmanība tagad objektīvi ir vērsta uz vēlētāju balsīm. Mēs, izmantojot šo apstākli, esam spiesti lūgt Jūsu atbalstu saistībā ar mūsu tiesību aizskārumu laika posmā no 2011. gada līdz pat šim brīdim, 2017. gada maijam. Tālāk izklāstītais būtiski skar ne tikai mūsu situāciju, bet gan attiecas uz ikvienu Rīgas iedzīvotāju.
Lasīt visu...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...