Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sekoju līdzi eiro ieviešanas polemikai, uzdodu šo jautājumu vai ikvienam, ar ko sanāk parunāt: „Kāda ir jūsu nostāja par eiro ieviešanu, esat par vai pret?” Respondentus neviļus esmu sadalījis četrās daļās.

Par eiro: tie, kas, ieviešot eiro, brauks ar lieliem, baltiem kuģiem, un otri ticīgie, kas klaji tic premjeram Dombrovskim, - viņš taču mūs no krīzes izveda.

Pret eiro: viena daļa, kas netic premjeram Dombrovskim un principā ir pret visu, ko nolēmusi valdība. Otra daļa pret ir tie, kas spēj argumentēt, kāpēc un ko mēs zaudēsim vai neiegūsim, ieviešot eiro.

Abām pusēm sarunas gaitā uzdodu vienu un to pašu jautājumu. Ko mēs zaudēsim (nevis iegūsim), ieviešot eiro? Tās abas daļas, kas ir par, neviļus samulst, izdzirdot šo jautājumu.

Tie, kas ar lielajiem, baltajiem kuģiem taisās braukt, konsekventi nepieļauj domu, ka varētu būt kādas negatīvas sekas, tie, kas klaji tic Dombrovskim, arī neko nespēj pateikt, jo Dombrovskis par šādu jautājumu publiski neko nav izteicies.

Tie, kas ir pret eiro ieviešanu, izdzirdot jautājumu par zaudējumiem, spēj sarunāt visdažādākās lietas, sākot no suverenitātes, turpinot ar banku procentu likmēm (kam es arī personīgi pilnībā piekrītu) un daudzām citām lietām.

Šoreiz aplūkošu eiro ieviešanas jautājumu nevis no ieguvumu – zaudējumu skatu punkta, bet gan, izejot no malā stāvētāja aspekta.

Valdība konsekventi, ignorējot aptauju rezultātus un uzdotos jautājumus, turpina ceļu uz eiro. Viņi zina un ir pārliecināti, ka nepaies ne pusgads, kad aptauju rādījumi būs viņiem labvēlīgi. Nepārtraukti runājot vienu un to pašu, bez izvērstas analīzes un solot (nu kā var nesolīt), neilgā laika periodā tie, kas ir pret, norims.

No valdības puses tiek piešķirti līdzekļi eiro ieviešanas propagandai. Vai ir dzirdēts, ka kāds piešķirtu līdzekļus lata saglabāšanas propagandai vai eiro ieviešanas seku analīzei – nē. Jo analizējot tiktu atklāti un publiski pasniegti arī negatīvie aspekti. To pieļaut nedrīkst. Pūļa cilvēkam, lai viņu noskaņotu par kaut ko, nedrīkst ļaut šaubīties, visu laiku ‘’jāborē’’ tikai viens un tas pats – eiro ir liels, balts kuģis, kur visādus labumus var iegūt.

Šo jautājumu par eiro ieviešanu esmu uzdevis vairākiem ar finansēm saistītiem cilvēkiem. Lielākā daļa, tai skaitā pieci no sešiem (sarunas gaitā tika uzdots jautājums par eiro ieviešanu) banku augstskolas pasniedzējiem, ir skeptiski pret eiro ieviešanu. Tie ir cilvēki, kuri uz eiro ieviešanu raugās kā pasniedzēji, cilvēki ar akadēmisko izglītību. Viņi savā vērtējumā neiejauc politiku, bet gan izvērtē situāciju kā finansisti.

Īpaši neticu finanšu ministra Vilka kunga izteikumam, ka eiro ieviešanas lietderību noteiks speciālisti. Pēc kādiem kritērijiem tiks atlasīti speciālisti? Nauda taču ir piešķirta eiro IEVIEŠANAI, nevis eiro ieviešanas lietderības izvērtēšanai. Līdz ar to, lai nepārkāptu finansējuma noteikumus, tiks izvēlēti arī eksperti?

Visa šī jezga ap eiro ieviešanu ir totāli politizēta. Argumenti par ir lielu, baltu kuģu izskatā. Ja ir pret argumenti ar skaidrojumu (bez aprēķiniem, jo tam ir nepieciešami līdzekļi), tie netiek no eiro ieviesēju puses pieminēti, nerunājot nemaz par argumentāciju vai polemiku. Bet naudu finansējumam par eiro jautājumiem piešķir tie, kas ir par eiro ieviešanu.

  Man ir priekšlikums valdībai - piešķirt līdzekļus ne tikai eiro IEVIEŠANAS skaidrošanai (simtiem tūkstošu latu), bet arī eiro ieviešanas seku analīzei. Līdzekļus piešķirt augstskolām (piedāvāju trijām - Banku augstskolai, Latvijas Universitātei, Rīgas Ekonomikas augstskolai), kurās sagatavo finansistus. Lai augstskolas sagatavo seminārus un konferences par eiro ieviešanas izvērtējumu (nevis par eiro ieviešanu).

Katra augstskola, kurai ir piešķirti līdzekļi, lai dod izvērtējumu par un pret. Ja pasniedzējiem, kas iesaistīti šai projektā, būs finansējums, būs arī reāls rezultāts. Studenti arī iesaistīsies ar prieku, jo varēs mācību procesā sniegt „taustāmu” labumu. Ja finanšu ministrija piesaistīs ekspertus no „malas”, tas būs politiski angažēts lēmums, jo, ja gadījumā kāds no pieaicinātajiem (neatkarīgajiem) ekspertiem dos pasūtītājam (valdībai) nelabvēlīgu lēmumu, nākamo reizi uz pasūtījumu cerības samazinās. 

Zinot mūsu valsts birokrātisko pieeju līdzekļu sadalē, prognozēju, ja gadījumā mans priekšlikums tiks uzklausīts, izrādīsies, ka, kamēr Finanšu ministrija pieņems lēmumu finansēt un Izglītības ministrija pieņems lēmumu šos līdzekļus akumulēt un izstrādāt normatīvos aktus līdzekļu sadalē, eiro jau būs ieviests.

Tik tiešām ar lielu prieku izlasītu NEATKARĪGA eksperta vai ekspertu grupas analīzi par eiro ieviešanas aspektiem un prognozēm, nevis politizētu un pasūtītu vērtējumu par tēmu - eiro (obligātā) ieviešana.

Pašam bija doma sagatavot tabulu, kurā atspoguļot iespējamos plusus un mīnusus, un tos izvērtēt un izanalizēt. Iesāku. Sapratu, ka tas nav vienas dienas darbs vienam cilvēkam. Tas ir kolektīvs darbs ilgākam laika periodam, kur jāapvieno gan tie, kas ir par, gan tie, kas ir pret, lai būtu izvērsts un pamatots vērtējums.

Šo rakstu nosūtu arī finanšu ministram Vilka kungam un izglītības ministram Ķīļa kungam.

Novērtē šo rakstu:

95
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Skarba replika par PVN un tiesām

FotoAr tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks sodīts, citam – iespēja izbaudīt sava darba vai īpašuma augļus, citam – pārliecība, ka birojā neieradīsies reketieri un nepieprasīs samaksu par “jumtu”. Dažkārt „jumts” ir skaisti tērpies tiesneša, pašvaldības uzņēmuma vai politiski valdošas partijas paskatā. Man tiesiska valsts citu, prozaiskāku izpratņu starpā nozīmē arī to, ka, vēršoties tiesā, varu paļauties uz likuma varu un likuma nemainīgu piemērošanu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

FotoIesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un Valsts prezidentu par Veselības ministrijas faktisko atteikumu veikt viņa kā ārstniecības personas resertifikācijas procesa tiesiskuma pārraudzību.
Lasīt visu...

21

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

FotoTiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī, pieņemot likumu “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”. Zemes reformas mērķis tika pasludināts šā likuma 2. pantā:
Lasīt visu...

21

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

FotoGarāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa jau izdalīta pa labi un pa kreisi - jo no filmām un koncertierakstiem jau ir jēga tikai tad, ja tās skatās un tos klausās; tāpat kā no grāmatām - tikai tad, ja tās lasa). Tajā uzmestajā acī iekrita dažu, atsevišķi noliktu filmu ripuļu vāciņi.
Lasīt visu...

12

Par uzpūsto depresijas problēmu

FotoJau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”, no kuriem tikai maza daļa regulāri ārstējoties, bet pārējie esot atstāti likteņa varā, un valstij vajagot kaut ko darīt šinī sakarā. It sevišķi lielu centību augstāk minētās idejas propagandēšanā izrāda dakterīši Elmārs Rancāns, Elmārs Tērauds un Biruta Kupča.
Lasīt visu...

21

Kleptomānijas cēlonis

FotoRetrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu noziegumu brīvību ir starptautiski vispārzināms fakts.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...