Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau pirms Latvijas dzelzceļa šefa Uģa Magones aizturēšanas bija sāktas pārrunas par Igaunijas valstij piederošā dzelzceļa uzņēmuma Eesti Raudtee valdes priekšsēdētāja posteni, ko varētu ieņemt Sulevs Loo (attēlā) - cilvēks, kurš iepriekš ieņēmis augstu amatu Krievijas prezidenta Vladimira Putina "drauga" Genādija Timčenko uzņēmumu grupā Gunvor Group, ziņo Igaunijas mediji. Tranzīta eksperti uzskata, ka kaimiņvalsts ļoti sekmīgi izmanto situāciju, kad Latvijas dzelzceļš ir novājināts, un pieļauj iespēju, ka arī Igaunijas konkurenti Magoņa aizturēšanu varēja ja ne veicināt, tad noteikti to izmantot savā labā.

Eesti Raudtee, kuras valdes loceklis Raivo Vare uzreiz pēc Magoņa aizturēšanas nāca klajā ar paziņojumu, ka šī situācija var ļaut Igaunijai audzēt pārvadājumus pa dzelzceļu, uz Pietiek jautājumu, kad varētu būt gaidāms galīgais lēmums un līguma slēgšana ar Loo, pagaidām nav atbildējis. Jūlijā nākot klajā ar paziņojumu par sarunu sākšanu, tika minēts, ka sarunas varētu ilgt līdz 1.septembrim.

Iecerētais Igaunijas dzelzceļa uzņēmuma vadītājs iepriekš ir ieņēmis augstu amatu Gunvor uzņēmumu grupā, kuras galvenā darbības joma ilgus gadus bija naftas un naftas produktu tirdzniecība. Viens no Gunvor dibinātājiem ir Putinam īpaši pietuvinātais Genādijs Timčenko, kurš pēc ASV sankciju noteikšanas 2014.gadā savus 44% kompānijas akciju formāli pārdeva kompanjonam Torbjornam Tornkvistam.

Līdz ar to uzskatāms, ka iespējamais jaunais Igaunijas dzelzceļa vadītājs kontaktu ziņā Krievijā var izrādīties pārāks par nu jau bijušo Latvijas dzelzceļa valdes priekšsēdētāju Magoni. Kā zināms, tieši Magoņa cieši sakari ar Krievijas dzelzceļa šefu Vladimiru Jakuņinu tika minēti kā nozīmīgs faktors nerūkošajai Krievijas kravu plūsmai caur Latviju, un Latvijas tranzīta eksperti uzskata, ka Igaunija ātri un precīzi reaģējusi uz iespējām, ko paver Latvijas dzelzceļa centrālās personas aizturēšana.

Latvijas loģistikas asociācijas valdes priekšsēdētājs Normunds Krūmiņš Pietiek atzina, ka versija, ka Magoņa aizturēšanas saknes varētu slēpties Igaunijā un tā varētu būt kaimiņvalsts izspēlēta kārts tranzīta kravu plūsmas pagriešanai caur Igauniju, izklausās ļoti ticami.

„Izmantoja mūsu atsevišķu dienestu varaskāri, piespēlēja pareizi informāciju. Pašam [iespējamās kukuļošanas lietā iesaistītajam uzņēmuma Skinest īpašniekam Oļegam] Osinovskim nekas nav izvirzīts. Manuprāt, tas ir labs indikators. Ja neviens nav devis [kukuli], tad jau arī neviens nevar būt ņēmis,” sacīja Krūmiņš.

Uz jautājumu, vai varētu būt, ka Magoņa aizturēšanu izprovocējuši igauņi, lai pārvilinātu Krievijas kravas, Loģistikas asociācijas vadītājs sacīja: „Protams, nezinu, vai viņi ir izprovocējuši, bet noreaģējuši viņi ir ļoti pareizi un ātri. Tas ir cienīgas valsts piemērs. Ja mēs skatāmies uz tiem uzvārdiem, kurus min mūsu pusē [kā iespējamos Latvijas dzelzceļa vadītājus], es to vērtēju kā neizdevušos joku. Kādam ir kādi kontakti Krievijas dzelzceļa struktūrās?! Es domāju, katram otrajam Latvijas skolniekam ir kāds kontakts ar kādu no Krievijas dzelzceļa desmitiem tūkstošu darbinieku.”

Kā norāda transporta eksperts Tālis Linkaits, ja viņš būtu igauņu vietā, tāpat meklētu cilvēku, kam ir labi sakari ar Krieviju. „Igaunijā ar dzelzceļu ir ļoti švaki. Viņiem pēc Bronzas Aļošas negadījuma viss apgrozījums nobruka, lai arī privātie kaut ko mēģināja iesākt, tur, visticamākais, politiski tika pateikts, ka caur Igauniju neved. Tur dzelzceļš ļoti nīkuļo, un ir skaidrs, ka viņi ar lielāko prieku izmanto Latvijas dzelzceļa vājumu vai nenoteiktību šajā brīdī, lai mēģinātu kādas kravas pagriezt uz Igauniju,” domā Linkaits.

Viņām šķietot aizdomīgi, ka liela daļa informācijas par Magoņa aizturēšanas iemesliem un apstākļiem nāk no Igaunijas. „Kā mēs redzam, visi teksti Latvijā ienāk no Igaunijas. Stāsts, kā Magonis bēdzis no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, ienāca no Igaunijas preses. Arī Osinovska stāsti, kā Magonis Jakuņinam naudu vedis, nāk no Igaunijas avīzēm. Skaidrs, ka viņi to ūdeni maisa un mēģina kaut ko izveidot,” sacīja eksperts.

Plašākas pārdomas par igauņu saistību ar Magoņa aizturēšanu ir Latvijas Loģistikas asociācijas dibinātājam un uzņēmējam Kalvim Vītoliņam, kurš tagad vada biznesu Igaunijā. Publicējam viņa pa tālruni paustās pārdomas pilnībā:

„Es domāju tā, ka laikā, kad sāk apdraudēt NATO drošības pamatpostulātus, paliek grūti kaut ko caur bankām uz ofšoriem skaitīt, un paliek grūta arī naudas mazgāšana kā tāda sadarbībā ar tādu valsti kā Krievija. Šo cilvēku pakļautībā ir viena no stratēģiskām lietām - dzelzceļš, līdz ar to viņi atrodas tajā sarakstā, par kuru interesējas ļoti daudz institūciju (gan NATO, gan Krievijas pusē), kas ar ko runā, par ko. Naudas nodošana šajās sarunās ir saldais ēdiens. Principā mazie kukuļi viņiem maz interesē, bet, kad parādās nopietnākas ietekmēšanas iespējas, tad šādu informāciju NATO var nodot vienlaicīgi vairāku valstu dienestiem - gan Latvijas, gan Igaunijas attiecīgajām struktūrām… Šī varēja būt tā reize…

Kad mēs stājāmies Eiropas Savienībā, tad patiesībā daudzi no mūsējiem uzdeva Eiropas Savienības vīriem jautājumus, kas tad te tagad būs, kas notiks ar korupciju vai redzami netīru politiku. Principā secinājums bija, ka – jā,  jums te ir korupcija un viss pārējais, bet ar iestāšanos Eiropas Savienībā viss palēnām sakārtosies, paliks solīdāk. Mēs to redzam arī Itālijā, kur [bijušais Itālijas premjers Silvio] Berluskoni, piemēram, ir apsūdzēts. Kaut kāda kārtība Austrumeiropā nodibinās, bet tā lēnām un demokrātiski. NATO gadījumā ir daudz nopietnāk, turklāt šeit ir apdraudējums tuvā reģionā. Līdz ar to es pieņemu, ka NATO strādā cietāk, viņiem ir arī līdzekļi un instrumenti, kā iegūt informāciju.

Līdz ar to teikt, ka atnāks dzelzceļa vadībā džeks Igaunijā vai Latvijā un viņš tagad dos vairāk naudas (un mēs redzam, ka mazāk kā ar pusmiljonu te neviens „nemētājas”, igauņu presē raksta, ka tā pat esot „normāla prakse”), tad tas ir tas, kas struktūrām abās pusēs interesē. Savukārt daudziem Krievijas ierēdņiem interesē tikai tas - kādā veidā nopelnīs un kā saņems „nopelnīto”. Diez vai viņi strādā par dzelzceļa algu. Līdz ar to atrašanās šajā punktā Latvijā vai Igaunijā šobrīd nozīmēs arī atrašanos NATO un Krievijas struktūru uzmanības centrā. Teiksim tā: „vai ir kukulis iespējams ar NATO atļauju”? Droši vien ir izlūkiem tādi apstākļi, kad ir svarīgāk, lai ierēdnis to kukuli saņemtu pret kaut kādu „palīdzību”, bet praktiski tās ir ar Krieviju saistītas naudas plūsmas, kas tagad tiek papildus kontrolētas.

Līdz ar to  Magoņa stāsts „kas te kam drīkst iedot vai nedrīkst iedot” nav tāds, kā man savā laikā tāds S. kungs teica, ka „Magonis no manis ņem”, tad es sapratu to tā, ka viņam bija tiesības (esot pietuvinātam ar Magoni) viņam dot, vai viņš ņēma, nezinu, bet ir skaidrs, kas tāds nevarēja būt atļauts visiem, bet tikai pietuvinātajiem. Citi nevarēja tā strādāt.

Šeit es redzu, ka tā „sauktās saiknes” uz kādu laiku pārvietojas uz lielākiem džekiem ar agrāku laiku uzkrājumiem, kam jau gadiem ir atvērti ofšori ārpus Eiropas, un tad nauda par pakalpojumu pārvietojas, piemēram, no Singapūras uz Honkongu. Ja varbūt pirms kāda laika šādu naudu brīvi transportēja pa Eiropu uz Šveici, uz Singapūru, tagad tā var būt problēma, un vēl lielāka - kā to dabūt atpakaļ, jo tā nav deklarēta, lai to izdarītu – ir jāmaksā nodokļi, jārāda darbība. No ofšora uz ofšoru var bīdīties, bet tikko tas nonāk kaut kādā Amerikas vai Eiropas banku uzraudzības lokā, šāda nauda ir apdraudēta, pat ļoti. Riski ir pieauguši to zaudēt tāpēc domāju – tā zināmā mērā ir pagātne.

Nākamais stāsts ir, ka diez vai šāda pietuvināšanās ar vienīgo, ko sagaida ierēdnis – naudu - tādā tiešā un rupjā veidā (jo kas tad šeit būtu ietekme?), turpmāk izšķirs, kuram būs kravas un kuram ne. Krievija ir uzbūvējusi savas ostas, tajās kravas apgrozās tādā daudzumā, ka ostas vairs neaizsalst! Ostu jomā Igaunijai, Latvijai un Lietuvai tagad ir otršķirīga nozīme. Nu kādu laiku tā bija „invoisu maiņa uz robežas”, piemēram, vai ātrākas piegādes vai drošāka vieta, kur glabāt krājumus, līmēt akcīzes markas, bet viss cits jau pieder pašai Krievijai. Tās nav Baltijas kravas.

Mūsu problēma bija ka laikā, kad Krievija vēl tikai būvēja naftas vadu, mēs varējām piedāvāt tik lētu cenu, kā piedāvā arābi par naftu, lai citur nebūtu izdevīgi iegūt naftu no kontinentālā šelfa, naftas vadā un dzelzceļā, lai toreiz Krievijai to ostu nevajadzētu pašai paplašināt. Latvija rēķināja un rādīja, redz, kur džeki, jums iznāk dārgāk nekā caur mums. Krievi tomēr uzbūvēja. Tādēļ viņi var visas kravas pagriezt uz Krieviju un caur Baltkrieviju, apejot visu Baltiju, ja nu tiešām tā vajadzēs. Tur gan ir kaut kādi sastrēgumi, kaut kur dziļuma nepietiek, kaut ko „nozog pa ceļam”, bet konceptuāli viņiem viss ir kārtībā, jo no Baltijas jūras neviens lielāks kuģis īpaši izbraukt nevar, lai pārkrautu lielos okeāna kuģus, tāpat ir jābrauc uz Roterdamu, jo pie Dānijas ir sekls!

Man liekas, ka daudz interesantāka būtu tāda piezemētāka, reģionāla teorija par tiem kukuļiem. Ja mēs atzīstamies, ka kukulis bija domāts augstākai personai un šeit neapšaubāmi Jakuņins ir augstāka persona, nekā Magonis, tad patiesībā kukuļdevējam ir iespēja, ka tiesa samazina sodu (Krimināllikuma 324.pants. Kukuļdevēja un kukuļošanas starpnieka atbrīvošana no kriminālatbildības). Tas tagad sāk derēt Magonim, nu, piemēram, ka viņš bija spiests, tā sakot - Latvijas labā, lai uzlabotu Latvijas situāciju, lai kravas nāktu ... nu, man bija jādod Jakuņinam kukulis. Magonis tagad varētu sākt to deklarēt. Arī Osinovska teorija, ka tas bija biznesa darījums, var palīdzēt, katrā gadījumā jau tagad ir skaidrs, ka bez Magoņa lokomotīvju iepirkumā ir bijuši iesaistīti vēl daudzi cilvēki, un iespējams, ka tik liela nauda varēja Magonim būt uz rokām, izejot no viņa amatpersonas deklarācijas... to mums rādīs laiks.

Savukārt Jakuņins varētu nākt par vēstnieku uz Latviju. Un tad viņš varētu šeit atrasties, būdams gan Magoņa apvainots, bet ar pilnu diplomātisko imunitāti, starptautisku un arī Krievijas aizsardzību, un pamēģiniet Jakuņinu neielaist, „točno” - kravu nebūs"!"

Foto no Äripäev

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Tas, ka cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

FotoPazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara to dekādēm, dara to profesionāli, legāli un, pats galvenais, selektīvi (atšķirībā no 90% Latvijas mednieku) kuri šauj pa visu kas kustās.
Lasīt visu...

21

Vai esi gatavs pievienoties MeriDemokrātiem?

FotoĻoti skumji, nē - sāpīgi redzēt, kā pasaule jūk prātā. Burtiski! Romas pāvests sludina politisku vājprātu, psihopātu kliķe okupējusi Kremli Krievijā, draud pasaulei ar atomieročiem (!!!), Eiropas Savienība noslīkusi ciniskā reālpolitismā - sludina demokrātiju, bet ļauj agresorvalsts Krievijas izvarotajai Ukrainai noasiņot.
Lasīt visu...

21

Krūšturis, spiegi un ietekmes aģenti

FotoKārtīgam padomju produktam ir pazīstamas anekdotes par padomju spiegu Štirlicu, kuru, pastaigājoties pa bulvāri Unter Den Linden zem Berlīnes liepām, nodod pie krūts piespraustais Sarkanās zvaigznes ordenis.
Lasīt visu...

21

Sistēmiskā "pareizuma" vieta atbrīvojas

FotoPēdējo mēnešu mediju refleksijas uz notikumiem politikā veido dīvainu dežavū sajūtu. Lai kā negribētos būt klišejiski banālam, jāteic, ka vēsturei ir cikliskuma tendence un Jaunā Vienotība kā Vienotības turpinājums daudzos punktos riskē kopēt jaunlaiku vēstures beznosacījuma politisko flagmaņu Latvijas ceļa un Tautas partijas attīstības dinamiku.
Lasīt visu...

15

Partnerības regulējums stāsies spēkā, tad arī korupcija noteikti mazināsies

FotoŠodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā uzklausījām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un Sabiedrības par atklātību - Delna ziņojumus par stāvokli korupcijas novēršanas jomā. Latvijā situācija gadu garumā lēnām uzlabojas, taču diemžēl progress ir tik lēns, ka būtībā situācija stagnē.
Lasīt visu...

21

Man izteiktās apsūdzības piesegšanā ir meli

FotoPatiesi sāpīgi bija lasīt, ka Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) padome izsaka man neuzticību un prasa atkāpšanos. Īpaši sāpīgi – šo ziņu nevis saņemt personīgi, bet izlasīt medijos.
Lasīt visu...

20

Tā nauda pati iekrita aploksnēs, un tā nebija mūsu nauda, un par aploksnēm mēs neko nezinām, un mūsu darbinieki bija priecīgi saņemt tik mazas algas, kā oficiāli deklarēts!

FotoReaģējot uz partijas Vienotība biroja bijušā darbinieka Normunda Orleāna pārmetumiem partijai, kas publicēti Latvijas medijos, Vienotība uzsver – partijā nekad nav maksātas aplokšņu algas, un tā stingri iestājas pret šādu praksi.
Lasīt visu...

21

Aicinu Saeimas deputātu Smiltēnu pārcelties dzīvot uz Latgali

Foto„Apvienotā saraksta” mēģinājums "uzkačāt" savu reitingu pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām izskatās vienkārši nožēlojami. Neiedziļinoties nedz manu vārdu būtībā, nedz Aizsardzības ministrijas lēmumu sekās un to ietekmē uz reģionu, nedz politisko un ekonomisko procesu loģikā, bijušais Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns izrauj no konteksta vārdus "aizsardzība", "agresija", "Latgale" un "Krievija" un sarindo tos viņam ērtā, pareizā un saprotamā kārtībā - Nacionālās Drošības Apdraudējums. Un ar šo nožēlojamo secinājumu steidz dalīties ar Valsts drošības dienestu (VDD)!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Krievijas apdraudējuma veidi Latvijai 2024. gadā

Pēdējā laikā saasinājusies diskusija par to, kādi militāri riski pastāv vai nepastāv Latvijai. Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir izplatījuši paziņojumu,...

Foto

„Sabiedriskā” medija paustais, ka akadēmijas vadība par kādiem pasniedzējiem ir saņēmusi sūdzības gadiem ilgi, neatbilst patiesībai

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA) ar vislielāko nopietnību attiecas...

Foto

Vai Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās izraisīs būtiskas pārmaiņas sabiedrisko mediju politikā?

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) locekles Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās norādīja uz divām lietām. Pirmā –...

Foto

„Rail Baltica” projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās

Rail Baltica projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās. Vispirms izveidojam tematisko komisiju, kur gudri parunāt un pašausmināties....

Foto

Es atkāpjos principu dēļ

Šodien, 2024. gada 5. martā esmu iesniegusi Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) paziņojumu par amata atstāšanu pēc pašas vēlēšanās. Saskaņā ar...

Foto

Nacionālā apvienība rosina attaisnoto izdevumu slieksni palielināt līdz 1000 eiro

Nacionālā apvienība (NA) rosina palielināt gada ienākumu deklarācijā iekļaujamo attaisnoto izdevumu limitu no esošajiem 600 eiro...

Foto

Mūsu modeļa krīze

20.gadsimtā pasaule pārdzīvoja vairākas modeļu krīzes – 1917.gada revolūcija bija konservatīvisma krīze (turklāt ne tikai Krievijā), Lielā depresija bija liberālisma krīze, Aukstā kara beigas...

Foto

Pret cilvēku apkrāpšanu – moralizēšana, bet pret politiķu atdarināšanu – kriminālsods

Uzmanību piesaistīja divi ziņu virsraksti. Abi saistīti ar krāpniecību. Taču ar to atšķirību, ka vienā...

Foto

Sakāve un “viens idiots” – ielas nepārdēvēs

Latvijas Universitātes padomes loceklis Mārcis Auziņš ar Mediju atbalsta fonda finansējumu Kas jauns[i] vietnē publicējis viedokli par krievu imperiālistu Andreja Saharova,...

Foto

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

Jau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās...

Foto

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

Drīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad,...

Foto

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

Portālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo...