Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Gan LR Satversme, gan starptautiskā likumdošana paredz, ka visi cilvēki likuma priekšā ir vienlīdzīgi. Šis arī ir viens no vadošajiem principiem vispasaules cilvēktiesību sfērā. Tomēr nereti gadās līdzcilvēki, kas atkarībā no to ieņemamajiem amatiem, sabiedriskā stāvokļa, kā arī no radu, draugu un paziņu loka mēdz būt vēl vienlīdzīgāki cits par citu.

Šādi gadījumi nav retums, taču šoreiz runa ir par kādu īpašu gadījumu, par situāciju, kad šķiet, tiesiskās aizsardzības sistēma vispār nestrādā.

Pirms vairākiem gadiem mans tēvs Ilgonis saņēma mantojumā sava brāļa zemi Dobeles novadā, kā arī tehniku un citu kustamo īpašumu. Tēvs pārcēlās uz dzīvi tur, bet es ar savu sievu katru brīvu brīdi apciemoju viņu, mēs kopīgi strādājām saimniecībā, un mūsu saimniecība zēla un plauka. Arī mans tēvs nežēloja spēkus un laiku, jo viņa sapnis bija izveidot un atstāt mantojumā savam mazdēlam Ričardam kārtīgi iekoptu un rentablu saimniecību.

Lai piepildītu tēva sapni, es uzcēlu uz tēva zemes māju (guļbūvi) un daļēji pārcēlos dzīvot uz turieni. Mums likās, ka viss ir kārtībā un nekas nevar stāties mums ceļā. Tomēr izrādījās, ka bijām kļūdījušies.

Vēl toreiz, kad tēvs mantojumu saņēma, mantojuma masas sarakstu sastādīja Dobeles bāriņtiesas locekle, mūsu kaimiņiene Aija Zemesarāja. Turpat kaimiņos savu zemes pleķīti nopirka arī viņas tuva draudzene Lita Markere, kura bieži mēdza apciemot manu tēvu. Viņai patika ''uzmesties'' vecajam vīram par it kā nelegālu aizgādni.

Turpmāko notikumu gaita viennozīmīgi liecina par labi izstrādātu plānu, kā iegūt savā īpašumā to, kas nepienākas, neieguldot ne darbu, ne līdzekļus, ne arī īpašu piepūli.

Līdzīgu gadījumu tiesu praksē ir daudz. Bieži mēdz gadīties, ka kādam vecam, taču pietiekami bagātam vientuļniekam neilgi pirms aiziešanas no šīs saules piepeši uzrodas kāda glīta, jauka, jauna ''draudzene'', kurai tad nu večuks atdod visu savu mantu, naudu un bagātību. Līdzīgi notika arī šoreiz.

Kāda apciemojuma laikā L.Markere ar savu vīru pamatīgi piedzirdīja manu tēvu. Kad atbraucu es ar savu sievu un mūsu mazo dēliņu Ričardu (tēva izvēlēto mantinieku), viņi mūs visus rupji un brutāli, bez jebkāda tiesiska pamata, ar fizisku varmācību un draudiem piespieda atstāt mājas un zemes platības.

Saprotams, ka šeit galveno lomu kārtējo reizi nospēlēja ''draugu būšana''.

Mēģināju griezties pēc palīdzības policijā, jo tieši šīs tiesībsargājošās institūcijas kompetencē bija manu tiesību pretlikumīgā aizskaršana novēršana. Man bija liegta vispār jebkāda iespēja satikt tēvu vai piekļūt savam privātīpašumam pat pēc pirmās nepieciešamības mantām, jo, tur nokļūstot, man bija jāšķērso tēva zeme.

Tā vietā, lai saņemtu gaidīto palīdzību, mēs sagaidījām gluži pretējo. Man piezvanīja Dobeles policijas inspektors Gravas kungs un, piedraudot ar lielām nepatikšanām, ''ieteica'' (t.i., pavēlēja) man un maniem piederīgajiem tur vispār vairs nerādīties.

Pagājušajā gadā mans tēvs smagi saslima, un viņam bija nepieciešama steidzama operācija. Viņam vajadzēja iet uz operāciju Rīgas pilsētas 2. slimnīcā, kur galvenais ārsts Kjeseļa kungs piedāvāja to veikt, lai slimnieks atlabtu un turpinātu pilnvērtīgu, cilvēka cienīgu dzīvi. Taču abas draudzenes, Aija Zemesarāja un Lita Markere visu izdarīja, lai tēvs tur nenokļūtu.

Abas draudzenes pastāvīgi apciemoja manu tēvu un centās pierunāt viņu atteikties gan no operācijas, gan no ārstēšanās vispār. Morālā spiediena ietekmē slimnieks beidzot tomēr piekrita izrakstīties no slimnīcas Dobelē, un L.Markere aizveda viņu pie sevis.

Drīz pēc tam tēvs, tā arī nesaņemot medicīnisko palīdzību, aizgāja mūžībā. Mums nebija nekādu iespēju iejaukties, jo bija pilnībā liegta jebkāda saskarsme ar viņu. Ne policija, ne Rīgas bāriņtiesa, ne arī Dobeles bāriņtiesa nekā palīdzēt negribēja (vai arī negribēja vērsties pret citu bāriņtiesas locekli).

Iespējams, ka mans tēvs paguva uzrakstīt un atstāt rakstisku novēlējumu, pēdējās gribas izteikumu par atstājamo mantojumu, taču tas mums nav pieejams. Tēvs tika kremēts ārkārtīgā steigā, pat liedzot jebkādu iespēju mums no viņa atvadīties.

Neilgi pēc tēva nāves piepeši izrādījās, ka lielākās mantojuma masas daļas... vienkārši vairs nav. Tāpat arī piepeši ''pazuda'' naudas līdzekļi no SEB Bankas un Swedbankas kontiem. Arī zeme (vismaz tās labākā daļa), kuru kopīgi ar tēvu bijām kopuši, lolojuši un tur strādājuši, izrādījās, tēvam vairs nepieder un mantojuma masā nav iekļaujama.

Saprotams, ka nav iespējams, ka mans tēvs tāpat vien piepeši būtu mainījis savas domas un pēkšņi izlēmis savu īpašumu atstāt nevis savam mazdēlam, bet kādiem svešiem cilvēkiem. tāpat arī nav šaubu par to, ka šeit veiktās darbības un šāda situācija kopumā nebūtu izveidojusies bez attiecīgu notāru un bāriņtiesas locekļu līdzdalības. Mantojuma masas nelikumīga piesavināšanās, kā tas notiek šajā gadījumā, ir kvalificējama kā krimināli sodāms noziedzīgs nodarījums. Taču vēl pirms mantojuma lietas izskatīšanas tā ir veikta loti lielos apmēros (kopējā mantojuma vērtība ir novērtēta iespaidīgās piecciparu summās), un, galvenais, tā aizvien vēl turpinās. Pastāv jautājums: cik ilgi?

Mēs vairs nedzīvojam viduslaikos, kad visu noteica tikai nauda, piederība noteiktam sabiedrības slānim, ieņemamais stāvoklis, draugu, radu un paziņu loks. Sens latviešu sakāmvārds māca: ''Neej ar stipru kauties un ar bagātu - tiesāties!'' Tomēr laiki ir mainījušies, un tumsības laikmets ir beidzies. Blēdības un krāpšanas nevar ilgi palikt nesodītas.

Tāpēc vēlos aicināt ikvienu, kurš nonācis līdzīgā situācijā, neklusēt un nenolaist rokas! Saprotams, ka arī šobrīd Latvijā pastāvošā trīspakāpju tiesu sistēma reāli nevar pārtraukt ieilguša noziedzīga nodarījuma veikšanu, jo tas neietilpst tiesu kompetencē. Iespējams, paies vēl krietns laika sprīdis, līdz vainīgajām personām tiks uzrādīta apsūdzība un pierādīta viņu vaina, un tikai tad tās tiks sauktas pie atbildības. Tomēr galvenais ir - neklusēt, jo tikai tad var uzvarēt taisnība.

Īpašuma izsaimniekošana arvien turpinās un iespējams, ka tajā brīdī, kad mantojuma lieta beidzot būs nonākusi finiša taisnē, mantojuma masas vairs faktiski nebūs, jo tā būs jau sen izpārdota un izsaimniekota. Tomēr mēs dzīvojam tiesiskā valstī, un es ticu, ka taisnība uzvarēs un mana tēva mazdēls agrāk vai vēlāk saņems to, kas viņam novēlēts. Nelikumība un patvaļa ir pastāvējusi un pastāv vienmēr. Arī Latvija šajā ziņā nav izņēmums. Taču tās pastāvēšana ir ierobežota laika dimensijā, jo viss apslēptais agri vai vēlu nāk gaismā.

Novērtē šo rakstu:

61
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...