Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šķiet, ja aizvadītajā nedēļā tvitertelpā arī bija kāds personāžs, kas mērķētās ironijas un izsmiekla ziņā varēja sacensties ar Eiroparlamenta kandidāti Ivetu Griguli, tad - ja nu vienīgi savu inkognito saglabājušais fotošopa lietpratējs, kura prasmīgās rokas Zaļo un zemnieku savienības pārstāvi bija pārveidojušas ārkārtīgi līdzīgu tieslietu ministrei Baibai Brokai.

Tas patiešām arī ir pirmais, otrais un arī trešais impulss - pabrīnīties, pasmieties un censties mēģināt sacerēt kādu vēl neizskanējušu jociņu par uzprasošos tēmu "Grigule māk visu un ir visur": viņa gan ada, gan jāj ar baltiem zirgiem, gan gatavo, gan stāda, gan no mikriņu dibeniem un plakātiem apgalvo, ka zina vissvarīgāko cilvēku.

Tikpat dabisks ir arī šiem impulsiem sekojošais secinājums - garām, garām, šī kampaņa ir pilnīgi un neglābjami garām kā viss, kas izraisa tik masveidīgu izsmiekla vētru. Nauda ir izmesta, bet gribētais efekts nepārdomātu pārspīlējumu dēļ pārvērties par defektu.

Taču mana pieredze gan laikā, kad vēl strādāju presē, gan arī nu jau vairāk nekā desmit gadu ilgā praktiskā pieredze sabiedrisko attiecību jomā pret šādiem steidzīgiem, "pašsaprotamiem" secinājumiem liek izturēties vismaz piesardzīgi. Paskaidrošu - kāpēc.

Vēlēšanu kampaņas var vērtēt pēc skaistuma, oriģinalitātes, idejām, komiskuma un vēl desmitiem dažādu līdzīgu kritēriju. Protams, var, un to mēs arī pirms katrām vēlēšanām novērojam. Tas ir jauks izklaides veids, taču no praktiskā viedokļa šiem vērtējumiem ir nulles nozīmē.

Patiesībā svarīgs jebkurai vēlēšanu kampaņai ir tikai viens vienīgs kritērijs, kas ir vienkārši izmērāms, ja runa ir par vienu konkrētu personu. Ievēlēja vai neievēlēja - tas ir viss, kam ir kāda jēga. Vismaz no kampaņas pasūtītāja viedokļa.

Neievēlēja - tātad visām kampaņas rīkotāja oriģinālajām idejām un skaistumam nebija ne mazākās jēgas. Ievēlēja - viss, uzvara noraksta aizmirstībā visas kļūdas un sastrādātās pārgalvības.

Attiecībā uz Ivetas Grigules kampaņu vienkāršākā atbilde, protams, būtu - tad jau laiks rādīs, pašlaik par agru ko spriest. Tā, protams, ir, taču, balstoties uz savu praktisko pieredzi, atļaušos uz vairākiem "tviterpublikas" ignorētiem faktoriem norādīt jau tagad.

Pirmais no tiem ir - "tviterpublikai" vajadzētu atcerēties, ka arī interneta uzvaras gājiena laikmetā tā ir un paliek tikai neliela vēlētāju daļa, un fakts, ka šī daļa ir, iespējams, viena no politiski izglītotākajām un domājošākajām, ir ne tikai tās milzīgs pluss, bet arī Ahilleja papēdis.

Kāpēc? Tāpēc, ka krietni lielāka vēlētāju daļa nav ne tik politiski izglītota, ne tik politiski domājoša, - tai ir citas aktualitātes un krietni cita ikdiena. Šī daļa nav ne labāka, ne sliktāka - vienkārši citāda, ar citādu zināšanu bagāžu un attiecīgi citādu uztveri.

Politizglītotajai tviterpublikai totālā un anekdotiskā "Ivetas Gribules" politiskā izgāšanās - tā nu tai šķiet - ir neskaitāmu asprātību objekts, kas jau gandrīz šķiet iešķindinām kampaņas vienīgā personāža politiskos kapu zvanus, politiski mazākizglītotajai.

Toties krietni vairāk "pie zemes" stāvošā publika var pat nesaprast - kas nu te smieklīgs? Rau, ir viens cilvēks, kurš ir tiešām motivēts kļūt par Eiroparlamenta deputātu. Pat, ja desmitā daļa no šīs publikas saskata Ivetas Grigules brīnumainās pārvērtības uz mikriņu pēcpusēm, neko smieklīgu viņi tur nesaskatīs. Ir ļoti jāpacenšas, lai kļūtu smieklīgi uzbāzīgs un bezgaumīgi neciešams šīs publikas acīs (protams, tas ir paveicams - Latvijas mūslaiku vēsture zina arī šādus piemērus).

Otra lieta - Iveta Grigule ir bijusi faktiski vienīgā Eiroparlamenta kandidāte, par kuru nav iespējams teikt - re, re, pamodās mēnesi pirms vēlēšanām un nu tik kaisa no sveša naudas maka.

Par naudas makiem, protams, grūti spriest, taču uzcītīgs, teiksim, Latvijas Radio I klausītājs var apliecināt - jau kādu pusgadu, ja ne ilgāk, vai ik nedēļu radio sludinājumos ir izskanējuši Ivetas Grigules aicinājumi uz tikšanos dažādās Latvijas malās.

 Un, visbeidzot, trešais. Kā zināms, bieži vien visprecīzāko - un nesaudzīgāko - raksturojumu Pirmās Formulas bolīdu pilotu stratēģijai un brauciena taktikai dod viņu pašu komandas biedri.

"Tviterpublikai" garām faktiski nepamanīts palika kāds Ivetas Grigules saraksta kolēģa Kārļa Seržanta izteikums turpat tviterī, ko nevar nosaukt citādi kā par politiķa dvēseles kliedzienu.

"Pirms parasti vēlēšanām ir cerības - būs jāsacenšas ar cilvēkiem, bet katru reizi uzrodas kāds ar lielu naudas maisu un vnk nomētā ar reklāmām," 22. aprīlī pavēstīja deputāts, skaidri mērķējot tieši uz savas kolēģes reklāmu.

Kā jūs domājat - kāpēc tik dramatiska uztvere? Tāpēc, ka Ivetas Grigules kolēģi skumdina viņas kampaņas bezgaumība un naudas šķiešana vējā? Vai tāpēc, ka labāk par "tviterpubliku" viņš - arī pats mērķējot uz vietu Eiroparlamentā - saskata šīs kampaņas patieso efektu un gaidāmos rezultātus?

* SIA "P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības" direktore

Novērtē šo rakstu:

57
85

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Man ar mafiju nav nekādas saistības

FotoIzlasot Laura Galiņa rakstu, nesapratu, kas es esmu. Vajadzētu uzdot jautājumu - kas es esmu, bet šo jautājumu jau ir uzdevis neveiksmīgais politikānis Valdis Zatlers.
Lasīt visu...

21

SPKC darbiniek – esi informēts

FotoPastāv risks, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), nosakot darbiniekiem piemaksas par papildu pienākumiem, kas iekļauti citu darbinieku amatu aprakstos vai struktūrvienības uzdevumos, tai skaitā par pienākumiem, kas, iespējams, neatbilst darbinieka profesionālajai kompetencei, nav ievērojis ārējā normatīvā akta prasības, kas nosaka ar finanšu līdzekļiem un mantu rīkoties lietderīgi, lai mērķi sasniegtu ar mazāko finanšu līdzekļu izlietojumu, tā nenodrošinot finanšu līdzekļu 6590 euro apmērā efektīvu un ekonomisku izlietošanu.
Lasīt visu...

12

Diemžēl Čakšai vispār nav nekāda konkrēta plāna ne uz šo brīdi, ne nākotni

FotoJau atkal ZZS premjerministrs Māris Kučinskis nāk klajā ar jaunām idejām, šoreiz veselības aprūpe. Par nozares finansējumu ir spriests gadiem ilgi, un nu veselības ministrei Andai Čakšai ir izdevies izsaukt mediķu nemierus, bet ne sabiedrības atbalstu.
Lasīt visu...

12

Tiem, kas nevar izvēlēties, par kuru mafiju balsot

FotoJau iepriekš atvainojos tiem lasītājiem, kuri rakstu tematu, kam velta savu dārgo laiku, izvēlas no raksta virsraksta, jo nekāda izsmeļoša raksta, ja neskata ievadu, šeit nav. Viss raksts sastāv tikai no virsrakstā uzdotā jautājuma un ievada, kura virsraksts norāda uz mērķi, kas liek jums pašiem izveidot rakstu, komentāros izsakot savu viedokli.
Lasīt visu...

12

Māra Kučinska valdības galvenais produkts

Foto2016.gadā šī pati Māra Kučinska valdība ilgi pētīja un vētīja trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Šim jautājumam tika veltītas vairākas valdības sēdes vairāku mēnešu laikā.
Lasīt visu...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Beidziet slepkavot bērnus

Patvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan...

Foto

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

Pirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo...

Foto

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

Jāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus....

Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...