Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šķiet, ja aizvadītajā nedēļā tvitertelpā arī bija kāds personāžs, kas mērķētās ironijas un izsmiekla ziņā varēja sacensties ar Eiroparlamenta kandidāti Ivetu Griguli, tad - ja nu vienīgi savu inkognito saglabājušais fotošopa lietpratējs, kura prasmīgās rokas Zaļo un zemnieku savienības pārstāvi bija pārveidojušas ārkārtīgi līdzīgu tieslietu ministrei Baibai Brokai.

Tas patiešām arī ir pirmais, otrais un arī trešais impulss - pabrīnīties, pasmieties un censties mēģināt sacerēt kādu vēl neizskanējušu jociņu par uzprasošos tēmu "Grigule māk visu un ir visur": viņa gan ada, gan jāj ar baltiem zirgiem, gan gatavo, gan stāda, gan no mikriņu dibeniem un plakātiem apgalvo, ka zina vissvarīgāko cilvēku.

Tikpat dabisks ir arī šiem impulsiem sekojošais secinājums - garām, garām, šī kampaņa ir pilnīgi un neglābjami garām kā viss, kas izraisa tik masveidīgu izsmiekla vētru. Nauda ir izmesta, bet gribētais efekts nepārdomātu pārspīlējumu dēļ pārvērties par defektu.

Taču mana pieredze gan laikā, kad vēl strādāju presē, gan arī nu jau vairāk nekā desmit gadu ilgā praktiskā pieredze sabiedrisko attiecību jomā pret šādiem steidzīgiem, "pašsaprotamiem" secinājumiem liek izturēties vismaz piesardzīgi. Paskaidrošu - kāpēc.

Vēlēšanu kampaņas var vērtēt pēc skaistuma, oriģinalitātes, idejām, komiskuma un vēl desmitiem dažādu līdzīgu kritēriju. Protams, var, un to mēs arī pirms katrām vēlēšanām novērojam. Tas ir jauks izklaides veids, taču no praktiskā viedokļa šiem vērtējumiem ir nulles nozīmē.

Patiesībā svarīgs jebkurai vēlēšanu kampaņai ir tikai viens vienīgs kritērijs, kas ir vienkārši izmērāms, ja runa ir par vienu konkrētu personu. Ievēlēja vai neievēlēja - tas ir viss, kam ir kāda jēga. Vismaz no kampaņas pasūtītāja viedokļa.

Neievēlēja - tātad visām kampaņas rīkotāja oriģinālajām idejām un skaistumam nebija ne mazākās jēgas. Ievēlēja - viss, uzvara noraksta aizmirstībā visas kļūdas un sastrādātās pārgalvības.

Attiecībā uz Ivetas Grigules kampaņu vienkāršākā atbilde, protams, būtu - tad jau laiks rādīs, pašlaik par agru ko spriest. Tā, protams, ir, taču, balstoties uz savu praktisko pieredzi, atļaušos uz vairākiem "tviterpublikas" ignorētiem faktoriem norādīt jau tagad.

Pirmais no tiem ir - "tviterpublikai" vajadzētu atcerēties, ka arī interneta uzvaras gājiena laikmetā tā ir un paliek tikai neliela vēlētāju daļa, un fakts, ka šī daļa ir, iespējams, viena no politiski izglītotākajām un domājošākajām, ir ne tikai tās milzīgs pluss, bet arī Ahilleja papēdis.

Kāpēc? Tāpēc, ka krietni lielāka vēlētāju daļa nav ne tik politiski izglītota, ne tik politiski domājoša, - tai ir citas aktualitātes un krietni cita ikdiena. Šī daļa nav ne labāka, ne sliktāka - vienkārši citāda, ar citādu zināšanu bagāžu un attiecīgi citādu uztveri.

Politizglītotajai tviterpublikai totālā un anekdotiskā "Ivetas Gribules" politiskā izgāšanās - tā nu tai šķiet - ir neskaitāmu asprātību objekts, kas jau gandrīz šķiet iešķindinām kampaņas vienīgā personāža politiskos kapu zvanus, politiski mazākizglītotajai.

Toties krietni vairāk "pie zemes" stāvošā publika var pat nesaprast - kas nu te smieklīgs? Rau, ir viens cilvēks, kurš ir tiešām motivēts kļūt par Eiroparlamenta deputātu. Pat, ja desmitā daļa no šīs publikas saskata Ivetas Grigules brīnumainās pārvērtības uz mikriņu pēcpusēm, neko smieklīgu viņi tur nesaskatīs. Ir ļoti jāpacenšas, lai kļūtu smieklīgi uzbāzīgs un bezgaumīgi neciešams šīs publikas acīs (protams, tas ir paveicams - Latvijas mūslaiku vēsture zina arī šādus piemērus).

Otra lieta - Iveta Grigule ir bijusi faktiski vienīgā Eiroparlamenta kandidāte, par kuru nav iespējams teikt - re, re, pamodās mēnesi pirms vēlēšanām un nu tik kaisa no sveša naudas maka.

Par naudas makiem, protams, grūti spriest, taču uzcītīgs, teiksim, Latvijas Radio I klausītājs var apliecināt - jau kādu pusgadu, ja ne ilgāk, vai ik nedēļu radio sludinājumos ir izskanējuši Ivetas Grigules aicinājumi uz tikšanos dažādās Latvijas malās.

 Un, visbeidzot, trešais. Kā zināms, bieži vien visprecīzāko - un nesaudzīgāko - raksturojumu Pirmās Formulas bolīdu pilotu stratēģijai un brauciena taktikai dod viņu pašu komandas biedri.

"Tviterpublikai" garām faktiski nepamanīts palika kāds Ivetas Grigules saraksta kolēģa Kārļa Seržanta izteikums turpat tviterī, ko nevar nosaukt citādi kā par politiķa dvēseles kliedzienu.

"Pirms parasti vēlēšanām ir cerības - būs jāsacenšas ar cilvēkiem, bet katru reizi uzrodas kāds ar lielu naudas maisu un vnk nomētā ar reklāmām," 22. aprīlī pavēstīja deputāts, skaidri mērķējot tieši uz savas kolēģes reklāmu.

Kā jūs domājat - kāpēc tik dramatiska uztvere? Tāpēc, ka Ivetas Grigules kolēģi skumdina viņas kampaņas bezgaumība un naudas šķiešana vējā? Vai tāpēc, ka labāk par "tviterpubliku" viņš - arī pats mērķējot uz vietu Eiroparlamentā - saskata šīs kampaņas patieso efektu un gaidāmos rezultātus?

* SIA "P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības" direktore

Novērtē šo rakstu:

57
85

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mēs esam PAR

FotoMēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai par paša lēmumiem.
Lasīt visu...

12

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

FotoVeselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu cilvēku pazinēju - psihoterapeiti. Šoreiz ministre ir izcēlusies ar paziņojumu par savu grūtniecību. Lai gan tā, cik var noprast, ir pašā sākuma stadijā, jo priecīgais notikums ir gaidāms tikai nākamajā gadā, A. Čakša, jau tērpusies brīva griezuma halātiņā, neslēpj savu topošās mātes prieku.
Lasīt visu...

21

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

FotoAugsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti atšķirīgās pasaulēs, kur Jūsu pasaulē nav nabadzības un nav bērnu, kas klaiņo apkārt, nav ģimeņu, kas savus bērnus atstājušas novārtā, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas bezspēcīgi un visu pamests vientulībā nomirst mežā.
Lasīt visu...

12

Skarba replika par PVN un tiesām

FotoAr tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks sodīts, citam – iespēja izbaudīt sava darba vai īpašuma augļus, citam – pārliecība, ka birojā neieradīsies reketieri un nepieprasīs samaksu par “jumtu”. Dažkārt „jumts” ir skaisti tērpies tiesneša, pašvaldības uzņēmuma vai politiski valdošas partijas paskatā. Man tiesiska valsts citu, prozaiskāku izpratņu starpā nozīmē arī to, ka, vēršoties tiesā, varu paļauties uz likuma varu un likuma nemainīgu piemērošanu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

FotoIesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un Valsts prezidentu par Veselības ministrijas faktisko atteikumu veikt viņa kā ārstniecības personas resertifikācijas procesa tiesiskuma pārraudzību.
Lasīt visu...

21

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

FotoTiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī, pieņemot likumu “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”. Zemes reformas mērķis tika pasludināts šā likuma 2. pantā:
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

Par uzpūsto depresijas problēmu

Jau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”,...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...