Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Ja mēs mazāk gribētu, labāk sanāktu

Dainis Lemešonoks, īpaši Pietiek
28.01.2011.
Komentāri (10)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Uzkrītoši priekšlaicīgi sāktajā ažiotāžā ap Valsts prezidenta vēlēšanām, manuprāt, jaušams kaut kas neveselīgs. Tā tomēr ir tīri partijiska intriga un tieši tāpēc patlaban paģēr nevajadzīgi daudz sabiedrības uzmanības. Mūsu dzīvesprieku jau tāpat nodeldē slidenās ielas un dzīves dārdzība, un šādos apstākļos jebkāda papildus nervozēšana ir pilnīgi lieka. Vai Saeimas priekšsēde un citi ieinteresētie ļaudis, to labi zinot, varēja nedaudz paciesties?

Valsts galvas izraudzīšana notiks tikai jūnijā vai maija beigās, partijas solās savus kandidātus vai nostāju darīt zināmu kaut kad martā. Latvijas tautai šobrīd tiešām būtu lietderīgāk padomāt kaut vai par gripas profilaksi, nevis lauzīt galvu par to, tieši kuru personu jūlijā iemitinās Rīgas pilī/Dubultu rezidencē. Taču mēs jau esam inficēti ar politisko "niezi" un tagad bezjēdzīgi mokāmies ar šo sev nebūt ne vitāli svarīgo jautājumu.

Nē, es nebūt negribu noniecināt valsts galvas posteni kā mazsvarīgu. Taču, kā jebkura valsts vai pašvaldību amatpersona, arī Valsts prezidents, kā tas Satversmē ir noteikts, sev doto pilnvaru ietvaros pilda pavisam konkrētas funkcijas. Droši vien pati būtiskākā no tām ir pienākums uzveikt politiskās krīzes, aicinot jaunu valdības veidotāju vai, ja gadījums ir daudz smagāks, rosināt rīcībnespējīgas Saeimas atlaišanu. Prezidents, ja drīkstu tā izteikties, ir politikas teātra ugunsdzēsējs, kura darbs ir vienmēr būt gatavībā, bet jo īpaši tad, ja uz skatuves sākas darbošanās ar atklātu uguni.

Taču valsts galva vēl arī uzmana likumdošanas kvalitāti un atdod Saeimai izlabošanai tās radītos "brāķus", pārstāv Latviju starptautiski un veic vēl veselu virkni valsts pilnvērtīgai funkcionēšanai nepieciešamu darbu. Mēs nevaram iztikt bez Valsts prezidenta, gluži tāpat mēs nevaram iztikt bez Augstākās Tiesas vai Satversmes Tiesas priekšsēdētāja, Valsts kontroliera, Nacionālo Bruņoto spēku komandiera vai arī bez Latvijas vēstnieka Kopenhāgenā un Zilupes muitas kontrolpunkta vadītāja. Taču šo amatu aizpildīšana notiek daudz lietišķāk un arī ikdienišķāk, bez īpašas ažiotāžas. Ne tāpēc, ka viņu pilnvaras, funkcijas un atbildību nevar salīdzināt ar valsts galvas darbu (drīzāk pat otrādi, jo diez vai ikvienam no trim pēckara prezidentiem kāds uzticētu vadīt Konstitucionālo tiesu vai muitas posteni).

Mēs, Latvijas tauta, vienkārši šo augsto un/vai svarīgo posteņu ieņēmējos neceram atrast savu Laimes lāci. Agrās kaislības ap nākamo prezidentūru gluži automātiski sabiedrībā uzkarst tieši tāpēc, ka mums patiesībā nemaz nevajag cilvēku, kurš Rīgas pilī godprātīgi pilda savus pavisam konkrētos darba pienākumus. Mēs atkal esam sacerējušies uz kaut ko vairāk, ka vienreiz varbūt tomēr tiksim pie nācijas līdera (ar ko varēsim lepoties, ja paši ar sevi lepoties nevaram). Varbūt, ja paveiksies, pat pie Tautas Tēva/Mātes. Mūsu ilūzijas par prezidentūru nav pat, gudri izsakoties, pēctotalitāras tranzītsabiedrības politiskās (ne)kultūras problēma, bet gan "bāreņu tautas" psihotrauma. Mēs alkstam sagaidīt no valsts galvas vairāk nekā viņš/-a spēj un drīkst, viļamies šajā cilvēkā (pat VVF mums par prieku nepatrieca Saeimu!), un Latvijas tautas politneiroze padziļinās.

Netālu uz rietumiem atrodas valsts, kuras iekārta kopumā un jo īpaši prezidentūra ir stipri līdzīga mūsējai – Vācija. (Tiesa, runa vairāk ir par amata pilnvaru apjomu, jo valsts galvas ievēlēšana tur ir līdzīgāka Igaunijā pielietotajam modelim, jo viņu izrauga apvienota parlamenta un federālo zemju pārstāvju sapulce.) Pilnīgi pieļauju, ka bundesprezidents ir viens no anonīmākajiem, citviet nezināmākajiem Eiropas valstu galvām, šajā ziņā droši konkurējot ar Sanmarīno vadību*. Turklāt iepriekšējais šā amata veicējs Horsts Kēlers (Horst Köhler) bija spiests pērngad atkāpties no amata, jo viņš... tika ievērots. Vācijas prezidents kādā intervijā bija atļāvies apgalvot, ka eksporta balstītas ekonomikas valstīm – kā Vācijai – reizēm ir nepieciešams [militāri] aizsargāt savas ekonomiskās intereses, novēršot reģionālas nestabilitātes, piemēram, Afganistānā, jo tām "noteikti ir negatīva ietekme uz mums caur tirdzniecību, darba vietām un ienākumiem". Šī tēze tika nosodīta kā nepiedodama izrunāšanās.

Vācieši atzīst, ka valsts galvas pilnvaru un politiskās lomas ierobežošana, tam pilnībā pazūdot valdības vadītaja(s) ēnā, noteica pirmsnacistu Veimāras Republikas nelāgā pieredze, kad toreizējais reishsprezidents Hindenburgs, pakļaujoties savas apkārtnes spiedienam, iecēla Hitleru par valdības vadītāju jeb reishkancleru. Tomēr mēs redzam, ka šī valsts, netiekot pie tautas vēlēta un plašām pilnvarām apveltīta Laimes lāča, nav nolemta ne saimnieciskam postam, ne politiskai mazspējai, ne starptautiska respekta deficītam.

Esmu svēti pārliecināts, ka Latvijai izdotos krietni veiksmīgākas prezidentūras, ja politiķi beigtu spekulēt ar sabiedrības ilgām. Taču vispirms pašai sabiedrībai ir jāpiespiež sevi vērtēt valsts galvas amata kandidātu atbilstību veicamajām funkcijām. Tad varbūt beigtos pilnīgi destruktīvā prakse celt šajā amatā "tīrās rokas un svaigās sejas", pareizāk sakot, "baltās lapas" – cilvēkus bez nopietnas politiskās pieredzes. Jo tas tiek praktizēts, partijām tieši rēķinoties ar publikas ekspektācijām. Taču, lai ko par to domātu sirdsmīļā Latvijas tauta, politika ir profesija un tajā ir vajadzīga profesionalitāte. Mums joprojām "kadru rezervē" ir vairāki esošie un bijušie politiķi ar pietiekami nevainojamu reputāciju, daži no tiem arī ar diplomātisku pieredzi, ar labu izglītību, pietiekami veselīgu dzīvesveidu. Katrs no mums varētu nosaukt vismaz vienu profesionālu kandidātu, kurš ir godam pelnījis šo amatu. Turklāt esmu pārliecināts, ka politiski rūdītam cilvēkam būtu lielāks gribasspēks pārvarēt amata kārdinājumus iztaisīties par "Latvijas karali" un arī nepieļaut to sīkmanīgo negausību, kas, kā varat lasīt Pietiek publikācijās, raksturo gan VVF, gan Zatlera "galmu".

* Gaišās Sanmarīno Republikas divi reģentkapteiņi (pilnvaru laiks – 6 mēneši) patlaban ir Džovanni Frančesko Ugoloni un Andrea Caferani.

Novērtē šo rakstu:

7
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

12

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

FotoVēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rīkotā konkursa „Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” neprofesionālo norisi un nespēju nodrošināt Ministru kabineta pieņemtā dokumenta „Par Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam” izpildi.
Lasīt visu...

12

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

FotoNesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, terorisma draudu līmenis ir zems, tomēr radikalizācija novērojama arī Latvijā.[1] Par vienu no iemesliem minēts fakts, ka bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs no Islāma valsts izplata latviski tulkotu tās propagandu Latvijas ummah (ticīgo kopienai).[2]
Lasīt visu...

21

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

FotoPēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.
Lasīt visu...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...