Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Jāņu gaidās un ardievās

Andris Upenieks
22.06.2012.
Komentāri (11)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Prieks ir arī filosofijas kategorija. Jo tas ļaužu gudrības, jūtu un mīlestības rezultāts. Un liela Dieva dāvana. Kas sevišķi gavilē tad, kad kopts un gatavots. Kad malka ugunskuram kraujas, meijas ataugā cērtas, ziedi un vainagi pļavā pinas un sirds kā pīrāgu mīkla pāri malām vien kāpj... Kad Jāņu vakarā gribas kaut ko vairāk par pašdarbības kolektīvu atskaites koncertu, kurā gana banalitātes un balagāna arī. Kad kultūras nams iet vieglāko ceļu un ar atvieglotu stāju tā kā atvieglotai publikai taisa ķeksīša būšanu. Bet tie nav Jāņi...

Nekas nenotiek pats no sevis. Un visam savs vēsturiskās izcelsmes pamatojums. Daudziem no mums Jāņu ainava pildīta ar bērnības smaržu, skaņu, garšu un to sirdī kņudošo trauksmi, kas grūti skaidrojamas līksmes vadīta. Manu bērnu dienu un jaunības (arī dažu labu citu gadu) Jāņi sirdi cilāja ar dziesmu, mūziku un visas citas romantiskas gaisotnes burvību, kas tik dzīva vēl šodien, ja līgo dvēselē ieliekam sirdi. Vēl smaržu skurbumā jasmīni zied, vēl tīkamais svētku gatavošanas brītiņš un atkal jau – līgo, līgo!

Tas bija sen

Ar „visu gadu dziesmas krāju” – piesakās, ar „nu nāk Tavi Jāņu bērni” – atnāk, ar „Jānītim`i treji vārti” – pušķojas, ar plāceņiem, jasmīniem, pīpenēm, sveķenēm, āboliņu smaržinās, ar alu un sieru reibinās, ar dziesmām gavilē, ar uguņiem gaismojas, ar papardes ziediem mīlinās, ar līgotājiem līksmojas, ar daili gavilē... un smeldz. Un atmiņās dzīvo.  

Tie mani Mazozolu Jāņi – no aizvadītā gadu simteņa sešdesmitajiem gadiem, no jaunības dienām, kur vēja stundās ieskanas vijole vecā: „Brauc, saulīte kalniņā`i/ Zeltītiem`i kumeļiem`i!/ Kad bij` kalna galiņā`i,/ Tad skanēja, tad dimdēja – līgo, līgo...” Tie mani tālumā gaisušie līgo un vesela plejāde dižāko Jāņu – Dūdiņu, Milleru, Baltiņu Jāņi... Tās viņu ragu taures, cītares, dūkas un vijoles kā naktsvijoles „pa druviņu celiņiem” iet...

No Zāļu dienas rīta līdz Jāņu dienas vēlam vakaram Mazozolu muižas kalnos un lejās līgošana neapklust ne mirkli. Tas ir Pelšes aizliegto Jāņu laiks, kad pa ceļu iet simt līgotāju reizē! Pa priekšu zirga vezums ar veselu kaudzi izkapts pļautu jāņuzāļu – “visa laba jāņuzāle…”! Visi tādi svinīgi, stalti un skanīgi. Pa baltiem lielceļiem, pa „druviņu celiņiem” nemākslota tradīcija un vesela gadu simteņu kultūra iet. Liela luga ar masu skatiem – no mājas uz māju, no dziesmas uz dziesmu, no sirds uz sirdi savu augstāko kulmināciju ienes visu Jāņu Jāņa sētā – Ozolkalnā pie Dūdiņu Jāņa..., „tā sagrieza Jāņu bērni/ Jāņu tēva pagalmā`i līgo!”

 Kad saldais miestiņš un laba mājas vīna glāze aizmēž pelēcību, abi brāļi Jānis un Aleksis Dūdiņi spēlē (viens akordeonu, otrs vijoli) un dzied Jāņu dziesmas, dažbrīd arī savu sirdsgabalu – “Tevi, Tēvija, Dievs lai pasargā,/ Man, dziesmas iedomājot,/ Birst asaras…”. Dziesmas, dejas, un dziesmas! Dižgari, rīta saulei lecot, no visa spēka rauj vaļā “Dievs, svētī Latviju!”. Kādi te aizliegtie Jāņi?! Muzikanti ar pāris klašu izglītību un sastrādātiem pirkstiem izvilina arī klasiskās melodijas – Meža pasaku, Vīnes asinis, Donavas viļņus, Čigānu baronu, Solveigas dziesmu... Jāņa Dūdiņa dēls Uldis (slavenais tā laika kino operators) pēc daudziem gadiem lepnumā par savu tēvu teiks: „ Tēvs varēja lepoties ar absolūtu muzikālo dzirdi, bet skološanās vietā ara zemi... Lauki sevī slēpa milzīgu kultūras lādiņu. Pajautā šodienas ģimnāzistam, kas tie par gabaliem, kurus tie veči prata izspēlēt, nezinās!” Ik pēc skaņdarba atkal līgo dziesmu virtenes ar vārdu bezgalību un melodiju dažādību. Visa Latvija dziesmās skan un vienās Jāņu ugunīs deg.

Pēc negulētās nakts rīta agrumā vēl pāris siena gubiņas pļaujamas, bet dienā... Dienā ļaužu pulki atkal krustu šķērsu, no mājas uz māju – vienā līgošanā... Saulrietā dzirdu mežragu spēlējam, izjusti un smeldzīgi, kur „Dieviņš brida rudzu lauku,/ Ar pelēku mētelīti./ Kad izbrida, tad apsedza/ Pelēkām`i vārpiņām`i,” kur četrās rindās vesela dzīvesziņa – Dievs, daba, darbs, daile, kur bezgala žēluma pilna – „Brauc, Jānīt`i, nu ar Dievu!” Tālumā vēl kaut kur līgo – tā kā gurdi, kā miegaini.

Divreiz vienā upē...

Divreiz vienā upē neiekāpt. Laukos vēl šur tur vecā tradīcija dzīva. Taču tā, kā bija, vairs nebūs. Un diez vai taisnīgi vainot laika ratu tajā, ka tas griežas... Lielā kultūra un māksla iet citus ceļus. Ik pagastā kuras lielais Jāņu ugunskurs, un skatuvi pilda kori, deju kolektīvi, teātri, pūtēju orķestri, kapellas, estrādes grupas, pajautrināšanas nolūkā arī angažēti mākslinieki... Ļaudis joprojām alkst pēc Jāņu pulcēšanās vajadzības. Un labi vien ir, ka šad tad arī līst kā pa Jāņiem un ka kļūstam savas Dievzemītes asarām tīkami slapji. Nemaz nav slikti, ka spēkrati sētā un alus krūze ceļo apkārt, līksmības un dziesmu vadīta, uzmanot mēru... Un pavisam nav slikti, ja kaimiņš ar kaimiņu satiekas, ieēd, iedzer, uzdzied un dejā uzlec ar`. Un nav nemaz tik peļami, ja balle līdz rītam un visādām gaumēm, ja uzlīgojam pēc „dziesmu lapiņām”, jo labāk taču tā, nekā nekā...

Nav jēgas zīlēt laika apstākļus: Jāņi šogad būs! Katrā ziņā! Ar alu, sieru (nu kāda vaina šašlikam ar`?), ar to līksmību un labu satikšanu, ka pat zaglim brīvas dienas... Ar to prieku, kas atnāk pats no sevis, un to, kas drusku lolojams un kopjams. Ar smeldzi ardievās, kas neizbēgamas katru Jāņu pavadā: „Brauc, Jānīt`i, nu ar Dievu/ Ar to puķu vezumiņ`! Gaidīsim`i citu gadu,/ Tevi atkal atnākam`i līgo, līgo...

Novērtē šo rakstu:

18
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...