Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pietiek šodien publicē jautājumus, kuri Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka pienākumu izpildītājai Jutai Strīķei ir likuši vērsties ar sūdzību Par žurnālista darbu gan Latvijas Žurnālistu savienībā, gan Latvijas Žurnālistu asociācijā.

Pietiek jau informējis, šajā dokumentā Strīķe sūdzas par to, ka žurnāliste, „maldinot Biroja darbiniekus par informācijas iegūšanas patiesajiem mērķiem un sniedzot nepatiesu informāciju, centās izmantot VSIA Latvijas Radio žurnālistes amata statusu, lai iegūtu informāciju”, uzdodot Strīķei virkni jautājumu. Savukārt pēcāk, saņēmusi vairākus precizējošus jautājumus par šo sūdzību un tās pamatojumu, Strīķe izvairījās no skaidras atbildes uz jautājumiem, kā KNAB priekšnieka pienākumu izpildītāja vispār ir lietas kursā par to, kāda informācija ir un kāda nav nepieciešama darba pienākumu pildīšanai Latvijas radio, ar kādām metodēm viņa vispār ir ieguvusi šādas ziņas par Latvijas radio žurnālistu darba pienākumiem un par kādu mediju žurnālistu darba pienākumiem vēl KNAB ievāc šādas ziņas.

 „Atzīmējam, ka Birojs neiegūst ziņas par žurnālistiem, bet uzsveram, ka konkrētajā gadījumā Birojs sniedza informāciju par žurnālista darbību, tikai ņemot vērā konkrētu faktisko situāciju un Biroja kā iestādes vērtējumu attiecīgās personas darbībai, nevis veica pārbaudi par žurnālista darbību. Secinājumi par žurnālistu pienākumiem tika izdarīti, iepazīstoties ar normatīvajiem aktiem, kas regulē žurnālistu darbību un publiski internetā pieejamo informāciju,” – tā bija visa Strīķes atbilde uz šiem jautājumiem. Tiesa, sūdzībā Strīķe bija skaidri apliecinājusi, ka zina, kas Latvijas radio interesē un kas ne, pieminot informāciju, „kura nav nepieciešama darba pienākumu pildīšanai VSIA Latvijas Radio”.

Savukārt Latvijas Žurnālistu savienība atbildē, kuru pilnā apmērā publicējam viedokļu sadaļā, Strīķei norāda, ka „žurnālists dažkārt patstāvīgi var pieņemt lēmumu par intervijas izmantošanu citam mērķim - nepublicēšanu vispār, izmantošanu fona informācijai, vai publiskošanu citā informācijas nesējā. Likums neuzliek par pienākumu informēt intervējamo par šādam izmaiņām”.

Tāpat Žurnālistu savienība Strīķei norādījusi, ka „ikviena žurnālista pienākums ir pārbaudīt informāciju” un žurnālistes „rīcība, pārbaudot informāciju, pirms to piedāvāt Latvijas Radio vadībai, ir vērtējama kā augsts profesionālisms un kā atbildīga darba pienākumu izpratne”.

Savukārt jautājumi, kas lika Strīķei vērsties ar sūdzību, bija šādi:

1) No Jūsu kādreizējiem kolēģiem Drošības policijā par Jums ir dzirdēti tādi raksturojumi kā - impulsīva, neapdomīga, haotiska, nesistemātiska, avantūriska. Kas kopš tā laika ir mainījies?

2) Saistībā ar Jums bieži piemin tā saukto "revolucionāro pārliecību" - ko Jūs pati par to varat sacīt?

3) Kas ir tā robeža operatīvo darbību veikšanā, ko jūs neuzskatāt par iespējamu pārkāpt?

4) Vai Jūs uzskatāt, ka KNAB darbiniekiem, ņemot vērā viņu ļoti nozīmīgo darbu, ir jābūt kādām atlaidēm normatīvo aktu ievērošanā? Teiksim, bija Jura Juraša kredītu skandāls - kā birojs rīkotos, ja kas tāds būtu noticis ar, teiksim, kādu premjera biroja darbinieku?

5) Kādas attiecības Jums ir bijušas ar Drošības policijas vadošo darbinieku Andri Strautmani? Ko Jūs varat teikt par tādiem saviem bijušajiem kolēģiem kā Ramona Bierne, Ēriks Kučāns? Ko Jūs varat teikt par savu bijušo kolēģi Jāni Boroviku? Kādas attiecības Jūs ar viņu saistīja?

6) Jūsu bijušais priekšnieks Jānis Apelis par Jums un ievērojamas naudas summas zaudēšanu operatīvo darbību ietvaros ir stāstījis šādu gadījumu: "Tas bija baigi sen atpakaļ. Es pārskaities biju par to gadījumu. Es gribēju Strīķi izmest. Bet kaut kā tur tos galus savilka kopā, man liekas, ka tā bija nauda par narkotikām. Viņa kaut ko nopūdelējusi bija ar tām narkotikām. Aizturēja citi cilvēki, bet operatīvo izstrādi veica Strīķes vadībā." Kā Jūs to varat komentēt?

7) Vai nav bijis gadījums, kad Jānis Apelis Jūs faktiski atlaidis un lēmumu mainījis tikai pēc SAB spiediena?

8) Vai Jūs varat likt galvu ķīlā, ka visi Jūsu darbinieki strādā tikai valsts un sabiedrības, ne savās interesēs? Vai Jūs varat likt galvu ķīlā, teiksim, par sava kolēģa Jura Juraša godīgumu?

9) Kāds drošības iestāžu darbinieks mums ir stāstījis šādi: "Situācija apmēram tāda, es ar jums - mēs esam pazīstami kādu laiku, bet es neesmu jūs kādus gadus piecus redzējis, taču tad es aizeju pie KNAB darbinieka un sāku stāstīt par to, ka esat ļoti slikta, ka jūs darāt pretvalstiskas lietas, ka jūs sadarbojaties ar to, ar to un to un ka vispār taisāties darīt noziegumu. Uz šāda pamata dod sankcijas klausīties." Tas tiešām ir tik vienkārši? Ja nav, tad kādi ir tie kritēriji, pēc kuriem izvērtē - kas ir ticami, kas ne?

10) Vai taisnība, ka KNAB bija sākts kriminālprocess saistībā ar aģenta ziņojumu, ka apmaiņā pret Latvijas-Krievijas robežlīgumu Pēteris Ustubs, Aigars Kalvītis un Māris Riekstiņš ir guvuši personisku labumu?

11) Vai nav tā, ka reizēm KNAB darbinieki aizspēlējas savās attiecībās ar aģentiem un tos glābj no kutelīgām situācijām, pat par varbūtējiem noziedzīgiem nodarījumiem?

12) Ko reāli Jūsu kopdarbības laikā darīja Aleksejs Loskutovs? Izlasīja avīzes un gāja uz lekcijām, un netraucēja Jums strādāt?

13) Atklātībā ik pa laikam nāk klajā cilvēku apgalvojumi, ka viņi esot KNAB aģenti - Edgars Gulbis, Raimonds Štālbergs, Boriss Gafts... Kā Jūs to varat komentēt?

14) Bija tāds iekšlietu darbinieks Ruslans Dervans, kas sūdzējās par KNAB spiedienu, faktiski šantāžu. Kā šī lieta beidzās? Kriminālprocess laikam tika izbeigts nozieguma sastāva trūkuma dēļ - vai Jūs uzskatāt, ka jums tādam Dervanam vajadzētu atvainoties?

15) Ko jūs personiski darīsiet, ja tiesa Latvenergo bijušo prezidentu Kārli Miķelsonu attaisnos? Un, ja tiesa attaisnos Vladimiru Vaškeviču? Uzskatāt, ka Jums viņiem vajadzētu atvainoties vai kā? Vai ir jau gadījies kādam atvainoties?

16) Domes kukuļošanas lietā parādās tāds fakts: 2007. gada vasarā Raimonds Štālbergs atsūta iesniegumu par kukuļošanu, bet kriminālprocesu ierosina 2008.gada sākumā. Kā to vispār var izskaidrot? Vai tas nenozīmē - es jums šodien ziņošu par kukuļošanu, bet Jūs kaut ko darīsiet tikai pēc pusgada?

17) Cik bieži pēdējā pusgada laikā Jūs esat kontaktējusies ar Danu Titavu?

18) Vai pēdējos mēnešos Jūs esat kontaktējusies ar VID ģenerāldirektori Neliju Jezdakovu? Vai Jūs viņai esat sniegusi kādu personu vārdus un uzvārdus, kurām nebūtu vēlams atrasties VID struktūrās?

19) Kāda ir Jūsu personiskā loma tajā, ka Raimonda Rožkalna vietā par prezidenta padomnieku kļuvis Jānis Maizītis? Vai Jūs neesat par šo tēmu runājusi ar SAB direktoru Jāni Kažociņu?

20) Kāpēc tas tā pēdējos gados ir sagadījies - tikko Jums personiski draud nepatikšanas no politiķiem, seko skaļas aizturēšanas vai kratīšanas? Tā tiešām ir tikai sagadīšanās? Kāpēc, piemēram, to pašu Kārli Miķelsonu vajadzēja aizturēt tieši tajā dienā, kad Jums bija jāiet atskaitīties uz Saeimas komisiju?

21) Kādus pasākumus Jūs esat veikusi sakarā ar publiskotajām fotogrāfijām, kur Jūs esat redzama sadzīviskā vidē, kopā ar politiķu Viņķeļu ģimenes pārstāvjiem?

Novērtē šo rakstu:

51
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

21

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

FotoValsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir noteikti valsts militārās aizsardzības stratēģiskie mērķi, pamatprincipi, prioritātes un pasākumi miera, valsts apdraudējuma un kara laikā. Cita starpā dots drošības vides raksturojums, ietverot konvencionālās karadarbības elementus.
Lasīt visu...

21

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

FotoŠāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu privatizācijas paņēmienus vai piespēlē 1000 m2 klāt, jo to pieprasot zemes īpašnieks utt. Māju pārvaldīšana likumos atstāta bez risinājuma. Gribat paši pārvaldīt - iegūstiet profesionālo izglītību, tikai tad. Kurš sāks? Nav tādu. Daudzas mājas katastrofālā stāvoklī. Kas samaksās kapitālos remontus? Plus maksa ar nebeidzamām šausmām par piespiedu nomas zemi. Ir kriminālprocesi par apsaimniekotāju krāpšanos lielā apmēra, ko izmeklē 5-6 gadus, vai prasības tiesā samaksāt nomas maksu par 10 gadiem un dubultā, kad apsaimniekotājs bankrotējis vai nobēdzinājis iekasēto naudu. Turpināt uzskaitījumu?
Lasīt visu...

21

Intelektuālā viagra deputātiem

Foto2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un analītisku pētījumu veikšanu, lai uzlabotu Saeimā izskatāmo likumprojektu kvalitāti, novērtētu Saeimā pieņemto likumu efektivitāti, kā arī sniegtu atbalstu likumdevējam lēmumu pieņemšanas procesā un kontrolē pār izpildvaru”.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...