Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Politikas kuluāros šonedēļ aizvien konkrētāk izskanēja versijas, ka nākamais Valsts prezidents tomēr varētu nebūt pašreizējais pils saimnieks Valdis Zatlers. Kas ir prezidenta vēlēšanu procesa diriģents un kā vajadzētu rīkoties Zatleram, Pietiek vērtē pieredzējušais politiķis, bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

Vai varat dot novērtējumu notikumiem, kas risinājušies ap Valsts prezidenta amatu un tā kandidātiem, esošā prezidenta Zatlera paziņojumu par atkārtotu kandidēšanu, partiju šķietami stoisko klusēšanu un neoficiāli nosauktajiem kandidātiem?

Nu, tā, kā tas ir šobrīd, tad Zatlera kungam varētu ieteikt vai nu sākt meklēt sev jaunu dzīvokli vai sākt krāmēt mantas.

Tad jūs šobrīd redzat, ka Zatleram Saeimā tiks pateikts - nē?

Jā.

Kas par to liecina? Vai tas, ka viņam šobrīd nav pārliecinoša partiju atbalsta?

Vispirms - kāpēc, lai zaļie zemnieki, Saskaņa un visi pārējie, izņemot Vienotību, balsotu par Zatleru. Kur būtu tas iemesls, lai viņi atbalstītu Zatlera kungu?

Ar to gribu teikt, ka šobrīd notiek tas pats, kas notika ar Maizīti [bijušais ģenerālprokurors Jānis Maizītis]. Nu varbūt nedaudz maskētāk vai rafinētāk, bet principā tas pats. Un, manuprāt, ja prezidents pats nereaģēs, tad viņu Saeimas balsojumā sagaida tāds pats liktenis kā Maizīša kungu.

Zatleru vēl varētu glābt tas, ja viņš pats iniciētu kādas lielas kampaņas sabiedrībā, inteliģencē, lai sabiedrība beidzot sāktu šūmēties, lai būtu reakcija un akcijas arī tajā balsošanas dienā un sabiedrības spiediens un viņa vārds skanētu visapkārt sabiedrībā, ja deputāti justu – nevar taisīt ziepes, būs slikti.

Nu, tad varbūt jā, tad varbūt Zatleram ir izredzes, bet, ja ir šāda pacietīga gaidīšana un balsu skaitīšana, un kaut kāda mīklu minēšana, tad es domāju, ka atsevišķi kungi jau sen ir izdomājuši, kas būs tas, kas iejās pilī.

Bet tad tas nozīmē, ka, neraugoties uz visām runām par atklātību, godīgumu, mēs neesam nekur tālāk kā bijām pirms četriem gadiem, kad Zooloģiskajā dārzā daži kungi izlēma par Zatlera izvirzīšanu?

Es domāju, ka tagad visa tā situācija ir vēl daudz ciniskāka. Principā tagad jau ir tikai viens diriģents.

Lembergs?

Jā. Nu, protams, kas tad cits!

Vai Lembergs var diriģēt arī Saskaņas centru un šīs apvienības līderi Urbanoviču?

Nu, jā. Jā.

Tad situācija, jūsuprāt, pagaidām veidojas tāda, ka Lembergs noteiks, kas būs nākamais Valsts prezidents, un pēc tam arī to, kādu premjeru jaunais prezidents nosauks?

Kā tas tālāk notiks, to es vēl neminētu. Negribu teikt, ka esmu 120 punkti pārliecināts par to, ko saku, bet 99,99 procenti esmu pārliecināts par to uz šo brīdi. Izņemot situāciju, ja notiek kaut kāda liela, plaša sabiedrības reakcija, ja sabiedrība tagad beidzot pamostas, cilvēki iet ielās un saka, ka mums vajag šo prezidentu.

Ko mainīt, lai tik būtiski politikas procesi nenotiek „zem galda”?

Kamēr vēlētāji būs tādi, kādi viņi ir, neceriet un negaidiet uz izmaiņām. Jo, ja pensionāri klusi cieš to, kas notiek, diskutējot par sociālo budžetu, ja inteliģence joprojām sēž pagrīdē, bet daļa no inteliģences turpina apkalpot politisko eliti, kāpēc lai kaut kas mainītos.

Ja inteliģencei kļūs neērti par dzīvošanu tādā valsti, ja kaut kas pēkšņi mainīsies arī sabiedrībā, salūzīs ledus un parādīsies palu ūdeņi, nu, tad varbūt kaut kas mainīsies.

Te tomēr ir arī jautājums, vai Zatlers ir tik spēcīga personība, lai motivētu sabiedrību šūmēties?

Kāpēc gan prezidents nevarētu iniciēt kaut ko līdzīgu tam, kāds, piemēram, bija Rakstnieku plēnums savā laikā, un sākt runāt par visām nejēdzībām, kas notiek. Kaut vai par to, ko rakstīja The Economist, ka Latvijā korupcija zeļ un plaukst un ka nekas nemainās [to gan rakstīja nevis pats žurnāls The Economist, bet kāds no tā anonīmajiem blogeriem - red. piez.]. Kāpēc Zatlers nevarētu uz to reaģēt, nevis klusu ciešot noraudzīties? Viņš varētu nākt un runāt ar inteliģenci un sabiedrību.

Tad jūsu secinājums ir - ja Zatlers vēlas saglabāt savu amatu Rīgas pilī, tad viņam pašam būtu jākļūst par nozīmīgu spēlētāju politiskajā spēlē un jāmaina procesi?

Jā, bet Zatlera kungam tas būtu jādara pat ne ievēlēšanas dēļ, bet tāpēc, ka tā tālāk nevar. Nevis amata, bet sabiedrības dēļ, lai vismaz mēģinātu parādīt, ka mums ir inteliģence, ka mums ir sabiedrība, kas var un grib mainīt, kurai ir kauns par valsti un kura necieš klusu. Un tad aizietu. Tad arī varbūt kaut kas mainītos.

Novērtē šo rakstu:

57
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...