Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nesen, kad mans kolēģis Arnis Lapiņš sāka aktīvas gaitas sociālajā tīklā Twitterun tajā apjautājās, vai viņam pareizi liekas, ka liela daļa ierakstu ir par tēmu - ko es nupat redzēju TV un ko par to domāju, kādreizējais Dienas reportieris, tagad advokāts Ilmārs Punka viņam smaidīgi atbildēja: "Arni, būs Eirovīzija, lūk, tad pa īstam redzēsi, kā te iet."

Eirovīzija ir aiz muguras, un no pirmā acu uzmetiena var šķist, ka vērtējumos iet trakāk nekā jelkad iepriekš. Turklāt to izteicēju pulkā iesaistās ļaudis, kas iepriekš šķita stāvam gan "virs" šī pasākuma, gan, protams, "pāri" konkursa publikas apspriešanai - kur nu vēl svinīgā nopietnībā un paši ar savu vārdu.

Nav ko piedalīties, vienreiz esam uzvarējuši, un vairāk mums tur nekad nekas nespīd, - tā, piemēram, kāds Eiropas Parlamenta deputāta posteņa kandidāts. "Vīnes desiņas" uzvara ir ūdens uz Putina propagandas dzirnavām, - tā kādas pietiekami lielas un nopietnas partijas vadītājs. Un tā tālāk.

Šie vēl ir mūsu pašu vietējo jauno Eirovīzijas "adeptu" izteikumi, kam tālu līdz mūsu lielās kaimiņzemes pārstāvju veltījumiem. Viņi, aizmirsuši gan ilgo Eirovīzijas ākstību vēsturi, gan paši savu Tatu un Dimas Bilana uzstāšanos, nu ar sarauktu pieri izteic dažādas ģeopolitiski biedējošas domas un bažas.

Lielajā kaimiņzemē, protams, pēdējos mēnešos faktiski nav nevienas parādības, kas netiktu traktēta pirmām kārtām no nacionālo, valstisko, ideoloģisko, ģeopolitisko, propagandas un tamlīdzīgu interešu redzes viedokļa, neuztraucoties ne par faktiem, ne smalkākām matērijām.

Bet vai arī mums muļķoties tādā pašā gaisotnē? Mūsu pašmāju strīdi par to, kāds ir "pareizais" Eirovīzijas formāts, kāds ir "pareizais" atlases mehānisms un kāpēc mums vispār šajā valsts tēlam it kā kaut ko dodošajā, it kā tomēr neko nedodošajā balagānā piedalīties, nerimst jau kopš mūsu pirmā piedalīšanās gada.

Katru gadu šie strīdi atdzimst no jauna nedaudz citā formā, lai strīdniekiem un to vērotājiem būtu interesantāk, un katra Eirovīzija kopš Marijas Naumovas triumfālās uzstāšanās aiziet ar izbrīnu, paškritiku un citu šaustīšanu, retoriskiem izsaukumiem un jautājumu, jautrākiem un vājākiem jokiem.

Ja šos jautājumus uztver kā nopietnas atbildes prasošus, droši vien visprecīzāk var atbildēt uz jautājumu par piedalīšanās jēgu. Visu var izmērīt - kā zināms, ir zinātnieki, kas uzskata, ka pat iemīlēšanās izjūtas var izteikt atbilstošā šokolādes daudzumā. (Es, protams, vienkāršoju.)

Efektivitāte ir izmērāma visam - arī Eirovīzijai vienas valsts ietvaros. Iztērētā nauda ir saskaitāma, un tāpat var saskaitīt arī skatītājus šeit un citur, tad publicitātes apjomu, noskaņas, vēl arī pietiekami precīzi aplēst skatītāju, klausītāju un lasītāju gūtās izjūtas. Rezultātā var uzmeistarot formulu, kuras pielietošana pietiekami "zinātniski" apliecinātu - tā, par tik un tik naudas Latvija ir saņēmusi caurmērā tik un tik cilvēku tādas un tādas emocijas un priekšstatus.

Tāpat, kā rāda citu Eiropas valstu un mūsu pašu pieredze, var gan izvēlēties (un "zinātniski" pamatot) dažādus kandidātu atlases mehānismus, gan izstrādāt vēl "zinātniskākas" Eirovīzijas "pareizā formāta" formulas. Pūlēties vaiga sviedros, lai kārtējā finālā aptvertu – jaunais algoritms ir izrādījies nekur nederīgs, atkal ir uzvarējis kaut kas pavisam, pavisam, pavisam cits.

Ko šajā sakarā varu ieteikt no uz reālo dzīvi orientēta, praktiska un profesionāla PR viedokļa?

Faktiski tikai vienu - nemēģināt ākstīties nopakaļ aptrakušajiem lielās kaimiņzemes politiķiem, garīdzniekiem un "estrādes māksliniekiem". Ja jūs esat normāls cilvēks, uz cirku jūs labprātīgi ejat tādā gadījumā, ja vēlaties pasmieties vai izklaidēt savus bērnus, nevis, lai padiskutētu ar klaunu viņa mājās un par viņa tēmām.

Ja jūs labprātīgi ejat uz kādu koncertu, jūs ejat, lai izklaidētos, lai kaut ko atcerētos, lai pašūpotos vai pat padziedātu līdzi. Ja jūs aizejat uz Mailijas Sairusas koncertu, jūs taču tur nesākat šausmināties par viņas izdarībām. Nē, jūs esat nākuši uz viņas koncertu, labi apzinoties, kas tas ir - tādi pati cirka izrāde, siera ripināšanas vai hamburgeru ēšanas pasākums, tikai skaļāka, vērienīgāka, jūsu kabatas naudu prasoša. Vai tiešām jūs mēģināsiet visā nopietnībā noskaidrot, vai Šveices siers ripo ātrāk par Holandes sieru?

Šogad Eirovīzijas fināls notika tieši dienu pirms kāda slavena cilvēka dzimšanas dienas: Hieronīms Kārlis Frīdrihs fon Minhauzens ir dzimis 1720. gada 11. maijā. Viņu tēlojošā nelaiķa aktiera Oļega Jankovska vārdi, manuprāt, ir īsti vietā arī saistībā ar ideoloģiski ģeopolitiskajām un visām pārējām gauži nopietnajām "Eirovīzijas diskusijām": "Kungi, es esmu sapratis, kur ir jūsu nelaime: jūs esat pārāk nopietni. Gudra sejas izteiksme - tā vēl nav prāta pazīme, kungi. Visas muļķības uz zemes tiek pastrādātas tieši ar šo sejas izteiksmi. Smaidiet, kungi! Smaidiet!..."

* P.R.A.E. Sabiedrisko attiecību direktore

Novērtē šo rakstu:

23
39

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...