Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šonedēļ kārtējo reizi - protams, ne savas izzinātkāres vadīts - kārtējo reizi viesojos vienā no mūsu tiesiskās valsts pašām galvenajām tiesībsargāšanas iestādēm. Tai pašā, kuru ne reizi vien esmu nodēvējis par neviena īsti nekontrolētu, brīžam vienkārši parazītisku, brīžam uz pusvalstiskas noziedzības robežas balansējošu kantori.

Protams, nevaru atklāt, par ko tieši bija īsā saruna, - esmu parakstījies par neizpaušanu, kaut pēdējo gadu norises man ļauj puslīdz droši prognozēt: konkrētā lieta ir tāda, ka kāds no augšminētajiem parazītiem vai viņu politiskā "jumta" noteikti agri vai vēlu (drīzāk agri) saskatīs savas intereses tajā, lai lielāku vai mazāku gabaliņu no šīs lietas nopludinātu.

Taču šī ciemošanās gan radīja šādus tādus jaunus iespaidus, gan lika atminēties pāris iepriekšējas pārdomas par mūsu tā saucamajām "tiesībsargāšanas" iestādēm. Tajā tad arī padalīšos.

Pirmkārt, vēlreiz pārliecinājos par to, cik vienkārši mūsu tiesiskajā valstī ir safabricēt krimināllietu pret burtiski jebkuru personu, ja tā ir pārkāpusi kādas valstiskās noziedzības pārstāvju "sarkanās līnijas" un kļuvusi īpaši neērta un nevēlama. Vajadzīgos faktus un dokumentus var gan "piemeklēt" un vienkārši viltot, gan arī tikpat vienkārši "pazaudēt".

Aprakstītā aina nebūs saistīta ar konkrēto lietu, bet iedomājieties situāciju - jums priekšā pratināšanu telpā sēž cilvēks ar "palieliem" Latvijas Republikas policijas uzplečiem un, acis nemirkšķinot, jums melo. Par to, ka tādu un tādu dokumentu ne acīs neesot redzējis. Par to, ka, cik viņam zināms, tāds vispār dabā neeksistējot.

Jūs tikmēr simtprocentīgi droši zināt, ka šis cilvēks pagonos jums melo - viņš ar šo lietu nodarbojas jau vairākus gadus, un konkrētais dokuments viņa parazītu kantorim no cita valstiska kantora nosūtīts jau krietni pasen. Bet viņš, protams, nevar nemelot - jo tad izjuks visa lieta.

Vēl vairāk - tad nāksies atzīt, ka dokuments speciāli "nozaudēts" un "piemirsts", lai lietu vispār varētu uzsākt un varētu tajā iesaistīt viņam "pasūtītās" personas. Un to, protams, nedrīkst, - jo tad "jumts" nebūs priecīgs. Ar visām no tā izrietošajām sekām majoram un viņa kantora vadībai - jo, protams, ne jau bez tās ziņas viss notiek. Valstiskā bandītisma sistēmā tāda nesaskaņotība gadās reti.

Absurdi? Neiespējami? Neiedomājami? Nē, ne tuvu - es domāju, ka agri vai vēlu šai konkrētajai lietai slepenības grifi tiks noņemti, un tad par aprakstītajai attāli līdzīgu situāciju uzzinās ikviens. Cita lieta - ka konkrētie lietas fabricētāji jau sen atradīsies citos amatos vai būs pārkvalificējušies par advokātiem, savukārt viņu darbību - kuras ļoti gribas nodēvēt vienkārši par noziedzīgām - izvērtēšanai sen būs iestājies visu piedodošais noilgums.

Otrkārt, "parastajam cilvēkam" nudien ir neiedomājams un neaptverams tas valstiskais resurss, kas faktiski nekontrolēti ir nodots šādu te pasūtījumu pildītāju rīcībā. Savulaik jau tika aprakstītas KNABa iespējas, kam likums dod oficiālas tiesības jebkuram cilvēkam vai uzņēmumam pieprasīt faktiski jebkuru un jebkādu informāciju, pēc būtības nevienam neatskaitoties un nepamatojot, kādēļ šī informācija pieprasīta. Un tad to, protams, izmantot pēc pieprasītāja ieskatiem.

Taču KNAB nav vienīgais, - šāds pats resurss ir arī citu "tiesībsargātāju" rīcībā. Protams, teorētiski kaut kāda pārraudzība pastāv, - bet ne jau nu gadījumos, kad konkrētajā pasūtījumā ir iesaistīta arī konkrētā kantora priekšniecība un tas tiek piesegts arī no prokuratūras puses, turklāt pa rokai ir arī politiskais "jumts".

Treškārt, vēl viena jauka lieta ir tās papildiespējas, ko dod jebkurš safabricēts kriminālprocess. Varbūt pats process pēc kādiem gadiem arī ne ar ko nebeigsies, taču visā šajā laikā tas būs devis brīnišķas, caurcaurēm "tiesiskas" iespējas konkrētās lietas pasūtītājiem un  valstiskajam "jumtam" noskaidrot daudz ko tiem svarīgu un interesējošu.

Iedomājieties, piemēram, ka, teiksim, Drošības policija ir uzcepusi kriminālprocesu par kādu informāciju, kas parādījusies medijos. Šāds kriminālprocess, lai uz cik prettiesiska pamata būtu uzbūvēts, dod simtprocentīgi "tiesisku" iespēju ne tikai noklausīties iesaistīto (kāda starpība - pamatoti vai ne, neviens taču nepārbaudīs) personu telefonsarunas un kontrolēt cita veida saziņu, bet arī izsaukt šīs un vēl citas personas uz liecināšanu un valstiski paprasīt izklāstīt visu, kas zināms par konkrētiem cilvēkiem, struktūrām, finansēm, mediju īpašniekiem, informācijas avotiem utt., utt.

Ceturtkārt, pat tad, ja jūs redzat, kā jūsu priekšā faktiski tiek pastrādāts noziegums, ko veic šādi te vilkači pagonos, jūs faktiski nedrīkstat pat iepīkstēties, - nu, vismaz viņi uz to cer. Jūs esat parakstījušies par procesa ietvaros jūsu uzzinātās informācijas neizpaušanu - un viss. Laikā, kad šie pašiedomātie pludināšanas profesionāļi bez kādas aiztures pludina pa labi un pa kreisi visu, kas nāk par labu viņu un "jumta" interesēm (jo nav tak, par ko uztraukties - ja kas, pludināšanas pārbaudītāji būs savējie), jums mute ir "likumīgi" aizvērta.

Jūs teiksiet - bet var taču pasūdzēties kādam, teiksim, ģenerālprokuroram vai citai augstai amatpersonai, kas taču stāv un sēž jūsu interešu sardzē? Bet taču paši labi zināt, kas no tā sanāk šai valstī, - pat tad, ja konkrētā amatpersona pati nav pasūtījuma shēmas sastāvdaļa, jūsu sūdzība tiks nosūtīta izskatīšanai un pārbaudīšanai... protams, tiem pašiem vilkačiem pagonos. Un viss - nekas tur nesanāks, par jums vēl paņirgāsies.

Bet varbūt jūs teiksiet - nu, tas jau gadās tikai tādiem īpašiem cilvēkiem, kuri paši uzprasās, bet noteikti ne jau nu vienkāršam, ikdienišķam sava darba darītājam. Nekā tamlīdzīga. Ne šeit. Ne šajā valstī.

"Piedodiet par nepieklājīgu teicienu, bet, ja jūs neīstajā brīdī patrāpīsieties neīstajā situācijā, jūs paņems priekšā tā, ka maz neliksies. Ja jūs pagadīsieties pa kājām sistēmai - pat ne sistēmai, bet atsevišķiem tās pārstāvjiem, kas sapulcējušies interešu grupiņās, - jūs iznīcinās ja ne fiziski, tad vismaz profesionāli un finansiāli noteikti.

Turklāt ļoti iespējams, ka jūs pat nesapratīsiet, kuri ir tie „vilkači pagonos”, kas jūs gremdē. Varbūt jūs esat viņiem kaut kur pārgājuši ceļu. Varbūt jūs esat izvēlēti kā uzskatāms piemērs, lai pabaidītu citus — re, re, kas notiek, kad cilvēks nesaprot un spītējas. Varbūt caur jums kāds vēlas nodot „sveicienus” vai tikt klāt kādam jūsu draugam vai radiniekam. Varbūt vēl kaut kas," - tā bija rakstīts pirms nepilniem diviem gadiem iznākušajā grāmatā "Cits ķēķis".

Pašlaik, kad pamazām vācas (ar visām no tā izrietošajām, jau labi jūtamajām sekām) materiāli grāmatai, ko, ļoti iespējams, varētu saukt "Cits ķēķis - 2", es varu skaidri un gaiši teikt - aprakstītajā situācijā nekas nav mainījies uz labo pusi. Drīzāk jau otrādi. Cilvēkam, kuru pasūta mūsu valsts bandītiski valstiskās sistēmas pārstāvji, izredžu ir vēl mazāk nekā pirms pāris gadiem.

Ko tur var darīt? Ko vispār var darīt, ja cilvēks pēkšņi saprot, ka viņam pretī stāv visa valsts mašīna - nevis viens vai divi pusnoziedznieki pagonos, bet vesela sistēma, no kuras viņš redz tikai mazu daļiņu un precīzi nezina ne pasūtītājus, ne organizētājus, taču uz savas ādas vēl un vēlreiz pārliecinās, ka pret to cīnīties ar cerību uz tiesiskumu ir vismaz šķietami bezjēdzīgi?

Nebūšu oriģināls - vienkārši jāturas, bet vienlaikus jāatturas no latviskajai mentalitātei mutes turēšanas - sak, ko nu es, ko nu tur pīkstēt un spuroties, ja nu sanāk vēl sliktāk... Krieviski sakot, "prohodiļi". Ne tas vien ir gadījies. Komuņakus ar čekistiem kaut kā pārdzīvojām, un tie bija kaut kas krietni nopietnāks par šiem te parazītiem, tā ka gan jau kaut kā arī pašmāju puskoka lēcējus - erzacgestapoviešus pārlaidīsim. Viss, ko vien var, ir jādokumentē, visos veidos jāieraksta - un jāļauj par to uzzināt visiem. Vienā brīdī šī sistēma saļodzīsies un sāks brukt. 

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Publicējam to arī šeit.

Novērtē šo rakstu:

98
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...