Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nevēlos publiski minēt savu vārdu, - jau tāpat aprakstītā lieta man dzīvi ir pietiekami sagandējusi. Būtiskāks, manuprāt, ir tas, ka šādā situācijā mūsu "tiesiskajā valstī" var nonākt jebkurš.

2009.gada 12.martā VP GKrPP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē tika ierosināts kriminālprocess Nr.11810008209, bet 30.05.2012 VP GKrPP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde ar rīkojumu Nr.20/2-3-14291 procesu izbeidza, bet lietā esošos lietiskos pierādījumus nosūtīja iznīcināšanai.

Saņemot informāciju par kriminālprocesā esošajiem pierādījumiem pēc kriminālprocesa izbeigšanas, bija skaidri redzams, ka kriminālprocess atbilda visām pasūtījuma kriminālprocesa pazīmēm. Procesā aizdomās turētajiem bez tam atbilstoša pamatojuma tika pieprasīti un piemēroti tādi drošības līdzekļi, lai viņiem nodarītu maksimāli iespējamo kaitējumu.

Tāpēc prokuratūrai tika lūgts, atsākot kriminālprocesu Nr.11810008209, veikt lietisko pierādījumu atkārtotu ekspertīzi ar mērķi gūt skaidri noformulētu ekspertu atzinumu par iespējām izņemtos priekšmetus izmantot noziedzīgu nodarījumu veikšanai un sodīt procesa virzītāju un uzraugošo prokuroru par to, ka saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 389.panta nosacījumiem pēc 22 mēnešu termiņa iztecēšanas aizdomās turamajiem netika atdotas izņemtās mantas, kurām nebija piešķirts lietisko pierādījumu statuss. Bet ne par to ir šis stāsts.

Tālāk būs aprakstīts veids, kādā Latvijas Republikas Prokuratūra izvairās no zaudējumu atlīdzināšanas kriminālprocesos, atjaunojot izbeigtos kriminālprocesus uzreiz pēc zaudējumu atlīdzības pieprasījumu iesniegšanas un neņemot vērā pat to, ka pēc lietas izbeigšanas lietiskie pierādījumi tika nosūtīti iznīcināšanai.

Ģenerālprokurors Kalnmeiers savā pēdējā nepārsūdzamajā atbildē raksta: "Iepazīstoties ar Jūsu sūdzību un iesniegumu pārbaudes lietas materiāliem, pretēji sūdzībā apgalvotajam nekonstatēju, ka Pirmstiesas izmeklēšanas uzraudzības nodaļas virsprokurore jebkad būtu vērtējusi lēmumu par kriminālprocesa Nr.11810008209 izbeigšanas likumību un pamatotību."

Tomēr faktiski apskatot sūdzībā minētos iepriekšējos virsprokuroru lēmumus mēs redzam pavisam kaut ko citu: 2012.gada 9.oktobrī virsprokurors A.Černišovs tika pārbaudījis ar kriminālprocesaNr.11810008209 izmeklēšanu un izbeigšanu pieņemtos lēmumus un netika konstatējis nekādus pārkāpumus un 2012.gada 9.oktobrī lēmumā Nr.4/4261-2012 rakstīja:

„Tādējādi pārbaudot izbeigto kriminālprocesu Nr.11810008209 un tajā pieņemtos lēmumus, nav konstatēta procesa virzītājas vai uzraugošās prokurores darbība vai bezdarbība, kas būtu par pamatu kriminālprocesa uzsākšanai pēc Krimināllikuma 291.panta, 319.panta, un pamatojoties uz 373.panta pirmo daļu 2012.gada 9.oktobrī pieņemts lēmums par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu."

2012.gada 10.novembrī lēmumā Nr.4/5118-2012 3/572-2012 tas pats virsprokurors A.Černišovs pēc virsprokurores V.Opincānes rīkojuma atkārtoti pārbaudīja kriminālprocesa Nr.11810008209 materiālus un nolēmumus un atkārtoti nekonstatēja nekādas pretlikumības procesa virzītāja pieņemtajos lēmumos, paziņojot: „Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 337.panta 3.daļu šinī atbildē ietvertais nolēmums, kas attiecas uz kriminālprocesa Nr. 11810008209 izmeklēšanu un izbeigšanu nav pārsūdzams."

2012.gada 19.decembrī lēmumā Nr.3/2-71-09/2463 virsprokurore V.Opincāne norāda: „Vēršu Jūsu uzmanību uz to, ka Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras virsprokurora A.Černišova 2012.gada 10.novembra atbildē ietvertais nolēmums, kas skar kriminālprocesa Nr.11810008209 izmeklēšanu un pabeigšanas veidu, saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 337.panta trešo daļu ir galīgs un Jūsu sūdzība šajā daļā netiek izskatīta.".

Ar to savā lēmumā Nr.3/2-71-09/2463 virsprokurore V.Opincāne paziņoja, ka prasību veikt lietisko pierādījumu atkārtotu ekspertīzi un atsākt kriminālprocesu kategoriski noraida.

2012. gada 20.novembrī, saprotot, ka lietisko pierādījumu atkārtotu ekspertīzi panākt neizdosies, jo tās saskaņā ar procesa virzītājas lēmumu izbeigt kriminālprocesu jau ir nosūtītas iznīcināšanai, saskaņā ar likumu Par izziņas iestādes, prokuratūras vai tiesas nelikumīgas vai nepamatotas rīcības rezultātā nodarīto zaudējumu atlīdzināšanu prokuratūrā tika iesniegts zaudējumu atlīdzināšanas pieprasījums.

2013.gada  18.janvārī virsprokurores V.Opincāne, izskatot tos pašus 3(!) reizes jau izskatītos procesa virzītājas lēmumus, konstatēja ka lēmums izbeigt kriminālprocesu Nr.11810008209 ir bijis pretlikumīgs, un pieņēma lēmumu atkal atjaunot kriminālprocesu, tādējādi automātiski atceļot kriminālprocesa rezultātā nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas procesa uzsākšanu.

Neskatoties jau uz trīsreizēju (!) lietas materiālu izskatīšanu un lietisko pierādījumu nosūtīšanu iznīcināšanai, pēkšņi tika konstatēts, ka procesa virzītājas lēmums izbeigt krimināllietu ir bijis pretlikumīgs. Par to gan nekas neliecina, jo pret it kā pretlikumīgo lēmumu pieņēmušo amatpersonu saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 2.nodaļas 6.pantu netika ierosināts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 291.panta par pretlikumīgu lēmumu taisīšanu.

Vēl vairāk, par to pat nav uzsākta dienesta izmeklēšana, tomēr tas neliedz ģenerālprokurora kungam savā nepārsūdzamajā lēmumā minēt to, ka tikai un vienīgi pēc iesniedzēja domām tam, ka lēmums ir pretlikumīgs, ir jābūt pamatotam.

Ģenerālprokurors Kalnmeiers uzskata, ka, ja kriminālprocesa izbeigšanas lēmums ir atzīts par pretlikumīgu, tas var būt izteikts tikai deklaratīvā formā bez tam atbilstoša pamatojuma un tas ir normāli.

Tāpat Kalnmeiera kungs pauž uzskatu, ka procesa virzītāji var pieņemt pretlikumīgus lēmumus, izbeigt kriminālprocesus, un viņiem par to nekas nebūs - pat ne dienesta izmeklēšanai vai visos citos gadījumos obligātais kriminālprocess par pretlikumīgu lēmumu taisīšanu.

Acīmredzot cienījamais ģenerālprokurora kungs, pieņemot savu nepārsūdzamo lēmumu Nr.3/2-71-09 /264, ir izskatījis pavisam citus virsprokuroru nolēmumus, nevis tos, kurus virsprokurori A.Černišovs un virsprokurore V.Opincāne tika izdevuši pirms zaudējumu atlīdzības pieprasījumu iesniegšanas.

Pretējā gadījumā iznāk, ka ģenerālprokurors savu lēmumu ir apzināti pamatojis ar meliem un ir saucams pie Krimināllikumā paredzētās atbildības par valsts amatpersonas bezdarbību (KL 319.p.).

Par šo situāciju, kad samelojas Latvijas galvenais prokurors, tika rakstīts iesniegums gan iekšlietu ministram Kozlovskim, gan toreizējam tieslietu ministram Bordānam, tomēr vienmēr šie iesniegumi tika nosūtīti uz to pašu Ģenerālprokuratūru, kura aprobežojās ar atbildi, ka atbildēts netiks, jo atbilde jau ir sniegta.

Nobeigumā Tiesībsargam tika nosūtīts iesniegums ar lūgumu ierosināt lietu un sniegt vērtējumu Ģenerālprokurora meliem, tomēr tiesībsargājošas iestādes kategoriski atteicās sniegt Tiesībsargam manu iesniegumu un Ģenerālprokuratūras atbildes, līdz ar ko Tiesībsarga birojs lietu izbeidza nedodot nekādu atzinumu.

Tiesībsarga birojs lietas izbeigšanu pamatoja ar to, ka neesot iespējams veikt pārbaudi, jo... iestādes atsakās sniegt informāciju Tiesībsargam par saraksti ar Ģenerālprokuratūru.

Jāpiezīmē, ka arī Tiesībsargs uzsvēra, ka viņu neinteresē krimināllietas saturs, bet gan sarakste ar Ģenerālprokuratūru un Ģenerālprokuratūras atbildes, tomēr arī uzraugošā prokurore S.Pendere uzskatīja procesa virzītājas lēmumu nesniegt šo informāciju Tiesībsargam par tiesisku.

Šī pati uzraugošā prokurore šajā krimināllietā tāpat iepriekš tika atzinusi, ka izņemto mantu, kurām nav noteikts lietisko pierādījumu statuss, aizturēšana ilgāk par 22 mēnešiem atbilst Kriminālprocesa likumu 389. panta nosacījumiem (tiesa gan, šo lēmumu virsprokurors A.Ulmis vēlāk atcēla un pretlikumīgi aizturētās mantas atgrieza).

Tā tas notiek mūsu "tiesiskajā valstī". Atvainojos, ja kādam notikušā būtība nav kļuvusi pilnīgi skaidra, - diemžēl tāda ir mūsu "tiesībsargāšanas iestāžu" pārstāvju "sakārtotā" murgainā realitāte.

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

51
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...