Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Aizvadītajā piektdienā tipogrāfijā, kur tika nodrukāts avīzes Vienotība, PIETIEK! gandrīz miljonu eksemplāru lielais metiens, ieradās prognozējami ciemiņi ar prognozējamām vēlmēm.

Šie ciemiņi bija divas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja "galvenās speciālistes" - Inga Zeltiņa un Olga Macujeva, kuras, enerģiski vicinot KNAB priekšnieka vietnieka pienākumu izpildītājas Ingas Solovejas parakstītu dokumentu "Par informācijas sniegšanu", protams, interesējās par Vienotība, PIETIEK! izdošanu.

Abas enerģiskās kundzes interesēja - un tagad uzskaitīšu precīzi - virkne dokumentu tieši saistībā ar avīzītes, kā bija teikts dokumentā, "izgatavošanu": līgums, rēķini, maksājuma uzdevumi, uzskaite grāmatvedības reģistrā, samaksu apliecinoši dokumenti, pasūtījuma dokumenti, tostarp arī elektroniskā pasta izdrukas, tipogrāfijas izcenojumi un rēķini par laikraksta drukāšanu.

Nekāda kratīšanas ordera vai kā tamlīdzīga, protams, nebija: izmeklēšanas tiesneši ir nopietni cilvēki, un no viņiem tik vienkārši - ar argumentu "mums gribas!" - lēmumu par kratīšanu izdabūt nevar. Tā nu abu "galveno speciālistu" vēlmju pamatojums bija atsaukšanās uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likuma 9.1 panta 1. punktu un 10. panta pirmās daļas 4. punktu.

10. panta attiecīgais punkts nosaka, ka jebkurai KNAB amatpersonai "atbilstoši tās kompetencei" (tikai neprasiet, kas tā tāda un kas to nosaka) ir brīvas tiesības "pieprasīt un saņemt bez maksas no valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, uzņēmumiem (uzņēmējsabiedrībām), organizācijām, amatpersonām un citām personām informāciju, dokumentus un citus materiālus neatkarīgi no to slepenības režīma".

Faktiski tas nozīmē - jebkuram parazītam un dienaszaglim ar attiecīgo apliecību kabatā ir tiesības, nevienam neko nepaskaidrojot, interesēties par pilnīgi visu pasaulē - lai kādā nesakarā tas būtu ar KNAB funkcijām, pienākumiem un uzdevumiem. Man vajag - un izsniedziet, lūdzu.

Savukārt otrs dokumentā minētais KNAB likuma pants saucas "Biroja funkcijas priekšvēlēšanu aģitācijas kontrolē" un noteic, ka KNAB pirms Saeimas, Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanām "atbilstoši likumos par priekšvēlēšanu aģitāciju noteiktajai kompetencei kontrolē priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu ievērošanu".

Ar vārdu sakot, abām "galvenajām speciālistēm" atnesot šādu oficiālu dokumentu, KNAB skaidri un nepārprotami paziņoja - tas vēlas saņemt ļoti konkrētus dokumentus, kas attiecas tieši un vienīgi uz izdevuma "Vienotība, PIETIEK!" drukāšanu/izdošanu un tās apmaksu, savukārt šī interese saistīta nevis, teiksim, ar kādu kukuļošanu vai vēl ko, bet tieši un vienīgi saistībā ar priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu ievērošanu.

Un tagad - mazais pārsteigums: KNAB paša pieminētais likums absolūti skaidri un nepārprotami apliecina, ka KNAB izrādītā interese par avīzes izdošanu un drukāšanu ir absolūti nepamatota, lai neteiktu, ka vienkārši prettiesiska.

Priekšvēlēšanu aģitācijas likums ļoti precīzi nosaka, kas ir priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumi, uz kuriem attiecas likuma ierobežojumi un attiecīgi KNAB pienākumi tos kontrolēt. Dažādu izdevumu drukāšana tajos nav iekļauta - tikai izplatīšana.

Tas nozīmē - jūs kā tā sauktā "trešā persona" varat nodrukāt miljonu, piecus miljonus, simt miljonus lapiņu, uzlīmju, jebkādu izdevumu, un KNAB saskaņā ar likumu nav nekādas daļas par to, par kādu naudu tas viss tiek drukāts, kas maksā par papīru, par krāsām, par elektrību utt.

Atkārtoju vēlreiz, ja tas šķiet jokaini vai nesaprotami, - Priekšvēlēšanu aģitācijas likums skaidri nosaka, ka dažādu materiālu izdošanai Latvijā nekādi ierobežojumi nav noteikti. Ne mazākie. Nekādi. Izdodiet, ko un cik vien vēlaties. Drukāšanai ierobežojumu nav.

Ierobežojumi gan ir noteikti izplatīšanai - kā atkal maksimāli precīzi noteikts likumā, "pasta (arī elektroniskā pasta) pakalpojumu izmantošanai, lai ar tā palīdzību nosūtītu priekšvēlēšanu aģitācijas materiālus".

Līdz ar to, ja KNAB, īstenojot savu, biroja priekšnieka Jaroslava Streļčenoka vārdiem izsakoties, "iekšējo pārliecību" (citāts no viņa paskaidrojuma tiesai), gribētu pamēģināt pierādīt, ka portālā Pietiek publicētu rakstu pārpublicēšana avīzes formātā ir priekšvēlēšanu aģitācija, atbilstoši likumam viņiem būtu bijis pamats noskaidrot, cik tad īsti izmaksājusi avīzes izplatīšana. Ar ko nodarbojas izplatītāji, ne drukātāji.

Taču nē - KNAB "galvenās speciālistes" rikšo uz tipogrāfiju, vicina papīrīti "Par informācijas sniegšanu" un pieprasa dokumentus par avīzes drukāšanu - un nevis izplatīšanu. Par drukāšanu, uz kuru neattiecas viņu pašu vicinātajā papīrītī piesauktais likums.

Kāpēc viņas tā dara? Kāpēc kaut ko tādu ne tikai pieļauj, bet pat pasūta KNAB it kā profesionālā vadība ar jurista un vēl visādu izglītību? Ja kādam jau tāpat nav skaidrs, - paskaidrošu.

Parasti, kad ir runa par politisko pasūtījumu, kaut kā pilnai ainai pietrūkst - vai nu publiski, skaidri un nepārprotami izteikta pasūtījuma vai arī konkrētu, dokumentos fiksētu rīcību, kas apliecina, ka to veicēji rīkojas tieši tā, kā ir izteikts pasūtījumā.

Šī ir tā reize, kad aina ir pilnīga.

Par pasūtījuma publisku noformulēšanu varam teikt paldies partijas Vienotība ģenerālsekretāram Artim Kamparam, kurš jau kopš savu tumbočku naudas fokusu laikiem ir apliecinājis spēju sākumā runāt un pēc tam domāt, kas tad ir sarunāts.

"Primāri vēlamies noskaidrot, kas ir šā izdevuma finansētājs," - šis ir pilnīgi precīzs Arta Kampara publisks, lielā avīzē publicēts citāts dienu pēc Vienotība, PIETIEK! iznākšanas. Un minētais kungs pēc tam nav protestējis, ka būtu saprasts vai atreferēts ne tā.

Tātad - mēs, varas partija un visiem zināmais KNAB politiskais "jumts", gribam precīzi zināt, kas ir maksājis par šo izdevumu. Un runa nav par tām kapeikām, ko izmaksā likumā minētā izplatīšana, - mēs, Kampars un Vienotība, gribam "primāri" zināt, kas ir finansējis šo izdevumu.

Tāds bija pasūtījums - skaidri un precīzi izteikts. Vienotība grib zināt. Likums to neparedz, bet Vienotība grib.

Un te ir tā izpildījums - politiskās policijas KNAB izpildījumā. Likums neparedz ierobežojumus drukāšanai, bet, tā kā saimnieks mums ir licis, mēs rakstām oficiālā pieprasījumā - izsniedziet mums visus dokumentus par drukāšanu.

Viss. Tā tas šai tiesiskajā valstī notiek. Te - pasūtījums, te - izpildījums, abi ir fiksēti un dokumentēti, tā ka izlocīties neizdosies.

Jūs jautāsiet - un kā tad paliek ar visiem "gods pār varu" un beigu beigās elementāru KNAB darbinieku pašcieņu? Vai tiešām tādai, teiksim, Solovejai, bažīgi atskatoties uz savu 73 tūkstošu eiro hipotekāro kredītu, ir tik vienkārši darīt to, ko liek politiskais saimnieks, lai cik tas būtu bezjēdzīgi un pretrunā ar likumu?

Droši vien daļai no viņiem tas nav īsti viegli. Savukārt pārējiem - kāpēc ne? Maksā taču nodokļu maksātājs, bet par to, ka kāda tā sauktā tiesībsargāšanas iestāde par šādām aktivitātēm attiecīgos aktīvistus varētu saukt pie atbildības, taču nav jāuztraucas.

Vismaz ne valstī, kur ģenerālprokurors par neskaitāmus mēnešus ilgušu kriminālprocesu, kurā ir noklausītas sarunas, veiktas ekspertīzes, pieprasīti dokumenti, veiktas kratīšanas un kas tik vēl ne, paziņo - un tagad, rau, vajadzētu piestrādāt pie juridiskā pamatojuma!

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Publicējam to arī šeit.

Novērtē šo rakstu:

82
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

XI bauslis: tev nebūs sabiedriskajā medijā melot

FotoKas vainīgs, tas bailīgs. Slokas ugunsgrēks raisa tik iespaidīgu politisko krīzi, ka sabiedrībai un medijiem, škiet, joprojām nav izprotami tās patiesie cēloņi un dziļumi. Toties valdības partiju reakcija – ar grūti noslēpjamām histērijas pazīmēm – liecina: valsts varai ir trāpīts ļoti sāpīgā vietā.
Lasīt visu...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...