Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Kā tērējam. Militāri politisks apskats

Ex-seržants (lit.pseidonīms)
06.04.2014.
Komentāri (72)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Visa līdzšinējā Latvijas drošības politika tika balstīta uz NATO līguma 5.pantu. Turklāt netika pat apsvērts jautājums par to, cik efektīvs būs NATO atbildes trieciens agresoram un kādas konsekvences tas izraisīs Latvijas valstij, jo tika uzskatīts, ka NATO līgums darbojas kā 100% drošs jebkura agresora noturēšanas faktors, pēdējam apzinoties atbildes trieciena neizbēgamību.

Attiecīgi tika plānota arī NBS attīstība - neliela profesionāla armija, kas orientēta uz piedalīšanos NATO operācijās ārpus LV robežām. Pēc Krimas visiem pēkšņi šoks, un nu nenormālā steigā jāpārskata koncepcijas un plāni. Vai šādu pavērsienu bija grūti paredzēt? Pareizāk būtu teikt - nebija vēlēšanās paredzēt.

Neliels ieskats vēsturē. 1999.gada augustā toreizējais KF prezidents B. Jeļcins nosauc V.Putinu par sava amata mantinieku. Pēc nedēļas mantinieks tiek apstiprināts par valdības vadītāju. Vēl pēc mēneša Krieviju satricina dzīvojamo māju sprādzieni vairākās pilsētās. Sprādzienu sērija beidzās uzreiz pēc tam, kad Rjazaņā FDD aģenti nejauši tika pieķerti, novietojam dzīvojamās mājas pagrabā maisu ar sprāgstvielām, kas vēlāk tiek nodēvētas par cukuru un viss pasākums - par mācībām. Kaut arī terorisma aktos tika apsūdzēti Dagestānas kaujinieki, izpildītāji tā arī netika notverti.

Jau 30. septembrī sākas aktīva karadarbība Čečenijā ar Krievijas Federācijas Bruņoto spēku ienākšanu neatkarību pasludinājušajā reģionā. 2008.gada augustā tiek veikts agresijas akts pret Gruziju, kā rezultātā tika iedragāta šīs valsts teritoriāla integritāte, kas radīja nopietnu šķērsli tās uzņemšanai NATO. Pa vidu bija retorika par PSRS sabrukumu kā lielāko ģeopolitisko kļūdu un krievu tiesību pārkāpšanu Baltijā, un tas neaprobežojās tikai ar frāzēm.

Kāpēc būtu jāiedomājas, ka Kremļa saimnieks tik vienkārši izlaidīs no savas ietekmes sfēras Ukrainu, ja jau Kijevu sauc par visas Krievzemes šūpuli. Rietumu politiķiem nebija izdevīgi to redzēt, jo bija izdevīgi kontrakti, enerģētiska atkarība un labi apmaksāti amati kopuzņēmumos. Par LV politmafiju tāpat viss skaidrs. Tā kā iztiksim bez šokiem.

Un tagad pie konkrētākām lietām. No medijiem ir tapis zināms, ka AM plāno iegadāties lietotu bruņutehniku uz kāpurķēžu bāzes CVRT (Combat Vehicle Reconnaissance Tracked), kopā 120 vienības par kopējo cenu - 70 miljoni EUR, tai skaitā izlūkošanas kaujas mašīnu Scimitar, bruņotu ar 30 milimetru lielgabalu pretinieka bruņutehnikas, ieskaitot vieglos tankus, satriekšanai attālumā līdz 1500 metriem, kā arī bruņutransportierus Spartan, Samson un Samaritan.

AM medijiem skaidro: „CVRT kāpurķēžu bruņutehnika ir Latvijas apstākļiem piemērota kaujas tehnika ar ļoti augstu mobilitāti, kas neprasa attīstīt smagnēju inženiertehnisko bāzi kaujas mobilitātes nodrošināšanai. Tehnika var pārvietoties pa visiem Latvijā pieejamiem koplietošanas ceļiem, tiltiem, grāvju pārvadiem, kā arī ārpus ceļu tīkla - visur, kur nav purvs… Mašīnas iecerēts izmantot arī starptautiskajās misijās, jo līdz šim Latvijas karavīri, piemēram, Afganistānā bija spiesti izmantot aizlienētu bruņutransportu”. (LETA 05.03.2014).

Neņemos spriest par Afganistānu, bet attiecībā uz LV konkrētajā situācijā man ir savs viedoklis. Iesākumam apskatīsim „krutāko” aparātu no nosauktajiem - Scimitar (skat. FOTO 1).

Bruņas - alumīnija kompozītsakausējums 20-60mm. Pieņemot, ka ir uzstādīts pretkumulatīvais ekrāns, tad varētu būt aizsardzība pret morāli novecojušiem rokas granātmetējiem RPG-7, bet ne pret RPG-28 ar bruņu caursitamību 1000mm tērauds + dinamiskā aizsardzība. Aizsardzību pret 14,5mm bruņusitēju lodēm nodrošina priekšējās bruņas. Sānu bruņas pasargās no 7,62mm lodēm un šķembām no 105mm šāviņiem. Bruņojums - 30mm automātiskais lielgabals L21A1 RARDEN ar šaušanas ātrumu 80 šāv./min. un sākotnējo šāviņa ātrumu 1070 m/s, kas varētu nodrošināt krievu kaujas mašīnu (BMP) un bruņutransportieru (BTR) izvešanu no ierindas. Papildus tam ar lielgabalu sapārots 7,62mm ložmetējs.

Rezumējot - teorētiski „satriekt” varētu BMP un BTR. Lieta tikai tāda, ka pretinieka bruņutehnikas kolonna sastāvēs ne tikai no bruņmašīnām., bet droši var paredzēt arī KF BS pamata tankus T-90 un to jaunākās modifikācijas. Jāpiezīmē, ka ešeloni ar T-90 pavisam nesen ir manīti pie Ukrainas robežām tā dēvētajās KF BS „mācībās”.

Saskaņā ar datiem uz 2012. gadu kopējais tanku T-90 un tā modifikāciju skaits KF BS bija 1335 vienības, tai skaitā 2004.-2006. gada modifikācijas T-90A un T-90CA 438 vienības. Jāatzīmē, ka T-90A ir aprīkots ar modernu mērķēšanas iekārtu Essa, kas bāzēta uz franču firmas Thales izstrādāto termovizoru Catherine FC. Šī iekārta spēj darboties pilnīgā tumsā pie nulles redzamības un spēj noteikt kājniekus attālumā līdz 6km un bruņutehniku līdz 10km.

T-90 pamata bruņojums ir gludstobra 125mm lielgabals. Uguns vadības sistēma nodrošina smagās bruņutehnikas iznīcināšanu attālumā līdz 5km ar kustības ātrumu līdz 30km/h (izmēģinājumos 1 minūtes laikā 7 trāpījumi attālumā 1,5-2,5km ar kustības ātrumu 25km/h). Turklāt lielgabals var tikt izmantots arī vadāmo prettanku raķešu palaišanai ar lāzerstara mērķnorādi ar garantētu trāpījuma pakāpi tuvu vienam pa stāvošu vai kustīgu mērķi attālumā līdz 5km.

Tanks aprīkots ar dinamisko aizsardzību, kā arī aktīvās aizsardzības sistēmu Štora-1. Sīkāk par tanku aizsardzības sistēmām skatīt video šeit- http://pikabu.ru/story/tank_t90a_1171318

Kāds pateiks - bezcerīgi sašaut ar pārnēsājamu prettanku granātmetēju. Tā gluži nav. Piemēram, Carl Gustaf m/86 - M3 pieveic 500mm tērauda bruņas ar dinamisko aizsardzību (salīdziniet ar šeit jau pieminēto krievu RPG-28), turklāt pa vienu un to pašu mērķi var šaut vienlaicīgi no dažādām pozīcijām, ka to darīja čečeni Groznijā 1994.gadā, mērķējot pa tanka jumtu pilsētas apstākļos vai pa bortiem un aizmugurējo daļu, uzbrūkot no slēpņa.

Un kā tad ar CVR(T)? Visticamāk, ka tiks atklāti un iznīcināti, līdz spēs pietuvoties sava „draudīgā” 30mm lielgabala šāviena attālumā. Varbūt noderētu, lai vietējos „sovokus” pabaidītu nesankcionētos mītiņos vai Afganistānā talibus padzenāt. Par ekspluatācijas un uzturēšanas izmaksām atsevišķs stāsts.

Turklāt tas tālu nav viss. Ņemot vērā rosību Pleskavas apgabalā helikopteru bāzu ierīkošanā, var diezgan droši apgalvot, ka agresora bruņutehnikas kolonnām tiks nodrošināts uguns atbalsts no gaisa ar moderniem kaujas helikopteriem - tādiem kā Mi-28N, saukts „Nakts mednieks”, un Ka-52, saukts „Aligators” (FOTO 2 un 3). Laika trūkuma dēļ neuzskaitīšu taktiskos un tehniskos rādītājus, bet ticiet man, tas ir nopietni.

Varbūt Abramsi nāks talkā? Diez vai. Nesen medijos pavīdēja ziņa, ka ASV plāno sūtīt uz Latviju tā dēvēto "Stryker brigādi" – ātras reaģēšanas, „augstu tehnoloģiju un moderna bruņojuma brigādi” - 300 vieglās kaujas mašīnas Stryker, ko iespējams transportēt ar lidmašīnām, un 4509 karavīrus.

Vispār jau tie Stryker neko īpaši „krutāki” par CVR(T) nav, ja ne otrādi - bruņota kaujas mašīna, kas paredzēta pielietošanai tā saucamos "zemas intensitātes konfliktos”. Visticamāk pasargās no novecojušiem RPG-7 granātmetējiem un ložmetējiem un neko vairāk (skat.FOTO 4).

Nu, nebūs te nekāda ”zemas intensitātes konflikta” ar „zaļiem cilvēciņiem”. Ja ies, tad ies uz pilnu banku, un, ja jenķi vēlas, tad lai „satriec” krievus ar saviem Stryker, bet mēs pielietosim citu taktiku.

Un tā - ieviesīsim skaidrību. Nekādas bruņas un lielgabali neko nedos, jo agresoram jebkurā gadījumā būs pārsvars gan bruņojuma kvantitātē, gan kvalitātē un sagaidīt no NATO, ka tuvākā laikā spēs šeit sakoncentrēt kaut ko līdzīgu tam, ko var īsā laikā krievi pierobežā, cerēt laikam nenākas. Tātad bruņām un lielgabaliem nav nozīme, bet ko tad? Palikt maksimāli nemanāmiem un uzbrukt pretiniekam tam visneizdevīgākā laikā un vietā nelielu vienību sastāva, lai minimizētu zaudējumus.

Tātad ārpus pilsētām - uzbrukumi uz sauszemes komunikācijām nelielu vienību sastāvā (līdz vadam) pēc principa „negaidīts uzbrukums un strauja atkāpšanās”, tai skaitā šķēršļu joslu ierīkošana, mīnēšana un izlūkošana (somu taktika 1939.-1940.gada ziemas karā). Pilsētvidē - mobila aizsardzība nelielu grupu sastāvā, vienlaikus koordinējot darbību (sakari) un koncentrējot spēkus vienā lielā pilsētā, piemēram, Rīgā (čečenu taktika Groznijā 1994.gadā).

Tam ir nepieciešams - elementāri transporta līdzekļi, arī lietoti, vēlams, ar paaugstinātu caurejamību, efektīvi PZRK un pārnēsājami prettanku ieroči, kas ļautu cīnīties ar modernu tehniku (naudu šeit nav ko žēlot), snaiperu šautenes un rokas ložmetēji, prasme rīkoties ar bruņojumu un taktiskās iemaņas.

Ka jau biju rakstījis kaut kur iepriekš, ir perfekti jāpārzina potenciālā pretinieka bruņojums un tā pielietojums, lai neiepirktu nekam nederīgus lūžņus.

Vai šis jautājums aprobežojas tikai ar naudas ieguldījuma efektivitāti? Noteikti nē, un sekas nepārdomātiem lēmumiem vai vienkārši „muļķa laišanai” var būt nopietnākas, un ar „politisko atbildību” (lasi - nekādu) šeit diez vai pietiks gadījumā, ja „Dzintara Zemessardzes iesaukuma"  Graubes „apmācīti”, Vējoņa „ekipēti” puikas un meitenes tiks izšķaidīti pa koku stumbriem, mēģinot aizkavēt bruņutehniku. Un pavisam nelāgi, ja kāds vēl mēģinās „uzvārīties”. Tad atliks tikai cerēt, ka nekāda konflikta nebūs.

Topošajiem un esošajiem zemessargiem.

Trenējies un apgūsti iemaņas, bet atceries, ka jābūt arī psiholoģiski gatavam tam, ka, iesaistoties kaujas darbībā, kas reālā spēku samēra (ja tiks veikti rakstā minētie pasākumi) apstākļos var ilgt 3-5 dienas, ieskaitot ielu kaujas Rīgā, Tavas izredzes palikt dzīvam būs 50:50, turklāt neceri uz vieglu galu - var būt norautas rokas vai kājas, uzšķērsti vēderi, lēna un mokoša nāve kaut kur grāvmalē līdz kaklam sūdos, un Tev paveiksies, ja pāri pārbrauks okupanta tanks, atbrīvojot Tevi no mocībām. Bet, ja palaimēsies un paliksi dzīvs, tad gatavojies ilgam un nežēlīgam partizānu karam. Ja nebūsi visam tam gatavs, tad Tavs kaujas spars izplēnēs pēc pirmās no Aligatora raidītās raķetes, un labāk tad ej spēlēt kariņu peintbola laukumā. Un pat tad, ja būsi gatavs, rēķinies ar to, ka pašmāju politmafija krīzes gadījumā noziepēs asti vai paklāsies apakšā okupantam, cenšoties saglabāt savus amatus un, ja ne amatus, tad vismaz paglābt savu kustamo un nekustamo, dīvānus un vāzītes. Tad šajā gadījumā esi gatavs pieteikt savu personīgo karu gan vieniem, gan otriem, un tautībai šeit nav nozīmes.

Un nobeigumā populāri zinātniski humoristiska īsfilma par tēmu „Kā paglābties no Smerč”.

Foto

FotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

35
68

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...