Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kāpēc tā notiek, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) augstu amatpersonu pārkāpumus "pamana" tikai tad, birojam uz tiem tiek norādīts, kaut arī amatpersonu deklarācijās šie pārkāpumi bijuši viegli pamanāmi sen iepriekš?Pietiek publicē KNAB priekšnieka Jaroslava Streļčenoka oficiālo skaidrojumu.

"Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (turpmāk - Birojs) 2013.gada 21.augustā ir saņēmis Jūsu iesniegumu ar lūgumu sniegt atbildes uz jautājumiem saistībā ar Biroja konstatēto normatīvo aktu pārkāpumu Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāra V.Spolīša rīcībā attiecībā uz amatu savienošanu, proti:

1) Kāpēc minētais pārkāpums tika pamanīts tikai pēc L.Lapsas iesnieguma saņemšanas, kaut arī amatu savienošanas fakts redzams minētās amatpersonas deklarācijās?

2) Kāpēc minētās amatpersonas deklarācijas, ņemot vērā šīs amatpersonas ieņemto amatu, iepriekš nebija pārbaudītas?

3) Kurš Biroja darbinieks atbildīgs par šo nolaidību?

No minēto jautājumu satura izriet, ka Jūsu iesniegumā izteikta neapmierinātība par Biroja kompetencē esošu funkciju izpildi. Atbilstoši Iesniegumu likuma 5.panta piektajai daļai, ja iesniegumā ietverta sūdzība, kurā iestādei izteikts aizrādījums vai neapmierinātība pa tās kompetencē esošu jautājumu vai iestādes darbinieka rīcību, iestāde atbildē uz iesniegumu norāda apsvērumus, kas ir par pamatu šādai rīcībai.

Ievērojot minēto un atbildot uz Jūsu iesniegumā minētajiem jautājumiem, Birojs informē, ka Biroja darbību, kompetenci un funkcijas nosaka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja-likums, kura 7 panta pirmās daļas 3.punfts un 16.punkts nosaka, ka Birojs kontrolē likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" (turpmāk - Interešu konflikta likums) izpildi un Interešu konflikta likumā noteiktajā apjomā pārbauda valsts amatpersonu deklarācijas.

Interešu konflikta likuma 27.panta trešā daļa nosaka, ka Birojs, ievērojot šā likuma 28.pantā paredzēto kompetenci, pārbauda visu šā likuma 4.panta pirmajā daļā minēto valsts amatpersonu deklarācijas. Ja nepieciešams, Birojs pārbauda šā likuma 4.panta otrajā, 2.2, 2.3 un trešajā daļā minēto valsts amatpersonu deklarācijas. Saskaņā ar Interešu konflikta likuma 28.panta otrajā daļā un 23.panta otrajā daļā noteikto Birojam ir pienākums pārbaudīt, vai deklarācijā ir norādītas ziņas, kas liecina par Interešu konflikta likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu, izņemot attiecībā uz valsts drošības iestādēs strādājošām valsts amatpersonām un Biroja priekšnieku.

Atbilstoši minētajam Biroja pienākumos ietilpst gandrīz visu valsts amatpersonu (pašreiz valstī ir 58 968 valsts amatpersonas) darbības pārbaude, tai skaitā valsts amatpersonu deklarāciju pārbaude.

Saskaņā ar Interešu konflikta likuma 27.panta trešajā daļā noteikto un 28.panta otrajā, ceturtajā, piektajā un sestajā daļā noteikto kompetenci Interešu konflikta likumā noteikto ierobežojumu un aizliegumu kontroli un valsts amatpersonu deklarāciju pārbaudi Birojā veic Valsts amatpersonu darbības kontroles nodaļa. Ievērojot to, ka visas valsts amatpersonu deklarācijas pārbaudīt katru gadu nav iespējams, jo Biroja personāla resursi ir ierobežoti (12 darbinieki Valsts amatpersonu darbības kontroles nodaļā) un tas nebūtu arī samērīgi, Birojā katru gadu tiek izstrādāts pārbaudāmo valsts amatpersonu saraksts nākamajam gadam, atbilstoši kuram Biroja Valsts amatpersonu darbības kontroles nodaļa veic plānoto valsts amatpersonu deklarāciju pārbaudi. Saraksts tiek izstrādāts, ņemot vērā tās valsts amatpersonu grupas, kuru rīcība ir pakļauta lielākam interešu konflikta (korupcijas) riskam, kā arī ņemot vērā valsts amatpersonu biežāk pieļautos Interešu konflikta likumā noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpumus. Papildus minētajām plānotajām pārbaudēm Birojs veic valsts amatpersonu deklarāciju pārbaudi arī gadījumos, kad tiek saņemta informācija par iespējamu pārkāpumu valsts amatpersonas rīcībā.

Saistībā ar konkrēto Jūsu vēstulē minēto gadījumu Birojs informē, ka atbilstoši Pārbaudāmo valsts amatpersonu sarakstam 2012.gadam tika pārbaudīta Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāra Veiko Spolīša valsts amatpersonas deklarācija par 2011.gadu. Pēc minētās deklarācijas pārbaudes Birojs konstatēja, ka V.Spolītis, iespējams, ir pārkāpis Interešu konflikta likumā noteiktos amata savienošanas ierobežojumus un atbilstoši Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 238.pantam 2012.gada 12.oktobrī Birojs uzsāka lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā. Pēc visu lietas apstākļu noskaidrošanas un lietas izskatīšanas Biroja Valsts amatpersonu darbības kontroles nodaļas vadītājs 2013.gada 2.jūlijā pieņēma lēmumu administratīvā pārkāpuma lietā Nr.870/1-24/63, ar kuru V.Spolītis par valsts amatpersonas amata savienošanas ierobežojumu pārkāpšanu, savienojot Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāra amatu ar aizliegtu amatu SIA "B & B Spool", tika saukts pie administratīvās atbildības pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 166.30panta un sodīts ar naudas sodu Ls 75 apmērā.

Ņemot vērā minēto, atzīmējam, ka V.Spolīša amata savienošanas ierobežojumu pārkāpums tika konstatēts pēc V.Spolīša valsts amatpersonu deklarācijas par 2011.gadu pārbaudes, tādējādi vēršam Jūsu uzmanību, ka minētās valsts amatpersonas darbības pārbaude tika uzsākta jau pirms Jūsu 2013.gada 8.jūlija iesnieguma saņemšanas. [Tas nozīmē, ka šādu elementāru faktu birojs ir pārbaudījis vairāk nekā gadu - red.piez.]

Līdz ar to nav pamata uzsākt kādas Biroja amatpersonas vai darbinieka rīcības izvērtēšanu, jo no konstatētajiem Biroja amatpersonu darbības izrietošiem faktiskajiem un tiesiskajiem apstākļiem kopumā, nav konstatētas pazīmes, kas liecinātu par kādas Biroja amatpersonas iespējamu nolaidīgu amata pienākumu pildīšanu."

Novērtē šo rakstu:

43
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...