Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Man kādreiz bija ļoti žēl Cibiņa, kas sasparojās bezcerīgi kauties ar ļauno Buņģi. Arī dullā Daukas, kas bāzās visur, kur nebija lūgts, un ceļā uz horizontu bēdīgā kārtā aizgāja bojā. Pat literārā gliemeža, kuru pēc zemenes noēšanas dramatiski saspieda nežēlīgais pakavs.

Pēc analoģijas man vajadzētu pat ļoti, ļoti, ļoti būt žēl Edmunda Sprūdža, kuram neiet pilnīgi visās jomās, kurp vien paskaties.

Sīkais, nejaukais Ventspils Buņģis mūsu Cibiņam ne tikai drēbītes ir saplēsis un sniegu bikšelēs sabāzis, bet virtuāli, atvainojiet, pat uz galvas uztaisījis - un ne reizi vien.

Mūsu Cibiņš gan zem eglītes akurāt nav nosalis un ir turpinājis enerģiski vicināties rokām un kājām, bet jēgas ta nekādas - Buņģis triumfē, un, šķiet, nu jau to kā pēdējais ir pamanījis pat Cibiņš. Nu kā gan lai tādu Cibiņu nepažēlo?

Mūsu dullais Dauka tik daudz ko ir vēlējies uzzināt par visvisādām dzīves jomām, kur bija pagadījies visu komandēt un noteikt, bet atšķirībā no grāmatas varoņa mūsu Daukam pulksteņus ir izdevies tikai izjaukt, bet salikt gan - nevienu.

Tāpat kā grāmatas dullais Dauka arī mūsējais mēnesi pēc mēneša bija demonstrējis gatavību bāzties visdažādākajās jomās, par kurām nenieka nejēdza (izglītības līmenis tak apmēram vienāds), - un likumsakarīgi ļaunā realitātes jūra šo beigās ņēma un aprija. Nu kā gan tādu Dauku nepažēlosi?

Mūsu cilvēkveidīgajam gliemezim tik ļoti sagribējās zemeni pāri ceļam, ka pa rokai esošais zemeņu pudurs vairs nebija ne mīļš, ne kārdinošs, - un nebija nekā (it īpaši, ja ne sava) žēl jaunās ogas sasniegšanai, iegūšanai un paturēšanai.

Grāmatas gliemezim viss beidzās slikti - sašķaidīja šo, pieēdušos un apmierinātu, zirga pakavs. Un arī sprūdžgliemezim romantiski praktiskās rūpes par savu odziņu pārrāva pēdējo matiņu, kurā vēl turējās politiskās giljotīnas asmens. Nu kā gan tādu nabagu nepažēlosi?

Un tā tālāk, un tā tālāk; kur vien paskatīties - visur viens vienīgs bēdu stāsts mūsu nabadziņam. Pat personiskais bizness daļēji dzīvo mīnusos, daļēji vispār apstājies, nodokļu shēmas šī iemesla dēļ vairs nav iespējamas, parādu kalns ir milzīgs, un pēc pēdējo dividenžu noēšanas ministra aldziņa izrādīsies vienīgais ienākumu avots. Un arī tas pēc trim mēnešiem - tutū.

Bēdu stāsts arī ar pašu aiziešanu no amata.  Ministra amats, protams, nevienam nav uz mūžu, taču liela starpība - aiziet ar lepni paceltu galvu un labi padarīta darba sajūtu vai apzināties, ka tavas paša partijas sīkie un vidusmēra draņķi tev aiz muguras tavu aiziešanu sen jau sarunājuši un vienīgais, kurš to nav zinājis, esi tu pats.

Viss ir tieši tā, kā aprakstīts, un vienalga - žēl man joprojām Cibiņa, Daukas un gliemeža, bet Sprūdža gan ne. Un visiem tiem, kas žēli māj ar galvu un nopūšas - eh, kāds zēns bija, eh, kā gribēja reformēt, eh, kā ar Lembergu saķērās, tik spēki nebija vienlīdzīgi -, paskaidrošu, kāpēc nav žēl.

Visi aprakstītie literārie personāži tāpat kā Sprūdžs darīja kaut ko glupu, viņiem visiem tāpat kā Sprūdžam šim darāmajam pietrūka zināšanu, saprāta, spēju un spēku, bet atšķirība tā, ka viņi šīs glupības darīja tikai paši ar sevi. Neviens cits no tām nebija atkarīgs - nu, ja neskaita nožļembāto zemeni.

Savukārt Sprūdžs un viņam līdzīgie Latvijas politikā (Žaneta Jaunzeme-Grende ar savu operas jandāliņu ir tikai spilgtākais aktuālais piemērs) - tā ir pilnīgi cita opera. Spēciņu viņiem kā Cibiņam, izglītības - kā Daukam, smadzeņu - kā gliemezim, toties vēlēšanās organizēt, kārtot, risināt un lemt desmitu, pat simtu tūkstošu citu cilvēku dzīvi - o, tās gan pārpārēm. Tāpat kā nevēlēšanās atbildēt par sastrādāto.

Neviens no šiem sprūdžiem, grendēm un līdzīgajiem ij nepadomā sev pajautāt - vai es spēju? Vai esmu piemērots? Vai man ir spējas? Vai man ir izglītība? Vai es attiecīgajā jomā esmu kaut cik profesionāls?

Nē, nekā tamlīdzīga. Es gribu, gribu, gribu, un kas par to, ka neko nejēdzu un nespēju! Jā, nejēdzu un nemāku, bet amats ir mans, un es to izmantošu, lai viss notiktu tā, kā man šķiet pareizi! Un, ja nesanāks - ne jau man ar paša ādu un paša maku par to jāatbild...

Ar vārdu sakot, nav man žēl Sprūdža. Man ir žēl to, kam tik ilgi nācās paciest šādu iedomīgu nemākuli kā savas jomas noteicēju. Un vēl vairāk man ir žēl to, kuri no saviem sprūdžiem - tikpat iedomīgiem un nemākulīgiem, bet ar spēcīgāku politisko aizmuguri - vēl nav tikuši vaļā. Un vēl arī valsts, no kuras maka šie sprūdži barojas paši un uz nebēdu tērē savu glupību apmaksai.

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Publicējam to arī šeit.

Novērtē šo rakstu:

67
12

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...