Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Arī es biju starp tiem, kas pagājušajā trešdienā uzcītīgi klausījās Latvijas radio, lai no pirmavota – tieslietu ministra Aigara Štokenberga uzzinātu, ko tad tieši dos atlaižamās Saeimas tik lielā vienprātībā pieņemtās „pretofšoru” izmaiņas komerclikumā. Un kaut ko sapratu arī – lai arī no tantēm Bauskā nekas tāds netiek gaidīts.

Tātad – ko es sapratu par Štokenberga loģiku: zinot uzņēmumu patiesā labuma guvējus, Valsts ieņēmumu dienestā var viegli noskaidrot, kuri tad ir saistītie uzņēmumi. Pēc tam jau var tikpat viegli noskaidrot, vai tiek veikti fiktīvi pārskaitījumi, kuru mērķis ir tikai optimizēt nodokļus, vai tie tiešām ir saistīti ar kāda uzņēmuma konkrēto saimniecisko darbību. Savukārt tas tad arī palīdzēs atklāt PVN shēmas – un valsts būs ieguvēja.

Tiktāl viss skaisti un jauki, tikai viens neērts sīkums – lai tiktu pie lielās nodokļu naudas, mūsu mīļajai valstij ir jāzina uzņēmumu patiesā labuma guvēji, - tas tāpēc, lai varētu pamanīt blēdīgās shēmas. Kā tos uzzināt? Un tad nu ministrs radio vienkārši saka – nu, kā, saskaņā ar likumu visiem tie jāuzrāda Uzņēmumu reģistram. Viņš, rau, tā cerot (!).

Ministra cerības – tas ir nopietns arguments, bet vismaz pie mums Bauskā papildus tam, ka pavasarī ceram uz labu kartupeļu ražu, mēs vēl arī šo to darām, lai mūsu cerībām būtu pamats – nu, teiksim, vismaz iestādām kartupeļus.

Bet kas vēl vēlmē pēc saviem kartupeļiem ir ministram, izņemot cerību un tāpat dikten nopietno juridiski tautsaimniecisko apgalvojumu, ka „agri vai vēlu jebkura patiesība nāk gaismā” (kaut Latvijas mūsdienu vēsture ir pilna ar miljonu mahinācijām, par kurām patiesība gaismā nav nākusi ne sitama)?

Izrādās – nekā nav, izņemot sava veida apburto apli. Valsts naudu dabūs, ja atklās nodokļu shēmas. Nodokļu shēmas varēs atklāt, ja būs zināmi patiesie labuma guvēji. Labuma guvējus, kā cer ministrs, visi uzņēmumi kārtīgi uzrādīs. Bet uzrādīs droši vien tikai kārtīgie uzņēmumi, ne jau blēži, kas blēdās arī tagad un nez vai beigs to darīt.

Tad kā jaunais likums palīdzēs noķert blēžus, kas līdz šim blēdās ar nodokļiem un tagad neuzrādīs pareizos labuma guvējus? Nekā, jo viņi labuma guvējus nebūs uzrādījuši – pretēji ministra kaismīgajām cerībām. Vai viņus kaut kas motivēs? Ja kaut kas tiks atklāts, tiks ierosināti kriminālprocesi, un tad viss nāks gaismā, saka ministrs.

Bet līdz šim arī bez visiem likuma grozījumiem bija tieši tāpat – ne labāk un ne sliktāk: ja blēži bija dumji, par viņu rīcību ierosināja kriminālprocesus, to ietvaros sūtīja tiesiskās palīdzības līgumus uz ārzonām, reizēm saņēma atbildes utt.; ja blēži nebija dumji, nekādu kriminālprocesu nebija. Tad kāda jēga no likuma grozījumiem, kurus var mierīgi nepildīt?...

Patiesībā noslēdzošā intervijas daļa, pēc manām vienkāršajām domām, šo Štokenberga vārdā nosaukto apburto apli demonstrē vienkārši skaisti.

Žurnāliste: Viņi nedeklarēs, viņi pateiks, ka tas ir pārāk sarežģīti.

Štokenbergs: Mēs to uzzināsim, tiklīdz mūsu rīcībā būs ziņas, ka kāds ir pārkāpis likumu.

Žurnāliste: Pēc kā jūs varēsiet spriest, ka ir pārkāpts likums? Likums paredz, ka, ja tas ir pārāk sarežģīti, tad var neziņot.

Štokenbergs: Nu, tas ir bezjēdzīgi.

Žurnāliste: Bet es nesaprotu, kāpēc jūs tagad nevarat, bet tad jūs varēsiet?

Štokenbergs: Vai jūs varētu…

Žurnāliste: Tad es jautāju, ja jūs varēsiet, tad kad mēs uzzināsim, jo tas taču arī ir svarīgi, kas...

Štokenbergs: Es jums atbildēju piecas reizes, ka mēs to uzzināsim tajā brīdī, kad būs kriminālprocess.

Žurnāliste: Nu, bet par to tad kriminālprocess?

Štokenbergs: Es neplānoju. Jūs plānojat kaut kādu kriminālprocesu. Tas, ko es jums pateicu, ka mūsu rīcībā nav nekādu ziņu, ka tur šobrīd tiek rosināts kriminālprocess. Tas ir tas, ko es jums atbildēju.

Žurnāliste: Bet kad būs pirmie rezultāti, kad mēs uzzināsim, kādi ir ēnu ekonomikas apkarošanas rezultāti? Un ar šo airBaltic piemēru, kā tad mēs apkarosim ēnu ekonomiku?

Štokenbergs: Mēs spēsim salīdzināt ar saviem makroekonomiskajiem datiem, cik liels turpmāk ir ēnu ekonomikas ir ēnu ekonomikas īpatsvars. Šobrīd pēc dažādiem pētījumiem, tie ir 38, 1 procents.

Žurnāliste: Ņemsim šo pašu airBaltic akcionāra piemēru, izstāstiet, lūdzu, kā tas apkaros ēnu ekonomiku? Lai cilvēki saprot... Tātad ir airBaltic akcionārs, kura īpašnieks ir ārzonā reģistrēta kompānija.

Štokenbergs: Nu, kāds tam sakars šobrīd ar airBaltic.

Žurnāliste: Jūs pats minējāt šo piemēru.

Štokenbergs: Es pieminēju to kā piemēru, kurā šobrīd ir ārzonas uzņēmums. Uzņēmumā, kurā ir Latvijas valsts kapitāla daļas.

Žurnāliste: Jā.

Štokenbergs: Tas acīm redzami nav pareizi, jo pat mēs, īpašnieki, šobrīd nevaram pārliecināties, kas ir mūsu partneris mums piederošā uzņēmumā.

Žurnāliste: Jā, bet mēs runājam par cīņu ar ēnu ekonomiku. Tātad kādā veidā, uzzinot, ka patiesais labuma guvējs ir, es nezinu, Nīderlandes pilsonis tāds un tāds, jums izdosies apkarot ēnu ekonomiku?

Štokenbergs: Gluži vienkārši. Viņš sēdēs cietumā par nodokļu nemaksāšanu. Vai tas nav saprotams?

Žurnāliste: Kāpēc viņš sēdēs cietumā? Kādus nodokļus šis uzņēmums nav maksājis?

Štokenbergs: Es nezinu, par kuru uzņēmumu…

Žurnāliste: Mēs runājam par airBaltic.

Štokenbergs: Labi, es atvainojos. Man pietiek...

Ar vārdu sakot, labi saprotams, kāpēc Štokenberga kungs aizmuka no radio studijas. Nav viegli skaidroties par stulbiem, populistiskiem un nekādi neīstenojamiem likuma grozījumiem. Bet, ja nu es akurāt par tiem un cienīto ministru kļūdos, varbūt no valdības vai Saeimas varētu parādīties kāds, kurš skaidri pastāstītu – kas tad tā reāli un praktiski tiek likts lietā, lai tiktu pie kartupeļu ražas. Izņemot, protams, Štokenberga cerības un pārliecību, ka "kādreiz viss nāk gaismā".

Novērtē šo rakstu:

41
10

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...