Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Arī es biju starp tiem, kas pagājušajā trešdienā uzcītīgi klausījās Latvijas radio, lai no pirmavota – tieslietu ministra Aigara Štokenberga uzzinātu, ko tad tieši dos atlaižamās Saeimas tik lielā vienprātībā pieņemtās „pretofšoru” izmaiņas komerclikumā. Un kaut ko sapratu arī – lai arī no tantēm Bauskā nekas tāds netiek gaidīts.

Tātad – ko es sapratu par Štokenberga loģiku: zinot uzņēmumu patiesā labuma guvējus, Valsts ieņēmumu dienestā var viegli noskaidrot, kuri tad ir saistītie uzņēmumi. Pēc tam jau var tikpat viegli noskaidrot, vai tiek veikti fiktīvi pārskaitījumi, kuru mērķis ir tikai optimizēt nodokļus, vai tie tiešām ir saistīti ar kāda uzņēmuma konkrēto saimniecisko darbību. Savukārt tas tad arī palīdzēs atklāt PVN shēmas – un valsts būs ieguvēja.

Tiktāl viss skaisti un jauki, tikai viens neērts sīkums – lai tiktu pie lielās nodokļu naudas, mūsu mīļajai valstij ir jāzina uzņēmumu patiesā labuma guvēji, - tas tāpēc, lai varētu pamanīt blēdīgās shēmas. Kā tos uzzināt? Un tad nu ministrs radio vienkārši saka – nu, kā, saskaņā ar likumu visiem tie jāuzrāda Uzņēmumu reģistram. Viņš, rau, tā cerot (!).

Ministra cerības – tas ir nopietns arguments, bet vismaz pie mums Bauskā papildus tam, ka pavasarī ceram uz labu kartupeļu ražu, mēs vēl arī šo to darām, lai mūsu cerībām būtu pamats – nu, teiksim, vismaz iestādām kartupeļus.

Bet kas vēl vēlmē pēc saviem kartupeļiem ir ministram, izņemot cerību un tāpat dikten nopietno juridiski tautsaimniecisko apgalvojumu, ka „agri vai vēlu jebkura patiesība nāk gaismā” (kaut Latvijas mūsdienu vēsture ir pilna ar miljonu mahinācijām, par kurām patiesība gaismā nav nākusi ne sitama)?

Izrādās – nekā nav, izņemot sava veida apburto apli. Valsts naudu dabūs, ja atklās nodokļu shēmas. Nodokļu shēmas varēs atklāt, ja būs zināmi patiesie labuma guvēji. Labuma guvējus, kā cer ministrs, visi uzņēmumi kārtīgi uzrādīs. Bet uzrādīs droši vien tikai kārtīgie uzņēmumi, ne jau blēži, kas blēdās arī tagad un nez vai beigs to darīt.

Tad kā jaunais likums palīdzēs noķert blēžus, kas līdz šim blēdās ar nodokļiem un tagad neuzrādīs pareizos labuma guvējus? Nekā, jo viņi labuma guvējus nebūs uzrādījuši – pretēji ministra kaismīgajām cerībām. Vai viņus kaut kas motivēs? Ja kaut kas tiks atklāts, tiks ierosināti kriminālprocesi, un tad viss nāks gaismā, saka ministrs.

Bet līdz šim arī bez visiem likuma grozījumiem bija tieši tāpat – ne labāk un ne sliktāk: ja blēži bija dumji, par viņu rīcību ierosināja kriminālprocesus, to ietvaros sūtīja tiesiskās palīdzības līgumus uz ārzonām, reizēm saņēma atbildes utt.; ja blēži nebija dumji, nekādu kriminālprocesu nebija. Tad kāda jēga no likuma grozījumiem, kurus var mierīgi nepildīt?...

Patiesībā noslēdzošā intervijas daļa, pēc manām vienkāršajām domām, šo Štokenberga vārdā nosaukto apburto apli demonstrē vienkārši skaisti.

Žurnāliste: Viņi nedeklarēs, viņi pateiks, ka tas ir pārāk sarežģīti.

Štokenbergs: Mēs to uzzināsim, tiklīdz mūsu rīcībā būs ziņas, ka kāds ir pārkāpis likumu.

Žurnāliste: Pēc kā jūs varēsiet spriest, ka ir pārkāpts likums? Likums paredz, ka, ja tas ir pārāk sarežģīti, tad var neziņot.

Štokenbergs: Nu, tas ir bezjēdzīgi.

Žurnāliste: Bet es nesaprotu, kāpēc jūs tagad nevarat, bet tad jūs varēsiet?

Štokenbergs: Vai jūs varētu…

Žurnāliste: Tad es jautāju, ja jūs varēsiet, tad kad mēs uzzināsim, jo tas taču arī ir svarīgi, kas...

Štokenbergs: Es jums atbildēju piecas reizes, ka mēs to uzzināsim tajā brīdī, kad būs kriminālprocess.

Žurnāliste: Nu, bet par to tad kriminālprocess?

Štokenbergs: Es neplānoju. Jūs plānojat kaut kādu kriminālprocesu. Tas, ko es jums pateicu, ka mūsu rīcībā nav nekādu ziņu, ka tur šobrīd tiek rosināts kriminālprocess. Tas ir tas, ko es jums atbildēju.

Žurnāliste: Bet kad būs pirmie rezultāti, kad mēs uzzināsim, kādi ir ēnu ekonomikas apkarošanas rezultāti? Un ar šo airBaltic piemēru, kā tad mēs apkarosim ēnu ekonomiku?

Štokenbergs: Mēs spēsim salīdzināt ar saviem makroekonomiskajiem datiem, cik liels turpmāk ir ēnu ekonomikas ir ēnu ekonomikas īpatsvars. Šobrīd pēc dažādiem pētījumiem, tie ir 38, 1 procents.

Žurnāliste: Ņemsim šo pašu airBaltic akcionāra piemēru, izstāstiet, lūdzu, kā tas apkaros ēnu ekonomiku? Lai cilvēki saprot... Tātad ir airBaltic akcionārs, kura īpašnieks ir ārzonā reģistrēta kompānija.

Štokenbergs: Nu, kāds tam sakars šobrīd ar airBaltic.

Žurnāliste: Jūs pats minējāt šo piemēru.

Štokenbergs: Es pieminēju to kā piemēru, kurā šobrīd ir ārzonas uzņēmums. Uzņēmumā, kurā ir Latvijas valsts kapitāla daļas.

Žurnāliste: Jā.

Štokenbergs: Tas acīm redzami nav pareizi, jo pat mēs, īpašnieki, šobrīd nevaram pārliecināties, kas ir mūsu partneris mums piederošā uzņēmumā.

Žurnāliste: Jā, bet mēs runājam par cīņu ar ēnu ekonomiku. Tātad kādā veidā, uzzinot, ka patiesais labuma guvējs ir, es nezinu, Nīderlandes pilsonis tāds un tāds, jums izdosies apkarot ēnu ekonomiku?

Štokenbergs: Gluži vienkārši. Viņš sēdēs cietumā par nodokļu nemaksāšanu. Vai tas nav saprotams?

Žurnāliste: Kāpēc viņš sēdēs cietumā? Kādus nodokļus šis uzņēmums nav maksājis?

Štokenbergs: Es nezinu, par kuru uzņēmumu…

Žurnāliste: Mēs runājam par airBaltic.

Štokenbergs: Labi, es atvainojos. Man pietiek...

Ar vārdu sakot, labi saprotams, kāpēc Štokenberga kungs aizmuka no radio studijas. Nav viegli skaidroties par stulbiem, populistiskiem un nekādi neīstenojamiem likuma grozījumiem. Bet, ja nu es akurāt par tiem un cienīto ministru kļūdos, varbūt no valdības vai Saeimas varētu parādīties kāds, kurš skaidri pastāstītu – kas tad tā reāli un praktiski tiek likts lietā, lai tiktu pie kartupeļu ražas. Izņemot, protams, Štokenberga cerības un pārliecību, ka "kādreiz viss nāk gaismā".

Novērtē šo rakstu:

41
10

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

12

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

FotoVēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rīkotā konkursa „Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” neprofesionālo norisi un nespēju nodrošināt Ministru kabineta pieņemtā dokumenta „Par Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam” izpildi.
Lasīt visu...

12

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

FotoNesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, terorisma draudu līmenis ir zems, tomēr radikalizācija novērojama arī Latvijā.[1] Par vienu no iemesliem minēts fakts, ka bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs no Islāma valsts izplata latviski tulkotu tās propagandu Latvijas ummah (ticīgo kopienai).[2]
Lasīt visu...

21

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

FotoPēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.
Lasīt visu...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...