Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Žurnāla Kapitāls jaunākajā numurā nule publicētie gada lielāko pelnītāju, lielāko zaudētāju un lielāko dividenžu saņēmēju TOP 100 no pirmā acu uzmetiena var šķist interesanti tikai nosacīti nelielai lasītāju daļai: nu, jā, kaut arī summas lielas, bet tomēr - gandrīz tikai sausi skaitļi vien. Padalīšos savos iespaidos par to, kas man jaunajos TOP 100 šķiet patiešām interesanti un saistoši.

Pirmkārt, ja paraudzīties uz, piemēram, lielajiem pelnītājiem, var pārsteigt tas, cik ļoti maz tur ir publiski pazīstamu cilvēku, - nav tur nekādu jūlijkrūmiņu, pulkinenu, barševsku un līdzīgu kungu un dāmu. Daudziem no Latvijas lielākajiem pelnītājiem nav pat publiski pieejamu fotogrāfiju.

Kā tā? Pavisam vienkārši - trakulīgie deviņdesmitie gadi ir sen aiz muguras, un to laiku krāšņie personāži ir izrādījušies, maigi izsakoties, nepiemēroti mūsdienu realitātei. Pelnītāju un arī dividenžu saņēmēju TOP 100 ir cilvēki, kuru specialitāte ir nevis zīmēties, bet nodarboties ar savu darbu un pelnīt naudu. To viņi arī dara.

Šī specialitāte ir grūti savienojama ar jebkuru citu nodarbi - ne tikai zīmēšanos uz sarkanajiem paklājiem, bet arī, kas var šķist pārsteidzoši, politiku. Lielo pelnītāju sarakstā jūs neatradīsiet burtiski nevienu politikā kaut cik pazīstamu vai politikai tuvu cilvēku.

Kā tā? Manuprāt, izskaidrojums ir pavisam vienkāršs - godīga uzņēmējdarbība ar darbošanos vēl kādā citā nozarē nav savienojama, jo gluži vienkārši prasa pārāk daudz laika un spēku.

Protams, runa ir tikai par godīgu uzņēmējdarbību - labi zinām ļaudis, kuri, rodoties problēmām biznesā, pēkšņi atskārst, cik ļoti ir vēlējušies palīdzēt saviem līdzcilvēkiem ar darbošanos politikā. Un, protams, nav ne mazākā pamata domāt, ka visādi šķēles, šleseri un lembergi pēkšņi būtu kļuvuši trūcīgi un pieticīgi, - taču, atkārtošu vēlreiz, jaunajos TOP 100 ir runa par godīgu uzņēmējdarbību.

Otrkārt, ne mazāk interesanti, manuprāt, ir pavērot, kā vienu nozaru pārstāvji pelnītāju vidū iet mazumā, bet citu, tieši pretēji, - skaitliski aug. Nu, piemēram, baņķieri: protams, šie nav tautas mīļotāko personāžu vidū, taču fakts - nacionālais banku kapitāls Latvijā ir faktiski iznīcis. Izņēmumi ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi.

Toties jau pirms pāris gadiem ļoti interesanti bija vērot, kā gan pelnītāju, gan miljonāru TOP 100 pamazām vien sāk iekarot zemnieki un lauksaimnieki. Protams, runa ir tikai par veiksmīgākajiem un lielākajiem šīs nozares pārstāvjiem, taču, pieradušam pie lauksaimnieku permanentajām vaimanām par klimatu, cenām, valdības politiku un vēl visādiem apstākļiem, šķiet tiešām brīnumaini - miljona gada peļņa vienā lielā lauku saimniecībā vairs nav nekāds retums.

Treškārt, sarakstiem ir īpaši interesanti iet cauri, mēģinot atcerēties kaut ko no tā, kas pēdējos gados medijos ziņots par vienu vai otru šo TOP 100 dalībnieku, - reizēm šis stāsti ir tiešām apbrīnojami.

Nu, piemēram, Inese Karlova - viņas 2012. gada peļņas daļa saskaņā ar Lursoft datiem ir visnotaļ iespaidīgie 1,48 miljoni latu. Iedomājieties - jūsu vīrs pēkšņi nomirst, un jūs paliekat faktiski viena ar milzīgu biznesu un vēl milzīgākiem banku kredītiem. Tiešām brīnumaini, kā viena sieviete ir spējusi to visu saglābt un attīstīt.

Vai atkal Arnis Riekstiņš - uz ielas viņu neatpazītu vismaz 99 cilvēki no katriem 100. Un šis totāli nepubliskais kungs ir gada pelnošākais uzņēmējs un lielāko dividenžu saņēmējs, un nez vai kāds var apgalvot, ka tas viss ir uz politbiznesa vai kā tamlīdzīga rēķina, - viņa uzņēmums Mikrotīkls darbojas gandrīz tikai ārzemju tirgos.

Un vēl arī, teiksim, Rietumu bankas īpašnieki. Protams, vienmēr būs ļaudis, kas nespēs nepaskandināt veco labo meldiņu par "žīdiem, kas valda pasauli". Bet, redz, kamēr vieni iedomīgi un lepni vietējie baņķieri - viņu tautas brāļi ar savu biznesu 2008. gadā aizgāja pa pieskari tā, ka to vēl tagad atceras visi Latvijas iedzīvotāji, šie te Rietumu bankas saimnieki izdzīvoja un spēja pelnīt arī krīzes gados - turklāt, kas īpaši jauki, nebūt ne uz Latvijas iedzīvotāju rēķina.

Un, ceturtkārt, jaunais saraksts pietiekami skaidri liek vismaz pieklust visiem tiem, kuri sakās esam tik pārliecināti - Latvijai jau sen piederot visiem citiem, tikai ne latviešiem, un latvieši jau sen esot izspiesti no lielā biznesa.

Patiesībā lielo pelnītāju un lielāko dividenžu saņēmēju TOP 100 ir saraksti, kas parāda, kuri ir veiksmīgākie ļaudis nacionālajā biznesā. Un te nu var vienkārši paskaitīt: no lielāko dividenžu saņēmējiem neapšaubāmi latviski vārdi un uzvārdi ir vismaz 54 saraksta dalībniekiem, no lielākajiem pelnītājiem - 60-62. Tā sacīt, bez komentāriem.

Novērtē šo rakstu:

41
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...