Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Žurnāla Kapitāls jaunākajā numurā nule publicētie gada lielāko pelnītāju, lielāko zaudētāju un lielāko dividenžu saņēmēju TOP 100 no pirmā acu uzmetiena var šķist interesanti tikai nosacīti nelielai lasītāju daļai: nu, jā, kaut arī summas lielas, bet tomēr - gandrīz tikai sausi skaitļi vien. Padalīšos savos iespaidos par to, kas man jaunajos TOP 100 šķiet patiešām interesanti un saistoši.

Pirmkārt, ja paraudzīties uz, piemēram, lielajiem pelnītājiem, var pārsteigt tas, cik ļoti maz tur ir publiski pazīstamu cilvēku, - nav tur nekādu jūlijkrūmiņu, pulkinenu, barševsku un līdzīgu kungu un dāmu. Daudziem no Latvijas lielākajiem pelnītājiem nav pat publiski pieejamu fotogrāfiju.

Kā tā? Pavisam vienkārši - trakulīgie deviņdesmitie gadi ir sen aiz muguras, un to laiku krāšņie personāži ir izrādījušies, maigi izsakoties, nepiemēroti mūsdienu realitātei. Pelnītāju un arī dividenžu saņēmēju TOP 100 ir cilvēki, kuru specialitāte ir nevis zīmēties, bet nodarboties ar savu darbu un pelnīt naudu. To viņi arī dara.

Šī specialitāte ir grūti savienojama ar jebkuru citu nodarbi - ne tikai zīmēšanos uz sarkanajiem paklājiem, bet arī, kas var šķist pārsteidzoši, politiku. Lielo pelnītāju sarakstā jūs neatradīsiet burtiski nevienu politikā kaut cik pazīstamu vai politikai tuvu cilvēku.

Kā tā? Manuprāt, izskaidrojums ir pavisam vienkāršs - godīga uzņēmējdarbība ar darbošanos vēl kādā citā nozarē nav savienojama, jo gluži vienkārši prasa pārāk daudz laika un spēku.

Protams, runa ir tikai par godīgu uzņēmējdarbību - labi zinām ļaudis, kuri, rodoties problēmām biznesā, pēkšņi atskārst, cik ļoti ir vēlējušies palīdzēt saviem līdzcilvēkiem ar darbošanos politikā. Un, protams, nav ne mazākā pamata domāt, ka visādi šķēles, šleseri un lembergi pēkšņi būtu kļuvuši trūcīgi un pieticīgi, - taču, atkārtošu vēlreiz, jaunajos TOP 100 ir runa par godīgu uzņēmējdarbību.

Otrkārt, ne mazāk interesanti, manuprāt, ir pavērot, kā vienu nozaru pārstāvji pelnītāju vidū iet mazumā, bet citu, tieši pretēji, - skaitliski aug. Nu, piemēram, baņķieri: protams, šie nav tautas mīļotāko personāžu vidū, taču fakts - nacionālais banku kapitāls Latvijā ir faktiski iznīcis. Izņēmumi ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi.

Toties jau pirms pāris gadiem ļoti interesanti bija vērot, kā gan pelnītāju, gan miljonāru TOP 100 pamazām vien sāk iekarot zemnieki un lauksaimnieki. Protams, runa ir tikai par veiksmīgākajiem un lielākajiem šīs nozares pārstāvjiem, taču, pieradušam pie lauksaimnieku permanentajām vaimanām par klimatu, cenām, valdības politiku un vēl visādiem apstākļiem, šķiet tiešām brīnumaini - miljona gada peļņa vienā lielā lauku saimniecībā vairs nav nekāds retums.

Treškārt, sarakstiem ir īpaši interesanti iet cauri, mēģinot atcerēties kaut ko no tā, kas pēdējos gados medijos ziņots par vienu vai otru šo TOP 100 dalībnieku, - reizēm šis stāsti ir tiešām apbrīnojami.

Nu, piemēram, Inese Karlova - viņas 2012. gada peļņas daļa saskaņā ar Lursoft datiem ir visnotaļ iespaidīgie 1,48 miljoni latu. Iedomājieties - jūsu vīrs pēkšņi nomirst, un jūs paliekat faktiski viena ar milzīgu biznesu un vēl milzīgākiem banku kredītiem. Tiešām brīnumaini, kā viena sieviete ir spējusi to visu saglābt un attīstīt.

Vai atkal Arnis Riekstiņš - uz ielas viņu neatpazītu vismaz 99 cilvēki no katriem 100. Un šis totāli nepubliskais kungs ir gada pelnošākais uzņēmējs un lielāko dividenžu saņēmējs, un nez vai kāds var apgalvot, ka tas viss ir uz politbiznesa vai kā tamlīdzīga rēķina, - viņa uzņēmums Mikrotīkls darbojas gandrīz tikai ārzemju tirgos.

Un vēl arī, teiksim, Rietumu bankas īpašnieki. Protams, vienmēr būs ļaudis, kas nespēs nepaskandināt veco labo meldiņu par "žīdiem, kas valda pasauli". Bet, redz, kamēr vieni iedomīgi un lepni vietējie baņķieri - viņu tautas brāļi ar savu biznesu 2008. gadā aizgāja pa pieskari tā, ka to vēl tagad atceras visi Latvijas iedzīvotāji, šie te Rietumu bankas saimnieki izdzīvoja un spēja pelnīt arī krīzes gados - turklāt, kas īpaši jauki, nebūt ne uz Latvijas iedzīvotāju rēķina.

Un, ceturtkārt, jaunais saraksts pietiekami skaidri liek vismaz pieklust visiem tiem, kuri sakās esam tik pārliecināti - Latvijai jau sen piederot visiem citiem, tikai ne latviešiem, un latvieši jau sen esot izspiesti no lielā biznesa.

Patiesībā lielo pelnītāju un lielāko dividenžu saņēmēju TOP 100 ir saraksti, kas parāda, kuri ir veiksmīgākie ļaudis nacionālajā biznesā. Un te nu var vienkārši paskaitīt: no lielāko dividenžu saņēmējiem neapšaubāmi latviski vārdi un uzvārdi ir vismaz 54 saraksta dalībniekiem, no lielākajiem pelnītājiem - 60-62. Tā sacīt, bez komentāriem.

Novērtē šo rakstu:

41
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

6

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

Foto2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates sagatavoto raidījumu par tēmu „Sistēmas bērni”, kas liecina: internātus un slimnīcas izmanto kā draudu nepaklausīgajiem.
Lasīt visu...

21

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

FotoGodātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem tiesu spriedumiem, ar advokāta Normunda Šlitkes vai AS Pilsētas zemes dienests (AS nosaukumā vārds – „dienests” valsts iestādes viltīgs atdarinājums, kas ved neizpratnē), vai SIA Vienotais norēķinu centrs skaidrojumiem, pamācībām un likumu normu savirknējumiem „vienos vārtos”?
Lasīt visu...

12

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

FotoFrancijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju oficiālie pārstāvji netiks finālā. Pēc sociologu branžas globālās izblamēšanās pērnā gada svarīgāko notikumu prognozēšanā nešķiet prātīgi uzņemties kaut jel kādu atbildību par aptauju datu interpretēšanu, tomēr viens ir skaidrs: valsts populārākā politiķe ir Marina Le Pena, kura klasifikācijas labad tiek skaitīta pie galēji labējiem. Lai kaut kā šo eirorastiem neērto situāciju appušķotu, viņai permanenti uzkarināta populisma birka.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...