Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis (ZRP) ir paudis gatavību ieviest vērienīgas pārmaiņas izglītības sistēmā, sākot ar skolēnu vasaras brīvlaika saīsināšanu un ziemas/pavasara brīvlaika pagarināšanu. Vietnē scenāriji.lv cita starpā pausts ministra arguments, ka „gan darba devēji, kas pārstāv vecākus, gan paši vecāki bieži vien nav mierā ar vasaras brīvlaika garumu”.

Pielikumā var iepazīties ar kādas aptaujas rezultātiem Juglas pamatskolā (skat. pielikumu). Aptaujā piedalījās 93% no vienas klases skolēnu vecākiem, un 96% no aptaujātajiem bija PRET skolēnu vasaras brīvlaika saīsināšanu.

Vietnes scenāriji.lv pārveidošanai diskusiju platformā tiks tērēta nodokļu maksātāju nauda. Speciālistu alga IT sektorā pēc statistikas datiem ir viena no visaugstākajām valstī (vidēji 600 Ls) – šīs vietnes pārveidošana diskusijai nodokļu maksātājiem izmaksās dārgi. Aptaujas aizpildīšanai bija nepieciešamas divdesmit minūtes, nodokļu maksātājiem tā neizmaksāja ne santīma. Par pašu aptauju klasē vēl noteikti notiks diskusija, jo paraksti šādos apstākļos bija jāvāc pirmajā iespējamajā brīdī – Ziemassvētku ballītē.

Aptaujas rezultāti ir pretrunā ministra Roberta Ķīļa vispārināta apgalvojuma formā paustajam, ka paši vecāki neesot mierā ar vasaras brīvlaika garumu. Nav norādīts nedz R. Ķīļa informācijas avots, nedz procentuālie dati. Kas, kur un kad ir aptaujāts? Ko vispār nozīmē frāze „darba devēji, kas pārstāv vecākus”? Kur citiem ir pieejami dati, ko izmanto ministra kungs?

Vasaras mēneši ir atvaļinājumu laiks. Šis ir vispārzināms fakts un valodā noturīgs vārdu savienojums. Kā redzams no vietnē scenāriji.lv paustā, ministra kungs vēlas atsaukties arī uz citu valstu pieredzi. Latvijā vislielākais tūristu pieplūdums ir vērojams trijos vasaras mēnešos. Ceļot kā ģimene var tikai un vienīgi brīvajā un plānotā atvaļinājuma laikā. Gados ar garām Jāņu brīvdienām daudzi faktiski ņem brīvu visu nedēļu. Turklāt, ja ir „vecāki, kuriem nav vecvecāku vai tuvu radinieku, kas pieskatītu bērnu”, tad ir arī vecāki, kam ir vecvecāki un tuvi radinieki, kas var pieskatīt bērnus. Turklāt skolās un bērnudārzos jau tagad darbojas pagarinātās grupas. Nav datu, ka šāds pakalpojums būtu vairākuma pieprasīts.

Iespējams, ka faktiskais iemesls ir cits – nodokļu politika, tāpēc arī sabiedrības viedoklis netiek aptaujāts. Pagarinot mācību laiku līdz jūlijam, valsts netieši vēlas kompensēt nodokļu ienākumu kritumu šajā laika posmā, kad tradicionāli samazinās rūpniecības preču, pakalpojumu u. c. patēriņš, kā to var pastāstīt jebkura uzņēmuma grāmatvedis.

Ir pamats uzskatīt, ka aptauja netiek rīkota apzināti, jo šādas pārmaiņas iecerējušie baidās, ka tās rezultāti var izrādīties kardināli pretēji to iecerēm. Diskusijas interneta vietnē nevar nepastarpināti atspoguļot vairuma skolēnu vecāku viedokli.  Skolēnu vecāku aptaujas netiek rīkotas, arī LIZDA publiski pauž, ka tās speciālistu viedokļi netiek ņemti vērā. Vai šeit nav gadījums, kad viena politiska partija ir nepamatoti pieņēmusi, ka vārds „reformas” tās nosaukumā jau vien garantē, ka procesi būs demokrātiski un uz pozitīvām pārmaiņām vērsti? Partijas „reformas” politiskajā vidē jau ir izraisījušas būtiskas un agrāk neiedomājamas sekas.

Aicināta paust viedokli tiek arī Veselības ministrija. Ir bažas, ka šādas „reformas”, piemēram, palielinās audzēkņu skaitu stājas korekcijas klasēs.

Ņemot vērā dažādus argumentus – t. sk. par skolu materiāli-tehnisko piemērotību darbam karstā vasarā, ar bērnu fizioloģiju saistītos, ar ģimenes darbu un laika plānošanu saistītos, –  IZM ir jāuzdod skolu direktoriem aicināt vecākus klases sapulcēs sarīkot aptauju par vasaras brīvlaika saīsināšanu. Rezultāti būs uzskatāmi, reprezentatīvi un ir iegūstami ļoti ātri. Aicinu savu attieksmi paust arī citu skolu un klašu vecākus.

Vēstulē paustie uzskati ir vienīgi mani, bet aptauja atspoguļo vecāku vairuma viedokli.

Dokumenti

FotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

16
11

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...