Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

No avotiem Valsts kancelejā Pietiek rīcībā nonākusi AS Liepājas metalurgs akcionāra Kirova Lipmana vēstule, kas adresēta Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim. Publicējam to pilnībā.

Sakarā ar pēdējā laikā izskanējušajiem paziņojumiem, kas skar AS „Liepājas Metalurgs”, kura akcionārs un padomes loceklis esmu arī es, vēlos izteikt savu viedokli.

Negribu iedziļināties senos notikumos, kas saistīti ar AS „Liepājas Metalurgs” darbības uzsākšanu privāta uzņēmuma statusā, ka arī manā strīdā ar pārējiem lielajiem akcionāriem un viņiem pakļautajiem padomes un valdes locekļiem, bet piedāvāju hronoloģiski izvērtēt pavisam nesenos notikumos.

2008. gadā Latvijas Republikas valdība un Saeima atbalstīja valsts galvojumu
AS „Liepājas Metalurgs” aizņēmumam 160 miljonu eiro (112 miljonu latu) apmērā. Par šādu galvojuma ņemšanu neesmu balsojis nedz kā akcionārs, nedz kā padomes loceklis.

Neskatoties uz to, ka AS „Liepājas Metalurgs” vadība apgalvoja, ka ir Austrijas banka, kura ir gatava izsniegt aizņēmumu, ar nosacījumu, ka tam ir valsts galvojums, neviena finanšu institūcija tā arī nepieteicās sniegt aizņēmumu.

2008. gadā AS „Latvenergo” meitas uzņēmums AS “Augstprieguma tīkls” veica 110kV apakšstacijas un kabeļu līniju izbūvi AS „Liepājas Metalurgs” pieslēguma ierīkošanai, iztērējot apmēram 11 miljonus latu.

2009. gada jūnijā AS „Liepājas Metalurgs” noslēdza līgumu ar „STG Group S.p.A” (Itālija).

2009. gada decembrī, saņemot Eiropas Komisijas akceptu, toreizējais finanšu ministrs Einārs Repše vienpersoniski parakstīja valsts galvojumu AS „Liepājas Metalurgs” par aizņēmumu aptuveni 60 miljonu latu apmērā uzņēmuma tērauda ražotnes modernizācijai.

2010. gada jūnijā AS „Liepājas Metalurgs” noslēdza līgumu ar „UniCredit MedioCredito Centrale S.p.A” (Itālija) par 85,6 miljonu eiro aizņēmuma piešķiršanu.

Ar Itālijas "STG Group S.p.A", Šveices un Vācijas uzņēmuma "Fuchs AG", Francijas un Vācijas uzņēmuma "Converteam/General Electric" piedalīšanos tika uzsākta tērauda ražotnes modernizācija, buvniecības ģenerāluzņēmējs – SIA”MERKS”. Tika iztērēti 73,5 miljoni latu. No masu saziņas līdzekļos publicēta raksta: „Līdzvērtīgas terauda ražotnes modernizācija Rumanijā OTELU ROSU metalurģijas koncernam MECHEL izmaksāja 48,7 miljonus ASV dolāru, un 12 miljonus eiro izmaksāja atgāžu gāzes attīrīšanas sistēma.”

2011. gada augustā bez nodošanas ekspluatācijā, kā to paredz Latvijas Republikas likumdošana, tikta uzsākta modernizētas tērauda kausēšanas ražotnes ekspluatācija tā saucamā „testa” režīmā.

2011. gada novembrī, izmantojot Kohēzijas fonda (ERAF) sniegto atbalstu EUR 2 988 030 apmērā, tika atklāta AS "Sātiņi Energo LM" – ar biomasu darbināma koģenerācijas stacija ar kopējo jaudu 3,2 MW, kas saņem „zaļās enerģijas” atbalstu.

2012. gada janvārī, šādi lietojot ražošanas iekārtu (bez nodošanas ekspluatācijā), gāja bojā divi cilvēki.

2012. gada martā tērauda ražotnes rekonstrukcija tika pieņemta ekspluatācijā Liepājas pilsētas būvvaldē.

2012. gada martā, pēc tērauda ražotnes rekonstrukcijas nodošanas ekspluatācijā, saņemot Liepājas pilsētas iedzīvotāju sūdzības par gaisa piesārņojumu Liepājas pilsētā, Valsts vides dienesta pārstāvji veica pārbaudi un konstatēja, ka bez saskaņošanas un attiecīgas dokumentācijas uzrādīšanas AS „Liepājas Metalurgs” uzstādīja Šveices un Vācijas uzņēmuma "Fuchs AG" metāllūžņu karsēšanas iekārtu. Atklājās arī fakts, ka AS „Liepājas Metalurgs” savā A kategorijas piesārņojošās darbības atļaujā norādīja, ka tai nav gaistošo organisko vielu emisijas, bet, veicot pārbaudes, tika pierādīts, ka tās ir. Bez tam līdz šim brīdim AS „Liepājas Metalurgs” nav novērsis norādītos trūkumus un regulāri piesārņo Liepājas pilsētas gaisu ar gaistošo organisko vielu emisiju, radot neciešamu smaku. Tiek iegādātas apšaubāmas kvalitātes izejvielas (lūžņi), maksājot par tiem nesamērīgi augstu cenu, tādā veidā kropļojot izejvielu tirgu, kā rezultātā savu darbību nolēma apturēt starptautiski atzīts izejvielu (lūžņu) uzņēmums „Kuusakoski”.

2012. gada maijā notika AS „Liepājas Metalurgs” akcionāru sapulce, kurā ar balsu vairākumu tika nolemts apstiprināt 2012. gada budžetu, kurā ieņēmumi ir paredzēti 342,9 miljonu LVL (487,8 milj. EUR) apmērā, izdevumi – 332,7 miljoni LVL (473,4 milj. EUR) un peļņa – 10,2 miljoni LVL (14,5 milj. EUR). AS „Liepājas Metalurgs” 2012. gada budžets tika izstrādāts, ņemot vērā obligātā iepirkuma komponenti (OIK), kas darbojas kā atbalsta mehānisms elektrības ražotājiem.

2012. gada septembrī AS „Liepājas Metalurgs” pēc manas iniciatīvas tika sarīkota pirmā padomes sēde pēdējo desmit gadu laikā, kurā ar balsu vairākumu tika noraidīts mans priekšlikums veikt neatkarīgu auditu ar mērķi noteikt, kas notiek ar AS „Liepājas Metalurgs”, jo neuzticos uzrādītajai finanšu informācijai, ka arī, ņemot vērā to, ka vairāku gadu garumā auditu veic SIA "Auditorfirma BDO Invest Rīga", kuras valdes priekšsēdētājs Andris Deniņš vienlaikus veic arī AS „Liepājas Metalurgs” padomes locekļa pienākumus.

2012. gada novembrī tika publicēts AS „Liepājas Metalurgs” deviņu mēnešu finanšu pārskats, kurā ir uzradīta peļņa LVL 134 250 apmērā, bet kreditoru saistības LVL 141 368 155 apmērā.

2013. gada janvārī AS „Liepājas Metalurgs” paziņoja, ka pārstās maksāt obligātā iepirkuma komponenti (OIK) par piegādāto elektroenerģiju.

2013. gada janvārī vairākos masu informācijas līdzekļos tika publicēti materiāli, kas saistīti ar AS „Liepājas Metalurgs” darbību, kuros ir minētas vairākas krimināllietas, metāllūžņu iegādes shēmas un prātam neaptverami atalgojumu apmēri.

Apkopojot visu augstākminēto, ir skaidrs, ka ar AS „Liepājas Metalurgs” kaut kas nav kārtībā, ko es jau vairākkārt esmu norādījis savos iesniegumos visās iespējamās Latvijas Republikas institūcijās. Obligātās iepirkuma komponentes (OIK) nemaksāšana ir tikai veids, kā AS „Liepājas Metalurgs” vadība, izmantojot darbiniekus, apgrozījuma skaitļus un atbalstu sportam, cenšas panākt no valdības turpmāko valsts atbalstu privātam uzņēmumam, lai varētu ar to attaisnot savu nesaimniecisko un pārkāpumiem pilno darbību.

AS „Liepājas Metalurgs” nav sasniegusi pirms tērauda ražošanas uzsākšanas deklarētos mērķus - uzlabot ekoloģiju un ekonomisko stāvokli. AS „Liepājas Metalurgs” vadības vēlme nesniegt informāciju par tās stāvokli, nespēja atzīt savas kļūdas un nespēja tās labot, notiekošie administratīvie, civilie un kriminālie procesi, kas skar AS „Liepājas Metalurgs”, to meitasuzņēmumu un vadību personīgi, liek man apšaubīt, ka pat iespējamais turpmākais valsts atbalsts dos pozitīvu rezultātu, paliekot pie varas esošai vadībai ar tās acīmredzamiem darbības rezultātiem.

Uzskatu, ka valdībai ir jāveic AS „Liepājas Metalurgs” darbības neatkarīgu auditu, ka arī nekavējoties jānorīko kontrolieri valsts galvotā aizņēmuma uzraudzībai ar tiesībām klātienē uzraudzīt saimniecisko darbību. Gadījumā, ja šiem mērķiem trūkst finanšu līdzekļu, esmu gatavs tos ziedot.

Novērtē šo rakstu:

198
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...