Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) atzinis, ka pašreizējās amatpersonu deklarācijas nav pilnīgas un aizejošā Valsts prezidenta Valda Zatlera kancelejai ierosinājis – būtu lietderīgi noteikt, lai valsts amatpersonām būtu jāuzrāda ne tikai ienākumi, bet arī ieņēmumi. Šāds ierosinājums izteikts pēc Pietiek publikācijas, no kuras izrietēja: ikvienam Saeimas deputātam, ministram, ierēdnim, policistam un jebkurai citai valsts amatpersonai pašreizējā Latvijas likumdošana ir nodrošinājusi iespēju gada laikā bez publiskas deklarēšanas no firmām vai privātpersonām saņemt 1,459 miljonus latu, un vienīgais nosacījums, lai šos ieņēmumus viņi varētu neuzrādīt sabiedrībai, – tāda pati vai lielāka kopējā summa gada laikā ir jāsamaksā tālāk.

Nesen Pietiek ziņoja, ka Saeimas deputāta Imanta Parādnieka vienīgie oficiālie ienākumi pēc nodokļu nomaksas pērn pēc deputāta mandāta iegūšanas bijuši aptuveni 1150 latu mēnesī, taču vienlaikus viņš saskaņā ar paša publisko atzinumu mēnesī maksā aptuveni 3000 eiro (2100 latu) lielu kredītmaksājumu. No tā Pietiek sākotnēji izdarīja secinājumu, ka pat gadījumā, ja Parādnieks ne savām, ne savu divu ģimeņu un piecu bērnu vajadzībām neatvēl ne santīma, viņš tik un tā ik mēnesi nelegālos, nedeklarētos ienākumos saņem aptuveni 950 latu.

Taču no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) skaidrojuma izrietēja, ka Latvijas likumdošana ne tikai Parādniekam, bet arī faktiski ikvienai citai valsts amatpersonai nodrošinājusi iespēju izvairīties no nepieciešamības sabiedrībai atklāt, no kādiem cilvēkiem un firmām šī amatpersona saņem ievērojamas summas – līdz pat 3999,99 latiem dienā (summu, kas nepārsniedz 20 minimālās mēnešalgas vienā darījumā). Šāda iespēja ikvienai amatpersonai ir tik ilgi, kamēr vien tā ne mazākas summas (bet var arī lielākas, tikai nepārsniedzot jau minēto 20 algu robežu vienā reizē) nodod tālāk citām personām.

„Saskaņā ar likuma „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” 24.panta pirmās daļas 8.punktā noteikto valsts amatpersonas deklarācijā ir jānorāda informācija par pārskata periodā gūtajiem visu veidu ienākumiem. Ja persona reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicējs, tai saskaņā ar normatīvajiem aktiem jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, kurā jānorāda gūtie ieņēmumi un izdevumi, kas rodas saimnieciskās darbības rezultātā, un jānorāda peļņa (ja tāda veidojusies), kas attiecīgi tiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Ja saimnieciskās darbības rezultātā konkrētajā taksācijas periodā saimnieciskās darbības veicējam, kurš vienlaikus ir valsts amatpersona, ir bijusi peļņa, tad attiecīgi peļņa uzskatāma par ienākumiem, kas norādāma valsts amatpersonas deklarācijas ienākumu sadaļā,” – šāds ir VID oficiālais skaidrojums.

Tas nozīmē, ka faktiski jebkura cita valsts amatpersona vienlaikus ar amatpersonas pienākumu veikšanu var reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēji un šajā statusā noteiktās darbības jomās pieņemt maksājumus – kopumā līdz pat 1,459 miljoniem latu gadā (3999,99 lati x 365 dienas) – no cilvēkiem un firmām, par kuriem sabiedrība saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu nekad un nekas nav jāuzzina, ja vien amatpersona šādas pašas vai lielākas summas samaksā citiem cilvēkiem un firmām, par kurām sabiedrībai saskaņā ar likumdošanu jau atkal nekas nav jāzina.

Savukārt no KNAB oficiālā skaidrojuma izrietēja, ka Saeimas deputāti drīkst savienot savu valsts amatpersonas amatu ar saimniecisko darbību individuālā komersanta statusā vai, reģistrējoties VID kā saimnieciskās darbības veicēji, ja šīs darbības ietvaros tiek gūti ienākumi tikai no lauksaimnieciskās ražošanas, mežizstrādes, zvejniecības, lauku tūrisma vai prakses ārsta profesionālās darbības, kā arī, ja saimnieciskā darbība tiek veikta, pārvaldot valsts amatpersonai piederošo nekustamo īpašumu, piemēram, veicot iznomāšanu.

VID un KNAB skaidrojumi nozīmēja to, ka faktiski ikvienai amatpersonai likumdošana dod tiesības vienlaikus ar valsts darbu veikt saimniecisko darbību šajās jomās un amatpersonas deklarācijā publiski vispār neuzrādīt, no kā viņš saistībā ar šo darbību saņēmis kādus ieņēmumus, ja vien šie ieņēmumi gada laikā nepārsniedz 1,459 miljonus latu gadā un ja viņa izdevumi ir vismaz tikpat lieli.

No VID skaidrojuma izriet, ka šāda situācija, kad valsts amatpersonām ir iespēja neuzrādīt arī milzīgus ieņēmumus un personas, no kurām tie saņemti, eksistējusi jau vismaz vairākus gadus, līdz ar to šādos darījumos iesaistīto amatpersonu skaits un „kabatas” mainījušo naudas līdzekļu apjoms nav pat aplēšams. VID ceturtdien nevarēja nosaukt, kāds skaits valsts amatpersonu vienlaikus ir pašnodarbinātu personu statusā un veic saimniecisko darbību, kuras ieņēmumi var arī netikt uzrādīti amatpersonas deklarācijās.

Nu KNAB oficiālā atbildē atzinis, ka Pietiek izdarītie secinājumi bijuši pamatoti, - „no valsts amatpersonas deklarācijā norādītās informācijas nevar gūt priekšstatu par valsts amatpersonas kā saimnieciskās darbības veicēja interesēm un to iespējamo ietekmi uz valsts amatpersonas darbību”.

Tāpēc, „lai sabiedrība varētu gūt priekšstatu par valsts amatpersonas mantisko stāvokli un lai veicinātu valsts amatpersonas darbības atklātumu sabiedrības priekšā, kā arī sabiedrības uzticēšanos valsts amatpersonu darbībai un valsts pārvaldei kopumā, birojs 2011. gada 31. maija vēstulē Valsts prezidenta kancelejai norādīja, ka būtu lietderīgi noteikt, ka valsts amatpersonas deklarācijā sadaļā pie informācijas par valsts amatpersonas veiktajiem darījumiem iekļaujama arī informācija par valsts amatpersonas ieņēmumiem no saimnieciskās darbības, atrodoties individuālā komersanta statusā vai reģistrējoties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējam, saskaņā ar likumu Par iedzīvotāju ienākuma nodokli, ja kopējo ieņēmumu summa gada laikā pārsniedz 20 minimālās mēnešalgas”.

Pagaidām nav zināms, kā uz KNAB ierosinājumu reaģējusi aizejošā prezidenta Zatlera kanceleja un vai šis ieteikums jau tiks nodots jaunā Valsts prezidenta Andra Bērziņa ziņā.

Novērtē šo rakstu:

25
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...