Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šis noteikti nebūs vispusīgi juridiski analītisks raksts par Jutas Strīķes tiesāšanos ar KNAB. Šis ir īss skatījums par sistēmiskiem un tiesībpolitikas jautājumiem, kuri attiecīgo konfliktu noveda pie tiesas sniegtajiem juridiskajiem secinājumiem.

Es noteikti nevēlos nostāties kādas no strīdus pusēm pusē vai kritizēto to. Gluži personīgi šķiet, ka abās pusēs ir strādāt griboši profesionāļi, kuriem ir atšķirīgs skatījums uz iestādes darbu. Tādas situācijas diemžēl gadās. Arī esmu to piedzīvojis.

Sākšu ar to, ka tiesa konkrētajā lietā nav vērtējusi iespējamos Jutas Strīķes pārkāpumus pēc būtības. Strīdi ir par procedūru, proti, vai novērtēšanu veikt priekšniekam vienpersoniski vai tomēr komisijai, vai vajadzēja arodbiedrības piekrišanu, vai bija ievēroti uzteikuma un viņas darba izpildes vērtēšanas termiņi, vai drīkstēja izmantot tiesā pārsūdzētu disciplinārsodu jau paša darba uzteikšanas lietā.

Tiesas atbilde bija, ka pārkāpumi ir visos šajos jautājumos. Tiesas spriedums, pat ja tam nepiekrīt, ir argumentēts, un tiesa ir pamatojusi, kāpēc nonāk pie šādiem secinājumiem. Man ir grūti novērtēt visu, no malas skatoties, bet vienam secinājumam es kategoriski nepiekrītu, lai gan saprotu, kāpēc tiesa tā rīkojās – uzticējās Augstākajai tiesai (tiešai augstākai instancei), nevis tiesību principu gaišajos mākoņos mītošajai Satversmes tiesai.

Te lasītājs samulsīs un jautās – minētie pārkāpumi nav tik fundamentāli tiesību jautājumi, kurus drīkstētu nezināt? Kāpēc jāsapinas it kā tik vienkāršos jautājumos.

Mana atbilde – daudz ko noteica nodarbinātības KNAB juridiskais ietvars, kas ir Bermudu trīsstūris, ja ielūkojas tajā dziļāk. KNAB priekšnieks šobrīd ir pamatīgi iekļuvis šajā tiesiskajā Bermudu trīsstūrī.

Satversmes tiesa vairākkārt uzsvērusi, ka darbs KNAB ir valsts dienests Satversmes 101.panta izpratnē un vērtējams publisko tiesību jomā, nevis privāttiesību jomā. Augstākā tiesa, ņemot vērā KNAB likuma gramatiskos formulējumus un neņemot vērā Satversmes tiesas spriedumu saistošo spēku, vairākās lietās atzina pretējo – tā esot privāttiesību joma. No minētā arī atkarīgs, vai ir vai nav obligāti jāprasa arodbiedrības piekrišana darba uzteikšanas gadījumā.

Vienlaikus ar minētajām Temīdas pārdomām KNAB priekšnieka vietnieku nodarbinātībai vairs neslēdza darba līgumus, iztiekot ar rīkojumu kā dienesta attiecībās. Tāpat KNAB likumā iekļuva speciālas tiesību normas par atlaišanas pamatiem, kā arī darbinieku novērtēšanu, kuras nebija identiskas tām, kuras paredzētas vispārēji valsts pārvaldē nodarbinātajiem un kuru regulējošos aktus KNAB darbinieku vērtēšanā piemēroja (vai nepiemēroja, bet pēc tiesas ieskata bija jāpiemēro ierēdņiem noteiktā kārtība, lai gan KNAB darbinieki nav ierēdņi). Kādu laiku, nekam likumā īpaši nemainoties, arī jautājumi par darba attiecībām KNAB bija iesprukuši administratīvo tiesu jurisdikcijā, uzskatot, ka atbrīvošana no amata ir administratīvais akts, nevis uzteikums Darba likuma izpratnē.

Nodarbinātības KNAB juridiskais ietvars ir saraustīts starp Darba likumu, tiesu secinājumiem par to un KNAB likuma speciālajām normām, kā arī pašas iestādes vēl speciālāko praksi katra priekšnieka darbības laikā. Kultūrslāņi! Sajaukums! Nav iespējams uzburt dienesta attiecības Darba likuma filozofijā. Tā ir kļūda, kuru nedrīkst pieļaut, proti, ja tās ir dienesta attiecības, tad visam būtiskajam regulējumam ir jābūt speciālajā likumā, bet Darba likumu piemēro dažos nepārprotami definētos tehniskos jautājumos. Policija šo sāpi izsāpēja, kad pieņēma tās dienesta gaitu regulējošo likumu. Turklāt lietu izskatīšana tikai administratīvajā tiesā bez Darba likuma rūgtās pēcgaršas.

Likumdevējs un zemāka līmeņa tiesas (ņemot vērā likuma formulējumus) nedrīkstēja ignorēt Satversmes tiesas secinājumus (Ģenerālprokuratūra piekrita šiem secinājumiem), ka darbs KNAB nav vērtējams privāttiesību jomā. No šādi organizētas iestādes es neko negaidītu. KNAB nodarbināto statusam bija jābūt līdzīgam vismaz civildienestam ierēdņiem vai amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm. Jāatceras, ka darbs KNAB dod tiesības uz izdienas pensiju. Tas ir labs darbs, jo vienlaikus garantē arī arodbiedrības aizsardzību.

Līdz ar to daļa atbildības ir jāuzņemas likumdevējam un attiecīgo likumprojektu izstrādātājiem, nevis tikai vienam KNAB priekšniekam par tiesiskā Bermudu trīsstūra radīšanu. Mans jaunā gada aicinājums – varbūt laiks izbeigt šo murgu un beidzot izveidot pārskatāmu tiesisko regulējumu nodarbinātības attiecībām KNAB. Un jā – nevis kā privāttiesību jomas sastāvdaļu, kā to secina zemāka līmeņa tiesas, bet publisko tiesību jomā esošas attiecības.

Pārpublicēts no Twitter @E_Pastars

Novērtē šo rakstu:

65
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

FotoGarāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa jau izdalīta pa labi un pa kreisi - jo no filmām un koncertierakstiem jau ir jēga tikai tad, ja tās skatās un tos klausās; tāpat kā no grāmatām - tikai tad, ja tās lasa). Tajā uzmestajā acī iekrita dažu, atsevišķi noliktu filmu ripuļu vāciņi.
Lasīt visu...

12

Par uzpūsto depresijas problēmu

FotoJau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”, no kuriem tikai maza daļa regulāri ārstējoties, bet pārējie esot atstāti likteņa varā, un valstij vajagot kaut ko darīt šinī sakarā. It sevišķi lielu centību augstāk minētās idejas propagandēšanā izrāda dakterīši Elmārs Rancāns, Elmārs Tērauds un Biruta Kupča.
Lasīt visu...

21

Kleptomānijas cēlonis

FotoRetrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu noziegumu brīvību ir starptautiski vispārzināms fakts.
Lasīt visu...

12

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

FotoAtbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku. Protams, daudzi pamatoti iebildīs, ka šis skaitlis nav korekts, taču cita mums nav. Tomēr fakts ir tāds, ka arī oficiālā statistika atzīst: 2016. gadā Baltijas valstīs turpinājās masveida emigrācija.
Lasīt visu...

12

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

FotoDaudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un, lai gan tas ir noticis pavisam nesen, šī “nodokļu reforma” jau ir paguvusi apaugt ar visdažādākajiem vērtējumiem – no brīnumnūjiņas, kas atrisinās mums visu, līdz bezatbildīgai, populistiskai avantūrai vai vienkārši kārtējai stohastiskai solījumu mākoņu stumdīšanai, no kā galu galā nekas jēdzīgs nesanāks. Un katram šeit ir savi argumenti. Jāatzīst – tie parasti ir vienpusēji un šauri, lai tikai uzrunātu (apmānītu?) attiecīgo mērķauditoriju.
Lasīt visu...

12

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

FotoJau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās un ka Veselības ministrija un valdība kaut mazākā mērā gribētu panākt pozitīvu sarunu iznākumu, lai ārsti atsāktu darbu pilnā apmērā. Varbūt šeit mazāka ir premjera Māra Kučinska loma, kurš vienkārši tiek apvārdots un pārliecināts par to, ka "jāaizstāv dāmas gods". Nav jau pirmā reize, kad redzams, cik viegli ir ietekmējams premjers, kurš kā bruņinieks metas aizstāvēt sava kabineta vājā dzimuma pārstāves, aizmirstot valstiskas vērtības un pat veselo saprātu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...

Foto

Pašapziņas valstiskums

Pašapziņa ir suverēna garīgā izpausme. Tā pieder vienīgi attiecīgajam cilvēkam. Pašapziņa ir sevis apzināšanās un sevis apzināšanās saskarsmē ar ārējo pasauli. Pašapziņas priekšmets ir...

Foto

Par Alīdas Vānes pēdējo darba dienu, ģimenes ārstu streiku un iespējām no tā izvairīties

Ģimenes ārstu streiks: sāksies 3. jūlijā, sāksies 23. jūlijā vai varbūt Saeima...

Foto

Kas ir tas jaunais un šokējošais, ko mēs uzzinājām no „Rīdzenes” sarunām?

Un tomēr. Kāds var man paskaidrot - kas ir tas jaunais un šokējošais, ko...

Foto

Daudz interesantāk būtu uzzināt, kādas shēmas bīda par gaismas glabātājiem uzskatītie politiķi

Mazliet vairāk palasīju bēdīgi slavenās "Rīdzenes sarunas", un man ir daži jautājumi sašutušajiem:...

Foto

XI bauslis: tev nebūs sabiedriskajā medijā melot

Kas vainīgs, tas bailīgs. Slokas ugunsgrēks raisa tik iespaidīgu politisko krīzi, ka sabiedrībai un medijiem, škiet, joprojām nav izprotami...

Foto

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

Apgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau...