Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šonedēļ aprit jau divas nedēļas, kopš portāls Pietiek publicēja pirmos „Latvenergo” lietas sarunu ierakstus. Atšķirībā no ierastā šoreiz varētu būt īstais laiks ne tikai uzdot naivus jautājumus, bet arī dot visnotaļ skaidras atbildes.

Pirmkārt – interesanti gan, kāpēc KNABam tik ļoti patīk runāt tieši par „informācijas noplūdēm” (ja nepamanījāt – šis termins šajā gadījumā savu dzīvi sāka, tieši pateicoties KNAB gādībai)? Nevis par trešo personu nelikumīgām darbībām informācijas nodošanā vai ko tādu, bet tieši noplūdēm?

Ļoti vienkārši: tāpēc, ka KNABam ir izdevīgi, lai jūs par notikušo domātu kā par tādu visnotaļ dabisku procesu – nu, kaut kas kaut kur stāvēja un tā pilnīgi dabiski aizplūda, kā jau tam arī jānotiek. Droši vien, ja būtu bijis iespējams, arī bēdīgi slavenajā naudas zagšanas gadījumā Strīķe un Co. būtu mēģinājuši runāt par naudas aizplūšanu.

Bet patiesībā – nekā tamlīdzīga. Nekas nekur pats no sevis neaizplūda. Kāds pilnīgi konkrēts cilvēks paņēma KNABa informāciju un aiznesa, uzšķaudot visām Strīķu pseidodrošībām, komandas gariem un pārējam. Kārtējo reizi – nu jau pat grūti būs saskaitīt, kuro tieši. Un viss, tālāko mēs zinām.

Otrkārt – kāpēc informāciju jau atkal un atkal aiznes tieši no KNABa? Tāpēc, ka, kā mums jau atkal mēģina iestāstīt Strīķe un Co., viņi strādā vislabāk, tāpēc, ka viņiem ir vissmagākās un „svarīgus cilvēkus” visvairāk interesējošās lietas, tāpēc, ka tieši ap viņiem spieto vismilzīgākais ļaundaru bars, vicinot banknotes un spīdinot dunčus?

Mums, redz, papildus KNABam ir Satversmes aizsardzības birojs, kurš spiegus, protams, noķert nemāk, toties „sēž” uz telefonsarunu ierakstu aparatūras – un ko, no turienes kādreiz kas ir „aizplūdis”? Mums ir Drošības policija, mums ir Militārās izlūkošanas un drošības dienests, galu galā mums ir arī Ekonomikas policija, kurā notiekošais visādus pusoligarhus bieži vien varētu interesēt nesalīdzināmi vairāk – un kāpēc no turienes nekas neaizplūst? (Jā, mani un Pietiek tas, protams, neviltoti sarūgtina.)

Atbilde ir viena – lai kādi žuki arī nemistu minētajās iestādēs un lai kam viens vai otrs no viņiem patiesībā nekalpotu, šajās iestādēs valda elementāra profesionāla kārtība, un arī vada tās cilvēki, kuru profesionālisma pietiek, lai nodrošinātu pietiekamu drošības režīmu. Kā tas notiek, kurš kuru izspiego un kurš par kuru stučī – tas ir cits jautājums, taču, ja no turienes „plūst” nauda un noslēpumi, tas notiek atbilstoši šo iestāžu statusam – konfidenciāli un kontrolēti, ne kā no cauras mucas – kā KNAB gadījumā.

Treškārt – kur gan ir lielā problēma KNABam un prokuratūrai apliecināt savu „izskaitļotāju” talantu (ja lietojam Kalnmeiera kunga terminoloģiju) izmantošanas rezultātus un nosaukt it kā atklātos „iespējamos pludinātājus”? Tas taču būtu tik pareizi – parādīt savu profesionalitāti ja ne noplūžu novēršanā, tad vismaz pludinātāju atklāšanā? Apliecināt, ka vismaz kaut ko spēj? Žvaks – un reku trusītis aiz ausīm no cepures ārā kā likts?

Bet, redz, iespējamo pludinātāju vārdi no KNABiem un prokuratūrām netiek nosaukti – tikai tradicionāli noplūst. Un var, protams, klusēšanu aizbildināt ar izmeklēšanas noslēpumiem un ko tik vēl ne – bet izklausās, maigi izsakoties, dumji un nepārliecinoši. Jo kas traucē atklāt cilvēku, kurš it kā esot atklāts un atstādināts?

Tas, ka pēc tam, kad viņa vainu neizdosies pierādīt, atstādinātājiem būs liels kauns, ilga tiesāšanās un kompensāciju maksāšana? Nez vai – kad gan mūsu valstī tas kādu būtu kavējis? Bet kas tad? Patiesībā tikai viens – ka labākajā gadījumā ir sameklēts kāds grēkāzītis, kura publiska atklāšana radītu tik daudz jautājumu, ka labāk paklusēt. Un Strīķes ar Kalnmeieriem, par Streļčenoku šķirnes „zicpriekšsēdētājiem” nemaz nerunājot.

Ceturtkārt – tiešām interesanti, kā gan KNAB pietiek... nu, teiksim, drosmes tagad, pēc jaunās „noplūdes” jau nez kuro reizi mums stāstīt par drošības pastiprināšanu, uzlabošanu, jauniem noteikumiem un visādām citādām lietām, kas nu tik visu savedīšot kārtībā?

Redz, viss tas ir runāts, stāstīts un solīts, solīts, solīts jau neskaitāmas reizes pirms iepriekšējām „noplūdēm”, zādzībām un citām nodevībām. Solīts – un nepiepildīts. Kā tad tā?

Arī te atbilde ir vienkārša – tāpēc, ka KNAB augstākajai vadībai un pirmām kārtām jau Jutai Strīķei ar viņas tuvākajiem kompanjoniem (Juraši, Šikores un Co.) ir izcilas spējas zempaklāja cīņās un intrigās, kā arī ne mazāk izteiktas spējas skaļi runāt par ļaunās korupcijas apkarošanu un TV ekrānā izskatīties pēc trausla pēdējā bastiona cīņā ar valsts nozadzējiem, bet viņi gluži vienkārši nemāk strādāt un šo biroju vadīt.

Īsi sakot – viņi ir dažs neapšaubāmas (Strīķe), dažs pat ļoti apšaubāmas (Jurašs) revolucionārās pārliecības pārstāvji, bet ne profesionāļi – ar to saprotot cilvēkus, kas lietišķi strādā un nodrošina rezultātus, novērš un apkaro korupciju, nevis kalpo par izziņas avotu, no kura uzzināt, uz kura stūra pazīstami cilvēki viens otram nodod „seši nulle”.

Viņi paši, protams, saka, ka tā nebūt neesot, ka birojs strādājot lieliski, fantastiski, no ādas ārā lienot, un nodrošinot lieliskus rezultātus. Bet tad nu piektkārt, - kur ir šie lieliskie rezultāti, ņemot vērā, ka nu jau labu laiku nekādi sliktie Vilnīši šim darbam netraucē un arī visus viņa ielikteņus bijis pietiekami laika izpļirināt tālēs zilajās?

Te nu Strīķe un Co. min kaut kādu vispārēju statistiku, bet – kur ir kaut viena iesēdinātā „lielā zivs”? Jūrmalgeitā kretīnu meklētāji izspruka, digitālās TV lieta acīmredzami izgāžas, Rīgas domes kukuļošanas lietā īstie naudas adresāti tā arī palika nenoskaidroti, un Amerika kungs līksmi smaida joprojām, Lemberga prāva izskatās pilnīgi neprognozējama, sākotnējā jūsma par oligarhu lietu pieklususi, par „Daimler” lietu – nekādu signālu, par „Latvenergo” lietas iznākumu KNAB pirms „noplūdēm” jau bija sācis sagatavot publiku, stāstot par milzīgajām grūtībām ārvalstīs... Tā, lūk, diemžēl.

Kāpēc tas tā notiek? Tāpēc, ka, ja neskaitām iekšējo intrigu pīšanu un ārējo pīlīšu pūšanu, Strīķe un Co. vēl lieliski māk noklausīties sarunas (pareizāk sakot, dot norādījumus, jo paši tak nenoklausās), lieliski māk apstrādāt tiesas vajadzīgo orderu saņemšanai, lieliski māk „nomotivēt” Kalnmeiera kantorīti, kurš aizvien mazāk izskatās pēc pilnvērtīgas Ģenerālprokuratūras, lieliski māk uzmaukt uz ģīmja masku un nakts melnumā braukt izkratīt kādu resnu, publikai netīkamu Jaundžeikaru, bet... tas arī ir viss, ko viņi tā pa īstam māk.

Savukārt nekas cits viņiem lāga nesanāk – jo ir vajadzīgs profesionālisms, kura trūkums šiem kungiem un dāmām izpaužas ne jau tikai nespējā aizbāzt savas caurās mucas spraugas. Noklausītās sarunas gan ir interesantas un jaukas (kā nu jau jūs visi tagad zināt), bet ar tām nepietiek notiesāšanai, savukārt tiesā derīgus pierādījumus, kā tas visās šajās lietās pierādījies, viņi spēj savākt tikai tad, ja tos radoši apstrādā (kā to pierādīja kaut vai Rīgas domes kukuļošanas gadījums), bet vajadzīgus lieciniekus uz sadarbību spēj pierunāt tikai atsevišķos gadījumos, kad liecinieks jau ir ar visu skarbumu paņemts pie pēcpuses (nu, piemēram, ģenerālis Kravalis). Tā nu tas ir.

Jā, un vēl sestkārt – kas gan mums ir noticis ar mūsu ģenerālprokuroru, kuram taču vajadzētu tā stabili sēdēt savā postenī, raudzīties uz stingru likumības ievērošanu valstī un cita starpā arī rūpēties, lai KNABs nodokļu maksātāju maizi ēd pamatoti un no tā ir arī kāda reāla atdeve, ne tikai gaisa kustināšana?

Jo, rau, vienudien Kalnmeiera kungam, kurš rīta agrumā aizjozis uz TV atbalstīt no kārtējās nodevības cietušo Strīķes kundzi, viss jau ir skaidrs – ka, lūk, „analizējot portālā Pietiek publicēto informāciju par tā dēvēto „Latvenergo” amatpersonu lietu un šīs lietas ietvaros no KNAB noplūdušos materiālus, izdevies izskaitļot, kura tieši persona ir šos materiālus nopludinājusi”, un tā jau atstādināta (no uzstāšanās LNT).

Taču... paiet tikai dažas dienas, un viņš (aģentūrai BNS) jau izmisīgi kratās vaļā no jebkuras saistības ar šo „analizēšanu”, - nu pēkšņi „prokurori nav „fiziski iesaistīti” lietas šķetināšanā” un „es nekomentēju neko saistībā ar šo noplūdi, iesaistītajām personām, to drīkst darīt tikai KNAB. Tas nebūtu korekti, ja es sāktu skaidrot apstākļus. Es tiešām to nevaru darīt”.

Ar ko tad izskaidrojama gan šī ģenerālprokurora putrošanās, radot iespaidu par nezināmo stingro roku, kas viņu paņēmusi aiz kāda īpaši vārīga prokurora organisma izauguma, aizvilkusi uz TV norunāt vajadzīgo un pēc tam žēlīgi palaidusi savā vaļā? Un vēl papildus visi putrainie KNAB skaidrojumi – no rīta ir viens pludinātājs no KNAB, pēcpusdienā vairāk kā viens un ne no KNAB, vakarpusē atkal viens, bet augsta, publiska un, protams, atkal neatklājama amatpersona? Šeit nu gan man skaidras atbildes nav.

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Pēc lasītāju ierosinājuma to publicējam arī šeit.

Novērtē šo rakstu:

38
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...